Aktuálně: 4 980 inzerátů174 026 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Pochvala psa

Sardullah
Sardullah (961 příspěvků) 05.11.2023, 12:18:08 xxx.xxx.189.104
Kilian:

…motýl také nikdy neoceni při cvičení hlazeni zato za kus  žvance dělá nemožné…


Tak takový starosti já nemám…Gině je všechno putna.  Ta se fakt tak max umí otočit, když stojím a kvůli něčemu se crcám s Matějem..jakožé “co jéééééé!!! "

Kolikrát si říkám, když se jí snažím nadšeně chválit, že suprově zvládla nějakou situaci, kdy jsem já očekávala problém, jestli mě vůbec poslouchá, že se tam nadšeně rozplývám, jaká je to šikovná a hodná holka. žvanec si nevezme…hlazení, drbání…bez reakce. No co já vim…třeba se za mě v takových situacích taky stydí, jako se styděl chrťák. 

To třeba takovej Mates, tak ten má radost úplně ze všeho…samozřejmě nejvíc z pamlsku, ale jak na něj člověk začne nadšeně mluvit, tak to je pro něj lepší než nějaký fyzický kontakt, třeba hlazení….on je prostě takový šťastný stvořeníčko.

Thielli
Thielli (605 příspěvků) 05.11.2023, 12:20:35 xxx.xxx.1.42
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 05.11.2023, 12:01:43

Souhlasím a podepisuji v plném rozsahu 😀 teda tu psí část. Tu lidskou nechávám otevřenou, nemám dostatečnou statistiku.  😆

megi-the-pes
megi-the-pes (2208 příspěvků) 05.11.2023, 12:25:42 xxx.xxx.124.42

V jednom odstavci, hned v prvním, je 3x “třebaže”. Takže to nemohu dočíst. Kdo si vyvěsí takovou parodii na článek…
No dobře… na co pochvala? Co to má za funkci při výcviku, výchově? 
Pochvala není odměna? Tady mysleli pochvalu jako klik, potvrzení splnění a oznámení odměny? Co to je zdůraznění pochvaly? Druhá odměna, nebo druhý klik? Ha, záhada! A s tím trestáním plácnutím opravdovým, to je snad vtip! Tak ale to nepsal kynológ, což? Ještě horší než já, a to už teda je do nebe volající.

edit.: Ajaj. Ona píše knihy o psech. :-/

Doron
Doron (1773 příspěvků) 05.11.2023, 12:49:39 xxx.xxx.14.170

Já ten článek nevidím ☹️.

Jináč si myslím,že  poplácání má takový aktivizační účinek, používalo se, když o tom teď přemýšlím, k takovému oživení třeba při cvicích poslušnosti, když se ještě cvičili mechanicky.

Něco jako když si psi při hře dají bodyček. 

Poplácání používám, když chci psy rozblbnout, vyzvat k nějaké divoké hře nebo je celkově aktivizovat. Třeba flegmoušovi Framovi to vyloženě svědčí , trochu mu tím stoupne adrenalínek ( ale opravdu jenom trochu 🤣) a je pak takový pozornější, rychlejší a dychtivější cvičit.

kometa
kometa (4180 příspěvků) 05.11.2023, 13:03:39 xxx.xxx.147.163
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 05.11.2023, 12:49:39

Jak to, že ne? Thielli 10 13. 

Sama píšete, že to není odměna , ale aktivizace.

Ronja s motejlem (neregistrovaný) 05.11.2023, 13:39:18 xxx.xxx.119.6
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 05.11.2023, 12:49:39

Když chci psa rozblbnout, začnu vrtět zadkem, nebo dělám Bruce (žraloka) z Čelistí😁.

Doron
Doron (1773 příspěvků) 05.11.2023, 14:11:22 xxx.xxx.14.170
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 05.11.2023, 13:03:39

Díky díky 😊! To si musím přečíst .

Ano, píšu . Nikdy jsem o tom nepřemýšlela, až teď . Ale ona i taková aktivizace vlastně  může být odměna.. Pro každýho psa se to ale nehodí .

Zrovna jsem to s Framíkem vyzkoušela , když ho poplácám, úplně ožije , začne se smát a rozvrtí ohůnek. Jako by říkal: Co je? Akce? Hrajeme si ? Budem blbnout ? Budeme cvičit ?

U Gučky by mě to nenapadlo , ten by se mi tím moc rozdivočel, pro toho je největší odměna pamlsek, který si chytí ve vzduchu . A Dorouš je takový přetrhdílo snaživý, toho by to jen rušilo , na toho se musí v klidu a hodně obdivovat 🤣.

Doron
Doron (1773 příspěvků) 05.11.2023, 14:12:47 xxx.xxx.14.170
Ronja s motejlem:

Když chci psa rozblbnout, začnu vrtět zadkem, nebo dělám Bruce (žraloka) z Čelistí😁.


Já moc zadkem vrtět nemůžu, mám špatnou bederku 🤣🤣🤣.

Sardullah
Sardullah (961 příspěvků) 05.11.2023, 14:30:35 xxx.xxx.189.104
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 05.11.2023, 12:25:42

Tak jsem si teda článek nakonec přečetla…

Pokud je to nevyhnutelné, zcela postačí razantní plácnutí přes zadek či přes čumák.

No a pak se divíme, když lidi toto činí a pak přijdou k nám na diskuzní fórum a dostanou od “fauňaček” pořádnej vylágoš…a že si mají něco o výchově psů přečíst…no třeba si i přečetli, třeba si i přečetli podobný “odborný” článek.

No jo no…přijde mi, že dneska už je odborník přes psy každej a ponejvíce holčiny, které vycvičily jednu nebo dvě borderky…a radí ve video školičkách, píšou články o výchově a výcviku a nevím tedy jaká je situace na cvičácích, ale myslím, že i tady můžou dělat instruktorky. Jako fajn, když budu mít berňuchu Matese, tak to jejich pozitvno a nadšení bude fungovat…ale když dorazím na takový cvičák se psem, co má složitější povahu nedejbože nějaký problém…a teď nemyslím ani specialitku v podobě chrta a ani specialitku v podobě pastevce…tak nevím, nevím…

No já mám naštěstí oblíbenou autorku článků o psech…Zrzavci…🤗

megi-the-pes
megi-the-pes (2208 příspěvků) 05.11.2023, 17:00:05 xxx.xxx.124.42
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 05.11.2023, 14:30:35

A to zařízli diskuzi, aby udělali web bezpečnější, pro blaho psů, že. 😀
Kdyby aspoň v těch diskuzích něco opsali… teda až to udělají, pošlu na ně kletbu, že jo, ale…

Doron
Doron (1773 příspěvků) 05.11.2023, 21:36:06 xxx.xxx.14.170

Mě ten článek nijak zvlášť nepobuřuje.

Co mi teda přijde divný je trestat psa izolací, s tím nějak nesouzním . 😅

Ale i trest do výchovy patří, si myslím …, někdy i fyzický.

Doronek dostal přes papuli, když chtěl zabíjet slepice , Framík, chůdě malý, dostal předevčírem pleskanec přes čumu, když se chtěl pustit do kaktusů, který jsem už musela nastěhovat dovnitř, to jsem se moc lekla. 😅 On je teda velkej zahradníček..

No, a je klid, a náš vzájemnej vztah se tím nijak nenarušil . 

A zákazový povel “fuj” teda taky používám, znamená to, že některý věci jsou tabu, třeba si brát jídlo ze stolu, nebo žrát venku lidský houna 🙂.

Sardullah
Sardullah (961 příspěvků) 05.11.2023, 22:36:31 xxx.xxx.221.216
Doron:

Mě ten článek nijak zvlášť nepobuřuje.

Co mi teda přijde divný je trestat psa izolací, s tím nějak nesouzním . 😅

Ale i trest do výchovy patří, si myslím …, někdy i fyzický.

Doronek dostal přes papuli, když chtěl zabíjet slepice , Framík, chůdě malý, dostal předevčírem pleskanec přes čumu, když se chtěl pustit do kaktusů, který jsem už musela nastěhovat dovnitř, to jsem se moc lekla. 😅 On je teda velkej zahradníček..

No, a je klid, a náš vzájemnej vztah se tím nijak nenarušil . 

A zákazový povel “fuj” teda taky používám, znamená to, že některý věci jsou tabu, třeba si brát jídlo ze stolu, nebo žrát venku lidský houna 🙂.


No já mám k fyzickým trestům…a to i když se jedná o nějaké neškodné plácnutí…averzi. U mě je to prostě tak, že co nechci, aby někdo dělal mně, tak nedělám jiným. A já bych fakty nechtěla, abych někdo za něco plácal mně, takže jsem neplácala ani svoje děti a ani svoje psy. Ani moje maminka mi nikdy nenaplácala. Čímž nijak nezpochybňuju rčení, že někdy jedna rána lepší než dlouhý vysvětlování….co se výsledného efektu týče.

Jako nejsem žádnej sluníčkovej pozitivkář a nebudu tady tvrdit, že jsem nikdy neokřikla svoje psy nebo že nedošlo nikdy na nějakou fyzickou korekci..např. odstrčení.

Mě na tom všem asi nejvíc vadí to…že někdo veřejně napíše, že vlastně když už dojdou argumenty, tak je plácnutí přes zadek a nebo přes tlamu ok.

Možná je to i tím, že z mých psů by mi nějaký ten plácanec odpustila tak max ovčanda…to jsou..nebo alespo%n bývali psi, kteří prostě nějaké ty chyby odpustili. Ale když budu pokračovat dále…afgán…nepřichází v úvahu, vztah by šel do kopru, bojínek berber..nepřichází v úvahu, když potřebuju, aby mi pes stopro věřil, tak nemůžu, takový pes by se mně potom bál, radikálka berberka, tam bych se se zlou potázala…jo pravda, tu jsem ze zoufalství v jejím zuřivém štěněcím období plácla jednou a…měla jsem jí zakouslou v ruce, v dospělém věku by neměla problém se proti takovému zacházení ohradit a co potom, to člověk nechce, aby vzniknul otevřený konflikt, to bych jí pak asi musela dobít nebo nevim, jak potom z toho ven…tam jsem musela hodně vymejšlet, jak všechno udělat po dobrém a bez nátlaku, bez trestů, aby si mně nepřestala vážit a respektovala mně…pyrenejka Gina…no tak to si vůbec neumím představit, že bych na ní vztáhla ruku, jsem ráda, že jsme se dopracovaly se vztahem tam, kde jsme teď…berňák Matýsek…upřímně to je hodně podobné jako u berbera Jacka…vidím to opravdu, když  z nutnosti okřiknu dceřina psa,  jak si to bere osobně a jak potom ke mně přistupuje s velkou opatrností, třeba po tom vůbec nepřijde na zavolání, jak kdyby se bál…no a kavkazanda Jessinka..jsme zase u toho, ta brala všechno smrtelně vážně a pokud by jí to přišlo jako nespravedlnost, tak bych opět měla problém s její důvěrou

Prostě chci říct, že existují psi, kde takovým plácnutím přes tlamajznu může dojít ke ztrátě důvěry a nebo se pes proti takovému chování příště nekompromisně ohradí…. 

Prostě nelze paušálně říct…hele, prostě psa pláni a máš klid, já to taky tak udělala a funguje to…bohužel z mého pohledu ne vždycky.

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 06.11.2023, 11:53:38 xxx.xxx.226.6

Já se přiznám, že to nečtu celý, že jen z nedostatku času projíždím. To poplácání - ono je opravdu poplácání a poplácání, když psa plesknu přes kejtu, protože se prohřešil - nemyslím, že ho vezmu lopatou, ale prostě plesknu ho ve stylu vzpamatuj se frajerko (teď mluvím o kom asi, že jo 😀, všichni asi tušíme 😀 - protože tahle flekatá frajerka na pozitivno občas stále ještě nevěří, neb tak kdysi nebyla myslivci  vychovávána a pozitivní směr výchovy v ní vyvolal, k mému smutku,  dojem, že si z toho může dělat……… víte co.  ) No takže, když jí plesknu po kejtě takhle, následuje zcela rozdílné chování, než když ji - a to i s větší intenzitou - v rámci blbnutí, mazlení, kravení a hraní si, po tý kejtě popleskám taky. zatímco v prvním případku se tedy vzpamatuje, v tom druhém na mě zaútočí a jdeme se masit. 

jako pochvalu popleskání nepoužívám, ale ano je pravda, že naučit to jako formu pochvaly lze. Však ono takhle lze použít i ten EO, že jo ☹️.  alespoň to tedy tvrdí jeden cvičitel. Můžeme teda doufat, že má  na mysli ty vibrace. každopádně já odměňuju hlasem, pamlskem a bojem o přetahovadlo s flekatým hovadem. Protože ju baví, když si za odměnu může vyskočit do výšky , drapnout přetahovadlo a lomcovat mou maličkostí co nejdéle. když k tomu přidám výhrůžný bojový vrčení, je na vrcholu blaha a poté co já přetahovadlo pustím, že jsem prohrála jako, tak lítá v kruzích a mlátí se tím radostně do hlavy. Pak přijde a že "Etě cy!" takže ano, tohle je důkaz, že i rána do hlavy může udělat psovi radost 😀 😀 😀 😀 

Na agi závodech teď bývá po doběhnutí od majitele psa jkao odměna vidět takové to hravé odstrčení . To může být pro laika asi trošku podivný, nicméně moji psi milujou, takhle se strkat narážet do sebe, do mě, takže to pak pro toho psa odměna je.

hmn
hmn (1023 příspěvků) 06.11.2023, 13:00:00 xxx.xxx.8.11

on ten článek působí jako taková minimálně 20 let stará vykopávka

a co se týká “bouchání do hrudníku"….za prvé “se” to tak nedělá, dělá to někdo a s některým psem
za druhé některým psům se to fakt líbí
a za třetí, když se to sejde, tak to odměna je

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 06.11.2023, 13:12:06 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 06.11.2023, 13:00:00

Já jsem článek nečetla, jen nakouka, podepsaná je paní Nohelová, kterou pamatuju ze začátků těch stránek ,takže lze předpokládat, že vytáhli z archivu a oprášili?

Možná to vzniklo tak, že kdysi dááávno, někdo, kdo psa neučil metodou bič, bič trochu cukru, přišel třeba při hře na to, že tohle psa baví, dělá mu radost, protože mu to sedělo a tak to používal. A posléze to bez myšlenky putovalo dál a dál.Takže to pak mnohdy působí jako když myslivec, kterýmu říkali, o odměnách, nutil svýmu ohaři, který do té doby o odměnách netušil nic,  do mordy piškoty s tím, že: “na žer mrcho!” a divil se, že mu to nefunguje.

eena
eena (176 příspěvků) 06.11.2023, 13:32:27 xxx.xxx.231.241

Je to proste individuálne - a to nie len kus od kusu, ale záleží aj na situácii. Keby napr. včera niekto videl dcérinu "ADHD" strelu (sučka asi 8 mesiacov) ako blbne s našou lemrou lenivou tak by skákal medzi ne - lebo mladá behom spravila kolečko skočila našej “po krku” tá vrčala a štekala občas sa s ňou naťahovala - potom mladú vyhnala urobiť ďalšie kolečko. V kuchyni naša medvedica len leží a “ADHD”  - poskakuje ňafe ju pod uchom - naša ju packuje, občas ju tiež "ňafne", keď má toho dosť vstane veľavravne na mladú pozrie a koniec. Krásna scénka prebehla medzi nimi včera, keď po hodine “oddychu” sa mladá chcela zase hrať - doniesla preťahovacie lano tej našej lemre pred nos, keď nereagovala tak jej to lano začala “hádzať” - to sa teda naša už chytila, vzala jeden koniec do papule (ale stále poloha ležmo) a nechala mladú “zápasiť” - a aby mladá mala radosť tak aj zavrčala tým jej hromovým hlasom. No a potom “ ADHD” sa vybrala chytať nášho kocúra, a v tej chvíli naša lemra zavrčala zas - ale teda to bolo fakt iné - aj mňa zamrazilo - ADHD v sekunde pochopila, že kocúr je chránenec a má mu dať láskavo pokoj. Pekne sa vrátila s trochu stiahnutým chvostom, overila náladu našej madam a pokračovali v naťahovaní. Teda nie je vrčanie ako vrčanie, nie je plesknutie ako plesknutie, nie je pes ako pes … Ja chválim slovne, pamlskom a pohladkaním. Syn komunikuje na astrálnej úrovni ☺- ale ak sa ide s madam hrať tak sa s ňou “bije” - no to je fakt zápas - úskoky, šťuchance - tu a tam capnutie - grécko-rímske zápasy sú nič proti tomu. No psica je z toho v siedmom nebi - tak asi aj toto je odmena, dokonca pre ňu asi najvyššej ceny. syn to ukončuje zas “telepatickým” spôsobom - proste sa postaví, pozrie a je koniec. Pes mu v sekunde zas funguje ako nikomu inému 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (770 příspěvků) 06.11.2023, 14:00:31 xxx.xxx.27.179

Těžko říci.

Zažila jsem především u některých fen, které měly zádel jak almaru, že si o plácání na zadku vyloženě říkaly - myslím tím i o dobu hárání.

Pes není idiot, dá najevo, co je mu příjemné myslím že dostatečně.

Dublinbarzoj
Dublinbarzoj (130 příspěvků) 06.11.2023, 21:36:53 xxx.xxx.149.158

Máte pravdu, pes umí dát najevo, co mu je a co není příjemné a pak musí mít štěstí na páníčky co to umí pochopit a nesnaží se ho nacpat do tabulek. Krásný příklad, naši dva barzojí bráchové. Stejná genetika i výchova a přitom jsou voda a oheň. Kejný miluje poplácání, Satánka bych tím zradila a přitom ve vztahu k cizím Kejný je opatrný, Satan sluníčkář. A mohla bych pokračovat s mnoha dalšími rozdíly. Přitom oba moc dobře chápou chování bráchy, už jen krásný příklad: Kejn je z těch dvou ten alfa, ale Santánovi, aby mu udělal radost , ten pocit převahy přenechává. Dělá to plánovitě a úmyslně, nechá se masit, přenechává hračky…., ale když půjde do tuhého, tak bude on ten vůdce.

Je to jako s lidmi, někdo rád holky, jiný vdolky, to je v pohodě, průser nastane, když tomu na holky dáte vdolek😁.

Doron
Doron (1773 příspěvků) 06.11.2023, 22:52:58 xxx.xxx.14.170
Odpověď na příspěvek uživatele Dublinbarzoj z 06.11.2023, 21:36:53

On asi Kejn nebude hloupý a chápe že jestli chce parťáka na hraní, musí to parťáka bavit 😊 a Satánka by to nebavilo, kdyby prohrával.. Oni ti skutečně dominantní psi umí být velkorysí.

Byla jsem včera na svoje kluky opravdu hrdá, přišly k nám na návštěvu dvě čivavy a oni byli opravdu tak neuvěřitelně opatrní a laskaví, až se čívy osmělily ke hře.

Zvlášť Fram byl opravdu dojemně něžný..

Dublinbarzoj
Dublinbarzoj (130 příspěvků) 06.11.2023, 23:03:31 xxx.xxx.149.158

Je to krása, jak ti naši miláčkové nás umí pořád překvapovat a učit. 

Často mám pocit, že mí chlupatci mají víc rozumu ,než aspoň polovina republiky 🙈


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.