Aktuálně: 4 948 inzerátů174 079 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Směs pro nosnice

Anonymní (neregistrovaný) 26.12.2023, 10:18:32 xxx.xxx.33.250

Pěkný sváteční den 🙂 rád si přečtu vaše názory na KKS pro nosnice. Můj výrobce přešel z granulované na sypkou, pro mě z nepochopitelných důvodů, asi je za tím snažší výroba, asi i nižší náklady na výrobu bez lisování. Jenže moje slepice na to čumí jako tele na nový vrata a nechcou to, ano, navlhčené to je lepší ale proč si přidělávat práci? Výrobce zatím dělá obe varianty, i granulku ale nevím jestli ji nechce časem utnout. Máte někdo zkušenost že si na to slepice zvykly a zobaly i sypkou? Já se těm sllípkám nedivím, granulka se jim přece drží v zobáku mnohem líp a polyka než prach ☹️

Bodlinka
Bodlinka (978 příspěvků) 26.12.2023, 11:37:26 xxx:xxx.3727:35ac

v drůbežárně se krmí sypkou. ale takové krmení sypkou má svoje pravidla. za prvé. struktura té směsi musí být správná, na to je tabulka, kolik procent částic má mít jakou velikost a je na to taky síto, kde si to zootechnik může změřit a špatná fúra se dá reklamovat. v drobnochovu nereklamujete nic a struktura toho co je v malochovných pytlech bývá opravdu mizerná, je to moc jemné. jemné části slepice špatně a neochotně žerou.

další věc je ta, že ve velkochovech krmíte tak, aby jednou denně byly koryta vyzobaná a tím donutíte slepice sežrat i to jemné (je tam vždycky a je to vápník a vitamíny). doma, v násypném krmítku, kam dosypáváte, tohle neuděláte, to jemné se vám hromadí a pak to musíte vyhodit nebo si s tím poradit vyráběním nějaké míchanice.

takže já osobně slepice doma krmím granulemi a tím pádem tyhle nevýhody odpadnou.

honzapm
honzapm (269 příspěvků) 26.12.2023, 19:44:45 xxx:xxx.262e:b9cc

Většinou je to opačně - výrobci ukončují výrobu sypkých směsí 
a přecházejí jen na granulát.
Sypkou směs slepice milují - po vylíhnutí dostávají sypkou K1
a je tedy pro ně přirozené zůstat celý život na sypké.
Je mnohem obtížnější je ze sypké naráz přeučit na granule.
Některé granulované K2 jsou navíc hodně velké kusy, nevhodné.
Natož pro zdrobnělé.
Zásadní je nedávat příliš vysokou vrstvu, ve vysoké vrstvě
slepice neochotně přijímají téměř cokoliv.
Sypká směs v nízké vrstvě je lákavá a brzo ji vyzobou do dna.
Používám na ni závěsná pozinkovaná krmítka, tak nic nevyhrabou.

Sypkou směs od jednoho stejného výrobce krmím asi 30 let a je pravda,
že za tu dobu se složení měnilo několikrát. Legislativně i provozně.
Poslední várky už jsou pro mě neakceptovatelné (např. kukuřice
až na šestém místě (Fink Nezvěstice, ZeTen Blovice), takže tuhle
značku pomalu opouštím.

Obrázek
Anonymní (neregistrovaný) 28.12.2023, 08:42:39 xxx.xxx.33.250

V každém vašem příspěvku je kus pravdy. Souhlasím s bodlinkou, že mám hodně odpadu, prostě tech úplně prach nesezobou a je nutné jej namočit, potom ano. Ale pro to dělat, když u granulí mi toto odpadá.

A souhlasím i s váma Honzo, že křuata jsou krmena od mala sypkou a kdo nepřejde na granule tak je to pro ně zcela přirozené jenže když už jsem na granule přešel tak se už potom vrací ke šrotu o poznání hůř.

Galli (neregistrovaný) 29.12.2023, 14:24:45 xxx.xxx.80.193

Surovinové a živinové složení se u obou směsí neliší,  ale liší se cenou (granulovaná směs je náročnější na výrobu, proces granulace je energeticky náročný).

Sypké krmivo pro nosnice  - v drobných chovech spíše využíváme u nosnic sypké krmivo. Důležité je, aby směs nebyla směsí jemných šrotů. Optimální je sypká krmná směs pro nosnice s obsahem vysokého podílu hrubě drcených obilovin (pozitivně ovlivňuje produkci trávicích enzymů), které nosnice velice dobře přijímají suché. Jemný podíl, který slepice mohou ponechat v krmítku a obsahuje cenné živiny, můžeme zamíchat do vlhké míchanice. Právě možnost určitého třídění složek krmiva je nevýhodou sypké směsi. 

Granulované krmivo je oproti tomu homogennější, zpravidla jen s minimálním množstvím prachu nebo drobných částic (ty drůbež hůře přijímá). Drůbež v granuli musí přijmout vše, příjem krmiva trvá kratší dobu, takže drůbež je schopná během dne přijmout větší množství krmiva, které jí předložíme. Proto jsou granule výhodnější u vykrmované drůbeže.

JardaPecival
JardaPecival (346 příspěvků) 30.12.2023, 11:52:38 xxx.xxx.228.63

Podle mě celý to kouzlo směsi je právě ve vyváženosti a ta je v tý granuli nejlíp rozprostřená. V sypký těžko donutím slepici, aby si sama nazobala každou složku v tom ideálním poměru.. A to ještě dominantní slepice vyjedou to oblíbený dřív počet krmítek nepočet krmítek.. A že slepice milujou sypkou směs? Stačí mi namíchat granule se sypkou a vidím sám nejlíp, co milujou.. Řešit namáčení zbytku, aby to do sebe dostaly je sice hezký, ale znám spousty užitečnějších činností, kterejm můžu místo toho věnovat čas.. Za mě granule celodenně  pořád k dispozici, každej večer do násypnýho krmítka pšenici(v zimě přidávám kuku+slunečnici) do prasknutí.. Osobně nevidím jedinej důvod, proč granule nekrmit..

ančovička
ančovička (856 příspěvků) 30.12.2023, 14:29:35 xxx.xxx.243.249
Odpověď na příspěvek uživatele JardaPecival z 30.12.2023, 11:52:38

Přesně tak..krmim stejně. .granule,trochu pšenice ,trochu kukuřice.. žádné přebrané zbytky nejsou..můžu se věnovat jiné důležitější práci,než řešit, co se zbylým  prachem  v  krmítku..


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.