Aktuálně: 4 948 inzerátů174 079 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Kdy vykastrovat fenu

kometa
kometa (4186 příspěvků) 28.09.2023, 09:00:38 xxx.xxx.147.163
Mi:

Vždyť píšu: “ neopodstatněnou”.Kastrovat jen proto že psy neuhlídám,nebo mi vadí hárání? Jako prevence? To bychom mohli zkusit u sebe,mandle,prsa,žlučník,slepé střevo,pohlavní orgány….. 


A tak to se shodujeme. Jenom jsem vašemu příspěvku přesně neporozuměla. S kastrací jenom  proto, že neuhlídám fenu nebo nevychovám psa, aby neutíkal nebo se nerval, taky nesouhlasím.

acher
acher (657 příspěvků) 28.09.2023, 10:14:18 xxx.xxx.222.196

Mě u tehle diskuzí vždy nejvíce vadí,že není na všechny stejný metr, že když jsem napíše někdo “cizí”,nový o kastraci,tak je vždy sepsut,ale když jsem napíše někdo,kdo je tu “známý”,že kastroval,tak se to přejde úplně v klidu.

Sardullah
Sardullah (961 příspěvků) 28.09.2023, 10:18:49 xxx.xxx.221.216

Omlouvám se předem za slohovou práci, ale přijde mi, že nelze šmahem říct, že kastrovat je špatné a ani že kastrovat je dobré.

Co se týče názorů na kastraci fen, tak si myslím, že je to často ovlivněné životními zkušenostmi. Já se klidně přiznám, že objektivní nejsem. Protože u nás v rodině jsme neměli jedinou nekastrovanou fenu, která by neměla nějaký problém…faleškama se záněty počínaje  (což je ale vlastně legranda), pyometrou a nádory na mléčné žláze konče. Bohužel ty fujtablíky postihly fenky v důchodovém věku, kdy už to jedna z fen ani nedala. U nás v rodině se totiž feny nikdy nekastrovaly. 

Ono asi jiný pohled bude mít člověk, který “žije ve světě” kde jsou nekastrované feny v pořádku a třeba naopak kastrované feny mají problémy. Věřím, že takový člověk na preventivní kastrace nahlíží jako na zbytečné řezání do zdravého zvířete.

Takže když jsem si pořídila svojí druhou fenu, tak jsem o kastraci byla defakto rozhodnutá…teda načítala jsem pro a proti, ale prostě mi přišlo lepší “řezat” do mladého, zdravého zvířete, než v případě problémů do starého a oslabeného.

A svojí fenu Sáru jsem kastrovala před prvním hárání, protože jsem se prakticky všude dočítala, že tak nejvíce minimalizuji riziko nádorů na mléčné žláze. 

Sára měla v 10,5 letech diagnostikovaný osteosarkom, což může souviset s takhle brzkou kastrací a je to i pravděpodobné, že jsem ve snaze ochránit svojí fenu před jedním typem rakoviny způsobila rakovinu jinou. Nicméně ve stejném týdnu, kdy Sáře diagnostikovali osteosarkom, tak už jsme byli třetí…před námi čtyřletý vlkodav a pětiletý rotvík…nekastrovaní samci. Sára byla poloviční berňák a berňáci na ty rakoviny trpí, trpí i na osteosarkomy. Takže je možné, že jsem jí to způsobila já svým rozhodnutím…je možné, že by třeba měla tuto nemoc i jako nekastrovaná.

U Giny jsem dlouho váhala. Za prvé nějaká brzká kastrace nepřicházela v úvahu, protože Ginuš na rozdíl od Sáry (ta byla paní profesorka snad už od štěněte) byla takový játro a takovou fenu opravdu kastrovat nelze…za druhé jsem zase zvažovala pro a proti….nakonec zase převážilo pro a tak jsem kastrovala v 2,5 roce. Gina poprvé hárala ve 14ti měsících, takže jsme kastrovali prakticky po třetím hárání.

Co říct závěrem…i když mám vykastrovanou už druhou fenu, tak nejsem nějaký zastánce a propagátor kastrací. Z mého pohledu se rozhoduju vždy a znova pro to menší zlo…nebudu kastrovat může se přihodit to a ono…budu kastrovat může se přihodit tamto a onamto….obě rozhodnutí můžou být správná, obě rozhodnutí můžou být špatná, ale to člověk zjistí až ve chvíli, kdy ty problémy přijdou. ¨

Sama za sebe řeknu, že mě k rozhodnutí kastrovat dovedly moje zkušenosti s fenami v rodině a blízkém okolí a že se kastrací snažím eliminovat případné problémy v pokročilém věku feny. Zároveň jsem si vědoma všech rizik, které kastrací mohu svojí feně přivodit. Kastrace nejsou černobílá záležitost…a myslím, že jak odpůrci, tak zastánci kastrací vždy upozorňují na přínosy toho, co “propagují” a na rizika toho, co “nepropagují” jakože nekastrace je super a nic se nemůže stát a pokud kastrujete, tak se feně stane tohle a tohle a tohle…a naopak.

Ráda bych oběma táborům řekla, že to opravdu není černobílé a že jejich fena může dojet na to, že se v jejím mladém věku rozhodli špatně…ať už to rozhodnutí bylo kastrovat a nebo nekastrovat….

Ráda bych všem, co se rozhodnou kastrovat preventivně fenu, ať to neberou jako šmik šmik a všechny problémy světa jsou vyřešeny. Aby si opravdu hodně nastudovali a brali v potaz hlavně ta rizika. Aby v kastraci neviděli jen nástroj k tomu, že fena nebude hárat a nemůže nechtěně zabřeznout. Že je to celé složitější.

Je jenom na vás, jak se nakonec rozhodnete. A mě nezbývá, než držet palce, aby vaše rozhodnutí bylo správné.

kometa
kometa (4186 příspěvků) 28.09.2023, 10:22:19 xxx.xxx.147.163
acher:

Mě u tehle diskuzí vždy nejvíce vadí,že není na všechny stejný metr, že když jsem napíše někdo “cizí”,nový o kastraci,tak je vždy sepsut,ale když jsem napíše někdo,kdo je tu “známý”,že kastroval,tak se to přejde úplně v klidu.


Nevšimla jsem si, že by tady byl někdo “sepsut”. Zadavatelka se zeptala, my odpověděly .Že s kastrací počkat, až fena plně dospěje. A že se nám nelíbí, když někdo kastruje kvůli své lenosti. Výhody a nevýhody musí každý zvážit sám. Neshodnou se ani veterináři.

Ronja s motejlem (neregistrovaný) 28.09.2023, 11:48:50 xxx.xxx.119.6
Odpověď na příspěvek uživatele acher z 28.09.2023, 10:14:18

To nebylo a není jen u kastrací.

Mi
Mi (171 příspěvků) 28.09.2023, 13:10:12 xxx.xxx.174.253
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 28.09.2023, 10:18:49

Pěkně napsáno. Kdyby tak člověk měl tu křišťálovou  kouli… Jen by mě zajímalo,jaké asi pocity a problémy mají kastráti,jestli podobné lidem.Jenže to se od nich nedovíme. 

kometa
kometa (4186 příspěvků) 28.09.2023, 13:17:56 xxx.xxx.147.163
Mi:

Pěkně napsáno. Kdyby tak člověk měl tu křišťálovou  kouli… Jen by mě zajímalo,jaké asi pocity a problémy mají kastráti,jestli podobné lidem.Jenže to se od nich nedovíme. 


Nedozvíme. Ale tipla bych si, že je netrápí představa, že nemůžou mít potomky. Ani v přírodě je všichni nemají.

Vycházím z kastrovaných koček/kocourů a hřebců. Kteří, aspoň za mě, měli a mají kvalitní život.

Arziska
Arziska (88 příspěvků) 28.09.2023, 14:33:02 xxx.xxx.201.243
Odpověď na příspěvek uživatele Mi z 28.09.2023, 13:10:12

Řekla bych,  že něco jsme se už dozvěděli. Např že kastrati bývají často napadání psy, páč jim nevoní ani jako pes, ani jako fena. A co je podezrele, to spousta psu vyhodnotí jako nebezpečné. Také jsem viděla par kastratu, kteří na tom nebyli psychicky nejlépe a po kastraci se ostatních psu začali stranit. Vždy se jednalo o psy, u fen jsem to, co se tyče chování k ostatním psům a opačně nikdy neviděla. 

Lenocka
Lenocka (119 příspěvků) 28.09.2023, 14:35:31 xxx.xxx.41.110

Ze života: 

moje dobrá kamarádka, uznávaná chovatelka a perfekcionistka s ohledem na zdraví a kvalitu života svých psů. Velký odmítač preventivních kastrací. V průběhu 6 let vykastrované 3 seniorky, protože pyometra. Feny cca 23kg v 10?, 11 a 13letech. Teď má 9? letou a vážně zvažuje kastraci preventivní.

K úvaze: je to rozhodování opodstatněné či ne?

Fikovnice
Fikovnice (4285 příspěvků) 28.09.2023, 14:36:31 xxx.xxx.177.249
Arziska:

Řekla bych,  že něco jsme se už dozvěděli. Např že kastrati bývají často napadání psy, páč jim nevoní ani jako pes, ani jako fena. A co je podezrele, to spousta psu vyhodnotí jako nebezpečné. Také jsem viděla par kastratu, kteří na tom nebyli psychicky nejlépe a po kastraci se ostatních psu začali stranit. Vždy se jednalo o psy, u fen jsem to, co se tyče chování k ostatním psům a opačně nikdy neviděla. 


Tak můj kastrovaný kocour býval venku často napadán nekastráty. Ale byla jsem poučena, že je to spíš tím, že jej vnímali jako vetřelce na svém území, než že by jim jinak “voněl”.

Ronja s motejlem (neregistrovaný) 28.09.2023, 15:11:53 xxx.xxx.119.6

No ano, pes mi těžko, co se týče kastrace řekne, jak se cítí. Nicméně si myslím, že se snažím, aby měl co nejkvalitnější psí život, jaký mu se svými možnostmi/schopnostmi můžu dát. A myslím, že má mnohem lepší život než spousta jiných psů.

Priorita od štěněte u nás byla socializace. Až na pár výjimek - nevychovaných, nesocializovaných, bezprizorních psů, kteří ale stejně jistě otravovali i nekastráty, jsme žádné psí záležitosti nemuseli řešit.

Po kastraci na něj i dál bez problémů reagovala smečka psů u kamarádů. Na socializačních výletech nebyl problém ve skupině neznámých psů. Náhodně krom asociála na něj žádný pes nezaútočil. 

Není to pes bez duše - tu má velkou převelikou a krásnou, je inteligentní, zvídavý, společenský, aktivní.

Na žrádlo byl odmala, první věc, co u nás chtěl sežrat, bylo shnilý jablko. Nekrmím ho hnusy a nebyla jsem líná chodit s ním denně 10-15 km, o vikendu klidně víc. Dovolený byly psí, nachodilo se třeba kol. 30 km - tj. nebyl nikdy tlustý. Teď trochu přibral, byl na kortikoidech a bylo málo pohybu, ale pomalu se to vrací do normálu.

Je alergik, už odmala, nově tedy astmatik.

Potkávám spoustu psů, tlustých psů, kastrovaných i nekastrovaných, u většiny se domnívám, že to bude asi spíš o průběhu toho psího života.

Bez mučení přiznám, že před těmi x lety mi kastrace přišla jako “normální” věc, možná bych tehdy ani neměla problém s kastrací v brzkém věku. Asi pro nezkušenosti, asi proto, že bych si řekla, že když to teda třeba ten spolek/útulek/veterinář dělá, je to v pořádku.

Jo, nějaký studie šly mimo mě (spousta věcí, nepopírám). Dnes s brzkou kastrací nesouhlasím, do budoucna budu přemýšlet, jestli psa ze spolku. 

Nejsem odpůrce kastrací, vlastně chápu spolky a útulky (krom té brzké), ano, psi platí za nás lidi, někdy ve spoustě věcí. Se svým vývojem ale souhlasím, že je třeba se zamyslet, zvážit a zvolit aspoň ten vhodný věk.

kometa
kometa (4186 příspěvků) 28.09.2023, 15:14:45 xxx.xxx.147.163
Fikovnice:

Tak můj kastrovaný kocour býval venku často napadán nekastráty. Ale byla jsem poučena, že je to spíš tím, že jej vnímali jako vetřelce na svém území, než že by jim jinak “voněl”.


Můj názor - nekastrovaný kocour je díky testosteronu agresívnější v boji o území. Ale poprat se můžou i kastráti. Ze stejných důvodů.

impact
impact (409 příspěvků) 28.09.2023, 15:55:33 xxx.xxx.122.102
Arziska:

Řekla bych,  že něco jsme se už dozvěděli. Např že kastrati bývají často napadání psy, páč jim nevoní ani jako pes, ani jako fena. A co je podezrele, to spousta psu vyhodnotí jako nebezpečné. Také jsem viděla par kastratu, kteří na tom nebyli psychicky nejlépe a po kastraci se ostatních psu začali stranit. Vždy se jednalo o psy, u fen jsem to, co se tyče chování k ostatním psům a opačně nikdy neviděla. 


No vidíte a já mám zkušenost se smíšenými smečkami kastrovaných i nekastrovaných psů a fen a jediní, kdo kdy napadali, byli rozmazlení fracci, kteří nerespektují majitele. Nutno podotknout, že napadali všechno kolem sebe, bez ohledu na přítomnost koulí a nebo vaječníků.

Pořádám x společných venčení do roka, sejde se tam třeba deset i třicet psů. Pořádám týdenní setkání adopčních rodin a tam je těch psů vždycky kolem stovky. 

A?

Nic. 🙈

Ono je totiž hrozně jednoduchý to hodit na kastraci než si přiznat, že mám psa neposlušnou gumu, která si potřebuje mastit ego na druhých. 

Jo a ještě něco - ne nadarmo se říká jakej pán, takovej krám. To platí v jakémkoliv nastavení psa a jeho majitele. Včetně přístupu ke kastrátům. 

PS: Dost možná se ti kastráti nezačali stranit společnosti proto, že by byli kastrovaní, ale proto, že pochopili, že se dostali do smečky neposlušných agresorů, jejichž pánečkům takové chování imponuje. V naší společnosti se nikdo nikoho nestraní. Ale to je nespíš proto, že by byl jakýkoliv vysírka fofrem vykázán do patřičných mezí. 

Xerxova
Xerxova (775 příspěvků) 28.09.2023, 15:55:35 xxx.xxx.113.170

nikdy jsem nad kastrací nepřemýšlela - měla jsem vždy psího jedináčka a neviděla jsem důvod. Arona, Xerxes, Beta… nikdy jsem kastraci nezvažovala. Až když Beta odešla na pyometru, tak nějak automaticky přišel pes (Night) a ne fenka… A i nyní bylo rozhodnutí jasné - raději zase psa, ten dělohu ani mléčné lišty nemá. Přišel Yoda… a s ním nakonec hrozba kastrace, navíc v mladém věku… Uvidíme v zimě, jak se léčba daří a jak to bude dál…

acher
acher (657 příspěvků) 28.09.2023, 16:08:50 xxx.xxx.222.196
Odpověď na příspěvek uživatele impact z 28.09.2023, 15:55:33

Mám stejnou zkušenost.Doma celých 10 let vládla smečce kastrovaná fena.Kastrovaný berńák za celý život(dožil se bez pár měsíců 15 let),neměl problém se žádným psem a to s majiteli jezdil na výlety,dovolené.Psi s ním problém neměli,on s nimi také ne,asi proto,že byl prostě nekonfliktní.

A co se týká kocourů,tak naši kastráti si své domácí území také brání proti cizím,ale venku na poli se všichni kocouři,kočky,kastrovaní,nekastrovaní nijaknevadí.

Fikovnice
Fikovnice (4285 příspěvků) 28.09.2023, 16:18:03 xxx.xxx.177.249
kometa:

Můj názor - nekastrovaný kocour je díky testosteronu agresívnější v boji o území. Ale poprat se můžou i kastráti. Ze stejných důvodů.


Myslím, že mohu souhlasit + Fido, bohužel, vůbec nezná význam slova agrese.

Nikdy se útočníkovi nebránil, jen útěkem. Také to dopadlo tím děsivým abscesem po pravděpodobném kousanci do zad.😢

Stran psů, vždy jsme měli kluky a vždy nekastráty. A opět se lišili jedinec od jedince třeba svojí sexuální náruživostí. Např. předposlední měl jediný zájem - byl závislý na balónku, a ještě takovém speciálním - vždy jsem jej kupovala v jednom konkrétním obchodě, jinde nebyl k sehnání.

Arziska
Arziska (88 příspěvků) 28.09.2023, 17:37:50 xxx.xxx.201.243
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 28.09.2023, 17:19:07

Hormony ano, já psala o chování. Asi nikdo s kočkou nebude vyhledávat společnost cizích koček, společné venceni apod.

kometa
kometa (4186 příspěvků) 28.09.2023, 17:58:07 xxx.xxx.147.163
Arziska:

Hormony ano, já psala o chování. Asi nikdo s kočkou nebude vyhledávat společnost cizích koček, společné venceni apod.


To ne. Ale viz výše, není to o hormonech, ale povaze. Znám teda spíš od koní, kdy může být problémové jakékoliv pohlaví, pokud se včas nenaučilo žít v koňském stádě.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.