Aktuálně: 4 855 inzerátů175 027 diskuzních příspěvků17 759 uživatelů

Národní nebo mezinárodní zkušební řád ?

Doron
Doron (1838 příspěvků) 01.11.2023, 23:19:09 xxx.xxx.7.65

Poprosím vás o rady a zkušenosti.

Chtěla bych s Framem, skoro sedmiměsíčním briardem začít cvičit, a teď přemýšlím co a jak.

Chtěla bych jeho i sebe pobavit, ale i složit nějaké zkoušky.

IPO se mi moc nelíbí, tím důrazem na absolutní přesnost, nebyla bych toho asi schopná ani já ani pes, já už jsem starší, vypadala bych tam blbě, a on zase takový mamutík, temperamentem něco mezi sangvinikem a flegmatikem.

Přemýšlím, jestli existuje něco přirozenějšího, kde by mohl projevit svoje vlohy , je docela šikovný na stopy, ale mě nebaví ty čtverce, obrana ho baví, poslušnost je taková.. no pomalá.., nikdy asi nedosáhneme toho dychtivého radostného provedení, je to prostě kliďas.., ale určitě bude spolehlivý.

Tak si říkám, jestli by pro nás bylo lepší cvičit podle národního zkušebního řádu nebo třeba TARTu.. ?

A té vyvrácené hlavě při poslušnosti se asi už nejde vyhnout nikde, že ? 

Plaka
Plaka (399 příspěvků) 02.11.2023, 00:07:28 xxx:xxx.fb4c:ae44
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 01.11.2023, 23:19:09

Ale vždyť na cvičácích skládají zkoušky dle IGP (IPO) a NZŘ pejskové, jejichž majitelé nemají vrcholové ambice. Dělají to pro zábavu svou a psa. Nevím, proč byste měla vypadat nějak blbě v jakémkoliv zkušebním řádu. 
Přirozenější pro Framíka - když ho baví stopy (jdou učit i bez čtverců), uděláte si BH a můžete si přesně stopovat dle IGP. Nároďák je taky fajn, spešl stopařina tam už je hodně vyšší dívčí. Vyvrácené hlavy už dávno nefrčí, musí to vypadat přirozeně. 
Obedience jako sport vás netáhne? Spolehlivý kliďas pes je fajn “materiál” na vše. Jestli má drajv i na obrany, super, máte mládě, nechte ho rozvinout s šikovným fíkem a uvidíte za čas, kam vás srdce potáhne. Pro IGP i NZŘ je to v obraně zhruba to samé, myslím ty úplné základy pro rekreační kynologii. 
Jestli nechcete jen klasické ABC tříoddílové zkoušky, můžete zabrousit i do méně tradičních disciplín - mantrailing, nose work… 

balu
balu (1564 příspěvků) 02.11.2023, 00:27:05 xxx.xxx.152.98
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 01.11.2023, 23:26:29

To se mi taky nelíbí a nechápu ten požadavek. Kdybych měla ambice cvičit, tak jdu do TARTu.

Doron
Doron (1838 příspěvků) 02.11.2023, 00:34:50 xxx.xxx.7.65

Děkuju, to je ono. Ono to vypadá, že jsou nastavený vnímat psovoda, ale ve skutečnosti koukají do podpaždí, kde se původně skrýval pamlsek.

A já nevím, jestli to má nějaký praktický význam, nebo je to jen taková manýra..

Pocitově je mi to strašně protivný, taková robotizace.

Ale mně ve sportovní kynologii ujel vlak, všechno je jinak a změnám se nebráním…

Doron
Doron (1838 příspěvků) 02.11.2023, 01:26:22 xxx.xxx.7.65
Plaka:

Ale vždyť na cvičácích skládají zkoušky dle IGP (IPO) a NZŘ pejskové, jejichž majitelé nemají vrcholové ambice. Dělají to pro zábavu svou a psa. Nevím, proč byste měla vypadat nějak blbě v jakémkoliv zkušebním řádu. 
Přirozenější pro Framíka - když ho baví stopy (jdou učit i bez čtverců), uděláte si BH a můžete si přesně stopovat dle IGP. Nároďák je taky fajn, spešl stopařina tam už je hodně vyšší dívčí. Vyvrácené hlavy už dávno nefrčí, musí to vypadat přirozeně. 
Obedience jako sport vás netáhne? Spolehlivý kliďas pes je fajn “materiál” na vše. Jestli má drajv i na obrany, super, máte mládě, nechte ho rozvinout s šikovným fíkem a uvidíte za čas, kam vás srdce potáhne. Pro IGP i NZŘ je to v obraně zhruba to samé, myslím ty úplné základy pro rekreační kynologii. 
Jestli nechcete jen klasické ABC tříoddílové zkoušky, můžete zabrousit i do méně tradičních disciplín - mantrailing, nose work… 


Obedience mě vůbec nebaví, vždycky jsem (zamlada) měla skvělý stopaře a dobrý obranáře.

Tak to mě baví nejvíc 😊.

Inspektor-pisisvor
Inspektor-pisisvor (101 příspěvků) 02.11.2023, 06:41:45 xxx.xxx.197.228

Pak je ještě zkušební řád KJ-ČR - zkoušky ZOP, ZPU nebo záchranářský ZŘ.

   A v NZŘ nemusí mít pes vyvrácenou hlavu (což teda nemusí ani v IGP), musí být ale ve spávné  pozici u nohy.

Mmch. víte, že dnes začíná MS francouzských ovčáků a letos se koná v ČR? Zajděte se podívat a načerpat inspiraci😉

sutrik
sutrik (317 příspěvků) 02.11.2023, 07:17:56 xxx.xxx.161.25
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 02.11.2023, 01:26:22

I tak zkuste mrknout na rally obedience. Připadá mi to ze všech poslušností jako nejzábavnější disciplína. 

RO bych ráda zkusila. V mé oblasti je bohužel nedostatek cvičitelů, už jsme s kamarádkou oslovily čtyři. Jeden má volno zřejmě jen pro jednoho psa (jsem bez auta, tak bude jezdit kamarádka), dva nám ani neodpověděli. V čtvrtém případě jsme domluvení na cvičák 50 km daleko, kde se RO začíná cvičit, ale vůbec nevíme, kdo tam cvičí…

Ph (neregistrovaný) 02.11.2023, 07:23:18 xxx.xxx.89.52

Mam pomaleho psa a na place vypadam priserne. Pes to musi zachranovat 🤣 ale cvicim vsechno.

Kdyz si udelate dobry zaklad - podle IGP - zakladni pozice, pozice u nohy, polohy atd. - nemusite se vlastne rozhodovat. Z toho zakladu se da pak pokracovat kamkoliv, vybirat si. Obracene to jde hur 😀 napr. kdyz nechate psa chodit metr od nohy s tim, ze “me to takhle staci ” - to pak mate zavrene dvere.  

Plati to vlastne i u stop. Z rozlitaneho psa, co chodi se zvednutou hlavou metr od stopy - neudelate dobreho stopare podle sportovky. Ale zase pokud si vyhrajete se zaklady -jsou moznosti neomezene pak. 

A ne, ctverec fakt neni povinny  😂Aspon moji psi na to maji vlastni nazor, ze tohle fakt neni metoda pro ne 

janaa
janaa (383 příspěvků) 02.11.2023, 07:34:45 xxx:xxx.b45b:23ee
sutrik:

I tak zkuste mrknout na rally obedience. Připadá mi to ze všech poslušností jako nejzábavnější disciplína. 

RO bych ráda zkusila. V mé oblasti je bohužel nedostatek cvičitelů, už jsme s kamarádkou oslovily čtyři. Jeden má volno zřejmě jen pro jednoho psa (jsem bez auta, tak bude jezdit kamarádka), dva nám ani neodpověděli. V čtvrtém případě jsme domluvení na cvičák 50 km daleko, kde se RO začíná cvičit, ale vůbec nevíme, kdo tam cvičí…


Zkoušeli jste se poptat na FB skupině? Odkud jste? RO je fajn oddechovka, i když na mě už tam taky řada lidí blbne a vymýšlí i v řádech kraviny,tím,jak se z toho stal populární sport. Ale je to sport pro všechny plemena,lidi, je to fajn.

Doron - já neporadím,nicméně jsem viděla cvičit briardy v zko Stará Paka a naprosto super

sutrik
sutrik (317 příspěvků) 02.11.2023, 07:46:00 xxx.xxx.161.25
Odpověď na příspěvek uživatele janaa z 02.11.2023, 07:34:45

Přes facebook jsme se s kamarádkou dostaly na ten čtvrtý cvičák. První tři pokusy jsou přes známé. Tak uvidíme. Jsme z okresu Chrudim. Koukala jsem i na stránku RO klubu.

hmn
hmn (1040 příspěvků) 02.11.2023, 08:52:50 xxx.xxx.40.85

Doron, se svým HW - 50 kg, kliďas - jsem cvičila a zkouškovala dle KJ Brno, MZŘ i NZŘ
vyvrácená hlava nebyla, pachové čtverce mě také minuly (stopařská dle NZŘ ZPS - stopy 2x99b), složili jsme téměř vše, co se dalo (před operací, která znamenala sportovní důchod)

cvičili jsme pro radost

a je na tobě, jestli nebudeš chtít být úplně tip top, pojedeš dle svého cítění, a holt a třeba oželíš pár bodů……

edit: musím vzpomenout na tréninky obran, kde jsem párkrát potkala i briarda - absolutně estetický zážitek, ta vlající srst, a kousat uměl super 👍

balu
balu (1564 příspěvků) 02.11.2023, 09:05:59 xxx.xxx.152.98
Odpověď na příspěvek uživatele Inspektor-pisisvor z 02.11.2023, 06:41:45

Tak proč ti psi mají hlavy vyvrácené doprava a nahoru? Krok předními vysoký jak kočárový kůň a záď tím pádem níž, což je markantní zvlášť u NO, kteří mají jiné úhlení než BO. Ti psi vůbec nevidí - nedívají se - před sebe na cestu, nevidí, kam šlapou.

Inspektor-pisisvor
Inspektor-pisisvor (101 příspěvků) 02.11.2023, 10:40:10 xxx.xxx.197.228
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 02.11.2023, 09:05:59

Jednak ten pes nemá co koukat kam jde - má být v koncentraci na psovoda, ten je tam od toho, aby koukal na cestu. A druhak je to SPORT - proč třeba kůň na drezuře neběhá v obdélníku normálně přirozeně… ? Proč gymnasta dělá kraviny na hrazdě a doplachtí k ní jak motýl Emanuel, když by tam mohl přijít jak vandrák … ? PROTOŽE JE TO SPORT😉

   Nikde v ZŘ ale není psáno o vyvrácené hlavě a budete se divit, ale ona se ta nepřirozená chůze, kdy pes tahá prdel po zemi už několik let  i penalizuje.

Doron
Doron (1838 příspěvků) 02.11.2023, 10:48:18 xxx.xxx.7.65

Děkuju moc, za nápady. Na všechno se kouknu a prostuduju zkušební řády. A vyberu si konečně cvičák .

Opravdu jsem z toho úplně vypadla, ale chtěla bych si to ještě jednou v životě užít 🤣.

Asi máte pravdu, ten základ podle IPG  bude určitě dobrý. Že se nemusí nutně dělat pachové čtverce je také dobrá zpráva, hodně jsem si o tom četla  četla a měla jsem pocit, že jinak už to dneska nejde .

S Doroušem jsem chodila na takovej pětihodinovej kurzík k Adamovi Holexovi, má holanďáka a vyhrál s ním ( ní) mistrovství světa . Bylo neuvěřitelný, co jsme se tam za tu chvíli naučili , ale ten tlak na dokonalou přesnost mě trochu vyděsil 😅. Ale tím bysme asi mohli začít..

Taky mám strach, jestli se stopami nezačneme pozdě, zatím jsme dělali jen takový čmuchací hry, aby věděl, že má čumák a má ho držet dole .

On je Fram úplně jiný, než ovčouni se kterými jsem kdysi cvičila, psychicky i fyzicky dospívá mnohem pomaleji, vždycky skokově povyroste a je pak strašně neobratný , při obratu u nohy se mu nožky zapletou , no je to zatím taková fraška 😅.

balu
balu (1564 příspěvků) 02.11.2023, 11:04:24 xxx.xxx.152.98
Odpověď na příspěvek uživatele Inspektor-pisisvor z 02.11.2023, 10:40:10

Nebudu se přít, vy jste odborník. Asi jsem viděla nesprávná videa. 

K tomu sportu - rozumím, že je to sport. I tak mi to, že pes jde a neví kam, přijde divné. Ale je to můj názor, to já s tím nejsem vnitřně v pohodě. 

Ph (neregistrovaný) 02.11.2023, 14:45:29 xxx.xxx.89.52

A vyberu si konečně cvičák .

A oni vas tam potom uz nasmeruji 😎

Nejidealnejsi je, kdyz se jen cvici a protoze to psovi jde, zacne se planovat - na co vlastne 😄 Aspon takhle jsem zacala ja. Po 2 mesicich me “vyhodili” ze skolicky, ze uz tam nemam co delat a ze mam jit do skupiny, co se chysta na zkousky. Co to je “zkousky” byla moje otazka? 🤣

Že se nemusí nutně dělat pachové čtverce je také dobrá zpráva

to je stejny bullshit, jako ze pes musi byt hladovy, aby cuchal. 

Jen - lidi proste chteji presne navody. Nechteji se neco ucit, nechteji o treninku premyslet. Oni vlastne dneska lidi nechteji ani zadne vysledky za sebou videt…Tak se lidem hrstma rozdava, co si zadaji. Univerzalni navod na traveni hafa casu se psem bez vysledku… Proto je ctvercu plny web. A pak jsou lidi, co se psy cuchaji 🤣

Kilian
Kilian (976 příspěvků) 02.11.2023, 15:14:07 xxx:xxx.86d5:72e7
Odpověď na příspěvek uživatele Ph z 02.11.2023, 14:45:29

….tak já bych ty čtverce zase tak nezatracovala..kamarádky pes ze cvičáku na nich  začal a letos uspěl na ZVV3 stopě za 98 bodů a je to boxer…teď už na nich začíná zase se štěněte  dalšího boxera…no a přesné návody,já je chci znát, mám pak možnost si z nich vybrat anebo kombinovat tak aby to mému psu vyhovovalo….


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.