Aktuálně: 4 978 inzerátů174 004 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Markova nemoc

Anonymní (neregistrovaný) 20.11.2023, 11:35:49 xxx.xxx.198.108

dobry den, studuji veterinarni skolu a potreboval bych ziskat udaje o Markove nemoci. Nema nekdo prehled jak casto se na nasem uzemi vyskytuje a kdy tady byla naposled? Vim, ze se musi hlasit na veterinu tak kde se tyto udaje shromazdi?

Anonymní (neregistrovaný) 20.11.2023, 11:46:35 xxx.xxx.198.194

Zkuste okresní veter. správu.

Bodlinka
Bodlinka (977 příspěvků) 20.11.2023, 15:07:16 xxx.xxx.90.9

Markova nemoc se nikam nehlásí a je rozšířená tak nějak všeobecně. Velkochovy se rutinně vakcinují a i přes to občas je, nicméně teda caveat, jednotlivé kusy nikdo nenajde, neřeší a nedodiagnostikuje. 

No a v malochovech se to nedozvíte, málokomu se chce platit PCR nebo aspoň histolku a to je diagnostické minimum.

Anonymní (neregistrovaný) 21.11.2023, 07:35:26 xxx.xxx.198.108

Diky za prispivani.

To Bodlinka: opravdu se nehlasi? Ale driv to tak bylo nebo neco takoveho jsem nasel na netu. Nebo to byla Newcastleska choroba?

Bodlinka
Bodlinka (977 příspěvků) 21.11.2023, 09:25:13 xxx.xxx.60.10
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 21.11.2023, 07:35:26

Nevěřte všemu, co je na netu. Newcastle je nebezpečná nákaza a ta opravdu podléhá hlášení, taky jí nemáme, naposledy byla letos snad někde v polsku.

Ale marek je taková prostě všeobecná věc. ten herpes je asi úplně všude, v prachu přežívá měsíce a zvířata jsou doživotní vylučovatelé. to prostě není nic, co by byla šance jakkoliv vymýtit a myslím si, že povinná hlášením nikdy nebyla.

plus teda ono jak by se to vůbec hlásilo. ty příznaky jsou naprosto různé.

JardaPecival
JardaPecival (346 příspěvků) 25.02.2024, 10:04:42 xxx.xxx.228.63

Tak a je to tady 😕 Koupil sem 2letýho kohouta(od člena ZO ČSCH - teď nechci otravovat ale v pondělí mu budu volat), po pár dnech v karanténě začal napadat na nohu a teď ke konci na ni nemoh vůbec, měl ji pořád zvednutou.. Netahal ji za sebou nebo bokem, jen ji měl zvednutou s roztaženejma prstama.. Několikrát sem mu ji očistil septonexem a zubním kartáčkem abych ji prohlídnul, nikde sem nic nenašel, ani v kloubu nejevila problém.. Normálně žral, pil, trus normální, tak sem ho sledoval.. Včera sem ho přistih, jak se motá(strácí rovnováhu) a kroutí hlavou, no hrůza pohled.. Markovka mi bleskla hlavou, tak sem zazmatkoval, hned ho zabil a spálil.. Takže nemám nemoc potvrzenou, ale řek bych že jo.. Měl jsem ho sice odděleně od ostatních, ale když jsem ho prohlížel nebo kontroloval, tak  oblečení, bundu a tak jsem normálně používal. Moje slepky jsou v pohodě, ale co teď dál? Mám jednu zabít a poslat na pitvu? Sem z toho pěkně na kaši.. Vůbec teď netuším, co dál….

Varaxi
Varaxi (497 příspěvků) 25.02.2024, 11:09:47 xxx.xxx.137.233

Já si dovolím ocitovat bodlinku:
Vysoká nakažlivost viru a fakt, že jednou nakažená zvířata vylučují virus trvale do prostředí, aniž musí vykazovat příznaky nemoci znamená, že prakticky každý chov hrabavé drůbeže je nemocí promořený.
Markovu chorobu nelze léčit. Prognóza u viditelně nemocných zvířat je špatná.
Proti rozvoji onemocnění u neočkované drůbeže působí výborné podmínky chovu, které posilují imunitu, a chov geneticky rezistentní drůbeže.
Neplašila bych předčasně a čekala, jestli se ta nemoc vůbec projeví. Protože jestli to byla Markova, ještě neznamená, že jste si nakazil vlastní hejno. Pokud jste si nakazil vlastní hejno, buďto to bude dobré, nebo nebude. Tak či tak se s tím teď nedá nic dělat. 
Pokud se objeví nemocný kus, ten bych na pitvu poslala. 

Bodlinka
Bodlinka (977 příspěvků) 25.02.2024, 14:36:48 xxx.xxx.89.253

pokud měl nohu zvednutou, nemůže to být nervová forma markovy nemoci.

proč? protože nervová forma markovy nemoci je lymfom sedacího nervu. ten nerv nefunguje, je tam paréza a pak obrna. to vylučuje jakékoliv zvedání.

JardaPecival
JardaPecival (346 příspěvků) 25.02.2024, 15:31:53 xxx.xxx.228.63

Držel ji pořád nahoře a s nataženejma prstama, zespodu si ji kolikrát kontroloval zobákem, jakoby měl něco zaraženýho dole, ale já mu ji několikrát kontroloval, nikde nic, ani otok, ani nijak teplá na omak.. Hejbal sem mu s prstama, v kloubu, vše se zdálo OK, nevypadalo to ani, že by byl citlivej bolestí při těch různejch pohybech nebo na pomačkání.. Čekal sem, že se někde něco objeví, nějakej otok nebo bolák, dával sem tomu šanci ale ten včerejšek mě dostal, zamotal se, lehnul a začal tak tak šíleně kroutit hlavou.. Stálo by to za pitvu, ale zazmatkoval sem holt.. No, budu čekat, co se bude dít 😕 Jinak vám dámy děkuju za pomocnou ruku 🌼

Bodlinka
Bodlinka (977 příspěvků) 25.02.2024, 15:46:57 xxx.xxx.89.253

já bych to fakt neviděla. nemocí cns u drůbeže je bambilion včetně úrazu, mrtvic, nedostatků ve výživě atd atd. prostě i neinfekční, zvednutá noha vylučuje obrnu a dvouletý zvíře taky není kandidát. marek má dva vrcholy, cca 8. týden věku a pak nástup pohlavní dospělosti.

JardaPecival
JardaPecival (346 příspěvků) 25.02.2024, 15:59:22 xxx.xxx.228.63

Já to mám u vás na webu pročtený všechno několikrát dokola.. I pak dole diskuze.. Starej kohout by nemusel, ale jak řikám, ty pohyby mě příšerně vyděsily.. Holt sem eště nezkušenej 50ti letej prďola 😄 Ještě jednou díky moc🐓


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.