Aktuálně: 4 816 inzerátů175 599 diskuzních příspěvků17 768 uživatelů

Křídlování drůbeže

XY. (neregistrovaný) 23.08.2023, 12:14:57 xxx.xxx.120.185
Odpověď na příspěvek uživatele list z 23.08.2023, 11:59:28

Né já opravdu jsi nepotřebují nic dokazovat. Web jsem ještě navštěvoval než přišla tahle záplava náplava.  A pravdu měl by jste vážit slova prezentujete jako moudrý zkušený chovatel ( to je nebezpečný ) . Viz některé příspěvky v jiných vláknech .

A ano je to ustřižení křídla jedinci do max 3 dnů stáří nevím co je na tom k nepochopení?  A ano u chovatelů pojem letka se běžně používá.  A to byli chovatele z velkým CH.  Ještě pro čas řídla znám pojem kosinka ale to bude vědět jen stará hospodyně 🙂

list
list (563 příspěvků) 23.08.2023, 12:45:22 xxx.xxx.200.115
Odpověď na příspěvek uživatele XY. z 23.08.2023, 12:14:57

“… A ano je to ustřižení křídla jedinci do max 3 dnů stáří…”

Takže jste pochopil, že letka je něco jiného než křídlo 👍 Tak teď se už jen držet správného názvosloví, aby se předešlo nedorozumění a bude to tu zase fajn 😉

XY. (neregistrovaný) 23.08.2023, 13:23:23 xxx.xxx.120.185
list:

“… A ano je to ustřižení křídla jedinci do max 3 dnů stáří…”

Takže jste pochopil, že letka je něco jiného než křídlo 👍 Tak teď se už jen držet správného názvosloví, aby se předešlo nedorozumění a bude to tu zase fajn 😉


Jo že nechápete o čem je řeč je vaše věc . Ale já jsi stale za výrazem stojím koncová část křídla je letka. 

A vidíte stává se z toho již  diskuze o ničem.  A doufám že kdo se do tohoto zákroku bude pouštět si to  podrobně  nastuduje.  

kometa
kometa (4291 příspěvků) 23.08.2023, 13:50:36 xxx.xxx.147.163
XY.:

Jo že nechápete o čem je řeč je vaše věc . Ale já jsi stale za výrazem stojím koncová část křídla je letka. 

A vidíte stává se z toho již  diskuze o ničem.  A doufám že kdo se do tohoto zákroku bude pouštět si to  podrobně  nastuduje.  


Akorát, že letky neobsahují kosti, kůži, šlachy. Což uvádíte ve svém příspěvku 23.8. v 8 04. A to není pravda.

A ano, doufám, že si to každý nejdřív nastuduje a pak se do toho zákroku nebude pouštět.

kometa
kometa (4291 příspěvků) 23.08.2023, 13:54:28 xxx.xxx.147.163
JardaPecival:

Mám to chápat tak, že se jim(max. třídenním kuřatům) amputuje poslední část křídla jen kvůli přelítávání? Nebo to má(mívalo) ještě jinej důvod?


Myslím, že jenom tento důvod. A matně si vybavuji, že jsem to jako dítě vídávala i v Zoo u vodních ptáků, aby jim neodlítli z rybníka. 

XY. (neregistrovaný) 23.08.2023, 14:32:25 xxx:xxx.8f3f:6e97
JardaPecival:

Mám to chápat tak, že se jim(max. třídenním kuřatům) amputuje poslední část křídla jen kvůli přelítávání? Nebo to má(mívalo) ještě jinej důvod?


🤦 A vidíte pane List už jsme u toho ( když jsme tady v té chovatelské diskuzi)  už to chce někdo aplikovat snad na   slepice ! 

sharingan
sharingan (105 příspěvků) 23.08.2023, 14:34:56 xxx.xxx.186.2
Odpověď na příspěvek uživatele JardaPecival z 23.08.2023, 13:19:17

Ano, jako prevence, aby Vám ptáček neodlétnul 😉. Avšak u domácí drůbeže se úplně běžně nepraktikuje, pokud vím - má šlechtěním sama od sebe většinou schopnost letu dost omezenou. 

Běžnější je třebas při chovu divokých hus, ozdobných druhů kachen, pávů, bažantů atp. - nedomestikovaných druhů se zachovanou schopností letu, kteří opravdu v nestřežený moment můžou odlétnout až do sousedního okresu. Běžné v ZOO či větších chovech, kde hlídat i stovky, tisíce zvířat (chovaných běžně ve výbězích bez horního krytí) , kdo už vyměnil letky a může upláchnout, není úplně reálné, navíc samotný pravidelný odchyt pro úpravu letek takových jedinců sám o sobě přináší nesnáze a zbytečný stres.

Kolegovi letos takto frnkla pávice…několik let bezproblémového chovu ve voliéře, zjara na chvíli otevřel, aby se chovná skupinka naslunila na dvorku…v mžiku se zvedla, odlétla někam přes sousední baráky, a už ji nikdy neviděl. Druhá pávice i páv zůstali. Na příště právě plánuje pečlivě obnovovat zastřihávání letek jednoho křídla, či právě trvalé křídlování.

XY. (neregistrovaný) 23.08.2023, 14:43:00 xxx.xxx.22.69
Odpověď na příspěvek uživatele sharingan z 23.08.2023, 14:34:56

Děkuji za odpověď 👍 na vypisování nejsem . A opravdu se používá pojem křídlovaní ? Já spíš slyším amputace letky a nebo kupírování.

sharingan
sharingan (105 příspěvků) 23.08.2023, 15:03:33 xxx.xxx.186.2
Odpověď na příspěvek uživatele XY. z 23.08.2023, 14:43:00

Ano, používá. Např. ze současné inzerce na bazoši: https://zvirata.bazos.cz/inzerat/172979077/kachnicka-mandarinska.php

Kupírování křídla to technicky je také, v praxi u ptáků tolik nevyužívané jako “křídlování”. Zní to lépe, u “kupírování” je i laikovi hned jasné, že = zmrzačené. 

Termín se ještě tuším používá třebas při lovu - křídlovaná kachna/husa/bažant = trefení broky do křídla a neschopní dalšího letu.

Termín “amputace” u letek jsem ještě neslyšel, to je jako amputace vlasů😀

XY. (neregistrovaný) 23.08.2023, 15:30:57 xxx:xxx.8f3f:6e97
Odpověď na příspěvek uživatele sharingan z 23.08.2023, 15:03:33

Ale poslední část křídla u ptáků je letka? Nebo mě ty chovatele mystyfikovali z nevědomosti nebo záměrně 😀? 

sharingan
sharingan (105 příspěvků) 23.08.2023, 15:59:19 xxx.xxx.186.2
Odpověď na příspěvek uživatele XY. z 23.08.2023, 15:30:57

Letka bylo (v ptačí anatomii, ne vojenském letectví😀) vždy pouze a jedině označení pro samotné pero, brk. 

De facto se dá však říci, že je to poslední část křídla, ale ve stejném smyslu jako je nehet poslední částí ruky, či vlas poslední částí hlavy. 

V běžném dialogu je relativně jedno, jak se co pojmenuje, jak však jde o konkrétní chirurgický zákrok a něco se má stříhat, sekat či amputovat - tak je lépe použít přesnější terminologii😀.

kometa
kometa (4291 příspěvků) 23.08.2023, 16:08:40 xxx.xxx.147.163
sharingan:

Ano, používá. Např. ze současné inzerce na bazoši: https://zvirata.bazos.cz/inzerat/172979077/kachnicka-mandarinska.php

Kupírování křídla to technicky je také, v praxi u ptáků tolik nevyužívané jako “křídlování”. Zní to lépe, u “kupírování” je i laikovi hned jasné, že = zmrzačené. 

Termín se ještě tuším používá třebas při lovu - křídlovaná kachna/husa/bažant = trefení broky do křídla a neschopní dalšího letu.

Termín “amputace” u letek jsem ještě neslyšel, to je jako amputace vlasů😀


Amputace vlasů. Výstižné přirovnání.

XY. (neregistrovaný) 23.08.2023, 16:51:02 xxx.xxx.120.185
Odpověď na příspěvek uživatele sharingan z 23.08.2023, 15:03:33

Jo to by Indian čuměl a všema deseti by jsi nechal udělat amputaci vlasů 😂. A pak by zjistil že to byl prach obyčejný skalp 🤣.

PS : Omluva za odklonění od tématu.

Bodlinka
Bodlinka (984 příspěvků) 23.08.2023, 21:30:16 xxx.xxx.32.77

letka je odjakživa jen to peří.

ten kus křídla, co se amputuje, to je “poslední článek křídel”,  anatomicky jsou to prsty, ruka.

proto se letkám, které vyrůstají z prstů, říká ruční letky, že

kometa
kometa (4291 příspěvků) 24.08.2023, 13:41:14 xxx.xxx.147.163
XY.:

Ale poslední část křídla u ptáků je letka? Nebo mě ty chovatele mystyfikovali z nevědomosti nebo záměrně 😀? 


Jenže vy mícháte a zaměňujete pojmy křídlování a ustřižení letek. To jsou dva úplně JINÉ zákroky. To je to, oč tu běží. 

Anonymní (neregistrovaný) 24.08.2023, 16:38:47 xxx.xxx.120.185
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 24.08.2023, 13:41:14

🤦 já už nevím Vy zde  soutěžite o zlatého bludištaka a nebo co ?  

Mě osobně stačí že jsem možnost měl vidět tento způsob na živo a i této úkon provádět (pod pojmem ustřižení letky, kupírování letky ). 

A ano klidně se tady i nadále dohadujte už jen chybí aby to tady někteří lidé dělali slepicím ( kuřákům).

A chybí tady ještě takové to oblíbené kňučení že je zde moc příspěvků v tématu .  Takže kdyby paní Pokorný neměli co dělat mohli by udělat z každého vlákna výběr podstatného a udělat první stánku tvořenou jen z toho🙂.  

Tohle postrádá jakýkoliv význam 🙁 a ano paní jsi řekli asi lepší nějaká diskuze než žádná .

A ano paní Renáto až získáte zlatého bludištaka ozvěte se . Rád bych byl mezi prvníma co budou  gratuloval.

kometa
kometa (4291 příspěvků) 24.08.2023, 16:57:53 xxx.xxx.147.163
Anonymní:

🤦 já už nevím Vy zde  soutěžite o zlatého bludištaka a nebo co ?  

Mě osobně stačí že jsem možnost měl vidět tento způsob na živo a i této úkon provádět (pod pojmem ustřižení letky, kupírování letky ). 

A ano klidně se tady i nadále dohadujte už jen chybí aby to tady někteří lidé dělali slepicím ( kuřákům).

A chybí tady ještě takové to oblíbené kňučení že je zde moc příspěvků v tématu .  Takže kdyby paní Pokorný neměli co dělat mohli by udělat z každého vlákna výběr podstatného a udělat první stánku tvořenou jen z toho🙂.  

Tohle postrádá jakýkoliv význam 🙁 a ano paní jsi řekli asi lepší nějaká diskuze než žádná .

A ano paní Renáto až získáte zlatého bludištaka ozvěte se . Rád bych byl mezi prvníma co budou  gratuloval.


A jejda. Anonymní XY (alias Jirka54). Nedokážete přiznat, že jste se zmýlil? Vždyť vám to sharingan tak hezky vysvětlil.

Odpověď nečekám.

XY. (neregistrovaný) 24.08.2023, 17:11:22 xxx.xxx.120.185
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 24.08.2023, 16:57:53

A v čem jsem se měl zmýlit tedy ? To bude jistě íčko a já jsi to myslel 😆.  

kometa
kometa (4291 příspěvků) 24.08.2023, 18:52:39 xxx.xxx.147.163
XY.:

A v čem jsem se měl zmýlit tedy ? To bude jistě íčko a já jsi to myslel 😆.  


Že křídlování = kupírování, případně amputace = zákrok na živé tkání, bolí a krvácí, proto se až na výjimky provádí v anestezii odborníkem (lékařem). Třeba křídlo (nebo jeho část), ucho, ruka, noha…

Ustřižení (v tomto případě letky) je odstranění tkáně v zásadě mrtvé, nebolí, nekrvácí. Jako stříhání vlasů nebo nehtů nebo peří. Zvládne každý (i když někdo možná se zuby🙂). Do stejné kategorie patří úprava kopyt, paznehtů apod. Ale tam už to chce minimálně poučeného laika, aby nedošlo k poškození škáry.

Napsat kupírování letky je prostě nesmysl.

Ještě to nestačí?


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.