Aktuálně: 4 874 inzerátů175 147 diskuzních příspěvků17 760 uživatelů

Kvalitní drůbežárna

Karel (neregistrovaný) 24.08.2023, 11:10:14 xxx.xxx.94.40

No právě sem chtěl trošku snížit to zatížení, protože nakonec to bude tak, že 100 slipek bude okolo kurniku a prostor bude nevyužitý. Když budu mít kurniky rozmístěné, prostor se lépe využije. Abych pravdu řekl, ani nechci mít tolik slipek v hejnu. Asi je to nepraktické a divné a možná vám dam za pravdu až to budu vidět v praxi, ale takový je můj záměr .😂 ale jinak dekuju za rady a tipy

Varaxi
Varaxi (498 příspěvků) 24.08.2023, 13:48:20 xxx.xxx.191.80

Pokud je ten prostor členitý, slepice se v něm budou přirozeně pohybovat dle svých potřeb. Půjdou za stínem, pro vodu, na pastvu, na popelení, na hrabání hmyzu, na sluníčko, schovat se před deštěm, do závětří… Budou mít oblíbenější a méně oblíbená místa, ale budou využívat prostor celý. 
Nicméně ano, ta nejvíce exponovaná místa je určitě třeba zpevnit anebo regulovat vstup slepic.
Větší množství slepic utvoří menší skupiny, taková podhejna, a s nimi se budou pohybovat. Pokud tam budou mít pár kohoutů, ti si rozdělí slepice do vlastních harémů, které si na dostatečně velkém prostoru víceméně půjdou z cesty; pak by se mohlo stát, že si každý kohout se svým harémem obsadí svůj kurník, ač bych na to nespoléhala. Traduje se, že 16 slepic už si dva kohouti rozdělí, aniž by vznikaly opakované pranice. Ověřené to nemám, ale mít více kohoutů na jednom místě lze, pokud je dost prostoru, dost zdrojů a dost slepic, aniž by to způsobovalo nějaké zásadní problémy.

Na druhou stranu, pokud existuje možnost mít slepice oddělené po nějakém menším počtu, je to lepší z hlediska přehledu a hygieny chovu. Budete lépe kontrolovat drůbež, lépe aplikovat případná léčiva, lépe se Vám budou v případě nutnosti řešit některé krizové stavy. Třeba požírače vajec nebo slepici kanibalku spíš identifikujete  v třicetihlavém hejnu než ve stohlavém. 

Karel (neregistrovaný) 31.08.2023, 19:53:55 xxx.xxx.144.251

To jsem mimo jiné chtěl, mít to víc pod dohledem a menší hejno, jak píšete, bude určitě lepší volba.  A jestli už u slipek budu, tak si myslím je jedno, ze budu vybírat vajca z více kurniku, tech par kroku navic mě nezabije. Letos už to stejně nestihnu všecko nachystat, takže realizace bude až příští rok. Aspoň budu mít čas přes zimu všecko potřebné v klidu nachystat a udělat. 

Karel (neregistrovaný) 10.09.2023, 20:31:53 xxx.xxx.144.251

Dobrý večer, ještě bych vás zkušenějších chtel poprosit o radu ohledně prodeje vajec určených ke konzumaci. Jak sem hledal na internetu a pročítal témata věnující se volnému chovu slepic, narazil jsem někde na to, že v drůbežárně prosvěcují vejce. A to trošku nechápu proč? Já sem měl za to, že prosvěcování se děla ke zjištění oplození vejce. Nebo vejce určené ke konzumaci nemůže být prodáváno oplozené? A navíc to byla zrovna drůbežárna s klecovým chovem, tudíž bez kohouta. Já sem právě kohouta v hejnu slepic mít chtěl. Teď nevím a nenašel sem, zda to muže či nemůže byt. Doma sme vždycky měli a mame kohouty. 
Děkuji a přeji pěkný zbytek neděle 

megi-the-pes
megi-the-pes (2235 příspěvků) 10.09.2023, 20:35:14 xxx.xxx.61.17

Těch nařízení je trochu víc, záleží také, kolik nosnic máte atp., str. 16.
 Prosvícení by mohlo být kvůli plísni, ale to jen tipuji, teoreticky jsem to asi někde četla... Určitě ví bodlinka.
Tady píší “Vejce nesmí obsahovat zárodek, cizí tělíska (kousky výstelky vejcovodu, kamínky nebo písek) a/nebo krvavou skvrnu (z poškozeného vejcovodu). Pokud prodáváte vejce ihned po snášce, nemusíte kontrolovat velikost vzduchové bubliny – je tím větší, čím je vejce starší. a zda není vejce plesnivé nebo zkažené. Vejce nesmějí být mytá.”
 


 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.