Aktuálně: 4 956 inzerátů174 134 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

Pochvala psa

Michaela (neregistrovaný) 04.11.2023, 19:01:26 xxx.xxx.96.40

Dobrý den, celá léta nad tím přemýšlím, a říkám si, že se prostě zeptám. Proč se velcí psi chválí tím, že se bouchají do hrudníku. Proč majitel psa za pochvalu prostě normálně psa nepohladí? Vždy to v těch psech tak duní. Mě někdo na přivítanou praštit do zad, tak si  myslím, že je de…bi.. Mám pocit, že štěně velkého plemene je od mala naučené, že když dostane herdu přes zadek, tak je něco špatně a když dostane herdu přes hrudník, tak to asi udělal dobře ☹️

megi-the-pes
megi-the-pes (2210 příspěvků) 04.11.2023, 19:16:54 xxx.xxx.124.42

Rozdíl je v tom, s jakým mým pocitem (a třeba hlasově) toho psa plácnu.
Můžete psa plácnout přes zadek, ale smát se, pak to pes přece nebude brát zle.
A plácnout po žebrech jen trochu a mít v očích zlost, nenávist, zlobu a všechno bezpráví světa a pes to vezme špatně; vezme to jako trest (jak když naflákáte malému děcku).

Někteří psi mají asi toto plácání po hrudi nebo boku rádi, nevím. Někteří lidé používají fakt dost síly. Můj pes na to není zvyklý, nemá to rád, musím to často lidem říkat, když vidím, jak napřahují ruku. Nevím, odkud se tento zvyk vzal, neprovozuji jej u žádného psa,
ale s mírou je to ok. Není to o místě, kam plácnete, ale o záměru. Člověk vysílá nějakou energii, nějak se dívá, nějakým tónem mluví. A to vše tvoří ten plácanec. A někdy k potrestání i pochvale nepotřebujete vůbec rukama máchat, ani promluvit.

Sardullah
Sardullah (963 příspěvků) 04.11.2023, 20:20:19 xxx.xxx.221.216

No to polácávání…když jsem kdysi dávno měla ovčandu, tak jsem taky chválila poplácáváním, byla jsem začátečník, viděla jsem kolem sebe, že to takhle lidi dělaj…teda nebylo to nějak na sílu, prostě nadšení ze strany paničky, radost, že fena udělala co měla a k tomu to polácání. 

Obecně myslím, že pro psa to není to nejpříjemnější, ale tak nějak se naučí, že je to spojené s velkou radostí a nadšením ze strany páníka a tak ten jeho způsob pochvaly toleruje.

U dalšího psa jsem to nepraktikovala, neboť to byl chrt…samá kost…a navíc on veškeré projevy mého nadšení příjmal ve stylu “tak se uklidníme…nedělej mi ostudu…k té paní já nepatřím”

No a tak nějak jsem se to odnaučila…spíše praktikuju pohlazení, podrbání…

Ale co já vím, kdybych třeba zůstala celoživotně u ovčounů, tak to možná praktikuju dodnes.

Sardullah
Sardullah (963 příspěvků) 04.11.2023, 20:42:02 xxx.xxx.221.216
hmn:

“Proč se velcí psi chválí tím, že se bouchají do hrudníku.”

to se tak jako má dělat?….abych něco neprošvihla


Tak třeba Ginuška by to určo neocenila…Ginuška je pusinkovací, takže tak max hezkou, něžnou pusinku…🥰

kometa
kometa (4191 příspěvků) 05.11.2023, 08:41:01 xxx.xxx.147.163
Michaela:

Dobrý den, celá léta nad tím přemýšlím, a říkám si, že se prostě zeptám. Proč se velcí psi chválí tím, že se bouchají do hrudníku. Proč majitel psa za pochvalu prostě normálně psa nepohladí? Vždy to v těch psech tak duní. Mě někdo na přivítanou praštit do zad, tak si  myslím, že je de…bi.. Mám pocit, že štěně velkého plemene je od mala naučené, že když dostane herdu přes zadek, tak je něco špatně a když dostane herdu přes hrudník, tak to asi udělal dobře ☹️


Nejsem pejskař, jenom koňák-

Taky nás celá léta učili, poplácat koně po krku, když udělá něco dobře. Samozřejmě je mi jasné, že plácnout koně a psa je něco jiného.

Ale i u koní přišla časem filozofie, že je to příliš agresívní a mnohem lepší je pohlazení. Takže vlastně  nevím.

Já chválím hodně hlasem.

sutrik
sutrik (313 příspěvků) 05.11.2023, 09:08:02 xxx.xxx.19.193

Taky bych to připodobnila k plácání koně po krku, jak zmínila kometa. Podle etologických průzkumů platí, že to koně nevnímají přirozeně jako pochvalu. Spíš jim to připomíná bití. Ale můžou se naučit, že to znamená pochvalu. Pohlazení, u koní podrbání na kohoutku vychází líp.

Ronja s motejlem (neregistrovaný) 05.11.2023, 10:43:29 xxx.xxx.119.6

Můj pes nebere jako pochvalu jakýkoli dotyk. Na mazlení nám vyhradil hlavně ráno a večer, občas udělá výjimku. 

Na cvičáku jsme museli psa vesele (jupíky) pochválit a pohladit, já ho vlastně celou dobu trestala, protože tohle opravdu rád nemá, kdybych ho ještě obouchávala, tak si najde jinou rodinu.

Sardullah
Sardullah (963 příspěvků) 05.11.2023, 11:04:36 xxx.xxx.189.104
Thielli:

Taj já se v tom ztrácím… NA IFAUNĚ, PÍŠOU, ŽE PSOVI JE POPLÁCÁNÍ PŘÍJEMNÉ… 👌

https://www.ifauna.cz/clanky/7874-vychova-rodinneho-psa-pochvala-odmena-zakaz-trest.html

ale teď vážně - zabušení do psa jako projev pochvaly? náš dorost by na to reagoval… “O RLY???!!!”


Já zase naopak kdysi někde četla, že to psu vůbec příjemné není….

Hele nevím jak moc je to rozšířené dneska, tak nějak stojím mimo reálný kynologický svět. Ale celé mi to přijde jako přežitek z dob svazarmovských…takhle se prostě psi chválili, bylo to běžný a dělal to snad každý…no a od nich to pravděpodobně odkoukala laická veřejnost, co si psa samo domo cvičila a vychovávala sama…no tak ho taky za vykonaný povel poplácala…protože tak se to přeci dělá na cvičáku….jak už jsem psala…i já jsem to v nějaké něžnější formě praktikovala na ovčandě, protože prostě takhle všichni chválili německé ovčouny, tak to člověku přišlo normální a klidně se přiznám, že jako náctiletý začátečník jsem se nad tím nějak nezamýšlela. A myslím, že tohle prostě patří k pejskařským dogmatům…stejně tak jako vymáchat štěněti čumák v loužičce, stejně tak jakože potrestáte psa za to co provedl před několika hodinami, když jste nebyli doma a on ví za co, protože se tváří provinile, stejně tak jako, že fena neublíží štěněti  a nebo to, co bohužel provádím neustále i já…dát cizímu psu ruku před čumák, aby si mě očuchal…a že když chceme venkovního psa, tak žádné crcání, štěně od prvního dne do kotce a že tam samo v noci naříká..to se musí vydržet, ono si zvykne….

Nicméně, když byla řeč o koních, tak to zase musím říct, že jsem nikdy neplácala, vždycky hladila..

Sardullah
Sardullah (963 příspěvků) 05.11.2023, 11:18:35 xxx.xxx.189.104
balu:

Záleží na tom, jak je to poplácání provedeno. Dělávali a i děláme to tak jako jemné poklepání, v rámci mazlení a hlazení. 


Myslím, že je tady řeč o opravdu vééélikém dunivém poplácání hrudníku.

Verun
Verun (719 příspěvků) 05.11.2023, 11:23:46 xxx.xxx.220.12

Já to vyloženě nesnáším, když mi do psa někdo začne plácat a ono to duní, protože má hrudník 85/B 🙃 a lidé si myslí, že je to proto kus psa, tak potřebuje i ‘chlapácky ’ přivítat, do čivky by takto nikdo netloukl, protože to nezní jako tympány a psíka by to zabilo…škrabkání je vic top,ale není to  u veřejnosti adekvátní k postavě psa? 

Verun
Verun (719 příspěvků) 05.11.2023, 11:25:29 xxx.xxx.220.12
balu:

Záleží na tom, jak je to poplácání provedeno. Dělávali a i děláme to tak jako jemné poklepání, v rámci mazlení a hlazení. 


Jo že mám položenou dlaň na psovi a prsty poklepu třeba na znamení ‘souhlasu’.

Thielli
Thielli (605 příspěvků) 05.11.2023, 11:26:51 xxx.xxx.242.84
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 05.11.2023, 11:04:36

Já zase naopak kdysi někde četla, že to psu vůbec příjemné není….

No vždyť. To byla ironie ta ikona 👌. Že to ještě dnes doslova slovem poplácání napíše do odstavce o pochvale psa. Ifauna. 🙄 

Thielli
Thielli (605 příspěvků) 05.11.2023, 11:37:46 xxx.xxx.242.84
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 05.11.2023, 11:16:09

U nás lehoučkým poklepáním prsty, když mám na kožichu položenou dlaň, ohlašuje ukončení hlazení. Když hnědou hladím a přestanu, ona do mě zlehka drkne čumákem, že chce ještě… a pak ještě a ještě… 🙂 Ale jakmile jí hladím a pak zlehka zaklepu prsty, ona ví, že ukončuji hlazení a už do mě nestrká, když přestanu. 

Ona je sice strašně komplikovaná, ale je fakt, že její inteligence mě neustále fascinuje. Chápe vše prakticky okamžitě, co jí učím. Černá používá nohy a ruce a hnědá mozek a nos. Máme komplet pokrytí.

Sardullah
Sardullah (963 příspěvků) 05.11.2023, 12:01:43 xxx.xxx.189.104
Thielli:

U nás lehoučkým poklepáním prsty, když mám na kožichu položenou dlaň, ohlašuje ukončení hlazení. Když hnědou hladím a přestanu, ona do mě zlehka drkne čumákem, že chce ještě… a pak ještě a ještě… 🙂 Ale jakmile jí hladím a pak zlehka zaklepu prsty, ona ví, že ukončuji hlazení a už do mě nestrká, když přestanu. 

Ona je sice strašně komplikovaná, ale je fakt, že její inteligence mě neustále fascinuje. Chápe vše prakticky okamžitě, co jí učím. Černá používá nohy a ruce a hnědá mozek a nos. Máme komplet pokrytí.


její inteligence mě neustále fascinuje

No akorát mi přijde, že čím inteligentnější fena, tím je to celkově větší fuška. To mi jako paničce musí jet mozek neustále na plné obrátky. Nejlehčí práce je se psím troubelínkem…ten nic nevymyslí a tudíž je pro něj nejjednodušší prostě poslechnout. Zase je náročnější mu vysvětlit, co po něm chci…protože se nemůžu spoléhat na to, že mu něco samo dojde…prostě pěkně polopaticky …úkol formulovat jasně…no prostě stejně jako u chlapa. 😉


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.