Aktuálně: 4 594 inzerátů178 062 diskuzních příspěvků17 802 uživatelů

Určení brouka

kometa
kometa (4408 příspěvků) 05.05.2024, 08:43:40 xxx.xxx.147.163
lesnizinka:

Děkuju👍 Jéé, tak poetické jméno pro celkem velkého brouka bych nečekala🙂 Překvapení to není, vrby jsou asi dva metry od baráku😉 Sežere mi je? Jdu ho nastudovat🙂


Nastudovala jste totéž, co já? Je to škůdce, ale na druhou stranu na našem území dost vzácný. Trochu Sophiina volba.😉

Cvrk
Cvrk (71 příspěvků) 05.05.2024, 10:42:49 xxx:xxx.7350:de9a
lesnizinka:

Děkuju👍 Jéé, tak poetické jméno pro celkem velkého brouka bych nečekala🙂 Překvapení to není, vrby jsou asi dva metry od baráku😉 Sežere mi je? Jdu ho nastudovat🙂


Lamia textor je mizející druh. Nelétá, takže má velmi omezené možnosti šíření. Buďte ráda, že tam jsou. 

lesnizinka
lesnizinka (1629 příspěvků) 05.05.2024, 11:45:59 xxx.xxx.81.248

Nene, já bych nikdy žádného brouka nezlikvidovala, já lovím z kýble i ty totální škůdce. Nějací červení broučci(mnohem menší, kulatí) mi vrby určo ožírají, stejně ho nezašlápnu, ale obejdu, to bych nedokázala, ani kdybych chtěla. Já jsem ráda za každého živočicha, co se tu objeví. Dva dny zpátky jsem jednoho brouka převáděla přes cestu(silnici) ale ten byl větší. Fotit mě samozřejmě nanapadlo. Stál ve třetině, tak jsem ho nabírala na list od pampeluchy, vždycky chudák po 10cm spadnul🙄 Jelo auto, tak jsem ho pozastavila a brouka chudáka doslova odmetla na druhou stranu. Jestli to byl větší exemplář tohohle nevím, nestíhala jsem si ho prohlédnout, aby ho nepřejeli. 

Fikovnice
Fikovnice (4565 příspěvků) 05.05.2024, 14:29:44 xxx.xxx.62.63

Prosím, je možné, že by se mi střevlík dostal do bytu??? 4. patro paneláku.

Foto je z netu, ten můj tu byl tak před půl rokem, ale když je tu takové vlákno…

Obrázek
Anonymní (neregistrovaný) 06.05.2024, 12:58:05 xxx.xxx.33.110
Fikovnice:

Prosím, je možné, že by se mi střevlík dostal do bytu??? 4. patro paneláku.

Foto je z netu, ten můj tu byl tak před půl rokem, ale když je tu takové vlákno…

Obrázek

Co vím tak střevlík je neschopný letu, má zakrnělá zadní křídla, ať mě někdo opraví jestli se pletu, takže do 4. patra by musel leda vylézt po fasádě.

J5
J5 (281 příspěvků) 06.05.2024, 16:01:41 xxx:xxx.14a2:7f09

Co se týká létání střevlíků tak mám dojem že to u střevlíků mírného pásma nebude žádná sláva páč jich má mnoho srostlé krovky. Zase si to vynahrazují dravostí a snad i “chemickým útokem”. Takže do čtvrtého patra jedině pěšky. On nám to možná Cvrk objasní.

Cvrk
Cvrk (71 příspěvků) 06.05.2024, 19:32:21 xxx:xxx.fd36:ebc1
J5:

Co se týká létání střevlíků tak mám dojem že to u střevlíků mírného pásma nebude žádná sláva páč jich má mnoho srostlé krovky. Zase si to vynahrazují dravostí a snad i “chemickým útokem”. Takže do čtvrtého patra jedině pěšky. On nám to možná Cvrk objasní.


Ano, uvádí se, že z našich střevlíků mají schopnost letu C. granulatus a C. clathratus, a to ještě ne všichni (u clathratus, který je u nás kriticky ohrožený a s velmi omezeným areálem výskytu možná létají jen východní populace mimo naše území). S tím chemickým útokem je to spíš chemická obrana, používají směs řady smradlavých organických kyselin. No a vysoko v paneláku bych střevlíka nečekal, možná C. intricatus co rád loví na stromech. Jen jestli to byl střevlík, taky to teoreticky mohl být létavý krajník hnědý nebo menší potemník kovový.  

Verun
Verun (748 příspěvků) 07.05.2024, 12:32:43 xxx.xxx.220.12

Vím co to je za brouka, ale mám historku…děti-naše holky si je na louce nasbírali a že je budou mít doma chvilku ve sklenici a budou je pozorovat…takže 5litrovka, kopretiny😉+ tráva, a stará silonka na vrch sklenice…jaké bylo ráno překvapení, když byla sklenice prázdná a v silonce díra- všichni cca asi 15 brouků po pokojíku…no lepší než když donesly kachní hnízdo s dvanácti vejcema (dobře to dopadlo, hnízdo jsme vrátili a kachna zasedla).

Obrázek Obrázek

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.