Aktuálně: 4 840 inzerátů175 672 diskuzních příspěvků17 769 uživatelů

Písek nebo grit

Anonymní (neregistrovaný) 08.09.2023, 11:01:16 xxx.xxx.160.53

Zdravím je tak důležité aby měli slepice písek nebo dokonce grit? Je to důležité ikdyz jsou krmeny kompletní směsí? A grit dáváte někdo?

Buggyra
Buggyra (3250 příspěvků) 08.09.2023, 11:09:48 xxx.xxx.198.226

Každé je něco jiného. Písek je zpravidla křemenný a pro slepice spíš využitelný na popelení nebo pro účinnější drenážování výběhu.

Grit je vápenný, a krom toho, že stejně jako písek může slepicím pomoci se zpracováním potravy, tak se ještě ke všemu stráví, a poskytne vápník pro produkci skořápek.

Kompletní směs pro nosnice by měla obsahovat vše, někteří výrobci přidávají právě i kamínky pro mělnění potravy a/nebo vápenný grit, najdete na obalu výrobku.

Na druhou stranu, já ke KKS (granulované, bez přidaných kamínků) dávám k dispozici i zdroj vápníku extra - zpravidla v podobě drcených skořápek, ale když zrovna nemám, koupím grit (ten je u mých holek méně oblíbený). Skořápky docela mizí, zejména v letním období, kdy se slepice více pasou a sbírají si po venku. V zimě víc spoléhají na KKS, tak tam ta spotřeba vápenných doplňků není taková. To tedy moje zkušenost.

Varaxi
Varaxi (499 příspěvků) 08.09.2023, 13:13:43 xxx.xxx.191.80

Grit nebo nějaký zdroj vápníku není od věci přidat prakticky nikdy, pokud máte nosné slepice. Bude-li zvlášť od krmení, nehrozí předávkování nebo snížení příjmu potravy - ne všechny zdroje vápníku jsou ve větším množství pro slepice chutné.
Pokud máte slepice venkovní na přirozeném podloží, písek vůbec neřešte; samy si nazobou, když budou potřebovat. Popeliště si taky zřídí samy, tak jim je jen pak zastřešte a sem tam ošetřete proti čmelíkům. 

list
list (563 příspěvků) 08.09.2023, 14:00:52 xxx.xxx.201.134

Grit plní hned dvě funkce, jednak napomáhá rozmělnění potravy ve svalnatém žaludku a druhak je zdrojem minerálů, zejména vápníku, proto je vhodné grit pro slepice mít k dispozici. 

Písek je vhodný pro popelení, ale není bezpodmínečně nutné ho pro slepice mít. Popeliště může být vybaveno i jinými médii, třeba křemelinou, či popelem. 

Anonymní (neregistrovaný) 09.09.2023, 07:46:41 xxx.xxx.160.53

Už mám od včera tento, za pouhých 50 Kč. Dám ho do lavoru a smísím s pískem. Mám tam vysypat třeba kilo naráz nebo kolik? Děkuji.

Anonymní (neregistrovaný) 09.09.2023, 07:47:47 xxx.xxx.160.53

Foto jsem zapomněla tak teď 😜

Obrázek
JardaPecival
JardaPecival (347 příspěvků) 09.09.2023, 11:20:48 xxx.xxx.228.63

Já občas přisejpám do krmítka, kde maj permanentně skořápky.. Nemizí nijak překotně, ale mizí.. Takže i když maj výběh a najdou si co potřebujou, tak gridem nepohrdnou..


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.