Aktuálně: 4 589 inzerátů178 050 diskuzních příspěvků17 802 uživatelů

Vyvazovací otěže

Malenová (neregistrovaný) 24.09.2023, 11:54:27 xxx.xxx.2.194

Ráda bych si přečetla názor zdejších koňařek na vyvazovací otěže. Myslíte že jsou vhodné pro mladé koně? Můj názor je že nejsou vhodny. Jak donutit koníka aby dal hlavu na kolmici když je okopany a bičík nefunguje? Děkuji, Malenová

kometa
kometa (4408 příspěvků) 24.09.2023, 15:08:27 xxx.xxx.147.163
Malenová:

Ráda bych si přečetla názor zdejších koňařek na vyvazovací otěže. Myslíte že jsou vhodné pro mladé koně? Můj názor je že nejsou vhodny. Jak donutit koníka aby dal hlavu na kolmici když je okopany a bičík nefunguje? Děkuji, Malenová


Kůň se jezdí odzadu a hlava na kolmici je až třešnička na dortu. Na okopaném koni (jak moc je mladý?) se moc nenaučíte. Změnila bych oddíl. Nebo trenéra.

Jesie
Jesie (95 příspěvků) 25.09.2023, 07:53:30 xxx.xxx.224.171

ty jo…já jezdím našeho 6ti letého klidně i před kolmicí ,dokonce do něj nekopu a bičík nepoužívám…to asi nebudu koňařka 🙄

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 25.09.2023, 09:32:44 xxx.xxx.27.179
Odpověď na příspěvek uživatele Jesie z 25.09.2023, 07:53:30

Já se divim, že i přes množství informací a tu velkou osvětu, která probíhá skrze sociální sítě (a už i řadu pet koňařů, která začíná být především sluníčkářská a ideálně bezudidlová), ještě stále existuje někdo, kdo chce na koně nacpavat pomocné otěže a ani vlastně neví, proč to chce.

Že ještě existuje někdo, kdo si myslí, že když koni zalomí krk, tak zbytek těla neexistuje a vše je tak, jak má být.

Arbora
Arbora (316 příspěvků) 25.09.2023, 09:45:45 xxx.xxx.131.25

Samozrejme, že existujú, vzory majú často v profesionáloch, ktorí tak jazdia. V stovkách trénerov, ktorí to učia žiakov. V stovkách jazdeckých školách, ktoré majú kone na gumách so zalomenou hlavou. Prečo by to začiatočníci, alebo mierne pokročilí začiatočníci nemali považovať za vrchol jazdeckého umu?

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 25.09.2023, 10:01:02 xxx.xxx.27.179
Odpověď na příspěvek uživatele Arbora z 25.09.2023, 09:45:45

Jo, ais máte bohužel pravdu, nechala jsem se unést…asi mám jinou bublinu, v tý mojí se lidi snaží šmatat koni do huby zas co nejméně, druhý extrém.

Zadavatelce se omlouvám, ale třeba se zamyslí, že tohle fakt velmi pravděpodobně není cesta.

kometa
kometa (4408 příspěvků) 25.09.2023, 10:11:42 xxx.xxx.224.101
Jesie:

ty jo…já jezdím našeho 6ti letého klidně i před kolmicí ,dokonce do něj nekopu a bičík nepoužívám…to asi nebudu koňařka 🙄


Jo jo, pamatuji si, jak dlouho kamarádky kobyla (tehdy ještě budoucí drezuračka ST, pochválená i na trenérských zkouškách) chodila jako žirafa. 

Verun
Verun (748 příspěvků) 25.09.2023, 17:00:35 xxx.xxx.220.12
Malenová:

Ráda bych si přečetla názor zdejších koňařek na vyvazovací otěže. Myslíte že jsou vhodné pro mladé koně? Můj názor je že nejsou vhodny. Jak donutit koníka aby dal hlavu na kolmici když je okopany a bičík nefunguje? Děkuji, Malenová


Rukama se to nedělá. 

Vyvazovací otěže sice koně dají do sestavení, ale nemá možnost si odpočinout a po nějakém čase to koně bolí- unavený sval(předpažte s taškou v ruce a držte, po chvilce budete chtít změnu, že) 

Naučit koně na holeń, bez toho to nejde,  ne stálým tlakem, ale tlak- uvolnit…nic? , tak znova tlak+ bičík, uvolnit a  až se koník rozejde pochválit , nebrzdit otěžema, jít na kývnutí hlavou rukamama(otevřít v lokti, ne natahovat) najít si videa není problem -AIDS horse riding třeba…. 

Pak vám koník musí respektovat pomůcky holení k zatočení/obratu, ale není to tak jednoduché(obrat okolo předku , obrat okolo zadku, ustupování na holeň, dovnitř plec) zaleží, jakou nohu chcete aktivizovat , zda je noha vnitřní nebo vnější a kam se obrat bude dělat. do směru přistavení, od směru přistavení…

A až to bude umět, jezdite si dokola a zněnou směru, vlnovkama, kruhama, a.t.d.   koně přivedete aktivní zádí(což se dělá těma holeněma jezdce) ke spolupráci na otěži…určitě namám v rukách několik kg.

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 26.09.2023, 06:26:27 xxx.xxx.198.226

Verun, vám to asi nepřijde, ale váš text je pro nezkušeného jezdce naprosto nepochopitelný 🙂 Jen pro info 🙂 Snad využije tazatel zejména toho doporučení na videa, a shlédne jich hodně, než se do něčeho sám pustí. I tak se obávám, že ucelený obrázek se souvislostmi dá prostě jen dobrý trenér na místě. On taky ne každý trenér umí vysvětlit souvislosti. Některý řekne pouze “takhle se to dělá”, ale už neřekne proč, co na to navazuje, a tak.

Verun
Verun (748 příspěvků) 26.09.2023, 09:52:07 xxx.xxx.220.12
Buggyra:

Verun, vám to asi nepřijde, ale váš text je pro nezkušeného jezdce naprosto nepochopitelný 🙂 Jen pro info 🙂 Snad využije tazatel zejména toho doporučení na videa, a shlédne jich hodně, než se do něčeho sám pustí. I tak se obávám, že ucelený obrázek se souvislostmi dá prostě jen dobrý trenér na místě. On taky ne každý trenér umí vysvětlit souvislosti. Některý řekne pouze “takhle se to dělá”, ale už neřekne proč, co na to navazuje, a tak.


…a to jsem podstatnou část textu s příkladama cvičení smazala…to by byl teprve oheň.

Dovolila jsem si tam jen nechat obecná doporučení, naučit jít koně od holeně a na stranové pomůcky. žádné drcání zadkem v sedle, aby se koník rozešel…asi tak.

PS: pusťte si seriálek o kobylce Stázce s Kuklovou(Jedna konská hystorie), budete blít od začátku do konce a to jsme to tenkrát jako děti žraly…

On si ne každý může toho trenéra dovolit, je to tak, bohužel, buď to nechtějí rodiče platit- což minimálně 1x týdně při 600-700stovkách za lekci je ranec, nebo není v dosahu, nebo si nesednou (trenér nemá individuální přístup)

 doporučení na trenera je sice chválihodné , ale pro někoho nic neřešící, když to nejde

jednoduše už sem nepřijde a bude se plácat a možná i hůř, než když mu tady někdo něco poradí než trenéra. 

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 26.09.2023, 10:37:11 xxx.xxx.198.226

Tak ten trenér neznamená, že to musí být nutně placený odborník. Ona leckdy šikovná holčina z vedlejší stáje, která má nakoukáno, může být velká (VELKÁ) pomoc. Opět bych se měla místo slova “trenér” uchýlit ke svému oblíbenému “zkušená osoba"… - jako třeba Vy 🙂 Jistě byste na místě uměla dotyčné/mu pěkně ukázat, co a jak 🙂

kometa
kometa (4408 příspěvků) 26.09.2023, 13:15:48 xxx.xxx.224.101
Verun:

…a to jsem podstatnou část textu s příkladama cvičení smazala…to by byl teprve oheň.

Dovolila jsem si tam jen nechat obecná doporučení, naučit jít koně od holeně a na stranové pomůcky. žádné drcání zadkem v sedle, aby se koník rozešel…asi tak.

PS: pusťte si seriálek o kobylce Stázce s Kuklovou(Jedna konská hystorie), budete blít od začátku do konce a to jsme to tenkrát jako děti žraly…

On si ne každý může toho trenéra dovolit, je to tak, bohužel, buď to nechtějí rodiče platit- což minimálně 1x týdně při 600-700stovkách za lekci je ranec, nebo není v dosahu, nebo si nesednou (trenér nemá individuální přístup)

 doporučení na trenera je sice chválihodné , ale pro někoho nic neřešící, když to nejde

jednoduše už sem nepřijde a bude se plácat a možná i hůř, než když mu tady někdo něco poradí než trenéra. 


No jo, ale když nemám na trenéra (dobře - zkušenou osobu), tak nemůžu mít koně. A na kvalitních jízdárnách je takový člověk k dispozici a v ceně výcvikové lekce. Ano, je to drahý koníček, ale zbytný.

Upřímně, já bych se podle videí jezdit nenaučila. Potřebuji člověka na zemi, který VIDÍ a radí. Udělej to takhle, teď je to dobrý, teď špatný, protože…

Verun
Verun (748 příspěvků) 26.09.2023, 13:52:50 xxx.xxx.220.12
kometa:

No jo, ale když nemám na trenéra (dobře - zkušenou osobu), tak nemůžu mít koně. A na kvalitních jízdárnách je takový člověk k dispozici a v ceně výcvikové lekce. Ano, je to drahý koníček, ale zbytný.

Upřímně, já bych se podle videí jezdit nenaučila. Potřebuji člověka na zemi, který VIDÍ a radí. Udělej to takhle, teď je to dobrý, teď špatný, protože…


No jasně, tak to vidíme my, zkuste se ale vžít do jiné kůže, holka má ráda koně, jezdí kde  koně jsou v dosahu,( jaké mají zázemí mi nevíme-hala, jízdárna, soukromník, kroužek,),  většina dětí začne jezdit NĚKDE, ale určitě ne na super jízdárně se zázemím a s výcvikovýma lekcema. tak to je.  Takové děti mají většinou opravdový zájem jezdit, ale finance chybí, tak hledají kde se dá. Holka má teď úkol koně naučit na holeň …..

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 26.09.2023, 14:11:32 xxx.xxx.198.226

Nakonec po lese se dá jezdit bez zkušeného dozoru a bez “dávání” hlavy na kolmici. Pokud chce slečna jezdit, má možnost jezdit na pohodu plácání po krajině a nemusí řešit ani hlavu ani zkušenější osobu. Pokud však chce koně “dávat na kolmici”, bude do toho muset něco investovat. Tak minimálně svůj čas a píli, že. Nakonec, já když jsem neměla peníze na tréninky, tak jsem jezdila na ty tréninky očumovat. A dneska máme internet.

kometa
kometa (4408 příspěvků) 26.09.2023, 20:51:55 xxx.xxx.147.163
Verun:

No jasně, tak to vidíme my, zkuste se ale vžít do jiné kůže, holka má ráda koně, jezdí kde  koně jsou v dosahu,( jaké mají zázemí mi nevíme-hala, jízdárna, soukromník, kroužek,),  většina dětí začne jezdit NĚKDE, ale určitě ne na super jízdárně se zázemím a s výcvikovýma lekcema. tak to je.  Takové děti mají většinou opravdový zájem jezdit, ale finance chybí, tak hledají kde se dá. Holka má teď úkol koně naučit na holeň …..


Naučit na holeň. Myslíte, že to zadavatelka zvládne sama?

Já jsem holt stará škola a vždycky jsem jezdila pod kvalifikovaným dohledem.

Bohužel, koně jsou prostě o penězích. Takže buď se budu někde plácat a trápit sebe i koně nebo holt zaplatím.

Anonymní (neregistrovaný) 27.09.2023, 08:24:13 xxx.xxx.116.186
kometa:

Naučit na holeň. Myslíte, že to zadavatelka zvládne sama?

Já jsem holt stará škola a vždycky jsem jezdila pod kvalifikovaným dohledem.

Bohužel, koně jsou prostě o penězích. Takže buď se budu někde plácat a trápit sebe i koně nebo holt zaplatím.


Myslím, že to se bez kvalifikovaného dohledu zvládnout dá. (naučit na holeň)

kometa
kometa (4408 příspěvků) 27.09.2023, 09:47:24 xxx.xxx.224.101
Anonymní:

Myslím, že to se bez kvalifikovaného dohledu zvládnout dá. (naučit na holeň)


Já si to nemyslím. Beru podle sebe. Kdyby mně, začaátečníkovi, někdo řekl - použij holeň, tak pomalu ani nevím, kde ji mám (na těle). A jak ji mám použít - vpředu, vzadu, slabě, silně, přerušovaně? Jak poznám správnou reakci? Abych si koně neokopala?


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.