Aktuálně: 4 796 inzerátů175 476 diskuzních příspěvků17 765 uživatelů

Inteligentni druh

Anonymní (neregistrovaný) 10.10.2023, 10:18:54 xxx.xxx.67.138

Dobry den, rad bych natuknul otazku inteligence u ruznych plemen a druhu drubeze. Prijde mi, ze nase perlicky to maji v hlave trochu vygumovany. Preleti plot k sousedum a pak behaji kolem pletiva a domu uz se nedostanou. Nejinteligentnejsi maji byt husy. Jak je na tom pizmovka velka?

Fcil (neregistrovaný) 10.10.2023, 10:24:04 xxx.xxx.148.145

Měl jsem takové pohodovější období a tak jsem si četl poznatky z etologie slepic. Sice slepice chovám už téměř čtvrt století, ale nikdy jsem si neudělal čas k nějakému podrobnému pozorování, zkoumání hiearchie v mém hejnu a podobně. Pravidelně nakoupím kuřice, udržuji rutinu krmení, vybírání vajec, letmé kontroly hnízd a kurníku, případně zdravotního stavu slepic a pak je po roce, dvou skončí v polévce a jede s další kolo. 

Co mě ale fascinovalo bylo zjištění, do jaké míry se například slepice řídí čichem. Přečetl jsem takový zajímavý pokus a začala mě bavit teorie okolo jejich méně nápadných aspektů života: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2021.675526/full Je to takové příjemné zpestření ke křížem krážem pročtené klasické literatuře, která se spíše než etologií zabývá praktickými stránkami věci. 

Například mě překvapilo, když zasedl kohout araukany a odvodil kuřata, to je pro mě nepředstavitelné. Také jsem si u kohoutů všiml, že každý ukazuje slepicím hnízda jiným způsobem, závisí to na jejich původu? Některé slepice dělají podivné věci, jako je házení stébel slámy na vlastní záda z čehož mám i video. Tahle oblast je jen na odlehčení a ukojení zvědavosti, ale může přinést i nějaké zaímavé zjištění pro praxi a užitkovost.  Získání některých sice zcela nepraktických, ale mnohdy obohacujících teoretických poznatků z oblasti etologie a sociálního života kura domácího, to moc lidí nezajímá, ale zajímavé to přinejmenším je.

Anonymní (neregistrovaný) 10.10.2023, 11:10:27 xxx:xxx.f8f4:da47

Taky je potřeba brát v úvahu druh inteligence, protože se jedná o celé spektrum. 

Také se mohou zdát hloupější zvířata s většími hejnovými/stádovými vazbami, kde má velkou roli panika a strach o život či jiné vlivy. Viz ovce. https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/ovce-jsou-jako-lide-v-davu-jsou-tupe-jako-individuality-prekvapive-inteligentni-zjistili-vedci.A110215_111947_hobby-mazlicci_bma Nějaký důvod ta stádovost evidentně ale má, jedná se o evoluční výhodu, která může být za určitých situací nevýhodou. Tzv. stádová moudrost, nebo moudrost stáda.

Anonymní (neregistrovaný) 10.10.2023, 11:16:35 xxx:xxx.f8f4:da47

Vemte si například, že ženy mají obecně horší prostorovou orientaci a představu u matematických modelů. To ale neznamená že jsou hloupější, protože zase mají rozvinutější části mozku pro empatii, pro některé typy paměti apod. 

Podobně perlička, jejíž evoluce je spjatá s volnými plochami savan, se bude hůře orientovat ve spleti plotů než například kur domácí. Ten má své předky v džungli a má pro orientaci mezi překážkami lepší předpoklady.

Zrzavci
Zrzavci (2879 příspěvků) 10.10.2023, 11:24:29 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 10.10.2023, 11:16:35

To je hezky osvětlený to s tou savanou vs. džungle. 

I to s tou ženou. Z druhé strany zase lze ukázat, proč muž, když otevře lednici a hledá máslo, tak i poté, co má máslo v ruce transparent s obřím nápisem JÁ SEM MÁSLO, MNE HLEDÁŠ, tu lednici zavře a tvrdí, že v lednici žádné máslo není. Chybí mu gen pro detail - neb nemá vmontovanou schopnost rozlišit třeba zrníčka - nepřebíral je, stopoval mamuta.

ančovička
ančovička (861 příspěvků) 10.10.2023, 12:24:54 xxx.xxx.243.242

Ono něco bude i v tom,že slepice nakoupíte už jako velké kuřice.. lépe člověk,chovatel ,porozumi slepicim(nejen jim,ale i ostatni drůbeži), když si je doma sám vylíhne,nejlíp pod kvočnou a celý cyklus slepičího života od vylíhnutí ,můžete od začátku sledovat.. 

kometa
kometa (4273 příspěvků) 10.10.2023, 12:34:25 xxx.xxx.224.101
Zrzavci:

To je hezky osvětlený to s tou savanou vs. džungle. 

I to s tou ženou. Z druhé strany zase lze ukázat, proč muž, když otevře lednici a hledá máslo, tak i poté, co má máslo v ruce transparent s obřím nápisem JÁ SEM MÁSLO, MNE HLEDÁŠ, tu lednici zavře a tvrdí, že v lednici žádné máslo není. Chybí mu gen pro detail - neb nemá vmontovanou schopnost rozlišit třeba zrníčka - nepřebíral je, stopoval mamuta.


Přesně! Muži mají tunelové vidění - pořád vyhlížejí toho mamuta v dáli. Proto mají i lepší odhad vzdáleností. Ženy zase mají širší periferní vidění a lepší barvocit.

list
list (563 příspěvků) 10.10.2023, 12:49:29 xxx.xxx.170.164
ančovička:

Ono něco bude i v tom,že slepice nakoupíte už jako velké kuřice.. lépe člověk,chovatel ,porozumi slepicim(nejen jim,ale i ostatni drůbeži), když si je doma sám vylíhne,nejlíp pod kvočnou a celý cyklus slepičího života od vylíhnutí ,můžete od začátku sledovat.. 


Ano, to je pravda, sledovat kvočnu s kuřaty, je ohromující. A to nejen, co se sledování inteligence týče, ale také fyzických výkonů. Člověk si uvědomí, že ta zvířata zbytečně podceňuje

Leithian
Leithian (548 příspěvků) 10.10.2023, 14:26:42 xxx.xxx.120.42
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 10.10.2023, 11:24:29

Koukni se na video ze seminare Gungora. Huste a fakt vtipne vysvetleny rozdily mezi chlapama a zenskejma a takovym stylem ze se tomu clovek celou tu hodinu tlemi… a pak mu dojde ze ma vlastne ve vetsine pravdu. Je to jen tip kdyby te tyhle veci zajimaly kdyz se to tu nakouslo.

Zrzavci
Zrzavci (2879 příspěvků) 10.10.2023, 14:28:40 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Leithian z 10.10.2023, 14:26:42

Já to znám, už roky. Je to velmi výstižný a velmi ftipný. Díky němu jsem objevila Box of nothing a miluju tuhle krabici.

Anonymní (neregistrovaný) 13.10.2023, 07:18:16 xxx.xxx.164.121

Slepice jsem vyvdala a tudíž se o ně léta starám. Musím říct, že několikrát jsem byla udivena, jak vysokou inteligencí a učenlivost jednotlivé slepice občas předvedou. Ale musí se jednat o zvíře z nějakého důvodu mimo hejno. V hejnu, pokud je v něm, řekněme, aspoň pět, šest kusů, plně je ovládána hejnovým pudem a to by je člověk občas něčím přetáhl.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.