Aktuálně: 4 588 inzerátů178 048 diskuzních příspěvků17 802 uživatelů

Stáj

Malkovská (neregistrovaný) 07.11.2023, 12:17:12 xxx.xxx.62.209

Ahoj všem

budu ráda za vaše zkušenosti z praxe na mé dvě otázky. Z čeho nejlíp udělat boxy, vyzdít plus mříže nebo dřevo plus mříže nebo modernější způsob pur panely?

A druhá otázka co se vám nejvíc osvědčilo jako povrch jízdárny, zkoušel někdo dřevěnou štěpku?

kometa
kometa (4408 příspěvků) 07.11.2023, 13:01:29 xxx.xxx.224.101
Odpověď na příspěvek uživatele Malkovská z 07.11.2023, 12:17:12

Kamarádka má boxy ze dvou nebo z jedné strany celodřevěné (zbytek je omítnutá cihlová zeď)- dole plné, nahoře fošny s mezerami - už jenom proto, aby se tudy dal prostrčit kyblík s jádrem.

V předchozí stáji - zeď + prkna, nahoře kovové mříže.

Myslím, že obojí plnilo stejnou a očekávanou funkci.

Na jízdárně v obou případech. písek s geotextilií.

Verun
Verun (748 příspěvků) 07.11.2023, 17:30:14 xxx.xxx.220.12

vše má svoje pro i proti, zeď můžou koně otloukat- musí se občas natřít a opravit, dřevo můžou koně kousat-nejen z vrchu ale vykoušou díru i ve fošně nastojato mezi boxy- klasická železná profilová konstrukce a do toho vsazené fošny-dají se měnit. Určitě to občas musíte vše umýt, za co se přimlovám je okýnko do uličky…moje kobyla je strašně ráda furt nakýblovaná hlavou z boxu a kelišuje. Edit: ve fošnách se dělají u podlahy  průduchy-zkosení hran, aby proudil vzduch od země- kvůli čpavku.

jízdárnu si umím představit i z pilin, ale musí se samozřejmě dosypávat a mít propustné podloží ne to mít jako blata, ona i ta písková s textilií nebo kobercema umí v létě prášit jako prase, pokud to nekropíte a je to prakticky za sucha hluboké-pro koně na odraz namáhavé. Jak píšu, vše má svoje pro i proti, záleží jaké máte  zázemí a techniku povrch udržovat. Neudržovaná písková je peklo. (suchý, prašný ,hluboký, nebo čvachtanice s loužema) 

Quash
Quash (273 příspěvků) 07.11.2023, 18:25:59 xxx.xxx.33.234

Mám dřevěné venkovní boxy a jejich nevýhodou je, že je v nich v létě teplo, musím řešit zastínění, koně dřevo okusují - okna, sloupky, stáj se také musí cca. každé tři čtyři roky natřít. Kdybych si mohla znovu vybrat, šla bych raději do zděné varianty..

Obrázek
Malkovská (neregistrovaný) 08.11.2023, 13:50:20 xxx.xxx.62.209

Díky za příspěvky. 

Kometa: děkuji, ta geotextílie je aby neprorostly plevele?

Quash: to jsou vaše boxy na fotce? To se máte, paráda.

kometa
kometa (4408 příspěvků) 08.11.2023, 13:53:57 xxx.xxx.224.101
Odpověď na příspěvek uživatele Malkovská z 08.11.2023, 13:50:20

To nemám zkušenost. Na pravidelně využívaných a upravovaných (myslím bránování a tak) jízdárnách plevel neroste.

1) Lépe drží vlhkost - samotný písek v suchu mnohem víc práší a v mokru zůstávají déle louže.

2) Kombinace písku a geotextilie udělá pružnější povrch - což koňský pohybový aparát taky ocení.

A navíc není drahá. Ve srovnání s pískem.

efe
efe (1118 příspěvků) 08.11.2023, 14:10:37 xxx.xxx.60.95
Odpověď na příspěvek uživatele Malkovská z 08.11.2023, 13:50:20

Tady není myšlena geotextilie jako se používá v zahradách, kdy pod mulč dáte velký kus, který pokrývá celou zem. Tady je myšlena geotextilie nadrcená a smíchaná s pískem.

Nikdy jste neviděla takovou jízdárnu, třeba ve velkých komerčních areálech?

kometa
kometa (4408 příspěvků) 08.11.2023, 14:14:51 xxx.xxx.224.101
Odpověď na příspěvek uživatele efe z 08.11.2023, 14:10:37

To mě nenapadlo, že zadavatelka myslí úplně jinou geotextilii. Já nejsem zahradník, ale koňák.🙂

A takové jízdárny už mají i v malých stájích.

Quash
Quash (273 příspěvků) 08.11.2023, 16:27:42 xxx.xxx.33.234
Odpověď na příspěvek uživatele Malkovská z 08.11.2023, 13:50:20

Ano. Boxy mám deset let, jsou od Equidomusu, hotovo měli u nás za tři dny včetně položení plastových rohoží, které jsou jak ve stáji, tak před stájí. To je výhoda, že připravíte  jen štěrkový podklad a patky na ukotvení a postaveno je pak velmi rychle.
Geotextilie na jízdárny vypadá takhle : https://www.hiposafe.cz/skladem/

Malkovská (neregistrovaný) 09.11.2023, 08:24:47 xxx.xxx.62.209

Tak teď se tu trochu červenám, myslela jsem opravdu jinou geotextílii 🤭 ale úpřímně toto se mi nelíbí. To už budou lepší hobliny takovy přirzenější a vy to máte Quash parádní, můj sen.

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 09.11.2023, 09:00:00 xxx.xxx.198.226

Jako je fakt, že piliny líp drží vlhkost. Ta geoška ten písek hodně provzdušňuje a rychle to vysychá, musí se to v suchu kropit (ony ty zvířené mikroplasty ve vzduchu taky nic moc..). Na druhou stranu to může být i výhoda, protože celou zimu je vlhko a povrch bude bez údržby, zatímco v těch pilinách budete mít louže ještě týden po deštích (i když, jestli budete mít dobře odvodněno…). A navíc málo platné, piliny hnijou, a je to organický substrát, časem se rozpadnou a vytvoří spolu s pískem takovou skoro zahradní směsku, na rozdíl od toho inertního plastu v tom je život. Geoška si vlastnosti zachová mnoho let. Suché piliny s pískem se potom samozřejmě musí také kropit, protože práší taky, ale to je otázka opravdu jenom parného léta. Zase je “kropit” a “kropit”. Písek s geoškou pocákáte vodou a jezdíte, vyschlý písek s pilinami musíte zalít jak záhon s okurkama, protože piliny velké množství vody nasajou (no ale geošku musíte kropit denně, piliny třeba dvakrát za týden).

Geotextilie zlepšuje strukturu toho povrchu mnohem lépe než piliny. Písku s pilinami jednoduše budete potřebovat větší vrstvu na té jízdárně, než toho písku s geotextilií.

Mimochodem, tu geotextilii na metráž, kterou jste zmiňovala, využijete dost možná také. Pokud budete povrch jízdárny pokládat na něco jiného, než beton, tak srdečně doporučuji dát na ten původní povrch (vydrenážovaný) právě silnou geotextilii, která vám oddělí jízdárenský povrch od toho podkladu (ale zároveň bude propustná pro vlhkost). Protože jinak vám to koně můžou prošlápnout a může se to míchat, a podle intenzity provozu můžete mít třeba za rok po jízdárně.

Když mrzne, piliny nasáklé vodou jsou jako kámen. Geotextilie funguje i zmrzlá, navíc rozrušuje strukturu hrud a když projedete jízdárnu hráběma, máte funkční povrch. Na zmrzlých pilinách vám hrablo bude leda skákat po vrchu. Samozřejmě nemluvím o situaci, kdy vám na jízdárně stojí voda. To vám pak v případě mrazů nepomůže ani pánbůh.

V obém případě je náramně výhodné mít tu jízdárnu obklopenou stromy, ve stínu. Lépe udržuje mikroklima. No ale zase ze stromů je listí 🙂

efe
efe (1118 příspěvků) 09.11.2023, 09:46:41 xxx.xxx.199.5
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 09.11.2023, 09:00:00

Celou dobu píšete o pilinách, ale zadavatelka píše o hoblinách - to je, co se vlastností týká, velký rozdíl.

kometa
kometa (4408 příspěvků) 09.11.2023, 10:09:15 xxx.xxx.224.101
Malkovská:

Tak teď se tu trochu červenám, myslela jsem opravdu jinou geotextílii 🤭 ale úpřímně toto se mi nelíbí. To už budou lepší hobliny takovy přirzenější a vy to máte Quash parádní, můj sen.


Červenat se nemusíte, mě zase nenapadla ta vaše verze.

Za mě se ty přirozené hobliny mechanickou zátěží poměrně rychle změní v piliny. A ty jsem už jednou na jízdárně zažila - odcházeli jsme z ní jako horníci.

Já na geotextilii nedám dopustit. Ale rozhodněte se sama. Třeba máte v okolí stáj, která hobliny používá. A jsou spokojení.

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 09.11.2023, 13:58:04 xxx.xxx.198.226

Já si myslím, že do začátku bude lepší pilina než hoblina. Sice pilina víc práší, ale zase se lépe promíchá s pískem. Hobliny jsou strukturálně přeci jen tomu písku vzdálenější, měla bych strach, aby ta směs zůstala rovnoměrně promíchaná. No ale ještě jsem nezažila směs písku s hoblinami. Nebo možná zažila, ale právě už to hobliny nebyly.

Verun
Verun (748 příspěvků) 09.11.2023, 20:59:24 xxx.xxx.220.12
Malkovská:

Tak teď se tu trochu červenám, myslela jsem opravdu jinou geotextílii 🤭 ale úpřímně toto se mi nelíbí. To už budou lepší hobliny takovy přirzenější a vy to máte Quash parádní, můj sen.


ona se dává/dávala i ta “zahradnická” geotextilie, ale mohlo se stát, že je někde prokopala nebo vytáhla při úpravě   až na povrch a pak je pakárna to dostat zpět…takže to nechcete  

tou trhanou geoškou se pískový povrch “utáhne”, když je vlhký a zůstane déle vlhký,  pokud je písek suchý, je to na pytel i s geoškou… takže je to spíš o managementu stáje.

Anonymní (neregistrovaný) 10.11.2023, 12:31:17 xxx.xxx.62.209

Díky holky. Jo jo Verun to je první co mě napadlo, že ta zahradnická geoška by se musela rychle rozcupovat, proto mě to zarazilo.

efe: piliny nebo hobliny já nerozlišuji pro mě je to stejny ale vím že ve skutečnosti není. Nevím proč ale ty umělé kousky na mě působí nějak divně, chemicky ale to neřešte to je problém u mě.

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 10.11.2023, 12:38:36 xxx.xxx.198.226

Ona se ta zahradnická geoška nemá jak rozcupovat, pokud je dobře položená pod tím povrchem. My ji dávali v klubu na jízdárnu z nějakého důvodu na beton, ale jen se tak položila a zasypala, no a pak se to hrabalo hrablem, a tu se vytáhl kousek, tam zase jiný, a najednou o to koně zakopávali… no děsná pakárna. Tak nakonec jsem poctivě stahovala na několika místech vrstvu písku, abych pod něj tu geošku zase natáhla, a poté se už majitelka nakrkla a normálně ji začala uřezávat nožem, tam kde čouhala navrch 😀 Takže teď bude pod povrchem na té jízdárně ten “koberec” té geotextilie s notnými dírami.

Ona se totiž ta zahradní geoška neprodává tak, aby se na tu jízdárnu dala natáhnout v jednom kuse. Bohužel je to návin na roli, role může být metrová nebo dvoumetrová nebo tak něco, no a když se to na ten podklad jen položí, tak ty strany té geošky jsou volné a mohou se zpod toho povrchu propracovat, zejm. když za ně zabere nějaký stroj a nebo když se pod ten povrch zahrábne třeba stojan na překážku, když ho holky potáhnou po zemi. No a pak se ten lacl z té geošky hrozně blbě vrací zpátky, musíte odhrabat násobnou plochu písku… Proto říkám raději dobře upevnit (existují na to jakési kotvičky mám mlhavý pocit)… A nebo tu geošku třeba prošít podél těch hran.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.