Aktuálně: 4 864 inzerátů175 070 diskuzních příspěvků17 759 uživatelů

Poraďte plemeno

Raduška (neregistrovaný) 29.08.2023, 09:38:09 xxx.xxx.72.106

Ahoj,

chci znát váš názor, jaké plemeno se ke mně hodí. Požaduji po něm hlídání. Bydlím na vesnici, pes by byl venku. Pokud možno aby byl lehce vycvičitelný a ne zrovna moc velký. Co třeba dobrman? Nechci ale aby byl agresivní a byl mírný k dětem. Úplná začátečnice nejsem, psa už jsme měli. Díky.

Anonymní (neregistrovaný) 29.08.2023, 09:52:42 xxx.xxx.224.101
Raduška:

Ahoj,

chci znát váš názor, jaké plemeno se ke mně hodí. Požaduji po něm hlídání. Bydlím na vesnici, pes by byl venku. Pokud možno aby byl lehce vycvičitelný a ne zrovna moc velký. Co třeba dobrman? Nechci ale aby byl agresivní a byl mírný k dětem. Úplná začátečnice nejsem, psa už jsme měli. Díky.


Nevím, jestli zrovna dobrman je pes na celoroční pobyt venku.  A i ten venkovní pes vyžaduje pozornost člověka.

Anonymní (neregistrovaný) 29.08.2023, 09:54:47 xxx.xxx.224.101
Anonymní:

Nevím, jestli zrovna dobrman je pes na celoroční pobyt venku.  A i ten venkovní pes vyžaduje pozornost člověka.


Ha, na školním počítači jsem anonymní. Napravím.

Varaxi
Varaxi (498 příspěvků) 29.08.2023, 10:01:36 xxx.xxx.191.80

Pokud Vám dobrman připadá přiměřeně velký, zkuste velkého knírače. Inteligetní, krásný a silný pes, povahy nejsou tak razantní, jak bývaly. Samozřejmě je to služební plemeno, takže to má svá specifika. 
Pokud si přejete psa, který bude hlídat jen tím, že je velký a na zahradě, ale akci od něj nečekáte, dobrou zastrašovací službu zastane v podstatě jakýkoli pes, který na to vypadá. Černý labrador na mnoho lidí působí děsivěji než moskevský strážní pes. 
Pokud chcete psa skutečně pro akci, tak si uvědomte, že psa je pro obranu třeba vést a trénovat, cvičit. Nebude to hned a nebude to zadarmo. 

hmn
hmn (1041 příspěvků) 29.08.2023, 10:05:17 xxx.xxx.49.50

dobrman je pro celoroční pobyt venku zcela NEvhodný

a ne moc velký? dobrman?

jinak teda jako ne moc velký venkovní hlídač mě napadá chodský pes

edit: “psa je pro obranu třeba vést a trénovat, cvičit”….některá plemena ano, některá ne

balu
balu (1565 příspěvků) 29.08.2023, 12:59:04 xxx.xxx.86.77

Je těžké poradit, když nevíme, co vlastně požadujete, jak si hlídání představujete. A jaké máte skutečně zkušenosti se psy. Někdo má třeba už kolikátého psa, ale v podstatě o nich nic neví, nezajímá se. Co vy? 

Pro celoroční pobyt venku můžete mít třeba pastevce - asijského nebo evropského. Tito psi hlídají bez výcviku k hlídání, instinktivně, vědí co mají dělat a jsou připraveni aktivně zasáhnout a jejich zásah může být i smrtící.  Pro tato plemena je hlídání hlavní práce a poslání.

Nebo již výše zmíněného velkého knírače, já přidám černého ruského teriéra, který byl mimo jiné z velkého knírače vyšlechtěn, rotvajlera, německého ovčáka. Jsou to pracovní plemena, hlídání a obranu svých lidí mají v krvi, přesto potřebují krom hlídání jinou práci, je třeba s nimi pracovat - cvičit, věnovat se jim. 

 A pak můžete mít mírnější plemena, třeba již též zmíněného chodského psa. Hlídat bude, bude dobrý alarm, ale jeho zásah nikdy nebude tak razantní jako pastevce nebo velkého knírače (a spol). 

Všechna tato plemena vyžadují znalosti, odpovědnost, přirozenou autoritu. Vlastní rodinu včetně dětí budou milovat všechna tato plemena, pokud se k nim členové rodiny budou chovat dobře. Cizí děti bych nenechala hrát si ani s jedním. S vlastními dětmi bude nejradši “blbnout” chodský pes, ale i černý ruský teriér, německý ovčák,… Pastevci jen jako nedospělí, pak je hra moc nebere. 

Píšu z vlastní zkušenosti se dvěma fenami kavkazského pasteveckého psa, jednou černou ruskou teriérkou a dvěma fenami chodského psa.

Raduška (neregistrovaný) 29.08.2023, 13:20:25 xxx.xxx.72.106

Děkuji, vaše připomínky si projdu večer až budu mít více času, jen se ještě zeptám na plemeno hovawat ? To by mohlo být venku celoročně, když dobrman ne.

hmn
hmn (1041 příspěvků) 30.08.2023, 08:30:51 xxx.xxx.49.50
Raduška:

Děkuji, vaše připomínky si projdu večer až budu mít více času, jen se ještě zeptám na plemeno hovawat ? To by mohlo být venku celoročně, když dobrman ne.


Raduško, když ty to bereš jenom přes ty chlupy. Z tohoto hlediska samozřejmě HW požadavek splňuje. Ale, on to je takový bodygard, rodinný pes, a chce trávit svůj čas se svými lidmi. A ono to má i praktický dopad, takový více samotně žijící pes nemusí být tak nakloněn spolupráci s člověkem a může to mít dopad na ovladatelnost psa. Samostatně žijící pes se sám učí různé věci, po psím, a to se může rozcházet s představou člověka.

Agresivita a vztah k dětem - může mít sklony k agresivitě a může nemít dobrý vztah k dětem, to je hodně o jednotlivci i o práci člověka se psem. 

měla jsem HW, syn má jeho vnuka a rozdíl mezi nimi nebetyčný.

jo, inspirace pro “ne velkého hlídače” prosím zde 😉:

https://www.novinky.cz/clanek/koktejl-civava-zahnala-na-utek-tri-zlodeje-kteri-se-snazili-ukrast-auto-40441916#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=6&utm_campaign=abtest230_hlavicka_na_telefonu_varBB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Zrzavci
Zrzavci (2879 příspěvků) 30.08.2023, 08:47:11 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 30.08.2023, 08:30:51

Čibaba ale musí domů.

Já mám s tím požadavkem na psa venku prostě svůj vnitřní problém. Pes venku, zpravidla nemívá takový štěstí, že má páníčky, kteří s ním skutečně tráví hodně času, natolik, aby to bylo ku prospěchu obou stran.

assil
assil (1528 příspěvků) 30.08.2023, 08:49:36 xxx.xxx.206.172
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 30.08.2023, 08:47:11

Tak záleží jak je to myšleno pes venku. Když je ten pes venku když jsou lidi v práci a nebo v noci, tak je to úplně jedno.

Jestli má být jenom venku, tak to je pak lepší doporučit alarm.

kometa
kometa (4231 příspěvků) 30.08.2023, 08:50:07 xxx.xxx.224.101
Zrzavci:

Čibaba ale musí domů.

Já mám s tím požadavkem na psa venku prostě svůj vnitřní problém. Pes venku, zpravidla nemívá takový štěstí, že má páníčky, kteří s ním skutečně tráví hodně času, natolik, aby to bylo ku prospěchu obou stran.


Mám to stejně. Původní dotaz na mě působí rozporuplně.

balu
balu (1565 příspěvků) 30.08.2023, 08:51:28 xxx.xxx.86.77
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 30.08.2023, 08:47:11

To je ale o výběru vhodného plemena. A nastavení denního režimu. Když chci hlídače, tak musí být venku a volně, aby mohl účinně hlídat, doma na gauči je prd platný.

Zrzavci
Zrzavci (2879 příspěvků) 30.08.2023, 09:05:12 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 30.08.2023, 08:49:36

No jasný, když jsem v práci, tak je fučík, kde pes je. 

Tady to na mě působí právě tak, že mi tam přijde vhodnější ten alarm.

Zrzavci
Zrzavci (2879 příspěvků) 30.08.2023, 09:07:01 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 30.08.2023, 08:51:28

Nu a proto jsem psala, to co jsem psala, že ne každý pes má takové štěstí na páníčky….atd.atd. Je totiž bambilijoun psů, co jsou na zahradě místo toho alarmu a fertig. Když mají štěstí, jde se s nima občas ven, když ne, tak to mají blbý, mají tu zahradu, kde hlídají a kde jsou povětšinu času sami.

hmn
hmn (1041 příspěvků) 30.08.2023, 09:14:09 xxx.xxx.49.50
balu:

To je ale o výběru vhodného plemena. A nastavení denního režimu. Když chci hlídače, tak musí být venku a volně, aby mohl účinně hlídat, doma na gauči je prd platný.


doma na gauči mi ohlídá to doma, se přiznám, že tohle po něm chci. A venku chci, ať si pohlídá svoje lidi. 

Venku pes, otrávený či nějak ubezdušený, štěně ukradené, mi je k ničemu. A venku, bez dozoru člověka, uštěkanec, taky není úplně fajn.

“Když je ten pes venku když jsou lidi v práci a nebo v noci, tak je to úplně jedno.”

to si úplně nemyslím….

Zrzavci
Zrzavci (2879 příspěvků) 30.08.2023, 09:19:21 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 30.08.2023, 09:14:09

Ano, vnímám to stejně, jen se to blbě vysvětluje. Já chci aby pes hlídal mě doma a ne majetek v garáži. 

a je pravda i to s tím, že pes venku, když já v práci - to jsem zapomněla, i když nechápu proč, když sama je mám doma uvnitř, právě kvůli travičům a jinejm sajratům. Ani na chalupě, když jsem jela nakoupit jsem je nikdy nenechala samotný venku. Lidi umí být velký hovada. A zrovna můžu říct, že v méme okolí se najdou majitelé, jejichž psi byli otráveni.

assil
assil (1528 příspěvků) 30.08.2023, 09:26:49 xxx.xxx.206.172
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 30.08.2023, 09:14:09

Já si zase myslím, že pes venku to má na podněty lepší než ten mezi čtyřma stěnama. Pomíjím teda vhodnost plemene na pobyt venku.

A jak je to bezpečný si musí zvážit každý sám, u nás třeba žádné nebezpečí víceméně nehrozí.

balu
balu (1565 příspěvků) 30.08.2023, 09:29:10 xxx.xxx.86.77

Pes venku hlídá vás i váš majetek. Pes doma jen vás. Je každého věc, jak to chce. Já jsem pro hlídače venku. Ne striktně jen venku, s přístupem do domu, ale v době, kdy má hlídat, kdy jsem v práci, v noci, tak venku. Jen tak má hlídací pes smysl. 

Jak to chce zadavatelka dotazu nevíme, zatím to neupřesnila. 

Zrzavci
Zrzavci (2879 příspěvků) 30.08.2023, 09:36:55 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 30.08.2023, 09:26:49

To jo podnětů má víc, to je pravda, ale je tady ještě jedna věc - ten pes si neodpočine a když to bude povaha jako třeba Taliprd, tak se s tím pak nedá pracovat,protože je jak malý unavený dítě. To píšu jen jako další náhled k věci.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.