Aktuálně: 4 546 inzerátů178 275 diskuzních příspěvků17 807 uživatelů

Všeobecný pokec

Orionka (neregistrovaný) 26.09.2023, 17:10:25 xxx.xxx.177.201
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 26.09.2023, 16:48:20

Né, vy přesně máte tu permakulturni zahradu. Černý bez neničte. Před kopřivou smekni, před bezem klekni. Z černých bobulí lze dělat medicínu na nastydnutí až virózu, nebo taky likér. Záleží na tom, co preferujete.

Drvodělka fialová (neregistrovaný) 26.09.2023, 17:20:34 xxx.xxx.171.14

Zahrada mírně zarostlá, je za mě nádhera plná života. Ale bez ohýbání hřbetu a trochy puštění lidskèho sádla nefunguje nic ani ta permakultura 😆

Jinak k těm sazenicím, je mi to samotný divný,  ale prodává se to skvěle. Já si na zkoušku vzala sazenice mrkve a k mojemu překvapení se opravdu ujaly a vyrostly. Ale popravdě, je to samozřejmě nesmysl si je kupovat, nicméně vydělává mi to na výplatu. 

Sama si vypěstuju všechny sazenice svoje a vesměs z vlastních semen,  ale chápu, že to lidi neumí. Já taky neznám věci mimo můj obor. 

Ronja s motejlem (neregistrovaný) 26.09.2023, 18:30:57 xxx.xxx.119.6

Černý bez - květy, ježiš jak já to miluju, nasušit, v zimě udělat čaj, ruce mít provoněný a zamazaný pylem, krása. 

Těším se na sběr šípků, dřív jsme takhle se psem nachodili třeba 15 kiláků, protože prostě nemůžu odrbat celej keřík.

Jo je to krása, takový ty anglický trávníky, kamínky a borovičky, někdo na to zahradničení není a nemusí být, ale mně to přijde takový bez života.

bambule
bambule (425 příspěvků) 26.09.2023, 19:07:20 xxx.xxx.75.163

Milé zahradnice, můj problém s bršlicí vyřešil břečťan. Bohužel ten žije svým životem, takže teď místo bršlice krotím břečťan. On vám ji úplně udusil, vytlačil a pyšně zaujal její místo.

Quash
Quash (273 příspěvků) 26.09.2023, 19:26:05 xxx.xxx.33.234

Megí nejste v tom sama😀.

Člověk se s tím nesmí moc párat. Bršlice je léčivka se spoustou vitamínu C, teda je potřeba konzumovat jen ty opravdu mladé výhonky a určitě ne kořen, šrucha v zámkovce je super zdroj Omega3, ptačinec na salát, z vlaštovičníku u plotu tinktury, kopřivy na sto způsobů. Řepík, řebříček, máta, oregáno všechno tak nějak prorůstá navzájem, na kompostu každý rok samy vyrostou ve velkém hokaida a občas i cukety. To plít netřeba. Brambory vypleju jednou, mají na stanovišti méně světla a tak natě rostou rychle, plevel nemá šanci. V květináčích už jen lichořeřišnice na tinktury, zbytek jsem zrušila, jako nepraktické a práci přidávající. Jedlé keře a stromy mám ráda, i když mi všechno, včetně rakytníků, oholí špačci. Přeju jim to. Jen hrozny strkám do punčošek, aby k nim nemohli. Bezy jsou moje oblíbené. S manželem každoročně svádím boj o jejich redukci. Ale prostě jsou to tradiční strážci domu, takže žádná destrukce😀. Kdysi jsem jejich typickou vůni taky nesnášela a bezinky nemusím dodnes, ale květy suším a čaj v zimě je super. A nejen chuťově, ale i vizuálně🙂

Obrázek
megi-the-pes
megi-the-pes (2299 příspěvků) 26.09.2023, 19:35:02 xxx.xxx.61.17

Dala jsem brambory do řádku, zahrnula a… no a jsou tam brambory. 🙂 Podle mě to venku roste proto, že “ona má o deset koleček víc”, litují mne. 🙂 Takto mě i poslouchá pes. Abych se mu někde neztratila. (A tady na fóru si lid myslí, jaký jsem kynolog a o barfu radši nic říkat nebudu, je to tu jak u prasat a u blbejch na dvorku.)

Sardullah
Sardullah (1040 příspěvků) 26.09.2023, 20:50:43 xxx.xxx.221.216
Orionka:

Né, vy přesně máte tu permakulturni zahradu. Černý bez neničte. Před kopřivou smekni, před bezem klekni. Z černých bobulí lze dělat medicínu na nastydnutí až virózu, nebo taky likér. Záleží na tom, co preferujete.


Před kopřivou smekni, před bezem klekni? Tak to teda  na zahradě ani z kleku nevstanu a ten klobouk, co mám smeknout před bezem si ani brát nemusím. Navíc si u mě na zahradě veverky vysadily ořešák..  no budiž jim přáno. Ale člověk má tak nějak radost i když vidí kolik včeliček je teď na kvetoucím břečťanu. Hučí to tam jak v úlu. Chtěla jsem ho ostříhat, ale to těm  včelkám nemůžu udělat. Navíc ty bobule,co tam pak narostou konzumují kosáci.

Sardullah
Sardullah (1040 příspěvků) 26.09.2023, 20:52:51 xxx.xxx.17.146
Fatia:

Já bojuju s ostružinami. Již několikrát proběhl pokus vykopat je i s kořeny, marný boj. Na to, že se je snažím už několit let zlikvidovat, tak se letos moc pěkně urodilo. Rostou částečně od sousedů a částečně u mě. Já je nechci, trnaté šlahouny, které se plazí všude a já na ně pak šlápnu bosou nohou. 


Ostružiny mě trápí nejvíc. .. si tam samy vyrostly a nemůžu se jich zbavit.

Orionka (neregistrovaný) 26.09.2023, 22:48:28 xxx.xxx.177.201
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 26.09.2023, 20:50:43

Ten váš břečťan mě zajímá. Je určitě hodně starý? Pamatujete si, jak asi ? Za jak dlouho můžu očekávat květy.

Ještě mě napadlo, jestli by nešel namnožit z kvetoucí odnože, jestli by se kvetení neurychlilo. Když je tu tolik zahradních, třeba by některá věděla.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (649 příspěvků) 27.09.2023, 08:41:37 xxx.xxx.171.14
Orionka:

Ten váš břečťan mě zajímá. Je určitě hodně starý? Pamatujete si, jak asi ? Za jak dlouho můžu očekávat květy.

Ještě mě napadlo, jestli by nešel namnožit z kvetoucí odnože, jestli by se kvetení neurychlilo. Když je tu tolik zahradních, třeba by některá věděla.


Ono to zrovna u břečťanu takhle nefunguje. Když si kvetoucí rostlinu prohlídnete, uvidíte, že kvetoucí výhony mají jiné listy, než ta část rostliny, co nekvete. Pokud namnožíte kvetoucí výhon, větve se celkem snadno chytnou, ale mizerně rostou a vzniklá rostlina se chová jako keř - nešplhá a nerozrůstá se.

Břečťan dává přednost stínu, ve chvíli, kdy třeba po stromě vyšplhá do výšky a začne na něj víc svítit, u osvětlených větví nastane změna. Nově narostlé listy budou mít jiný tvar a i větve už připomínají keře nebo koruny stromů. Pak teprve začnou kvétst.

Orionka (neregistrovaný) 27.09.2023, 08:52:20 xxx.xxx.177.201
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 27.09.2023, 08:41:37

Mě by vůbec nevadilo, kdyby rostl jako keř. Mně jde o ty květy, vím že ho včely milují. V naší přírodě nastává v srpnu pro včely hlad, příkrmí se, ale když je takhle teplo a to i v noci, tak stejně lítají a hledají. Mám pocit, že letošní podzim je pro včely dost katastrofa. Ale třeba mě někdo opraví.

A vysadit invazní křídlatku nebo netýkavku….to asi né.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (649 příspěvků) 27.09.2023, 09:04:17 xxx.xxx.171.14

Tak vysaďte třeba ibišky syrské. Kvetou nádherně a včely na nich dlouho do podzimu sbírají pyl. Můžete taky po zahradě nebo i mimo ni rozházet semena brutnáku, to je teprve hukot. Divizna je taky super, možností je spousta. Ona je taková moje úchylka, já vždycky na procházkách rozhazuju na různá rumiště a zanedbané kouty, takové ty kvetoucí skoro plevele. Připadá mi to pak hezčí.

Quash
Quash (273 příspěvků) 27.09.2023, 09:05:02 xxx.xxx.33.234
Odpověď na příspěvek uživatele Orionka z 27.09.2023, 08:52:20

Včely milují i ořechokřídlec klandonský. Kvete od srpna až do října.

Ronja s motejlem (neregistrovaný) 27.09.2023, 11:00:12 xxx.xxx.119.6

Chtěla jsem vyfotit nějaký včelstvo, ale zatím je zdrženlivý.

Ten brutnák potvrzuju, bývá obalen i čmeláky a je z něj hezkej “plevel”🙂 perovskie třeba taky dobrá. Sléz, bzučí to i v ačokče, tam je bonus pěkná sklizeň…

Včera jsem šla kolem břečťanu, hučelo to tam tak, že jsem si vzala psa radši k sobě, byla tam i spousta sršňů. V mým okolí na břečťaň akorát každej nadává, vždycky je to : A hlavně si nikdy nepořizujte břečťan!

Ronja s motejlem (neregistrovaný) 27.09.2023, 11:01:16 xxx.xxx.119.6

Rozchodníkovec mají taky rády.

Buggyra
Buggyra (3333 příspěvků) 27.09.2023, 11:08:37 xxx.xxx.198.226

Quash: jo, já jsem si ho hned vygůglila, ale to se ten pojmenovávač fakt musel snažit, aby cosi takového vymyslel - no a pak to ještě musí někdo schválit 😀

Buggyra
Buggyra (3333 příspěvků) 27.09.2023, 11:11:25 xxx.xxx.198.226

Ad ačokča. Navedl mě kamarád na konci srpna, ukázal plody. A včera jsem od kolegyňky v práci dostala černá semena, na příští sezonu vyseji - snad to stihnu zalévat (okurku a dýně stíhám…) - dám to k plotu na slunné místo, tak jsem na to náramně zvědavá, zda to půjde.

Jen tedy mě zajímá, zda má někdo zkušenost, jestli to žere srnka? Okurky jí teda chutnaly, když byly rostliny mladé, stejně tak tykve. Ale papriky srnka svině nežere, chválabohu.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.