Aktuálně: 4 983 inzerátů174 037 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Chemická kastrace psa

P. B. (neregistrovaný) 22.11.2023, 19:39:03 xxx.xxx.213.171

Mohl by mi někdo objasnit co to znamená chemická kastrace? Je to nějaká nová šetrnější metoda kastrace?

kometa
kometa (4180 příspěvků) 22.11.2023, 19:52:23 xxx.xxx.147.163
Odpověď na příspěvek uživatele P. B. z 22.11.2023, 19:39:03

Stačí vygůglit.

Je šetrnější v tom, že se jedná o aplikaci podkožního implantátu a není potřeba celková anestézie. Ale není doživotní. Taková kastrace “na zkoušku”.

Xerxova
Xerxova (775 příspěvků) 22.11.2023, 20:02:06 xxx:xxx.7c34:95a5

máme aktuální zkušenost (Yodovi už jako puberťákovi se udělaly cysty na prostatě…)

Do podkoží se vpíchne depotní lék s postupným uvolňováním. Je to jako čip, aplikace bez problémů. Mimochodem - když je potřeba čip vyndat předčasně, tak se prý dá sonem lokalizovat a snadno vyříznout.

Deslorelin blokuje produkci testosteronu, snižuje tudíž pohlavní aktivitu a plodnost (a také zabraňuje tvorbě cyst). Účinnost nabíhá postupně a pomalu - 6-8 týdnů (u mamuta nad 70 kilo spíš 9 týdnů). Navenek se projeví výrazným zmenšením varlat. Účinnost je různá - většinou prý kolem 6  měsíců (my jsme to aplikovali v půlce srpna, tak uvidíme). Pak se vše vrátí do normálu. Růst varlat je viditelný znak toho, že už blokátor hormonů je vyčerpaný a stav se vrací.

Prý u psů bývá bezproblémový návrat k normálu - dá se používat i dlouhodobě (opakovaná aplikace), pokud majitel psa nechce z různých důvodů přistoupit na chirurgické řešení. Není to na kila - takže u mamutů prý mám očekávat kratší účinnost, než u psů “normální” velikosti.

Já jen doufám, že kontrolní sono zhruba za měsíc bude bezcystové a už se to nevrátí…

impact
impact (409 příspěvků) 22.11.2023, 20:07:43 xxx.xxx.18.231

Znám chovatele, kteří Suprelorin úspěšně a i opakovaně používají u psů, které neplánují momentálně využít v chovu a žijí jim doma ve smečce. Bez následků.

Bodlinka
Bodlinka (978 příspěvků) 22.11.2023, 20:21:57 xxx.xxx.92.61

je to dobrá věc. hlavně pro psy, kde má majitel třeba pocit, že by kastrace vyřešila nějaký problém, ale zároveň je ten pes labil, kde je prostě vždycky riziko, že se bez testosteronu rozsype. takhle se rozsype dočasně a majitel je přesvědčen.

taky super pro slepice, když jí teda chcete zachránit život trvalým nesnášením

mmch těmhle agonistům gnrh se najednou neříká “chemická kastrace”, ale “inhibitory puberty”, když to chcete dát zmatenému puberťákovi. 

Arosek
Arosek (262 příspěvků) 23.11.2023, 07:54:21 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele Xerxova z 22.11.2023, 20:02:06

Ja mam na Suprelorinu Dudlika, uz vic jak rok. 

Taky cysta na prostate a kdyz jsme tak jako zvazovali klasickou kastraci (pac mu bylo skorem 11 tak co uz), tak  se objevil selest na srdci. Inu - clovek je happy ze mam variantu, kdy vyresi cystu a nemusi se bat narkozy.

Tak jen tak pro nejakou ramcovou predstavu hlasim, ze pichnuta prvni davka byla v polovine zari 2022 a druha koncem kvetna 2023. Pes ma 37 kg, tak si to nejak priblizne prepoctete na mamuta 🙂

Ne vazne - fakt me zajima jak dlouho to obrikovi vydrzi, jestli je mezi vahou psa a delkou ucinnosti umera prima, nebo neprima.

Xerxova
Xerxova (775 příspěvků) 23.11.2023, 12:12:33 xxx:xxx.afa2:a56c
Doron:

A jak se to u Yody vlastně poznalo ?

Nějaké problémy s čůráním ?


tak s tím zrovna problémy neměl…

Ono to bylo víc “drobností”, a vlastně to k diagnóze dlouho trvalo - i proto, že na jaře, když jsem se na to ptala poprvé, mi moje velmi dobrá a zkušená vetka říkala, že cysty u mamuta v růstu to nebudou - že je to běžná “hormonální bouře”. O prázdninách už jsem se prostě na to sono objednala - a ona sama pak byla opravdu překvapená, že cysty byly…  Vůbec se na ni nezlobím, neb já zdravotní komplikace vždy konzultuji i s  naším “osobním dogařským veterinářem” a ten taky kroutí hlavou (a jednoznačně cestu chemické okamžité kastrace doporučil)

Příznaky… Jednak Yoda skokem “dospěl”. Na devíti měsících nečekaně zarazil růst (u dogy opravdu brzy, navíc běžně růst pomalu ustává a on ho zapích naráz), zůstaly mu tlusté nohy, začal intenzivně značkovat, začaly ho zajímat čubiny. Pak občas - a postupně vždy, když kadil, tak mu “vypadlo” celé jeho mužství a často se díky topořivým tělískům nedalo “uklidit”. Blbě to vypadalo, ale hlavně jsem se bála úrazu.  Ale to se objevilo v době, kdy se také objevilo jeho podivné kulhání (všechny RTG byly o.k.) a já si říkala, že ho “při dřepění” něco bolí (záda?? kolena??) A když začal často odstříkávat sperma, občas se v noci pod ním vytvořila louže, aniž by tušil a stav se zhoršoval, přidala se i kvílivá nepohoda… tak jsem se na to sono objednala. Kromě cyst už měl i zánět v močových cestách.

Po aplikaci se stav rychle upravil. Praštěný a divoký je stejně, bobkuje zcela bez problémů, neodstříkává, žádné fleky na pelechu. Hůř ho berou psi - ale to může být i tím, že štěně už to není. Zvýšila se žravost. Občas zkouší i něco k jídlu ukrást - to dřív nehrozilo, i když žravý byl. Za 14 dní ho objednám na kontrolu. Uvidíme. Variant je víc - bylo to způsobeno bouřlivou pubertou a už se to nebude opakovat. A nebo cysty zase vyrostou - a pak se budeme muset rozhodnout, jak kastrovat. Zatím mě ta chemická cesta připadá pro psa šetrnější…

Nakonec jsem ráda, že se na ty cysty nepřišlo dřív. Protože u ročního dogáka bych byla z kastrace ještě rozhozenější, než když mu bylo 18 měsíců. I to je brzy a snad to jeho osobnost moc nenabouralo.

Sardullah
Sardullah (961 příspěvků) 23.11.2023, 12:23:14 xxx.xxx.189.104

Já bych se vrátila k té chemické kastraci u psů…

Jako moje osobní zkušenost je pouze u psího důchodce, kdy už ten poslední rok hodně špatně dával háravky…a děkuji bohu, že u psů-kluků, tahle možnost je, protože bych ho už nechtěla v deseti letech tahat pod kudlu a zároveň už to u něj bylo tzv. o zdraví. 

Moje příbuzná měla na Suprelorinu psa bosíka…teď nevím přesně kolik mu bylo, když s tím začali, ale asi 2 roky. Pořídili si k němu čubinu, kterou plánovali vykastrovat, ale až dospěje a nechtěli mít nějaké starosti s oddělováním v období hárání. Tam se teda projevila změna…no ani nechci říct povahy, ale spíš temperamentu…příbuzná říkala, že přesně na psu vidí, kdy už Suprelorin přestává působit. Přestával být..jak to nazvat…tupounek. Já u svýho důchodce žádnou změnu nezaznamenala, protože obecně už to byl polehávající kliďas, ale u mladých psů je to asi vidět…minimálně v některých případech. 

Škoda, že u fen  to není takhle jednoduchý…necháte píchnou čip a je zjednodušeně řečeno vystaráno…bez narkózy, bez řezání, bez případných pooperačních komplikací a když náhodou nebude vyhovovat, tak se aplikace nezopakuje a máme tady zase plně funkční psí holku.….jako jasně feně se může píchnout taky nějaká hormonální injekce-antikoncepce, ale tam to zdaleka není tak jednoduché jako u psích kluků…holt ženský jsou prostě složitější bytosti než pánové.

Pro mě byla vždycky složitá otázka kastrace feny, neboť toho pro a proti je dost na obou stranách barikády. U psích kluků jsem měla vždycky názor, že kastrace jedině ze zdravotních důvodů…ale…když se nad tím zamyslím…tak bych kastraci ani u zdravého psa šmahem nezavrhovala. Klidně řeknu, že pokud bych měla psa, který by hodně špatně dával háravky, tak bych nad kastrací reálně uvažovala…u psů je ta výhoda, že si to člověk fakty může vyzkoušet na nečisto Suprelorinem…

Jako jasně…můžeme se bavit o tom, že psa máme vychovat, že se to dá tou výchovou zvládnout a já to nemohu rozporovat, ale na druhou stranu jsem nikdy neměla psa, který by to nějak přehnaně řešil, takže nemám osobní zkušenost…tak my jsme si trochu pokňourali, zahaprovali jsme s jídlem a podobně…žádná trága a opravdu jsem to začala řešit až u psího důchodce, který mi pak při letních vedrech přestal jíst, s pitím to bylo na štýru a s dejcháním ani nemluvím, ale to fakty až třeba poslední dva roky 9-10 let věku…ale co když budu mít nějakýho “hormona”, budu já se s tím trápit?? Z mého laického pohledu tím zjednoduším život i tomu psu.  A tím teda neříkám, že by to bylo vhodné pro každého takového psa…je samozřejmě potřeba zvážit asi i více faktorů….

hmn
hmn (1023 příspěvků) 23.11.2023, 12:30:23 xxx.xxx.48.155

“Klidně řeknu, že pokud bych měla psa, který by hodně špatně dával háravky, tak bych nad kastrací reálně uvažovala…”

tak to by už spadalo pod “zdravotní důvody”

“Jako jasně…můžeme se bavit o tom, že psa máme vychovat, že se to dá tou výchovou zvládnout a já to nemohu rozporovat”

a tohle klidně rozporovat budu, když to už bude spadat do patologie….a ani nemusí

Varaxi
Varaxi (497 příspěvků) 23.11.2023, 13:11:29 xxx.xxx.191.80

Strýc s tetou chemicky kastrovali kavalíra předtím, než ho dali kastrovat nožem. Nějaké zásadní rozdíly mezi kastracemi nepozorovali, teda kromě toho, že chemická časem vyprchala. 

Doron
Doron (1773 příspěvků) 23.11.2023, 13:16:31 xxx.xxx.162.126
Odpověď na příspěvek uživatele Xerxova z 23.11.2023, 12:12:33

Děkuju za odpověď !

Vůbec jsem o tomhle problému nevěděla.

A tu bouřlivou pubertu způsobily ty cysty nebo nebo naopak ?

Musím si o tom něco přečíst.

Doron
Doron (1773 příspěvků) 23.11.2023, 13:25:11 xxx.xxx.162.126
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 23.11.2023, 12:30:23

Nechala jsem kdysi vykastrovat asi osmiletého křížence špice z útulku, Hermánka .

Jeho přehnaná náruživost byla asi důvod, proč se do útulku dostal. Bylo to výchovou zcela neovlivnitelné, nejedl, nepil, nespal, zrychleně dýchal, kňucel .Bála jsem se, že dostane infarkt.

Myslím, že mu kastrace hodně zlepšila život a nám taky . O feny se nikdy nepřestal zajímat, ale bylo to už takové snesitelnější .

Xerxova
Xerxova (775 příspěvků) 23.11.2023, 14:01:37 xxx:xxx.afa2:a56c
Doron:

Děkuju za odpověď !

Vůbec jsem o tomhle problému nevěděla.

A tu bouřlivou pubertu způsobily ty cysty nebo nebo naopak ?

Musím si o tom něco přečíst.


to se právě neví. Ono se všude píše, že cysty jsou záležitostí starších psů, výjimečně u tříletých… a Yoda byl nedospělec dogy… která dospívá výrazně později. I proto byli všichni opravdu překvapení. I když možná, že se to stává častěji, jen to nikoho nenapadne a schová se to pod pubertu

impact
impact (409 příspěvků) 23.11.2023, 17:44:39 xxx.xxx.18.231

Já mám kastrovaný dva samce a nestěžuju si. A třetí půjde za pár měsíců taky. U nás je to teda daný tím, že tu permanentně něco hárá, tak jednak mají klid oni a pak aj já, že tu nedojde k nějaké nehodě. V našem provozu je to prostě jinak. 

Změna povahy žádná. Jeden byl tak jako tak agresor leta letoucí (původně zachráněný před utracením) a zklidnil se až věkem a prací. A druhej byl hyperaktiv pořád a uklidnil se taky trošičku až věkem - šest let po kastraci už pozoruju, že pořád neběhá jak pomatenec. 😂

janaa
janaa (382 příspěvků) 23.11.2023, 19:05:49 xxx:xxx.847b:b1a

Chemickou kastraci jsem dala před lety jednou labošovi,když jsem odešla od manžela,měla jsem k němu dvě feny, bydlela jsem v jedný cimře v baráku u kamarádky,ona sama měla další feny. Účinek přetrvával zhruba půl roku. Žádných změn v povaze,aktivitě,žravosti jsem si nevšimla. Pro mě to v té době bylo úžasné řešení. Pak už jsem se zase zmátořila a háravky mohla ošéfovat jinak.

Jinak klasicky kastrovaného jsem měla kříženýho jagoše, ten byl maniak hypersexuální,první léta jeho života jsme ještě bydleli v Praze,takže háravky vždycky nějaká, a on prostě šílel nonstop, celej den,celou noc,mazec. I přes kastraci o háravky zájem neztratil,ale už to prostě nebyla ta šílenost. Ovšem nakrývat je byl schopen furt😄 stejně tak machrovat na psy,provokovat atd. Prostějagoš,no, koule nekoule😎 a teď mám kastrovanýho mopse, vojede všechno, a přísámpánbůh je to první pes,co si umí honit šulína🤣 nechali mu totiž třetí kouli,tu na krku


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.