Aktuálně: 4 806 inzerátů176 257 diskuzních příspěvků17 780 uživatelů

Kúpené alebo vlastné kŕmne zmesi

Buggyra
Buggyra (3266 příspěvků) 15.08.2023, 11:22:59 xxx.xxx.198.226

Moje slepice taky radši sypkou směs než granulovanou, jsem zjistila. No mají smůlu, mně se líp pracuje s granulemi 😀

Dávám klíčenku jak jen je to možné, v zimě ji prostě jen klíčím doma za oknem 🙂

Zrzavci
Zrzavci (2891 příspěvků) 15.08.2023, 11:26:11 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 15.08.2023, 11:21:03

Megí a Buggyra - no a nevadí to naklíčené, že to bude třeba ledové, než to sežerou? Jasně, logický je, že jim to dá víc, ale aby to nedělalo zle, to studený, však to nestihnou sežrat hned ne? V kurníku - bude zateplený to jo, nemám představu, jak moc si to holky zahřejou, jak moc to zahřeje třeba i světlo, ale i tak to naklíčené bude třeba studené? 

bádám moc, že jo?

megi-the-pes
megi-the-pes (2261 příspěvků) 15.08.2023, 11:34:47 xxx.xxx.61.107

Jsem to tam dopsala…
Máme nezateplený a jen slámu a slepice topí jak sviňa. Žádné svícení. Není třeba. Jsou to svobodní tvorové, nepotřebuji, aby jely jak ve fabrice. Vstávají a chodí spát, kdy chcou. Mají péřové peřiny. Přece. 🙂 Když bylo minus 15, tak se venku necouraly, jen nakouknout 5 minut a zas domů, ale jinak normálně tlapkají ve sněhu. 

Zrzavci
Zrzavci (2891 příspěvků) 15.08.2023, 11:41:37 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 15.08.2023, 11:34:47

Budu muset odhadnout, kůlnu nemáme. Ale mohla bych to udělat tak, že pro jistotu jim dám ještě suchou tu pšenici dovnitř? Do kurníku? Jasný, udělaj bordel, ale to se zamete dobře. a nebo krmítko nějaký pořídím, s kterým nebudou moct dělat až tak bordel. Aji pítko bych tak mohla pořídit, že jo? že by jako měly sofistikovaný bydlení. Moderní bejvák, kde budou mít víc čisto.

edit - takže to nemám zateplovat? Aby jim nebylo ziminka, to bych nerada. Pejsci sou taky doma v teple.

Buggyra
Buggyra (3266 příspěvků) 15.08.2023, 11:41:50 xxx.xxx.198.226

A kde by bažant ve volné přírodě přišel k ohřátému krmení? 🙂

To si vždycky říkám, když uvažuji, co zvládne slepice. Co by dělal bažant. To je nakonec skoro slepice.

Naše slepice cajdaly i v minus patnácti (taky nemám zateplení, co bych dělala s tolika čmelíky), ale ony mají k dispozici několik krytých ploch, kde necourají ve sněhu a vždycky se tam najde něco na zub (dají se rozhrabat bobky od koní, koním taky od huby odpadne, taky tam máme složené seno, a když je slunko, tak se v těch -20 slepice na tom senu na tom slunku vyvalují na opalovačce).

megi-the-pes
megi-the-pes (2261 příspěvků) 15.08.2023, 11:48:49 xxx.xxx.61.107

Koupila jsem napáječku - takový válec s miskou… k ničemu… muselo by to pro naše být tak stolitrové. 😀 Mají kyblík, pak různě po zahradě společné se psem a ptáčky a kočkami misky, dobrá je kameninová dvojitá, co měla dřív morčata, je to asi pro králíky…
No a krmítka atd. zavěsíte.
Dělá se to takto (ale ne tak prasácky, ale stačí prostě kyblík, kanystr, něco, drát, miska pod kytky nebo tak)

princip

různé 

Buggyra
Buggyra (3266 příspěvků) 15.08.2023, 11:54:56 xxx.xxx.198.226

Krmítko když zvolíte takové, do kterého mohou strčit jen hlavu, a nemohou do něj hrábnout, tak to budete mít bez uklízení 🙂 Pokud zvolíte navíc umístění a nebo typ, aby do něj nepadal trus a podestýlka, tak jste vítěz - a můžete ho klidně mít i v kurníku. Ale pokud budou slepice mít možnost chodit 24/7 z kurníku do voliéry a nazpět, není třeba jim do kurníku dávat nic, dojdou si.

Co se pítka týče, doporučuji takové, kde se hlavně dobře vyměňuje voda. Pro 4 kousky to klidně může být kameninová miska (něco těžšího, protože občas na to vyskočí, tak aby to nezvrhávaly). Když bude venku na podstavci, tak to tam nezaneřádí. 

Dovnitř by to už chtělo nějaké napajedlo, kde se neznečistí všechna voda najednou, protože tam jsou ty podmínky už horší. Já bych pipkám v dobře zabezpečené voliéře nechala volný vstup a výstup a dala jim ty stravovací záležitosti ven 🙂

Moje mají venku misku na vodu ze staré litinové pánve a misky na krmení jsou staré kameninové pro morče nebo kočku nebo pro co jsme to kdysi kupovali (možná pro slepice, tralala).

Zrzavci
Zrzavci (2891 příspěvků) 15.08.2023, 11:56:12 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 15.08.2023, 11:41:50

No já mám na mysli tu naklíčenou krmi , že to bude ledový.

Ad to zateplení - když se přes ten polystrón zatáhne omítka, tak tam ty šmejdi nemůžou nikam zalézt, ne? Nebo jo? Já jsem si říkala, že to právě bude omítnutý, tím pádem hladký, dobře se to bude čistit, vezmu to hadicí a bude?

Buggyra
Buggyra (3266 příspěvků) 15.08.2023, 12:03:48 xxx.xxx.198.226

No dyk jo. Naklíčená krmě ledová - bažant v zimě nic neledového nesežene. Zobe nějaké ledové bobule, vyhrabává ledová (i naklíčená) semínka, pase ledovou trávu a pije ledovou vodu 🙂

Tak jasně, když to budete mít pod omítkou - hladký, omyvatelný povrch - tak to určitě bude fungovat 🙂 Zase musíte zajistit větrání, páč vlhkost z ptáků a jejich produktů se vám někde na těch stěnách bude jinak srážet. To máte určo vymyšlené.

Já jsem lenoch, tak si práci se zateplením ušetřím, když není třeba. 

list
list (563 příspěvků) 15.08.2023, 12:05:05 xxx.xxx.201.134

V zimě se naklíčená pšenice krmí běžně ;) Taky nakličujuza oknem. Stačí jeden, dva dny, řádně očištěná, aby to neplesnivělo. S tím, že to bude studené si hlavu vážně nelamte 😉

Jinak já třeba na noc pšenici nedávám vůbec. Vlastně vůbec nekrmím celým zrnem, ale mají krmítko, kde je suchá směs pořád k dispozici. Stejně jdou chrnět s nacpanými volátky. 

Zrzavci
Zrzavci (2891 příspěvků) 15.08.2023, 12:14:31 xxx.xxx.226.6

Tohle co vyrobil ten pán z těch barelů, to se mi líbí - v menším teda u nás nějak. ale nevadí jim rvát tu hlavu dovnitř? že jako nemají v ten moment kontrolu nad prostředím, nebo jak bych to řekla? U toho průhlednýho asi ne.

https://www.youtube.com/watch?v=rF9rN4MT1rI

Buggyra

Naklíčená krmě ledová - bažant v zimě nic neledového nesežene. Zobe nějaké ledové bobule, vyhrabává ledová (i naklíčená) semínka, pase ledovou trávu a pije ledovou vodu

 no jo! Tak jo. Pravda!

Zase musíte zajistit větrání, páč vlhkost z ptáků a jejich produktů se vám někde na těch stěnách bude jinak srážet.

vím - že musím udělat větrání - tak aby nebyl průvan ale. Já si říkám, že tím, že budou enem čtyři, tak toho tepla asi tolikatě nevyrobí, je pravda, že mají péřofku, tak abych to zase nepřehnala.  Kurník bude cihlovej - tak jak je tam ten původní, rozpadající se. Tak ho chci mít vychytanej, aby byl co nejlíp udržovatelnej a to co nejmíň namáhavě - když to vystříkám hadicí a nechám vyschnout, bude to hned.

List 

V zimě se naklíčená pšenice krmí běžně ;)

děkuju, tak to je supr.

Jinak já třeba na noc pšenici nedávám vůbec. Vlastně vůbec nekrmím celým zrnem, ale mají krmítko, kde je suchá směs pořád k dispozici.

aha, ahá. Jsem si myslela, že ta celá pšenice se dává na noc, že aby právě se víc napucly a nebyly hned hladný. 

proč nekrmíte celým zrnem? nechybí jim to potom - takový přirozený zobání?

list
list (563 příspěvků) 15.08.2023, 12:21:50 xxx.xxx.201.134
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 15.08.2023, 12:14:31

To je náhodou dobré krmítko 😉

Větrání do kurníku udělejte mimo spící slepice. Pokud budete mít hřady na jedné stěně kurníku, tak větrání udělejte tak, aby na ně netáhlo. Průvan nemá rádo snad nic živého. 

K té pšenici. Nám taky nechybí opékání mamuta v jeskyni 🤭 A slepice si stejně nazobají spoustu věcí mimo krmení, tak o to přirozené zobání nepřijdou. A hrubě mletý šrot není tak daleko od celého zrna, aby slepice ráno padaly hlady z hřadu 😉

Zrzavci
Zrzavci (2891 příspěvků) 15.08.2023, 12:25:18 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele list z 15.08.2023, 12:21:50

Dík, budu na to pamatovat, až budeme kurník jednou zařizovat, uděláme tam něco takhle. I si říkám, že když tam bude těch otvorů co slepic plus jedno navíc, tak se třeba nebudou strkat a budou jíst víc v klidu? Možná blbost.

Máte asi pravdu s tím mamutem. A ona je ta směs zase pestřejší, než jen to jednodruhový zrno, to je fakt. No……. jsem na nás jednou zvědavá. Až to příde, to uvidíte šický, těch reportů! 😀

Buggyra
Buggyra (3266 příspěvků) 15.08.2023, 12:32:14 xxx.xxx.198.226

Já tu klíčenou pšenku krmím na noc jen z toho důvodu, že se ke slepicím dostávám večer, a ráno dostávají rychlokvašné krmení, které se při aktivitě přes den rychle zpracuje, zatímco to zrno může večer ve voleti klidně na trávení počkat. Zrno může slepice dostat kdykoli, rychle kvasící záležitosti na noc nejsou vhodné (v mém případě se jedná o ty psí granule, co jim dávám - večer dám namočit, ráno to dostanou od služby ve stáji).


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.