Aktuálně: 4 956 inzerátů174 139 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

Kdy vykastrovat fenu

Marina (neregistrovaný) 27.09.2023, 08:42:47 xxx.xxx.28.251

Pořídili jsme si ke čtyřletému mopsíkovi malinkou fenečku (voříška).Do budoucna počítáme s její kastrací. Chtěla bych se zeptat kdy je nejvhodnější doba na kastraci. Fenka je 3 měsíce stará. Někdo doporučuje počkat po prvním hárání někdo dřív a moudrá z toho nejsem. Děkuji

keriton
keriton (468 příspěvků) 27.09.2023, 08:49:17 xxx.xxx.80.7

Vše má výhody a nevýhody a zdravotní rizika, jakož i určité přínosy. Jsou na to studie, výzkumy, ale pokud se v tom chcete vyznat a vzdělat sama, tak teda hodně štěstí.  Veterináři mají různé přístupy, každý poradí něco jiného. 

Mně připadá nejlepší nechat zvíře co nejvíce dozrát a dospět, než mu udělám tak velký zásah do těla, hormonů, atd. Počkala bych až na 2. hárání, a pak bych třeba kastrovala, pokud vůbec. Nerada přirovnávám zvířata k lidem, ale tady mi to přirovnání dává smysl - kdo chce nechat vykastrovat nedospělé zvíře, nechť si představí kastraci nebo sterilizaci dítěte, a znovu se nad tím zamyslí. 

kometa
kometa (4191 příspěvků) 27.09.2023, 09:53:48 xxx.xxx.224.101
Marina:

Pořídili jsme si ke čtyřletému mopsíkovi malinkou fenečku (voříška).Do budoucna počítáme s její kastrací. Chtěla bych se zeptat kdy je nejvhodnější doba na kastraci. Fenka je 3 měsíce stará. Někdo doporučuje počkat po prvním hárání někdo dřív a moudrá z toho nejsem. Děkuji


Před 1. háráním určitě ne! Viz keriton - je to stejné, jako když byste dala vykastrovat 12leté děvče.

Osobně bych počkala aspoň 2 roky.

Chcete kastrovat jenom proto, že nechcete/nedokážete ohlídat nechtěné nakrytí? Nebo co vás k tomu vede?

kometa
kometa (4191 příspěvků) 27.09.2023, 09:54:50 xxx.xxx.224.101
keriton:

Vše má výhody a nevýhody a zdravotní rizika, jakož i určité přínosy. Jsou na to studie, výzkumy, ale pokud se v tom chcete vyznat a vzdělat sama, tak teda hodně štěstí.  Veterináři mají různé přístupy, každý poradí něco jiného. 

Mně připadá nejlepší nechat zvíře co nejvíce dozrát a dospět, než mu udělám tak velký zásah do těla, hormonů, atd. Počkala bych až na 2. hárání, a pak bych třeba kastrovala, pokud vůbec. Nerada přirovnávám zvířata k lidem, ale tady mi to přirovnání dává smysl - kdo chce nechat vykastrovat nedospělé zvíře, nechť si představí kastraci nebo sterilizaci dítěte, a znovu se nad tím zamyslí. 


Musím reagovat. Při sterilizaci zůstane aspoň hormonální činnost. Na rozdíl od kastrace. Není to totéž. S ohledem na důsledky.

balu
balu (1534 příspěvků) 27.09.2023, 09:55:07 xxx.xxx.152.98

Stejně jako keriton bych kastrovala až aspoň po druhém hárání. Kastrovat nedospělou fenku, vlastně dítě, je prasárna. Dejte jí šanci dospět. Dvakrát snad hárání zvládnete. Dejte pozor, oddělujte je, aby pes fenku nenakryl. 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (770 příspěvků) 27.09.2023, 09:57:03 xxx.xxx.27.179

Kastrovala bych raději psa než fenu - menší zásah do těla.

Jinak kastrovat se má opravdu až když je zvíře plně dospělé a vyvinuté - na prvním roce je to prasárna, pokud to tedy nemá zdravotní opodstatnění. Řada lidí oponuje snížením rizika rakoviny kastrací před prvním rokem, ale to je blbost - nikdo vám nezaručí, že se rakovina neobjeví jinde.

sutrik
sutrik (313 příspěvků) 27.09.2023, 10:59:14 xxx.xxx.161.25
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 27.09.2023, 09:57:03

Kastrace maximálně po druhém hárání významně snižuje riziko nádoru mléčné žlázy. To není blbost, to je statisticky dokázaná skutečnost.

Druhá stránka je vyspělost. Maličká fenka bude hárat po druhé zřejmě v roce života, to určitě nejde brát jako fyzickou ani psychickou dospělost.

Kupovala jsem Bonnie s tím, že jsem byla rozhodnutá, že na podzim po prvních narozeninách vykastruju. Nádor mléčné žlázy je velmi častý. A fenka rodičů na něj zemřela. Když už jsem holku měla, začala jsem o tom něco číst. Řídit se názory mnoha českých veterinářů se v tomto nedá. Bohužel zamrzli na tom, že kastrace přináší jen samé výhody. Maximálně zazní informace o riziku inkontinence.

 A od kastrace v roce jsem odstoupila. Ještě nejsem pro kastraci stoprocentně rozhodnutá a na rozhodnutí mám další rok. Pokud budu kastrovat, tak nejdřív po druhém roce. 

Těch nevýhod je hodně, je to obrovský zásah do organismu. Některým nevýhodám se dá předejít kastrací v dospělosti. Riziko nádoru mléčné žlázy snížím jen o trochu. Riziko pyometry odstraním, pokud k zánětu dělohy nedojde dříve (znám dvouletou s pyometrou). Navýší se riziko osteosarkomů, snížené imunity atd. Vůbec to není lehké rozhodování. Vzhledem k tomu, že s mnoha nádory (včetně mléčné žlázy) se dá nějakou dobu žít,  ale s pyometrou ne, stále mi připadá kastrovat jako lehce lepší než nekastrovat. Potíže se mohou objevit v době, kdy zdravotní stav stářím už neumožní operaci. A ani odstranění zánětlivé dělohy nezaručuje, že hnisavý zánět neskončí smrtí. 

Proč to všechno píšu… Nedejte na to, že kastrace je super. Není. Má svoje výhody i nevýhody, o kterých čeští veterináři obvykle nemluví. Nebo ani neví. Chce to zvážit. A nechte si na to prosím ještě aspoň rok.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (770 příspěvků) 27.09.2023, 11:12:01 xxx.xxx.27.179
Odpověď na příspěvek uživatele sutrik z 27.09.2023, 10:59:14

Já ale neřekla, že se tím nesnižuje pravděpodobnost nádoru na mléčné žláze .) chtěla jsem tím říct, že když budu kastrovat jen z tohoto důvodu brzo - tak kde mám záruku, že rakovina nevyleze jinde? Dnes má nádorů řada psů prostě i jinde, kříženci i papíráci, tohle prostě dle mého pohledu není relevantní důvod pro takový zákrok.

To je celé.

Ale nesoudím nikoho, ať si každý dělá se svým psem, co chce, to já stejně neovlivním. Jen bych to po vznesení dotazu nikdy nikomu nedoporučila a svému psovi bych to z tohoto důvodu nikdy neudělala.

Orionka (neregistrovaný) 27.09.2023, 15:36:13 xxx.xxx.176.184
Odpověď na příspěvek uživatele sutrik z 27.09.2023, 10:59:14

Pyometra je velký strašák. Pořád myslím, že víc fen dožije bez pyometry. Jen o tom lidi nepíšou. Je to normální. Pyometru jsme nechávali odstranit u dvou fen. Poprvé to bylo horší, operovalo se pozdě, nicméně dobře to dopadlo a fena se dožila 15 let. Podruhé už jsem poznala zánět v samém začátku, neléčilo se a operace i rekonvalescence měla dobrý průběh. U starší feny, kterou máte “nakoukanou”, zánět dělohy odhadnete a pak to nejde odkládat. Dvouletou čilou fenu bych nekastrovala.

impact
impact (409 příspěvků) 27.09.2023, 18:34:55 xxx.xxx.122.102
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 27.09.2023, 09:57:03

Kastrací psa ale nezabrání tomu, aby pes po háravé feně nebažil a nechtěl ji při hárání nakrývat. Takže tím nic nevyřeší. Stejně je bude muset během hárání oddělovat, aby se při nechtěném krytí nezranili. 

Verun
Verun (719 příspěvků) 27.09.2023, 21:02:24 xxx.xxx.220.12

Když byli naší buli 4 měsíce, jela jsem s ní na  veterinu do Písku(ortodoncie) doktorku zajímalo jen, zda budu kastrovat, a to ještě před prvním háráním…dostala jsem letáčky a.t.d. , strava syrovým masem se taktéž doktorce nezamlouvala, a na rovnátkách bratru za 40-60 tisíc. jsme se taky nedomluvily…tak asi tak, jak to vidí někteří veti..

První fena mi hárala 1x ročně, takže to skoro nijak “neobtěžovalo”, pár falešek bylo , ale v devíti letech začala špinit mimo plán a šla pod kudlu- změny na děloze už byly, současná fena   vždy po hárání faleška, cecky jako kojná, což jí i zůstalo, šla ve třech letech taky pod kudlu.  

fena by se  měla nechat dospět ,  aby si upevnila chování. tak jsem to někde pochytila, ale nevím už kde. jaký to má vliv na vyšší nebo nižší výskyt pyometry nebo rakoviny nevím…

impact
impact (409 příspěvků) 28.09.2023, 04:48:13 xxx.xxx.122.102
Mi:

Nechápu neopodstatněnou řezničinu.Vyrvat jen tak orgán z těla a tvrdit že je tam na nic.Ta příroda je úplně blbá…


Já zas nechápu, proč je ze zdravotních důvodů kastrovaný jedinec v pořádku a když se vykastruje “protožechci”, tak je to chudák bez duše, kterej už nikdy nebude mít zájem o nic a umře tlustej a škaredej. Taky nechápu, jak nám ti kastráti můžou dožívat plného zdraví patnácti šestnácti let. A už vůbec nechápu, proč se chrončtí odmítači kastrací musí chovat pořád jak vegani. Agresivně napadat každého, kdo rozvede myšlenku na kastraci.🤦🏼‍♀️

kometa
kometa (4191 příspěvků) 28.09.2023, 07:18:52 xxx.xxx.147.163
Mi:

Nechápu neopodstatněnou řezničinu.Vyrvat jen tak orgán z těla a tvrdit že je tam na nic.Ta příroda je úplně blbá…


Víte něco o principu falešné březosti? A vlivu pohlavních  hormonů na pyometru? A na diabetes?

Nic není černobílé.

hmn
hmn (1023 příspěvků) 28.09.2023, 07:52:15 xxx.xxx.33.9
kometa:

Víte něco o principu falešné březosti? A vlivu pohlavních  hormonů na pyometru? A na diabetes?

Nic není černobílé.


kometo, Mi píše neopodstatněnou řezničinu. Výše citované by spadalo pod zdravotní důvody, čili zákrok opodstatněný.

Mi
Mi (173 příspěvků) 28.09.2023, 08:07:34 xxx.xxx.174.253
kometa:

Víte něco o principu falešné březosti? A vlivu pohlavních  hormonů na pyometru? A na diabetes?

Nic není černobílé.


Vždyť píšu: “ neopodstatněnou”.Kastrovat jen proto že psy neuhlídám,nebo mi vadí hárání? Jako prevence? To bychom mohli zkusit u sebe,mandle,prsa,žlučník,slepé střevo,pohlavní orgány….. 

hmn
hmn (1023 příspěvků) 28.09.2023, 08:09:07 xxx.xxx.33.9

“Já zas nechápu, proč je ze zdravotních důvodů kastrovaný jedinec v pořádku”

protože zdravotní důvody?
nechápu, co je na tom k nechápání….

“a když se vykastruje “protožechci”,”

ono by tohle snad i mohlo spadat pod zákon na ochranu proti týrání jako chirurgický zákrok měnící vlastnosti zvířete, bo není zdravotní důvod
protože lidi si nemůžou dělat cokoliv “protože chci” (to je jenom reklama na teď nevím co…..)

“tak je to chudák bez duše, kterej už nikdy nebude mít zájem o nic a umře tlustej a škaredej.”

tohle někde Mi píše?  a třeba já? a další?
a mmch, přesně tohle mi řekla jedna tady souseda, která dala vykastrovat svého chronického útěkáře….že by si nafackovala, z psa plného života se stal ten chudák bez duše, kterého zajímal jen žvanec

“Taky nechápu, jak nám ti kastráti můžou dožívat plného zdraví patnácti šestnácti let.”

no, někteří třeba jo, někteří třeba ne
viz odkaz, který jsem dávala výše

 “A už vůbec nechápu, proč se chrončtí odmítači kastrací musí chovat pořád jak vegani.”

teda nevím, zda spadám pod chronické odmítače, jsem odmítač “protože chci”, tak se musím zeptat - jako vegan je to jak? Ať vím, jestli to dělám správně…..

 “Agresivně napadat každého, kdo rozvede myšlenku na kastraci.”

teda zase nevím, ale jako první agresivní příspěvek mi přijde……

impact
impact (409 příspěvků) 28.09.2023, 08:22:17 xxx.xxx.122.102
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 28.09.2023, 08:09:07

Ne, nespadá to pod zákon na ochranu zvířat proti týrání, protože jsou chroničtí odmítači kastrací v poměrně velké menšině. I když se to snaží dohnat hlasitým křikem, že oni jediní ví tu správnou pravdu, stále jsou v menšině. Imho docela zajímavě to naplňuje znaky fanatismu. 

PS: Omlouvám se, ale dál jsem to nečetla. Tady to rozebírání věty po větě je mi cizí.🤷🏼‍♀️


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.