Aktuálně: 4 548 inzerátů178 284 diskuzních příspěvků17 807 uživatelů

Všeobecný pokec

Plaka
Plaka (405 příspěvků) 25.09.2023, 20:46:30 xxx:xxx.62cd:9de9
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 25.09.2023, 20:41:40

I já, i já, akorát teda letos vůbec žádný babočky kopřivový. I můr hrozně ubylo.

orionka
orionka (531 příspěvků) 25.09.2023, 21:15:13 xxx.xxx.82.160
Odpověď na příspěvek uživatele Plaka z 25.09.2023, 20:46:30

Permazahrada je funkční věc. Mám tu k ní i skripta, napsal je jakýsi pan Svoboda. Jen založit ji, rozkošatět, tak aby se stala funkční je docela……A tak to mnohdy končí těma kopřivama. 

Já tu měla letos i admirála. Jednoho. 

Trickyvoo
Trickyvoo (400 příspěvků) 25.09.2023, 23:44:37 xxx.xxx.62.63

Tak jo, já se každý rok snažím o úhlednou zahradu, ale pak stačí pár deštíků a 14 dní to nechat ladem a začne se to vymykat kontrole a teď v září si už jen říkám “ale příští rok si to pohlídám”. Teď se mi nabízela tchýně, že přijedou na prodloužený víkend. Oni mají zahradu jak z obálky časopisu, kdyby viděli tu mou, tak je z toho trefí. Těžko vysvětlím, že u nás víc prší a mám déle mokrou zem a když je hezky, tak jsem vlastně v trapu 🤭.

Buggyra
Buggyra (3333 příspěvků) 26.09.2023, 05:59:30 xxx.xxx.198.226

Uf, no ještě že nemám zahradu 🙂 Jen políčko a zvýšené záhony. Ale kvetoucí kytky pěkně jen v květináčích, aby se daly strkat k překážkám, a do budoucna beztak plánuji hlavně atraktivnější dřeviny, které budou bydlet v těch květináčích v dírách v zemi, a budou se vytahovat jen jednou za měsíc k těm překážkám.

Mi
Mi (208 příspěvků) 26.09.2023, 11:40:55 xxx.xxx.174.253

Rozmohla se mi na chatě na zahrádce bršlice.Je jí pomalu více než trávy.Nemáte radu jak se jí zbavit?Kromě toho ať se sní,mi nechutná…

eena
eena (176 příspěvků) 26.09.2023, 12:02:56 xxx.xxx.231.241
Odpověď na příspěvek uživatele Mi z 26.09.2023, 11:40:55

to sa nedá zjesť ani keby chutilo 😉. U nás tiež márny boj - niekoľko rokov - ani chémia ako posledná voľba nezabrala. Tak ak niekto vie čo s tým budem nesmierne vďačná. Všade radia iba trhať a trhať, aby sa nerozvinula zelená hmota, že to časom vyhynie - no u nás to je nemysliteľné zvládnuť

Ronja s motejlem (neregistrovaný) 26.09.2023, 12:07:46 xxx.xxx.119.6

Chemie? Fujfuj, je to ode mně ošklivý, v sobotu jsem jí plela u mamči v malinách, před 14 dni v druhých a příští víkend mě čeká další várka.

   Jedu vidlema a snažím se odstranit, co nejvíc kořenů, což je v tomhle zamoření nemožný.

  V některých případech doma používám horkou vodu, mamče jsem ale řekla, že maliny už stejně prakticky neplodí, takže pokud chce mít čisto (ona už nemá tolik sil, aby plela pravidelně), nechce přijít o rozum, tak v oprávněným případě se dá použití chemie pochopit. No byla jsem vyflusaná, když jsem to říkala, ale … 

Jo v trávě, zas blbě čtu,  vertikutace? sundat celej trávník, použit chemii? Vysít odolný trávník. Potřít chemií jednotlivý rostliny?

No jsem taky zvědavá, co tu padne za tipy. Ještě že doma jí téměř nemáme.  

Fatia
Fatia (92 příspěvků) 26.09.2023, 12:24:55 xxx.xxx.205.210

Já bojuju s ostružinami. Již několikrát proběhl pokus vykopat je i s kořeny, marný boj. Na to, že se je snažím už několit let zlikvidovat, tak se letos moc pěkně urodilo. Rostou částečně od sousedů a částečně u mě. Já je nechci, trnaté šlahouny, které se plazí všude a já na ně pak šlápnu bosou nohou. 

megi-the-pes
megi-the-pes (2299 příspěvků) 26.09.2023, 13:25:58 xxx.xxx.61.17

Tak asi vysadit něco, co to nechtěné vystrnadí. 
Ostružiny se musí najít celé pod zemí, plazí se jim kořeny metry… desítky metrů… jinak je to jen zaštipování a z toho plodí a rostou víc, že jo. 😀
Někde psali, že vykopat co nejvíc a přikrýt pak černou netk. text. a za tři roky prý už nic nevyroste. To jde, ne. 😀
Podle toho, co jsem dokázala “zničit” u mě… cuketa… krásně se všude rozrůstá… zkusím ji přendat k ostružinám, su zvědavá.

Občas ostružinám něco ustříhnu, kolem chodníku strunovkou… zas tak moc to neroste a plodí dost, je to přírodní desinfekce, antiox. a kdo ví co, prostě tmavé bobule.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (649 příspěvků) 26.09.2023, 13:47:36 xxx.xxx.171.14
Mi:

Rozmohla se mi na chatě na zahrádce bršlice.Je jí pomalu více než trávy.Nemáte radu jak se jí zbavit?Kromě toho ať se sní,mi nechutná…


Myslím že na bršlici, kromě pravidelného vytrhávání neplatí nic.

Nicméně, jak tu tak probíráte permakulturní zahrady, docela jsem se musela začít smát. Letos k nám do zahradnictví přišla dvojice, takoví ti typičtí ekomaniaci. Jsou to typy lidí, kteří si o zahradě přečtou hezkou obrázkovou knížku, pár rad na internetu od podobně laděných individuí a takto intelektuálně vyzbrojení mě přijdou školit. Člověk je obvykle pozná podle batikovaného oblečení a mírného zápachu, protože první čeho se v rámci boje proti globalizaci vzdají, je mýdlo. Protože jejich ekologické přesvědčení je sice silné, ale rychle narazí při střetu s realitou, která od pěstitele čehokoli vyžaduje poměrně velkou dřinu na zahradě, bývají nadšeni myšlenkou permakulturní zahrady. Tam, v jejich představách, v míru a harmonii rostou společně rostliny s plevelem a vytváří velká množství plodů bez použití chemie, hnojiv a zejména lidské práce. Po, podle kolegů dvaceti minutách, podle mě několika hodinách rozhovoru, kdy po mě chtěli rostlinu, která bude růst takřka sama, bude jedlá, nevyžaduje péči - zálivku, hnojení, okopávání jim můj zlomyslný kolega nabídl Aegopodium podagraria ,,Variegatum", zázračnou rostlinu, která toto vše splňuje. Přirovnal ji k rukole, jen vytrvalé. Za mého nadšeného povzbuzování si koupili 25 sazenic po79Kč.

Pro nezahradníky Aegopodium je latinsky Bršlice kozí noha.🙄

Doron
Doron (1917 příspěvků) 26.09.2023, 14:12:52 xxx.xxx.1.230
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 26.09.2023, 13:47:36

Dobře Vy ! 🤣🤣🤣

Kdyby vám v zahradnictví došly sazenice kozí nohy, můžu vám několik tisíc dodat, po patnácti Kč, ať nežeru..

Po 79 Kč za kus 🤣🤣, geniální.., je vidět, že jste do kšeftu, jak říkal můj dědeček !👍

eena
eena (176 příspěvků) 26.09.2023, 14:30:18 xxx.xxx.231.241

No škoda že som ešte nenašla takých “EKO BIO MANIAKOV” ktorým by som to predala 😂. Ja som vďaka bršlici vyhláila aj púpavu, bodliak a pýr za skleníkové kvetinky - s tými musím opatrne, aby som ich náhodou nevyničila. Korene bršlice sme našli aj v hĺbke 1,8 m keď sme kopali jamu na strom! To sa proste vykopať reálne nedá. A z každého mini kúska vyrastie ďalšia. A černice sú ďalší level - ako sa smeje moja sestra : “Vy musíte mať všetko!” Tak ale tohoto by som sa kľudne vzdala - aj zadarmo

Ronja s motejlem (neregistrovaný) 26.09.2023, 14:47:48 xxx.xxx.119.6

No, taky jsem se zamilovala do knih Seppa Holzera, i když batiku nesnáším😁. A původní představa našeho žití byla barabizna a latifundie, slepičky a ovečky, taková klasika no😁

Jsem moc ráda za náš domeček idealní pro dva blázny a středního psa a přiměřenej pozemek. K plevelu mi přijde, že nejvíc práce je na jaře, plejt, plejt a nedat se, ale taky holt záleží, koho má člověk okolo sebe, nebo kdo zahradničil před ním. Ťukám, že fakt zatím nezarůstáme.

Letos jsem zjistila, že na okopávání je nejlepší krtek. Von si tam úřaduje, kupodivu rostliny to přežily a já okopávala možná dvakrát.

Ale rýt či nerýt, toť otázka. 

Buggyra
Buggyra (3333 příspěvků) 26.09.2023, 14:57:49 xxx.xxx.198.226

Já se chystám všude mezi plodiny nastrkat netkanku. Já nepleju, podle toho to taky vypadá, takže příští rok je to jasná volba. Teďka ty brambory budu na záhoně hledat po hmatu…

Ronja s motejlem (neregistrovaný) 26.09.2023, 15:10:39 xxx.xxx.119.6

Joj a k bršlici za 79,  jako hodně dobrý.

Letos jsem v zahradnictví poprvé viděla sazeničky ředkviček a mrkve. Jedna za 10. To jsem na to teda taky lapala po dechu, jako je tak strašný koupit si za 30 semínka a rozházet je po záhoně? Asi jako pro někoho jo, neptala jsem se prodavající, jestli s tím mají úspěch.

Orionka (neregistrovaný) 26.09.2023, 16:05:29 xxx.xxx.177.201
Odpověď na příspěvek uživatele Ronja s motejlem z 26.09.2023, 12:07:46

Bršlici je nejlepší vyhlásit za permakulturu. Permakulurní zahrada mě také nadchla. Kromě zmíněného pana Svobody, jsem viděla úžasný francouzský dokument, kde majitelka takové zahrady procházela mezi bující zeleninou mangoldem počínaje a…..Šlo to, dokud jsem měla kozy. Ty sežerou permakulturu stejně jako zahradu zrytou a pečlivě vypletou.  Co už kozy nemám vládne mé permakultuře bršlice, kopřivy a svízel. Samé zdravé léčivé.

A vážně - hynou u nás černé bezy - další zdravá a léčivá.

Orionka (neregistrovaný) 26.09.2023, 16:07:58 xxx.xxx.177.201

Ještě musím dodat, že batika mě neláká a i když peru a uklízím eko, tak se někdy i meju. Mýdlo je taky eko.

Orionka (neregistrovaný) 26.09.2023, 16:15:19 xxx.xxx.177.201
Odpověď na příspěvek uživatele Ronja s motejlem z 26.09.2023, 15:10:39

Prodával vychytralý doveda a jestli někdo koupil…ten doveda  nebyl. Kdyby si koupil semínka, tak by viděl na obrázku, že obojí, ředkvičky i mrkev, je k přesazování nevhodné. Holt - lidé jsou různé.

megi-the-pes
megi-the-pes (2299 příspěvků) 26.09.2023, 16:48:20 xxx.xxx.61.17

To si tady teda čtu zajímavý věci.
Co bych měla plít? Jo, mezi mrkví a celerem a kedlubnami, to ty pampelišky smetanky lékařské, už jich bylo moc, tak aby se jídlo netrápilo, tak vykopnu mlíčák… Ale jinak mi stačí nůžky a strunovka. Bez mám dvakrát, z celého srdce nenávidím ten smrad, to je taky něco, ten keř, čeho se nedá zbavit, ale tak nechám to být, je to keř a dělá stín a třeba tam někdo bydlí, co já vim. Keře kopřiv rostou tak nějak pospolu, spořádaně, chystám se je sušit, někdy je jen vezmu z vrchu strunovkou. Křoviňákem, po našem. Ale nějaká travička mezi dlažbou a růžové keře, co rostou do nebe a všude… mě to netankuje. Já su ráda, že je hodně zeleného.
Takže to vypadá, že jediná mám fakt venku bordel. Neva. 🙂


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.