Aktuálně: 4 547 inzerátů178 280 diskuzních příspěvků17 807 uživatelů

Nová včelstva

Pavel (neregistrovaný) 25.09.2023, 20:08:56 xxx.xxx.127.238

Dobrý den, je špatný nápad koupit nová včelstva z jiného kraje? Jeden starší včelař omezuje chov a nabízí mi svá včelstva včetně úlů. Vyšetření na mor mají. Mám jen obavu, abych tím nezamořil ve vesnici nějakou nemocí další včelaře. Díky Pavel.

Orionka (neregistrovaný) 26.09.2023, 15:44:44 xxx.xxx.177.201

Pokud povezete včelstvo z jiného kraje, musíte mít veterinární dobrozdání, které vám vystaví veterinární správa v místě odběru včelstva.

Pak už obavy z nákazy nemusíte mít. Nebezpečí je v podstatě menší, než když koupíte o dvě vesnice vedle bez atestu a od lajdáka.

Vazin (neregistrovaný) 26.09.2023, 16:04:08 xxx.xxx.148.145

Jednoduchá pravidla, ale radši to z těch stránek zde uvedu: Pokud budete pořízená včelstva nebo oddělky převážet z území jednoho kraje do druhého, je třeba mít k nim veterinární atest, ten vystaví veterinární správa v místě původu včelstev/oddělků. V případě, že se bude jednat o převoz mimo obec, musí být včelstva vyšetřena na mor včelího plodu s negativním výsledkem. Pozor na přesuny včelstev v blízkosti ochranných pásem moru. Problém také může nastat, pokud se v blízkosti takového pásma nachází Vaše nové stanoviště. Při nákupu buďte obezřetní a kupujte včelstva s jasným původem. Ideální je například od chovatele matek. Taková včelstva budou mít dobré vlastnosti a zároveň je tento chov pravidelně sledován na včelí nemoci.

Drvodělka fialová (neregistrovaný) 26.09.2023, 17:40:16 xxx.xxx.171.14

Ještě tu koupi zvažte, ať nenaletíte. Toho moru bych se nebála, jestli má papír, je to v cajku. Spíš v jakém stavu jsou plásty, pěkné nebo černé? Má včely pořádně nakrmené na zimu? Jak staré má matky a jsou mírné? Léčil a čím? Kdyžtak zkuste poprosit nějakého zkušeného včelaře, ať to jede obhlédnout s vámi.     Já chovám včely jen pár let, jsem podstatě začátečník, ale po pár zkušenostech bych si spíš koupila pěkné včelstvo na jaře od nějakého kvalitního včelaře a usadila ho do nového úlu. Pak si včelnici pomalu rozšíříte a za dva - tři roky máte z jednoho včelstva  třeba čtyři. Je lepší začít s menším počtem, ale v novém, ne s věcmi prolezlými kdejakou chorobou -nosema, virozy atd.

Anonymní (neregistrovaný) 27.09.2023, 06:20:19 xxx.xxx.9.107

Od letošního roku žádné potvrzení SVS pro presun vcelstev uz byt nemusí. Nutne je ale vyšetření proti moru, ktere musi byt platné v den přesunu. Toť vše. Potvrzení o vyšetření musí mit kupující u sebe pro pripadnou kontrolu.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.