Aktuálně: 4 936 inzerátů174 268 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

Kočka na lince - jak odnaučit?

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 01.12.2023, 08:07:02 xxx.xxx.226.6

Vedle u houbiček padlo téma linka. Taky patřím k těm - tedy patříme, doma oba - kdo kočce nepovoluje pobyt na lince. A když jsme se před třemi roky přestěhovali do Domečku a Mouses se přistěhoval k nám, tak jsme se hned a po dobrém! domluvili spolu na tom, že v mé maličké provizorní kůchni nepoleze nejen na linku, ale ani na stůl. Dokonale to fungovalo, krásně to respektoval. Loni jsme se konečně přesunuli do nově vybudovaný kůchně s jídelnou, kde je velká linka do U, pěkně u okna. A ten smraďoch to začal porušovat a má představu, že po lince bude běžně chodit. Když houknu, tak jede dolů, to jo, ale prostě tam vyleze- když nejsem v dosahu. Důvody, proč na linku leze jsou dva: 

- chce jít ven a myslí, že to půjde oknem - udivuje mě, že si ještě nezvykl, že jsou okna zasíťovaná

 - rád by si dal něco dobrýho, občas se mu zadaří (tady se to snažím eliminovat, aby se zvyk neupevňoval, ale prostě ne vždy se zadaří. 

Někdo nějakej nápad, jak se s ním znovu domluvit? Beru branistorming, říkejte cokoliv.

Buggyra
Buggyra (3215 příspěvků) 01.12.2023, 08:27:41 xxx.xxx.198.226

No a pak znepříjemnit. 

Pokrýt linku folií/papírem natřeným něčím lepkavým nebo mastným ulpívajícím, nachystat tam oboustranně lepící pásku. 

Fyzická zábrana - áčko z kartonu podél celé hrany linky, aby vyskočit nemohl - trvale instalovaná stahovací roleta, kterou bude linka mimo práci zatažená. 

Automatický elektronický zabezpečovací systém - pohybové čidlo a spuštěný rámus a světlo (blbý i pro psy, nechávám tady jen odložené). 

Elektrický ohradník (neměl by kočku fláknout moc, protože nestojí na zemi, ale na lince, ale i tak by bylo dobé vyzkoušet a nebo instalovat nějakou slabší verzi).

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 01.12.2023, 08:46:09 xxx.xxx.226.6

Buggyra - dík, pročetla jsem zatím ve velký rychlosti, tak si to pak dám ještě jednou, ale obávám se, že u nás to není připad ani jedna, ani dva, ani tři. Tady nevystačím s tím, že mu ukážu co má místo toho dělat. O to víc, že on to udělá, když já tam nejsem a pokud ho napomenu, tak v pohodě jde dolů. 

Jídlo pochopitelně, jak jsem psala, co nejvíc uklízím, protože je to kočka venkovní, myšilov, ale bylo asi třeba tři pět? momentů, kdy se mu podařilo.  Když třeba koukáme na televizi, a já to svým vnitřním okem zjistím, že je nahoře, tak můžu sundavat a dávat na místo a tam pochválit, aby věděl, co má dělat místo toho,  do alelujá, případně houknout, protože už jsem přitvrdila, když domluva nefugunguje, ale klasika, jak lidi píšou pořád dokola 😀 udělá to zas. Před tím to právě zafungovalo tak, že jsme se opravdu domluvili. Teď na domluvu prdí a dělá spratka, jde tam vždy, když někdo není v dosahu, nebo si myslí, že není v dosahu.  🙂

Já si myslím, že tohle s klikrem asi bohužel nepořeším. ?? 

edit - znamená to teda jen to znepříjemnění? On není vyloženě kočka domácí, je to vesnickej sekáč, který si jede tvrdě na sebe. Kurnik já se chci domluvit! 🙂

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 01.12.2023, 09:04:07 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 01.12.2023, 08:34:01

Buggyra, za tohle musím ještě navíc

ta pochvala se vztahuje ke kterému z těch dvo příspěvků? dík

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 01.12.2023, 09:24:55 xxx.xxx.226.6

Vaří mi  tu hlava  jak přemýšlím. Zima mi hraje trochu do ruky, protože ten poděs bude víc doma. Pokusím se využívat a vyhledávat situace-pokud budu mít štětí. , kdy by se třeba zamýšlel nad tím, že tam vyskočí a odměním a ocením to, že ještě sedí na zadnici. 

otázkou je taky jedna věc a to v tom bude hrát velkou roli. linka je u okna, okna mají veliké široké parapety, kde mu pobyt nezakazuju…….. takže otázka do pranice - JE VŮBEC SCHOPNEJ TO ROZLIŠIT? že támdle může v pohodě a linku, která de facto na jiné okno navazuje, tak tam mu to zakazuju?

hmn
hmn (1024 příspěvků) 01.12.2023, 09:31:25 xxx.xxx.3.42

“Když třeba koukáme na televizi, a já to svým vnitřním okem zjistím, že je nahoře, tak můžu sundavat a dávat na místo a tam pochválit, aby věděl, co má dělat místo toho, do alelujá, případně houknout, protože už jsem přitvrdila, když domluva nefugunguje, ale klasika, jak lidi píšou pořád dokola”

případ 1 ani 2 ani 3 Mouses možná není, ale přesně o tomto postupu v článku psáno je 😉

“ta pochvala se vztahuje ke kterému z těch dvo příspěvků?”

k odkazu (když jsem to psala, byl to poslední příspěvek)

efe
efe (1052 příspěvků) 01.12.2023, 09:38:32 xxx.xxx.199.5

Jak já jsem (opět) ráda, že náš Pan Bečka není kočka, ale mops - ptže jak známo, mopsle na linku, ani jiný nábytek kromě gauče, nelezou 🥰

Tenurri
Tenurri (311 příspěvků) 01.12.2023, 09:49:17 xxx.xxx.213.168

My to vyřešili oboustrannou lepící páskou. Byla tam asi 14 dnů a byl klid. Občas tam po příchodu z práce byly nalepené chlupy, protože to někdo zkoušel, jestli to asi lepí i když doma nejsme 😀 …

Doteď nám na linku neskáčou, ale pravda, my nemáme linku u okna a naše kočky by nežraly ani prvotřídní šunku, to bych tam musela nechat rozházené granule nebo pamslky, aby to vůbec někomu stálo za námahu 😀 …

Naše kočky tam vlastně chodily jen ze zvědavosti. Kočka chodila spát do mísy na ovoce, když byla prázdná… 😀

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 01.12.2023, 09:55:39 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 01.12.2023, 09:31:25

hilfe:

případ 1 ani 2 ani 3 Mouses možná není, ale přesně o tomto postupu v článku psáno je

mám v mozgu hmlisto 😀 potřebuju vysvětlit polopatisticky , jak to myslíte. Jako pro blbečka to prosím napiště - /dobře, jako vynechme 😀 pro blbečka to napište:

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 01.12.2023, 09:59:01 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Tenurri z 01.12.2023, 09:49:17

No já se bojím trošku, že ta linka u okna bude problém, protože já mu nezakazuju, aby si u druhýho nebo u třetího okna v místnosti vyskočil na parapet a čučel z okna. 

Pravda ale je , že na tu linku půjde z těch dvou důvodů - chci ven a chci si dát něco dobrýho -nebývá to tam, ale jde se podívat, co kdyby.

Eliminace žrádla na lince je naprosto jasná, ale čím víc nad tím přemýšlím - v té staré místnosti kde byla linka jinde tam opravdu nešel, ani když tam spali všichni, teď, když budu čučet v té samé místnosti na gauči na tývý, nebo sedět zády k lince u počítadla, můžu si být jistá, že uslyším buď tichý dopadnutí na linku a nebo , žuchnutí pak dolů

hmn
hmn (1024 příspěvků) 01.12.2023, 10:12:28 xxx.xxx.3.42

bych tam viděla podobu s tímto, cituji z článku :

“Nepozorný trenér se může dostat do bludného kruhu, či kočku frustrovat. Třeba když odměňuje to, že kočka za odměnu seskočí z linky dolů (což je logické), ale kočka to pochopí tak, že je žádoucím chováním lezení nahoru a skákání dolů. Je to pak pouze otázkou niancí, avšak dost podstatných.”

hmn
hmn (1024 příspěvků) 01.12.2023, 10:16:48 xxx.xxx.3.42

já to vidím zde:
“zjistím, že je nahoře, tak můžu sundavat a dávat na místo a tam pochválit”

kdy by se třeba zamýšlel nad tím, že tam vyskočí a odměním a ocením to, že ještě sedí na zadnici. ”
to by bylo fajn, preventovat

Bodlinka (neregistrovaný) 01.12.2023, 10:17:53 xxx.xxx.60.10

dle mého názoru to odnaučit nelze. Samo se vysvětlila krbová kamna a sporák. Linka jakž takž dobrý, když zrovna vařím

Ale když nejsem doma, tak se prostě děje leccos.

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 01.12.2023, 10:35:31 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 01.12.2023, 10:16:48

No jo, jo , to zní blbě to uznávám - já jsem tam proto dala to, že ho vezmu já a na to místo ho dám já, že neoznačím, nepochválím seskok, ale pobyt na tom místě. ale asi debilitní.Lepší vyčíhat momenty, kdy sedí a neskočí. 

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 01.12.2023, 11:04:13 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 01.12.2023, 10:17:53

No ale on to před tím opravdu bral a respektoval a to byl mladší, byl puboš a stačilo mu, že viděl, že s tím nesouhlasím - opravdu domluva, ne moje hudrání  nebo hulákání. proto mě udivuje, že tady nám to teď nejde. že to nebere .

edit - jasný, když nebudu doma…. tak jako si můžu , že jo. Ale on to provozuje se mnou v místnosti, jen  teda, že se nedívám.

Buggyra
Buggyra (3215 příspěvků) 01.12.2023, 12:28:34 xxx.xxx.198.226

K té otázce, zda to kočka pochopí, když na jiná okna může. Samozřejmě, že to pochopí. Na úrovni “tenhle strom vochcávat můžu, ten je můj, ale támhleten už je Ferdíkův a Ferdík by mi nabil kušnu” to rozhodně zvládne. Takže prostě řeknu “ne, sem máš zákaz”, vyřízeno. A rychle a efektivně to jde naučit, jak psal/a Tenurri, pouze něčím, co funguje i za nepřítomnosti hlídatele. Bohužel zvěř už je taková, že pokud si spojí restrikce s hlídatelem, tak si počká, až bude hlídatel z dostřelu. Což Mouses evidentně již ovládá levou zadní.

Buggyra
Buggyra (3215 příspěvků) 01.12.2023, 12:32:32 xxx.xxx.198.226

Si tam dejte radio na dálkové ovládání a když budete čumákovat na telku a on si bude myslet, že na něj nemůžete, tak to rádio zapněte 😀 A příště dost možná bude stačit zase ta domluva.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.