Aktuálně: 4 979 inzerátů174 023 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Starý podědění pes - zvládání samoty- prosím o branistorming

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 07.10.2023, 13:48:16 xxx.xxx.96.40

Dobrý den všem,

mám prosbu o brainstorming. Házejte postřehy nápady.

Jde o 12 letého starého ovčouna, nejdřív mu umřela panička, pak odešel páníček do LDN. V domě jsou tři bytové jednotky - 1. dcera - pro tu je pes spíš obtíž, druhá dcera, která se právě snaží, ale v  bytě má kočku, zatím tam se psem nejde počítat. Tolik rozložení situace

před 2 měsící musel páníček do LDN a nevrátí se. Obě dcery - ta jedna mnohem víc, bere si ho kam může i ke koním a tak, zajišťují základní péči krmení, venčení, jak píšu větší část je na jedné z nich. Kdekoliv mimo pesan zvládne být sám /u koní, v autě…/. Ale doma - když je posléze ve svém původním domově sám na noc, tak to nedává. Přes den zatím cajk, potíž je ta noc - nad ránem. V pět začne výt. Aby druhá sestra nesáhla k nějakému špatnému řešení, je potřeba pesana naučit být zticha a chrápat.

Nevyje proto, že by potřeboval dříve vyvenčit - ven jít odmítá. Ale prostě je mu smutno, cítí se opuštěný. 

Můj návrh řešení  je následující- bude to stát úsilí, čas a spánek, to jsem předeslala:

-přijít dřív, než začne výt (dát si budíka třeba na ¾ pět) zajít za ním, pochválit ho, podrbat ho, dát mu nějakou žužlozábavu, a v rámci toho, odejít, přijít, odejít, přijít….klasika .Pochválit, podrbat  a zkusit odejít. To jako první krok pro zjištění, zda by to takhle fungovalo. A posléze natahovat čas, kdy člověk jednak udělá pauzu mezi příchod-odchod až pak do definitivního odchodu a v dalším kroku zkusit posouvat ten čas tý pátý hodiny. Jako součást nácviku vymyslela jeho nová panička, že mu tam dá krmítko, co pořídila kočce /nalezenec/  a kde se dá nastavit čas, kdy mu krmítko vydá nějaký ty piškoty- tedy na tu pátou hodinu.Já jsem jí zároveň doporučila ten kong. plus mou oblíbenou krabičkovou metodu, kterou by se pes dovedl k tomu, že se bude těšit, aby odešla.

Má někdo něco dalšího, lepšího?

Znovu zdůrazním, že nejjednodušší řešení - vzít ho do své části domu, zatím není ve hře. Já si vážím toho, že ho nenechala na holičkách, naopak, má nyní mnohem pestřejší život, než měl. Jde o to vyřešit tu noční samotu, pak není někde odložen jak starý hrábě.

Dík předem, zadem a bokem

P.S. pokud se dostaví nějakej rejpal, tak dopředu dávám vědět, že s ním vymetu rohožku a poletí.

janaa
janaa (382 příspěvků) 07.10.2023, 16:14:00 xxx:xxx.3c7b:f10e

Mimo řečeného mě napadá, v kolik ho zavírá domů? Nedal by se čas posunout. Nevím,zavřít, před půlnocí ještě k němu zajít,případně vyvenčit, zase odejít.

plus u těch koní,v autě,píšeš,že samotu zvládá,ale nepředpokládám,že tam je sám nějak extra dlouho? Tak mu prodlužovat samotu tam,on jí asi jako takovou moc naučenou mít nebude…

A možná bych mu i nasadila nějaký geriatrikum, karsivan,geriadog apod., ono to může i souviset se začínající stařeckou demencí. Minimálně to,že nevydrží spát dlouho,pak se probudí,nikde nikdo, začne výt….

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 07.10.2023, 16:33:38 xxx.xxx.96.40
Odpověď na příspěvek uživatele janaa z 07.10.2023, 16:14:00

Jo , posun času odchodu jsem taky dávala jako součást řešení. 

Jak dlouho je u těch koní sám, to zatím nevím, ale dokáže tam být v pohodě od úplného začátku

Ty geriatrika jsou supr nápad! To jí zavolám. Díky.

Ve hře je i televize, to jsem taky zapomněla napsat. A asi jsem se blbě i vyjádřila v tom, že v domě jsou tři jednotky - 2x dcera a nezmínila jsem to, že on jse sám v té celé třetí - má ji celou k dispozici, jak byl zvyklý. Zmenšili byste někdo prostor?

Ronja s motejlem (neregistrovaný) 07.10.2023, 16:43:52 xxx.xxx.119.6

Vím, že nic nevím…mně byli nápomocní třeba “psí nebojsové”. 

Markéta byla teď i v pejskáriu + třeba

  https://www.pejskarium.cz/separacni-uzkost/ 

 Ještě mě napadá, jestli by psíkovi mohl trochu ulevit mimo jiných třeba Alavis calming. Nemusí to asi být jen o neumím/nechci být sám. Musí být rozloženej.  U těch koní, ač v autě, může vědět, že tam stejně někdo je, nějaký ruch okolo.

Plaka
Plaka (399 příspěvků) 07.10.2023, 17:06:56 xxx:xxx.84f4:b6b1

Alavis Calming a geriatrika mě taky hnedka napadly. 12 let je na NO hodně, jak je na tom jinak zdravotně? Brouček, musí mu být hodně smutno. Kromě posunu času na zavírání a ponechání puštěné TV nebo rádia, dumám, jak mu samotu ještě zpříjemnit. Jestli může courat v noci po celým bytě, možná by pomohlo omezení prostoru? Ve smyslu udělat mu skvělou “noru” s pelíškem tam, kde nejraději spí, v jednom pokoji. Velkou klec (nechávat otevřenou) něčím zakrýt, do klece na pelánek dát napachovaný oblečení tý hodný dcery, ať má pocit, že je s ním. 

Vahine
Vahine (460 příspěvků) 07.10.2023, 17:07:09 xxx.xxx.179.11
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 07.10.2023, 16:33:38

Zmenšení prostoru by stálo za zkoušku. Každej pes to má asi jinak. Zjistila jsem před lety, že bělouš rozhodně nemůže být poblíž dveří do bytu, štěkal, hlídal. Jeho osobní prostor, když nejsme doma, je ložnice. Někdy je to náročnější, ale rozhodně, pro něj, je lepší prostor menší. 

Nechtělo by to lampičku s časovačem v zásuvce? A rozsvítit před pátou než ho přijde dcera podrbat nebo jinak časovat?  My běloušovi takhle dočasně svítíme než se rozední. Předchozí pes byl poměrně kliďas, ale když ho dcera jednou nechala neplánovaně dlouho v noci potmě samotného doma, vyl, jako prorvanej. 

Ronja s motejlem (neregistrovaný) 07.10.2023, 17:13:59 xxx.xxx.119.6
Odpověď na příspěvek uživatele Ronja s motejlem z 07.10.2023, 16:43:52

+ asi by nebylo na škodu udělat geriatrickou prohlídku.

Orionka (neregistrovaný) 07.10.2023, 17:59:23 xxx.xxx.82.160

Co brání té hodné paní spát s ním nějaký čas dole-u něj? Bylo by to posléze stejné, nebo horší a jen by se to posunulo?

Plaka
Plaka (399 příspěvků) 07.10.2023, 18:08:25 xxx:xxx.1987:cd34
Odpověď na příspěvek uživatele Orionka z 07.10.2023, 17:59:23

Znovu zdůrazním, že nejjednodušší řešení - vzít ho do své části domu, zatím není ve hře.

Spát u psa u “něj v bytě” by bylo také elegantní řešení, ale asi to nejde, to by přece člověka napadlo jako první věc. 

Plaka
Plaka (399 příspěvků) 07.10.2023, 19:20:59 xxx:xxx.1987:cd34

Ještě mě napadá, co nějaký “chůvičky” ve smyslu vysílačky? Pokud pes slyší dobře (jinak by ani rádio nemělo smysl), třeba by na něj stačilo promluvit na dálku, ať si jde udělat hají, že za chvíli panička přijde.

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 07.10.2023, 20:22:07 xxx.xxx.113.99

Tohle je jeden z mých největších strachů - co bude s mojima psama až umřu… 

Tak jsem se taky zamyslela a jestli to dobře chápu, tak u dcery nemůže být, protože kočka. Jako majitel velkého zabijáka koček to chápu. Ale při představě, že by to byl některý z mých psů, tak bych radši, aby dcera zkusila na noc psa zavřít do kenelky a dát si ho třeba do ložnice. Možná by byl psík radši, že by věděl, že ho lidi neopustili. Koneckonců jedna majitelka už zmizela úplně, teď se páníček odstěhoval, co když se bojí, že ráno až se probudí, nebude ani dcera… Ale těžko říct, každý pes to má jinak. Moje bordera se v kenelce vždycky cítila dobře, chodila se tam schovávat i na cvičáku když se střílelo a to ona nerada. Ale jiný psi by možná byli víc ve stresu, že jsou zavření 🤔

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 07.10.2023, 20:37:42 xxx.xxx.96.40

Dámy zlatý děkuju!!!! Alavis!! To je další supr nápad!! Hned jsem to předala, vůbec mě to nenapadlo! Předáno i info o karsivanu a geriadogu. Díkec

Lampička už taky je “předaná”. Do placu jsem hodila i zmenšení prostoru - k tomu už došlo - je zavřená ložnice. Ale myslím, že to nakonec nebude hrát nějak velkou roli asi.

Chůvička! No to byl taky bylo řešení , díky - taky předám. 

Kenelku bych asi nezkoušela, je to starej pán, má svoje zvyky, bydlí na gauči, strčit ho do kenelky - spíš mu to přitíží -viz naše Bubrdle, po převozu do útulku řvala jak prokopnutá.

Dneska hošík zaspal 😀 spustil až ve čtvrt na sedm.

No nějakou strategii máme, snad to půjde. Děkuju všem moc, když ještě někoho napadne něco, tak sem s tím.

Orionko - člověk by neměl chtít celou ruku, když je podán prst. Myslím, že je zcela logický, že člověk chce po práci (náročný) a všech těch starostech prostě být doma, ve svý posteli. Pokud to k tomu časem bude, třeba dojde i na nějaký přesun. Je to čerstvá záležitost a tlačit na někoho v takové situaci není fér.

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 08.10.2023, 14:54:46 xxx.xxx.96.40
Odpověď na příspěvek uživatele orionka z 08.10.2023, 01:28:39

Okáčko, Orionko. Já se přiznám, že takhle v počátku se prostě neptám, jsem ráda, když dotyčný sám projeví zájem. Časem třeba prostor bude i na jiné návrhy, řešení.

Fikovnice
Fikovnice (4284 příspěvků) 08.10.2023, 15:25:40 xxx.xxx.62.229

Paní Zrzavcová, četla jsem to, ale nevím, zda důkladně. 

Vahine má pro Bělouše kamery, nemýlím-li se..? A když se něco děje, na Bělouše promlouvá. Mohla by k tomu něco napsat…

Edit: Koukám, že to psala Plaka, ale Vahine má skutečně osobní zkušenost a co si pamatuji, tak Bělouše vždy na dálku uklidnila!👍

Fikovnice
Fikovnice (4284 příspěvků) 08.10.2023, 15:27:33 xxx.xxx.62.229

A ještě: Víme, co toho pesana opravdu baví? Jako co mu udělá zaručeně velkou radost? Ptám se teď spíš na materiálno. 

A další dotaz: S kočkami být nemůže, ale jak se snáší s jinými zvířaty, víte to?

Thielli
Thielli (605 příspěvků) 08.10.2023, 16:11:50 xxx.xxx.50.94

K té chůvičce… Já mám na toto starý tablet, který už je celkem k ničemu, bez dobíjení nevydrží, ale když je v zásuvce a je na něm nainstalovaný program psí chůvička, funguje. Je to propojené s mobilem. Monitoruje to zvuk i pohyb a přenáší mi to obraz i zvuk.

Sledovala jsem takhle, zda hnědá na lodžii neproštěká celý den, když to tam monitoruje.

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 09.10.2023, 08:09:31 xxx.xxx.226.6

Fíkovnice- jak to má s jinými zvířaty nevím a to teď ani asi není podstatný, není důvod to řešit, podstatnější by byla ta kočka a do toho zatím asi nikdo nechce jít. Nevím, jak je tam kočka dlouho, jak je/není zabydlená. Teď primárně řešíme to, aby se prďola starej naučil v noci být v klidu. Pak může přijít další. 

Tu chůvičku ještě probereme víc, říkala jsem si nejdřív, když jsem o tom přemýšlela, že ta sama o sobě nic vlastně řešit nebude, ale … ale asi do budoucna jo, protože na psa se promluví, on se třeba uklidní a postupem času se zklidní docela. 

Moc všem fakt děkuju.

keriton
keriton (468 příspěvků) 09.10.2023, 09:31:43 xxx.xxx.80.248

Pěkná várka tipů se tu sešla 🙂 Držím palce, a určitě mě bude zajímat, co vše vyzkoušeli a jak to fungovalo. U nás třeba nějaké mluvení do kamery nefunguje, pro psa to není argument - tak myslím, že na některého to fungovat bude a na jiného prostě ne, a nenaděláte nic. Stejně jako puštění rádia, TV. 

Trochu bych si tipla, že by mohlo zabrat, když za ním paní zajde před tou pátou. 

A jinak, než jsme se s Finečkem definitivně dohodli, že v noci se fakt bude spát až do rána, taky jsem v jednu chvíli zkusila variantu “uprostřed noci vyvnečit”. Zareagoval na to tím, že příště spustil o to dřív, ještě než jsme na tu noční vycházku vyrazili 😀 Věřím, že toto je ale jiný případ, že starší ovčounek nebude takovej kulišák se zabudovanýma hodinkama 😀


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.