Aktuálně: 4 955 inzerátů174 098 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Hrdličky chechtavé grizzle a další vzácné mutace

Aphanius (neregistrovaný) 21.08.2023, 22:35:30 xxx.xxx.21.205

Hrdličky chechtavé chované u nás mají jen omezený počet mutací. Běžně se chovají phao, skořice, bílá, divoce zbarvená a blond. O trochu vzácnější je pak modrá, nepravá lavender…

V Maďarsku pak existují hrdličky s přední chocholkou, Rosy, frosted, Himalya, Grizzle.

Mutace Grizzle je novinka z roku 1996 objevená v Nizozemsku u skořicových hrdliček. Za tuto mutaci je zodpovědný autosomálně dominantní gen a způsobuje bělání okrajů krycích per. Vzniká tak líbivý vzor i u obyčejných divoce zbarvených hrdliček. Bohužel se zdá, že žádný chovatel zatím nezískal hrdličky této mutace do ČR a tak v našich chovech tato mutace zatím chybí.

Aphanius (neregistrovaný) 21.08.2023, 22:51:49 xxx.xxx.21.205

Hrdlička chechtavá mutace straka je v našich chovech široce rozšířená. Bohužel si málo chovatelů uvědomuje jak tvárná mutace to je. Selekcí je možné ustálit například bělohlavost, barevnooasost, bílá zrcátka na křídlech a další kresby. Výsledné linie je možné dále prošlechťovat a kresby dále “vyostřovat” a zdokonalovat. 

Hrdlička chechtavá "Marked pied" barevnoocasá: 

http://www.exoticdove.com/IDS/RNColorPics/PatternPied.htm

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Aphanius (neregistrovaný) 21.08.2023, 23:00:14 xxx.xxx.21.205

Hrdlička chechtavá “Marked pied” - projekt šlechtění na bělohlavost, který začal se strakami převážně bílými s několika barevnými pírky. Selekcí se tmavá plocha zvětšovala a nyní dohází k ustalování bílé pouze na hlavě jako u holubů (4. foto):

https://www.facebook.com/photo/?fbid=616187177225359&set=gm.5942865825824868&idorvanity=326067704171403

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Aphanius (neregistrovaný) 21.08.2023, 23:05:08 xxx.xxx.21.205
Odpověď na příspěvek uživatele Aphanius z 21.08.2023, 23:00:14

Je možné, že podobným způsobem vznikal kresby u holubů? Oproti hrdličkám mají holubi stovky let náskok. S hrdličkami máme v takovém případě co dohánět, ale jak je vidět, celkem dobrých výsledků lze u hrdliček dosáhnout již za několik málo generací.

Aphanius (neregistrovaný) 21.08.2023, 23:20:48 xxx.xxx.21.205

Hrdlička chechtavá mutace “Color head” neboli “Himalya” byla objevena v Itálii a je autozomálně recesivní. Vyznačuje se tím, že se melanin tvoří pouze v místech s nižší teplotou, touto oblastí je v případě hrdliček hlava. Mutace je srovnatelná se zbarvením siamských koček a králíků. Pokud pták přepeřuje za nezvykle chladného počasí, může být téměř zcela tmavý. Při dalším přepeřování za vyšších teplot se naopak může ten samý jedinec stát téměř zcela bílým:

http://www.exoticdove.com/IDS/RNColorPics/colorhead.htm

Obrázek
Anonymní (neregistrovaný) 22.08.2023, 06:01:58 xxx.xxx.296.103

Krása, mohl byste na sebe napsat mail, abych vám mohl napsat nebo se tady registrovat aby šla poslat soukromá zpráva? Děkuji.

Aphanius (neregistrovaný) 22.08.2023, 14:30:12 xxx.xxx.190.199

Mutace Orange přinesla mnoho možností pro vznik nových barevných kombinací.  Díky této mutaci je pro chovatele ČR slavná. 🙂

http://www.exoticdove.com/IDS/Articles/ECDColorGenetics.htm

V dalších příspěvcích přiblížím vznik barev whiteback, lavender a violet neck. Anonimní, e-mail mám: penantlutino@gmail.com ale  hrdličky mám jen ty v běžných barvách, zatím. 😀

Vlaštovička
Vlaštovička (36 příspěvků) 24.08.2023, 20:49:54 xxx.xxx.220.64

Dobrý den, 

mám dotaz. Co jsou vlastně bílé hrdličky s černým páskem? Je to světlejší mutace blond, a existují i pouze čistě bílé bez jakékoli šedivé a s černým páskem, nebo jsou zkrátka jen ty “světlé” a pak klasické čistě bílé. 

Aphanius (neregistrovaný) 24.08.2023, 21:02:40 xxx.xxx.190.199
Vlaštovička:

Dobrý den, 

mám dotaz. Co jsou vlastně bílé hrdličky s černým páskem? Je to světlejší mutace blond, a existují i pouze čistě bílé bez jakékoli šedivé a s černým páskem, nebo jsou zkrátka jen ty “světlé” a pak klasické čistě bílé. 


Bílá s černým kroužkem se nazývá IVORY (slonovinová) a podobně jako BLOND zesvětluje, ale více do šeda než do béžova. Jednotliví ptáci se mohou lišit svojí světlostí, protože záleží, od kterých rodičů pochází. Intenzita bílé se dá také prošlechtit podobně jako tvar chocholky. Pokud budete křížit jedince IVORY s ptákem mutace BLOND a jejich potomstvo zkřížíte mezi sebou (nebo zpět na ivory) tak získáte tzv. SHOW IVORY která je ještě o něco světlejší.

Aphanius (neregistrovaný) 24.08.2023, 21:06:37 xxx.xxx.190.199

Takže ano, jak říkáte, jsou zkrátka jen ty “světlé” a pak klasické čistě bílé.

Vlaštovička
Vlaštovička (36 příspěvků) 24.08.2023, 21:55:08 xxx.xxx.220.64
Odpověď na příspěvek uživatele Aphanius z 24.08.2023, 21:06:37

děkuji za vysvětlení, myslela jsem si to, že čistě bílá s černým páskem nepůjde. 

Ještě by mne zajímalo, jestli se v našich končinách dá setkat s pravým albinem. Ze vzpomínek svého prastrýce si pamatuji, že je prý kdysi krátkou dobu měl. Ale všude vídám jen  černooké bílé.  

A pak jsem taky před lety měla skořicovou holubici, která měla bílý ocas a byla bělohrotá. Připomínala tak vzdáleně nějakého žlutého bělohrotého holuba. Je tato mutace výjimečná, nebo jsou běžné? Vím, že byla s přírodním samcem a odchovala ve dvou snůškách po holouběti. Jedno bylo po otci divoké a druhé byla jakási nevyvedená bělohrotá skořice s tím, že byla “našedlá.” Tedy, jestli si to dobře pamatuji, taky to byl nepřepeřený kus, takže kdo ví? 

Docela mě zarazilo, když jsem tyto dvě mutace viděla na zahraničních stránkách i u holoubků diamantových. A ti přírodní v bělohroté nebo běloocasé vypadali velmi pěkně. 

Aphanius (neregistrovaný) 24.08.2023, 22:30:45 xxx.xxx.190.199
Odpověď na příspěvek uživatele Vlaštovička z 24.08.2023, 21:55:08

Mně se zrovna albínka vyloupla od dvou divoce zbarvených rodičů. Oči jsou celé červené jako u laboratorních myší. Zrak je na slunci horší a přímé sluneční světlo může u albínů vést k vážným vadám zraku až slepotě. Je to klasicky autozomálně recesivní mutace, ale není zrovna běžná. Bílý ocas u mutací Tangerine nebo Orange může být způsoben nějakou (neprobádanou?) odchylkou, nebo genem pro strakatost. 

Anonymní (neregistrovaný) 19.03.2024, 11:09:05 xxx.xxx.148.145
Aphanius:

Mutace Orange přinesla mnoho možností pro vznik nových barevných kombinací.  Díky této mutaci je pro chovatele ČR slavná. 🙂

http://www.exoticdove.com/IDS/Articles/ECDColorGenetics.htm

V dalších příspěvcích přiblížím vznik barev whiteback, lavender a violet neck. Anonimní, e-mail mám: penantlutino@gmail.com ale  hrdličky mám jen ty v běžných barvách, zatím. 😀


Podařilo se Vám už ty hrdlčky barvy  Grizzle z Maďarska dovézt? 

Anonymní (neregistrovaný) 20.03.2024, 07:54:59 xxx.xxx.127.228

Je zajímavé že Maďaři jsou špička v oboru chovu měkkozobých ptáků, hrdliček, holoubků atd, jsou velmoc oproti nám. Ví někdo důvod?

Jarpy (neregistrovaný) 20.03.2024, 08:36:56 xxx.xxx.35.74

Ostatně hrdličky chechtavé u nás mají dlouholetou tradici a chovají se v mnoha barevných a kresebných rázech. Proto se nějakou dobu uvažuje, že by mohly být vystavovány a posuzovány na přehlídkách ČSCH. Tím by se úroveň a šlechtitelské snahy rapidně zvedly.

Anonymní (neregistrovaný) 21.03.2024, 14:36:03 xxx.xxx.59.207

i maďarské podnebí je o něco teplejší a holoubkům a hrdličkám víc přeje než naše klima.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.