Aktuálně: 4 591 inzerátů178 058 diskuzních příspěvků17 802 uživatelů

Začátky

Anonymní (neregistrovaný) 12.08.2023, 18:28:20 xxx.xxx.234.152

Ahojte. Chtěla bych si brzy splnit velký sen. Proto se zeptám, jak jste začínali s vlastním koněm ? Už jste měli nějaké základy v ježdění a péči o koně ? Co všechno jste museli před pořízením koně udělat ? A jak si vybrat toho pravého ?

kometa
kometa (4408 příspěvků) 12.08.2023, 19:30:53 xxx.xxx.147.163
Anonymní:

Ahojte. Chtěla bych si brzy splnit velký sen. Proto se zeptám, jak jste začínali s vlastním koněm ? Už jste měli nějaké základy v ježdění a péči o koně ? Co všechno jste museli před pořízením koně udělat ? A jak si vybrat toho pravého ?


Ano, 20 předchozích let, kdy jsem docházela do různých stájí a jezdila mnoho koní. A dívala se a poslouchala, jak to kde chodí.

Promyslet, jestli budu na koně mít finance.

Prvního koně jsem si vybrala po dvou letech, kdy jsem ho jezdila v oddíle. Tak jsem věděla, do čeho jdu.

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 14.08.2023, 09:45:17 xxx.xxx.198.226

Přes třicet let u koní a ještě jsem si žádného nepořídila. A jak to tak sleduji, možná ani snad raději nechci. Velká odpovědnost, stojí to hrozně moc peněz, a těch starostí.

Jezdit sice základně umím, ale nepovažuji to za něco, co by bylo podmínkou pro pořízení vlastního koně. Tou podmínkou jsou znalosti z oblasti 

*veteriny (nemoci a úrazy koní, jak se zachovat, když koni něco je, jak poznat, že koni něco je, vědět, jak vypadá zdravé kopyto a koho volat, když je asi nemocné, zuby, první pomoc, vědět cosi o parazitech, očkování, veterinárních podmínkách pro chov koní), 

*legislativy (zákonné požadavky pro chov koní, evidence a označování, vedení záznamů, smlouvy, pojištění, odpovědnost za koně, vůči ustajovateli, vůči třetím osobám, silniční provoz, a další strašná kupa předpisů, kdybych chtěla mít koně “doma” - ekologie, stavební zákon, sousedi…), 

*zootechniky a welfare (vhodnost ustájení a stájového režimu, kvalita píce a žlabového krmení, nutriční požadavky a parametry krmiv, etologie…) 

atd.

Saga
Saga (357 příspěvků) 14.08.2023, 10:06:53 xxx.xxx.167.183

Deset let v chovu jiných domácích zvířat, které jsme měli doma od mého dětství, čili jsem věděla, co chov a držení zvířat všeobecně obnáší, poté sedm let u cizích koní, z toho 5 let po různých soukromnících, co měli doma jednu kobylu na hříbata a 2 roky v klasickém JK, kde se jezdilo za práci a ne za peníze. Každý mi dal něco, soukromníci zejména to, co je důležité zařídit v domácích podmínkách, tj. jak velký box a výběh, později pastevko, seno jsem moc neřešila, protože to jsme dělali vždy pro ostatní hospodářská zvířata a vždy doma bylo, pak ho bylo potřeba prostě jenom o “něco”víc. Co do žlabu, kde sehnat kováře a koňoveterináře. JK mi dal mnoho hodin v sedle, účast na závodech a rozšíření znalostí o chovu zejm. o té zdravotní stránce, protože tam se řešilo furt nějaký bebí.😄Z JK jsem si brala i svého prvního koně (už je za duhovým mostem). A najednou jsem zjistila, že jsem úplně ztracená a vlastně nic nevím, tže asi tak…😄 Nyní po 23 letech s koňmi si stále někdy připadám úplně stejně ztracená jako tenkrát na začátku…😄

Jesie
Jesie (95 příspěvků) 14.08.2023, 10:08:06 xxx.xxx.224.171

Prvního vlastního jsem si pořídila ve 33 letech,když už jsem měla finanční zázemí a větší děti. Do té doby jsem příležitostně někde podrndala na půjčeném koni.

Začátky byly masakr,neumím si představit do toho jít znovu. U koní je vše trochu jinak než u jiných zvířat,takže spousty peněz mě stály konzultace u veterináře,které už dnes nepotřebuji. Pak také peníze za tréninky,abych se vůbec někam posunula a moje ježdění nebylo pro koně devastující (hlavně teda záda). 

Přišla jsem o veškerý volný čas,o dlouhé zahraniční dovolené,pro sebe si moc věcí nekoupím,protože již tradičně se něco pos… zrovna když mám našetřeno něco bokem.

Mám naštěstí partnera,co mě podporuje a je ochotný mi tohle všechno tolerovat.

Co mi to příneslo? Miluju to celým srdcem,neumím si představit život bez koní.Mám svobodu se rozhodovat podle svého co se týká tréninku nebo péče.

Jestli bych do toho šla znovu? Ne,raději bych si zaplatila někde B ridera,poloviční pronájem.

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 14.08.2023, 10:15:12 xxx.xxx.198.226

již tradičně se něco pos… zrovna když mám našetřeno něco bokem

Můžu potvrdit, koně mám jen půjčeného, takže si na něm platím “jen provoz”, ale tvl jak je kačka v pěsti, tak je hned (!) kam ji otočit, je to fakt na budku 😀

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 14.08.2023, 21:54:00 xxx.xxx.50.195
Buggyra:

již tradičně se něco pos… zrovna když mám našetřeno něco bokem

Můžu potvrdit, koně mám jen půjčeného, takže si na něm platím “jen provoz”, ale tvl jak je kačka v pěsti, tak je hned (!) kam ji otočit, je to fakt na budku 😀


Já jsem vlastně ráda, že mám taky tento omezovač. Já bych se se všemi vysněnými krámy a nápady vůbec nikam nevešla 😀

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 15.08.2023, 07:42:22 xxx.xxx.198.226

Já většinou jen hasím problémy 😀 Nemůžu si dovolit splácet povětšinou nové věci (postroje, přístroje, nástroje a stroje), takže kupuji starší kusy, a pak stále dokola opravuji. Včera jsem dostala darem staré sedlo (ještě plněné srnčím chlupem) a čeká mě na něm moře práce, aby prokouklo, a pak ještě zkusím přelepit polštář prožraný asi od molů nebo myší, a pokud se mi nepovede ho uvést do repre stavu, tak ho dám holt sedláři a budu cálovat… A to ho chci pak věnovat do útulku, aby ho prodali a výtěžek si nechali na provoz 😀 

Exddie (neregistrovaný) 17.08.2023, 11:46:33 xxx:xxx.1731:d7db

Po více než 10 letech aktivniho ježdění, kluby, sporty, soukromníci, závody… Umět jezdit není podmínka, ale nečekejte koupi koně s tím, že PAK se na něm naučíte jezdit. Pokud nemáte zkušenosti, do týdne takových pokusů koně pravděpodobně už ani nechytíte ve výběhu. Nejdůležitější veci za mě - zkuste si u někoho, kolik informací, starosti a zkušenosti to vyžaduje. Pokud je nebudete mít, a kůň si vám ve výběhu lehne s kolikou, do pár dní máte 100 tisíc v kanálu. A taky bych nevěřila každému, kdo má koně a tvrdí jaké má zkušenosti. Často toho takoví lidé mohou dělat špatně vážně hodně. Takže hledejte, zjišťujte, po několika letech si udělejte vlastní názor, pak studujte, trénujte, a pak zvažte jestli se vám vyplatí do toho dávat tolik peněz (neodrazuji od toho kompletně, také koně mám, ale bylo mnoho chvil kdy jsem si říkala kolik toho již vím a jak jsem připravená, a zpětně na to taky nahlížím se zoufalstvím. Čím více se člověk učí, tím zjištuje jak málo toho vlastně ví)


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.