Aktuálně: 4 675 inzerátů176 915 diskuzních příspěvků17 789 uživatelů

Dekování

Bona11
Bona11 (6 příspěvků) 28.11.2023, 11:48:32 xxx.xxx.47.121

Zdravím, vím že na fauně bylo k tomuto tématu napsáno mnoho, nicméně zakládám zde znovu. Jakou gramáž deky byste doporučili pro tepl. kobylky 8,14, 23 let v režimu 12/12.

Na noc lehký, kvalitně zavětrovaný nezateplený venkovní box s velkou vrstvou slámy, přes den přístřešek chráněný ze tří stran, se senem. Všechny kobylky jsou v dobré kondici, dobře nasrstěné, neholené. Nejstarší dostává deku 300gr pokud teploty padnou  v noci pod nulu, ty dvě mladší krom odpocek zatím dekované nebyly, ale uvažuji právě o pořízení dek, pokud by šla teplota k -10st a níž. Je dle vašeho názoru deka s 300gramáží dostatečná, nebo byste doporučili větší, případně menší ? Děkuji,

Arbora
Arbora (307 příspěvků) 28.11.2023, 12:20:48 xxx.xxx.203.51

A potrebujete ich dekovať kvôli čomu? Na základe toho by som vyberala gramáž. Viaceré ustajnenia typu 12/12 kone von ani nepúšťajú, keď nie je je dobré počasie. -10 a sucho koňom vôbec nevadí, pokiaľ majú k dispozícii seno, horšie je to v zlom počasí, ale aj to zdravé kone s prístupom ku krmivu zvládnu bez ujmy.  

kometa
kometa (4357 příspěvků) 28.11.2023, 13:02:18 xxx.xxx.224.101
Bona11:

Zdravím, vím že na fauně bylo k tomuto tématu napsáno mnoho, nicméně zakládám zde znovu. Jakou gramáž deky byste doporučili pro tepl. kobylky 8,14, 23 let v režimu 12/12.

Na noc lehký, kvalitně zavětrovaný nezateplený venkovní box s velkou vrstvou slámy, přes den přístřešek chráněný ze tří stran, se senem. Všechny kobylky jsou v dobré kondici, dobře nasrstěné, neholené. Nejstarší dostává deku 300gr pokud teploty padnou  v noci pod nulu, ty dvě mladší krom odpocek zatím dekované nebyly, ale uvažuji právě o pořízení dek, pokud by šla teplota k -10st a níž. Je dle vašeho názoru deka s 300gramáží dostatečná, nebo byste doporučili větší, případně menší ? Děkuji,


Viz výše - zdravý a dobře krmený kůň to zvládne i bez deky. Jenom na ježdění je to horší - bo chlupatý medvěd, který dlouho schne.

Buggyra
Buggyra (3297 příspěvků) 28.11.2023, 13:16:16 xxx.xxx.198.226

Dokud to není potřeba, nedekovala bych. Ale mít deky doma ve skříni, kdyby cokoli, to od věci není. Ten bílý teplokrevník, co ho mám v profilovce, je ve svých 21 letech nedekovaný 24/7. Za každého počasí a teploty.

Bona11
Bona11 (6 příspěvků) 28.11.2023, 14:06:13 xxx.xxx.47.121

V podstatě jsem chtěla dekovat jen kvůli svému lepšímu spaní 🙂. Kobči jsou všechny v dobré kondici, tak se nato asi vyprdnu 🙂

Buggyra
Buggyra (3297 příspěvků) 28.11.2023, 14:38:34 xxx.xxx.198.226

Jéje, a já bych zase lépe spala, kdybych dekovat nemusela 😀 To máte pořád přemýšlet, jestli deka nepromokla, jestli koně moc neodírá, jedna nesedí velikostně na to, co deklaruje prodejce, druhá zase nemá dobré zapínání, třetí nesedí na plece… dejte mi pokoj…

Verun
Verun (742 příspěvků) 28.11.2023, 17:31:44 xxx.xxx.220.12

A já si zadekuju:  teď jsem z kobyly sundala 80g eskadronku a dala jí 200g, po sundání jedné deky před ježděním deka provlhne, pokud je mokrá , a to se mi zpět na kobylu dávat nechce - kobyla ve výběhu toho moc nenachodí, spíš  trčí u balíku a vidět koně se třást by mi spaní moc neulehčilo, a že jsem jí už několikrát viděla, klepala kejtičkama jako drahej pes.  Silnější jsem zvolila, protože po ježdění šla zpět do výběhu a aby zůstaly svaly v teple a protože má zítra sněžopršet a ta slabší když zmokne tak tolik nehřeje, pod silnější má větší teplo. Kobyla by to jistě dala bez deky(dřív dala celou zimu jen v lehké výběhové bucasce) , ale já bych jí drhla imrvére z bláta- v zimě se rychle stmívá a času je málo , nebo by byla teď pořád mokrá  a zahřátá po ježdění je s dekou zabezpečená proti svalové ztuhlosti…si myslím. (lidově nenastydnou záda)

A kůň, kterému není zima, toho míň sežere. 🙂

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 28.11.2023, 20:38:38 xxx.xxx.93.89

Kůň víc “trpí” když na něj leje, fouká, mokrý sníh - prostě zalizava zima. Naopak v suché zimě (ikdyz teploměr bude ukazovat nízké teploty kole -10) bude spokojenější, bude mu lépe.

Takže bych si primárně ujasnila proč vlastně chci dekovat. Protože nacpat na nedekovaneho koně až v -10 deku je cipovina.

Pokud kůň jeví diskomfort, dekuju na celou zimu - deku volím podle koně, strčím ruku a cítím, jestli je pod dekou teplo, zima nebo spoceno. Takže mám pro jednoho 4 deky gramáže od 0g do 300g.  Pokud holim kvůli tréninku, tak trošku víc. V ostatních případech bych nedekovala. (Popř může vzniknout situace že kůň se hodí marod, asi nemám srdce koně nechat bez deky i na dále po nemoci, když je v rekonvalescenci a má ty zásoby trošku nahnutý) 

Bona11
Bona11 (6 příspěvků) 29.11.2023, 07:00:28 xxx.xxx.47.121

Ještě se vrátím k těm suchým mrazům - mám právě v živé paměti ( a je to zhruba 30 let ), kdy zhruba na 14 dní padli noční teploty k -24 st. ( bydleli jsme tenkrát pod Brdy ) , koníci se po ránu klepali a my šily deky ze strarých spacáků abychom na ně měly co dát, běžně k dostání deky moc nebyly a kdo ji měl dovezenou z Německa byl král. A většina odborných článků říká že do -10 netřeba řešit a pak je dobré koni pomoct. Samozřejmě přidávám seno, o to nic, jen bych se nerada dočkala problémů ze zády ve stáří. Takže spíš mi jde o tyto extrémní teploty co je dobré mít po ruce abych pomohla a neuškodila. Běžně po práci hodím odpocku a po dopocení sundám, mají k dispozici přes den přístřešek a na noc jdou do boxů, takže v běžném marastu je neřeším.

Buggyra
Buggyra (3297 příspěvků) 29.11.2023, 07:28:33 xxx.xxx.198.226

Je teda fakt, že  po práci toho šimla víchuju. Žádný postavit do odpocky a nazdar. A když je po výkonu alá Hubert, dostane deku na celou noc, pláštěnku s flísem. Přesně kvůli těm zádům a tak. Není to už mladý kůň… To se týká i plnokrevníka, pokud je po výkonu, dostane na jednu noc teplejší deku, pláštěnku vrátím zase po noci, když se ráno začíná hýbat.

Ale přechod z žádné deky na 300 g mi přijde hodně velký. Já snad ani takovou deku v repertoáru nemám… 

Arbora
Arbora (307 příspěvků) 29.11.2023, 07:36:50 xxx.xxx.203.51
Bona11:

Ještě se vrátím k těm suchým mrazům - mám právě v živé paměti ( a je to zhruba 30 let ), kdy zhruba na 14 dní padli noční teploty k -24 st. ( bydleli jsme tenkrát pod Brdy ) , koníci se po ránu klepali a my šily deky ze strarých spacáků abychom na ně měly co dát, běžně k dostání deky moc nebyly a kdo ji měl dovezenou z Německa byl král. A většina odborných článků říká že do -10 netřeba řešit a pak je dobré koni pomoct. Samozřejmě přidávám seno, o to nic, jen bych se nerada dočkala problémů ze zády ve stáří. Takže spíš mi jde o tyto extrémní teploty co je dobré mít po ruce abych pomohla a neuškodila. Běžně po práci hodím odpocku a po dopocení sundám, mají k dispozici přes den přístřešek a na noc jdou do boxů, takže v běžném marastu je neřeším.


Nie je to tak dávno, čo u nás teploty klesli na pár dní k -25, denná okolo -18. Nebolo to dní 14, možno tak 4-5. Nikdy som nevidela naše kone spokojnejšie. Nutno ale dodať, že kone futrovali all you can eat seno, takže sa skrátka zahriali. V tom je podľa mňa ten najpodstatnejší rozdiel. 

Chápem, ak niekto dekuje, lebo jazdí, alebo má staršieho koňa, s nejakým zdravotným obmedzením, to je samozrejmé. Dekovať  koňa, ktorý chodí na pár hodín denne von, a to častokrát len v dobrom počasí, to sa mi zdá fakt zbytočná komplikácia, ako píše Buggyra. Za samozrejmosť považujem mať deky pre prípad potreby, odpocku aj výbehovú. 

Buggyra
Buggyra (3297 příspěvků) 29.11.2023, 08:12:18 xxx.xxx.198.226

A tak zase zrovna koně, který chodí na pár hodin denně ven, tam bych asi přemýšlela - pokud má ve stáji nad nulou a vyleze do mrazu, může snadno ofouknout. Stávalo se nám u medvědoidního poníka, v zadýchané kamenné maštali, ráno jsme ho vyvedli a okamžitě na něm jinovatka, jak se na něm srazila voda. No a když jsme vyvedli do hnusného sněhodeště s větrem, pravidelně ofouknul a kašlával nám (kašlal asi z jiných příčin než prochladnutí, ale s tou imunitou to souviselo). Od té doby, co je 24/7, tak nezakašlal (ťuk ťuk). 

Pokud je kůň zavřený ve venkovním nezatepleném boxe, kde je teplota stejná nebo jen o málo vyšší než venku, tak asi netřeba řešit, pokud je ale ve stáji 10 st. a venku -10 st., tak pak bych asi už naven uvažovala u choulostivějšího koně třeba jen o lehoučké pláštěnce (sunshower tomu snad nadávají?) aspoň proti větru.

Arbora
Arbora (307 příspěvků) 29.11.2023, 09:05:44 xxx.xxx.203.51

A tak zase zrovna koně, který chodí na pár hodin denně ven, tam bych asi přemýšlela - pokud má ve stáji nad nulou a vyleze do mrazu, může snadno ofouknout.

To bola poznámka ku konkrétnemu prípadu z tejto diskusie, kone 12/12, so senom a na noc vo vonkajších boxoch.

bassrock
bassrock (75 příspěvků) 29.11.2023, 09:21:56 xxx.xxx.251.2

K těm zimám - první sezonu, co jsem měla kobylu se udělalo -17st. To mi ráno ukazovalo auto, kolik bylo v noci nevím. Ale samozřejmě místo do práce jsem jela vyklepaná za koněm, lehce v nervu, co tam najdu. Byl sníh, trochu mráčky, občas jukalo sluníčko a opravdu třeskutá zima - zamrzaly mi nosní dírky, když jsem popotáhla. A když jsem zaparkovala u výběhu jako první jsem viděla šedivou hroudu jak leží na boku, hlavu na zemi a nehýbe se. Vylítla jsem z auta, totálně zhroucená, že koníček zmrznul.

Při přiblížení jsem zaslechla podivné zvuky - “zmrzlý” koníček chrápal jak dřevorubec a vůbec se mu nelíbilo, že ho budím 🙃 

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 29.11.2023, 10:05:13 xxx.xxx.51.17

To nikto nevie, ako vaše kone znášajú zimu, to musíte odsledovať vy. Aj za cenu, že tam proste prídete skoro ráno a v noci, kedy je logicky najchladnejšie a bežne tam v taký čas nikto nie je, kto by odsledoval, ako vašim koňom je.

Raz, keď ešte neboli všade dostupné internety a literatúry bolo málo, niekto niekde napísal, že koňom je super v - 10 °C, že to je zóna ich tepelného komfortu a ľudia sa toho odvtedy držia ako kliešte.

Ale tú zónu tepelného komfortu máme každý inde, kone, psy, ľudia…

bassrock- no, vieš, ale to je hucul, huculiatkam začínala najlepšia zábava práve vtedy, keď prišla víchrica a dážď so snehom 🤪

V suchých - 15 a menej, kone v kamennej stajni, bez deky za noc zožrali 30+ kg sena.

bassrock
bassrock (75 příspěvků) 29.11.2023, 10:56:40 xxx.xxx.251.2
Odpověď na příspěvek uživatele Horsana z 29.11.2023, 10:05:13

Jojo, jak začal teď ten první sníh, huculům ve výběhu jeblo, lítali jak čerti a zbytek stáda (klusačky a plnokrevnice) z přístřechu znechuceně čuměly a paty nevytáhly. Většinu roku je to naopak 😀

Ale to jen potvrzuje, že každý kůň to má jinak a může to mít jinak každý rok. Druhá plnokrevnice, kerá se kamarádí s huculy a zřejmě si vsugerovala, že je též hucul, minulou zimu klepala kejtičkama a musela mít bundu, letos jí soudružky huculice zřejmě poučily, kterak se zasrsťuje - je chlupatá jak medvěd, neklepe se a ve sněhu řádila s partou H 😂

Sledujeme jí, jestli to dá celou zimu, deky má majitelka připravené, ale zatím nejsou třeba. Druhá plnokrevnice je v bundě už od začátku listopadu, jak se prudce ochladilo, začala projevovat diskomfort. 

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 29.11.2023, 11:00:07 xxx.xxx.51.17

Njn, dnes chcem vybrať huculiatka do nasneženého výbehu…požiadala som chirurga o súčinnosť, lebo ktovie, ako to celé dopadne 😀

Mám ich previezť koncom týždňa, ale je kalamita, nah…stále nasneží  nejak v zlú dobu…

Jesie
Jesie (95 příspěvků) 30.11.2023, 07:55:58 xxx.xxx.224.171

Když jsem měla koně 24/7 ,tak jsem deku dávala jen plňasovi,co je princezna. Ostatní byli i v mrazech úplně v pohodě. Měli otevřenou stodolu a mohli chodit dovnitř ven,jak potřebovali. Necham stranou,že jejich pohyb se omezoval k balíku a 2 metry od balíku 😀

Pak jsme přešli do boxového ustájení a tam na zimu deky dávam. Koně chodí ven jen na část dne a pak jsou v boxe. Nemyslím si,že ta prudká změna teploty by jim nějak prospívala a chlup jim taky nenaroste žádný extra. Ve výběhu ale jen stojí a čumí,maximálně se krmí a čekají,až je zase odvedeme do boxu,kde si pěkně hajnou a odpočinou (ta zima je fakt dřina 😀 ).

Na koních jezdím,ale tím,že dekuji,tak i opocený kůň se pod odpockou dopotí,než si vše uklidím,připravím krmení,prohodím pár slov se spolubydly….a pak zase zimní deku a je klid.

-Elvira-
-Elvira- (28 příspěvků) 30.11.2023, 15:18:31 xxx:xxx.ad43:c3fd
Odpověď na příspěvek uživatele bassrock z 29.11.2023, 09:21:56

Jo, to znám, ne tedy z vlastním koněm, ale znám. Super je, když po takové mrazivé noci, kdy teploty klesnou k -20, jde kolem pochod KČT a každý druhý hlásí, že nám asi umřel kůň. Jaká náhoda, že hucul 😀
A tahle hucula přesvědčila pro změnu teplokrevníka, že je hucul. -9°C, sluníčko a všichni hnědáci si hráli na mrtvoly. A ty obludu už ani nehnou uchem, když je člověk volá. Vzhledem k věku totiž hrozí, že to nebude jako.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.