Aktuálně: 4 870 inzerátů174 735 diskuzních příspěvků17 756 uživatelů

Pohyb pro psa

flowers (neregistrovaný) 27.12.2023, 09:54:56 xxx.xxx.215.241

Mám tříletou fenku, (Briard-FCI 1 pracovní psi) která je dost živého temperamentu. Doteď byla zvyklá, že jsem s ní byla doma a denně se jí alespoň tři hodiny věnovala. Zbytek trávila v mé společnosti v bytě, sama byla jen v nejnutnějších případech. Po novém roce nastupuji do práce a budu dělat dlouhé směny. Asi třikrát do týdne přijdu domů až večer. Zvykne si na to fenka? Syn chodí domů po poledni, tak ji pustí alespoň na zahradu. Víkendy budou volné, jezdíme na cvičák, v tom budeme pokračovat. Proto se chci zeptat, jestli je nutná každodenní velká procházka nebo to není uplně nutnost, mám strach aby nestrádala.

Thielli
Thielli (605 příspěvků) 27.12.2023, 12:43:12 xxx.xxx.242.84

Smutné čtení.  😔

Zvykne si? Nejspíš ano. Co jí zbyde?

Jestli je nutná denně alespoň jedna velká vycházka? No, jako majitelka si neumím představit, že bych jí psům odepřela z jiného důvodu než kvůli své nemoci = čuby byly bez ní jen při mém těžkém covidu. 
Ale je spousta lidí, kteří maji zavřené psy celé dny v kotcich a na zahradách a jejich svědomí je s tím úplně v pohodě… 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (770 příspěvků) 27.12.2023, 13:11:38 xxx.xxx.158.224
Odpověď na příspěvek uživatele flowers z 27.12.2023, 09:54:56

Je otázka, jak to bude snášet. Je možné, že přivykne novému režimu, je stále ještě mladá…ale můj otec má například ohaře s mysliveckým využitím, od mala zvyklý hodina procházka ráno a alespoň dvě odpoledne, kdy byla nějaká práce, a ten by ve třelech letech Vámi zmíněný režim nezvládnul…..a i z tý zahrady by utekl. 

Člověk často míní, život mění, to tak prostě je. Syn je jak starý? Nemohl by fenu venčit on? Máte výhodu zahrady, tam by mimo nepřízeň počasí být nemohla?  Chce to zvážit veškeré možnosti, které máte, pořád jste na tom lépe, než člověk s bytem.

keriton
keriton (477 příspěvků) 27.12.2023, 17:10:27 xxx.xxx.80.121

To asi dost záleží na konkrétním psovi. I u svého minulého psa si to “představit” dovedu, jen ta představa, jak by pak vypadaly procházky s takto “vystátým” psem, ta už moc lákavá není. Současný pes je daleko klidnější, ten by to asi zvládal lépe co se týče množství pohybu, jen si zase umí lépe obstarávat zábavu sám (tj. on by na té zahradě samozřejmě nezůstal 😄). 
Preferuju dávat psovi tolik vyžití, aby byl na procházkách příjemně aktivní a doma zbytek času bez potíží prochrápal. Pokud bych mu to nemohla zajistit, hledala bych někoho na pomoc, kdo by psa třeba i za úplatu vzal ven.

Ronja s motejlem (neregistrovaný) 27.12.2023, 17:47:48 xxx.xxx.119.6
Odpověď na příspěvek uživatele flowers z 27.12.2023, 09:54:56

A samotu má naučenou, trénujete? Mno času už moc není, ale asi bych jí režimově připravovala. 

Verun
Verun (728 příspěvků) 27.12.2023, 22:31:56 xxx.xxx.220.12

Směnuju na dvanáctky dvacet let…někdy mám dvě směny za týden, jindy 5. Nebožka i současná fena si zvykly na: nejsem doma válendo grando, jsem doma bude výlet. Rodinní příslušníci zajišťují jen potřebu, procházka kolem komína. Je pravda, že s bulinou toho tolik nalítat nemusím, což mě i trochu chybí.. procházky na dvě/ tři hoďky se psí kamarádkou, s mojí nebožkou erdelkou a její flatkou. Erdele bylo ke dvoum , když jsem začala s dvanáctkama a přechod na jiný režim, než s ní být celý den doma  zvládla- na doma sama byla zvyklá. A to děti říkaly, mami co jsi to Elise udělala, zase leží jako mrtvá, byly jsme na houbách . Beru to tak, že čím “větší profesionální sportovec”, tím potřebuje stálé zaměstnání, my rekreační sportovci se umíme i poválet. A míním to tak, že akčního psa si dokážete i vyrobit vlastní pílí.

Ph (neregistrovaný) 27.12.2023, 23:11:23 xxx.xxx.88.162

Pes jde unavit/zabavit i jinak nez jen mnoha-hodinovyma prochazkama kazdy den. V tom problem uplne nevidim. Jedu uz roky v turnusech - 3dny skoro nic ( je kratky venc a zahrada ), 4 dny hodne akce.  Jen teda - nemam jen jednoho psa. Ona ta psi komunikace je taky zabavi a ne ze ne….

flowers (neregistrovaný) 28.12.2023, 09:31:12 xxx.xxx.215.241

Díky moc za povzbudivé komenty! Nemám z toho sama radost, ale co se dá dělat, životní situace se několikrát změní. Syn se venčení sám bojí, ale na tom zapracujeme. Když je na volno, ráda lítá daleko do polí a jakmile uvidí zvěř nebo i letícího ptáka, běží po něm daleko až ji nevidíme, vždycky se vrátí nebo na písknutí odněkud přiběhne ale syn má strach že ho neposlechne a že se mu nevrátí a co by si počal. Na vodítku je zase hodně tahavá ale to je zase jiný příběh a tak by nebylo poznat kdo koho venčí.

Montak (neregistrovaný) 28.12.2023, 09:40:56 xxx:xxx.fe21:becd

Neuvěřitelný příběh! Přiložíte prosím fotku toho zlobidla? Ať vím po čem střílet.

Roztomilé jak suverénně tvrdíte: Když je na volno, ráda lítá daleko do polí a jakmile uvidí zvěř nebo i letícího ptáka, běží po něm daleko až ji nevidíme. 

Téměř jak podle kuchařky jak rozpoutat vášnivou diskusi na téma nezodpovědných páníčků.  😄😄 Jsem zvědav co všechno se od Vás ještě nedovíme.👍

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (770 příspěvků) 28.12.2023, 09:45:09 xxx.xxx.152.89
Odpověď na příspěvek uživatele flowers z 28.12.2023, 09:31:12

Rozumím, takže syn se vlastně bojí psa venčit, jelikož je ten pes nevychovaný 😀 Aby tříletý pes neuměl na vodítku, to je teda fakt ostuda, no a o tom lítání po polích ani nemluvím 😀 

No nic, tady ve výsledku asi nebudou problém jen Vaše dvanáctky 😀 vlastně jste si zavařila sama. Výchova zvířat se provádí mimo jiné i pro takovéhle situace, kdy my nemůžeme a musí nás zastoupit někdo jiný. 

Já mám třeba velkého koně a ten je vycepovaný dost. Má tím jednodušší život. Když jsem za roky u koní viděla stájníky, jak hrubě se chovají k těm nevychovaným, jelikož prostě koní je moc, času málo a práce se musela udělat….a vlastně za to mohl především majitel.

Doron
Doron (1823 příspěvků) 28.12.2023, 10:06:48 xxx.xxx.162.126
Odpověď na příspěvek uživatele flowers z 28.12.2023, 09:31:12

Pes se dá opravdu zabavit, ba i unavit, i na zahradě . Jsou na to dobré různé “čmuchací” hry, jako třeba rozházet krmení po zahradě, schovat oblíbený míček, různé hlavolamy ( třeba řada květináčů a pod jedním je ukrytý pamlsek), fantazii se meze nekladou a na netu najdete spoustu nápadů..

Otázka, jestli se synkovi bude chtít se jí věnovat, ale mohl a měl by se zapojit, když máma musí vydělávat .

Jináč to teda vypadá, že jste obě zůstaly návštěvami cvičáku zcela nepolíbené .🤣

To honění zvěře je pro briardy dost netypické..

Ale fenka je ještě mladá, když budete chtít, všechno se dá dohnat . 😊

Držím palce, asi to bude pro vás obě velká změna .

Thielli
Thielli (605 příspěvků) 28.12.2023, 10:23:03 xxx.xxx.242.84

Pokud by váš syn byl ten jeden z tisíce, který by dokázal alespoň půl hodiny svého času darovat psovi, výrazně by to pomohlo. Půl hodiny intenzivní hry se psem na zahradě udělá hodně. Ale také to chce trochu fyzičky a disciplíny. Na honěnou, na hledanou, na přetahovanou, překážka… cvičení odložení, cvičení jiných povelů. Každý den, jeden jako druhý. To však většinu dětí vůbec nebaví… V našem domě dvě holčičky nadšené - konečně mají pejska, celá rodina s cvičitelkou za domem se učila, jejich australačka je skutečně poslušná a hodná… ale co dnes vidím za domem na zahradě po roce? Holčičky v ruce mobil, pes před nimi.. a teprve když štěkne, kopnou jí balonek. A za 15 minut jsou pryč…

eena
eena (176 příspěvků) 28.12.2023, 12:20:03 xxx.xxx.231.241

No ja neviem, ale aby som psa “unavila” nemusím s ním absolvovať xy km turistiku denne. Z mojich skúseností - psa najlepšie unavím “premýšľním”. Tak ak sú situácie, že proste prechádzka nie je (a to aj na prechádzke vždy niečo precvičíme formou hry) tak si pocvičíme na záhrade alebo aj doma v kuchyni. časovo sa tomu venujem tak 5 - 10 minút raz dvakrát do dňa - nikdy to nie sú hodinové cvičenia. Učila som našu napríklad hľadať kúsok škorice - teraz sme v úrovni, že mám problém už ja vymyslieť úkryt ☺- a dávam tú škoricu napr. aj do topánky, na gauč, na stoličku … Iste obtiažnosť sme zvyšovali postupne. vymýšľala som rôzne “blbinky” čo som ju učila - zavri dvere na linke, obíď stoličku, “BUM” - aby sa vyvalila ako mŕtvolka. Nosiť košík v papuli … Chvíľu prechádzka, chvíľu cvičenie a pes je unavený dostatočne. Tým že precvičujeme staré a pridávame hocičo nové nie je to nudné. Ja mám práve už teraz skôr problém vymyslieť niečo nové - momentálne skúšam naučiť rozlíšiť predmet - líška (plyšová hračka) a taška, ktorý mi má doniesť. Rozbaľovanie uteráka v ktorom je mňamka  -už je nič ☺. Proste sa so psom hrám. Ak bude mať pes dosť mentálneho vyžitia v čase keď sa nedá “vylietať” ho, tak to musí ísť, predsa aj iní ľudia chodia do práce. Fungovať to však iste nebude ak sa starostlivosť o psa zúži iba na vypustím na záhradu … Potom si ten pes nájde zábavu sám - a to nebýva zrovna to čo by ste chceli. Ja napríklad tú našu ešte zvyknem zabávať rozhádzaním pamlskov - najlepšie do snehu ☺- a na povel si ich potom hľadá. Ja odhadzujem sneh - ona si čmuchá, alebo v lete kosím a ona si čmuchá. Vymyslieť sa dá hocičo - také aby to bavilo aj vás aj psa. A ako vravím nemusí to byť dlho, ale intenzívne - a psa nechám rozmýšľať (pomáham až keď vidím, že nechápe alebo je v koncoch). Výhodou je že rozmýšľanie unavuje, nevýhodou, že ak už raz vymyslel ako na to resp. čo chcem nabudúce to už vie a nemusí rozmýšľať - musím teda vymyslieť niečo nové ja 

kometa
kometa (4216 příspěvků) 28.12.2023, 12:42:14 xxx.xxx.147.163
Odpověď na příspěvek uživatele flowers z 28.12.2023, 09:31:12

Když je na volno, ráda lítá daleko do polí a jakmile uvidí zvěř nebo i letícího ptáka, běží po něm daleko až ji nevidíme, vždycky se vrátí nebo na písknutí odněkud přiběhne

Opravdu to není pokus o rozpoutání diskuze? Viz Montak. Vám přijde normální, že pes takhle nekontrolovatelně lítá?

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (770 příspěvků) 28.12.2023, 12:58:13 xxx.xxx.152.89
Odpověď na příspěvek uživatele eena z 28.12.2023, 12:20:03

Jenže tohle nemusí fungovat na každého psa. Jak jsem psala výše - máme v rodině loveckého psa s výcvikem a s tímhle postupem byste u něj nepochodila. Je to energické zvíře s nutnou potřebou se hýbat - neustále (něco jako je třeba maliňák). Skončilo by to tak, že by Vám začal demolovat byt nebo by byl na procházkách dost nezvladatelný, protože prost ěpřemíra energie. Je to podobně jako s dětmi, máte hyperaktivy, které prostě neutaháte tím, že s nim budete něco šušnit doma, prostě potřebují vyběhnout, a pak máte děti, které jsou jako buchtičky, kam je posadíte, tam je najdete…no a pak pestré spektrum mezi.

eena
eena (176 příspěvků) 28.12.2023, 13:21:22 xxx.xxx.231.241
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 28.12.2023, 12:58:13

Súhlasím, že existujú aj “živly”. No predpokladám, že zadávateľka bude v o voľnom čase psa aj “vybehávať”. Ide o dni kedy to proste nepôjde - my tiež prechádzkujeme, resp až turistikujeme, ale keď to z nejakých dôvodov nie je možné využijeme záhradu a cvičenie hlavy. Jedna z mojich dcér má extra hyperaktívnu potvoru ☺- no mám dojem, že keď je u nás na záhrade, kde s ňou trochu poblbneme - pohádžeme loptičku, ponaťahujeme sa o lano, pridáme trochu naháňačky a pár preskokov - poprekladáme to “nútenými” pokojnými prestávkami - doslovne ju učíme chvíľu ležať alebo sedieť v pokoji  potom doma “odpadne”.  ja teda ozaj neviem, ale asi je málo ľudí, ktorí môžu denne venovať psovi 6 hodín prechádzok - je nutné nájsť ten správny spôsob a skĺbiť to. Zo mojich skromných skúseností ide skôr o intenzitu ako o čas - v lete napríklad veľa využívam plávanie so psom, v zime (mám to šťastie, že býva u nás sneh) cielene chodíme “brodiť sa” , alebo som naučila ťahať psa sánky hore kopcom - tak dole sa sánkujem, hore mi sánky vytiahne on. A to som na záhrade alebo na kopci oproti domu. No je pravda, že ja so psom robím hocičo - a mám šťastie, že žijem “na konci sveta” - lúky, lesy, potok, rybník…  

Anet10
Anet10 (99 příspěvků) 28.12.2023, 14:49:52 xxx.xxx.220.104
eena:

Súhlasím, že existujú aj “živly”. No predpokladám, že zadávateľka bude v o voľnom čase psa aj “vybehávať”. Ide o dni kedy to proste nepôjde - my tiež prechádzkujeme, resp až turistikujeme, ale keď to z nejakých dôvodov nie je možné využijeme záhradu a cvičenie hlavy. Jedna z mojich dcér má extra hyperaktívnu potvoru ☺- no mám dojem, že keď je u nás na záhrade, kde s ňou trochu poblbneme - pohádžeme loptičku, ponaťahujeme sa o lano, pridáme trochu naháňačky a pár preskokov - poprekladáme to “nútenými” pokojnými prestávkami - doslovne ju učíme chvíľu ležať alebo sedieť v pokoji  potom doma “odpadne”.  ja teda ozaj neviem, ale asi je málo ľudí, ktorí môžu denne venovať psovi 6 hodín prechádzok - je nutné nájsť ten správny spôsob a skĺbiť to. Zo mojich skromných skúseností ide skôr o intenzitu ako o čas - v lete napríklad veľa využívam plávanie so psom, v zime (mám to šťastie, že býva u nás sneh) cielene chodíme “brodiť sa” , alebo som naučila ťahať psa sánky hore kopcom - tak dole sa sánkujem, hore mi sánky vytiahne on. A to som na záhrade alebo na kopci oproti domu. No je pravda, že ja so psom robím hocičo - a mám šťastie, že žijem “na konci sveta” - lúky, lesy, potok, rybník…  


Mám taky hyperaktivce. Tiše závidím kde bydlíte, konec světa, louky, lesy, potok. 

megi-the-pes
megi-the-pes (2224 příspěvků) 28.12.2023, 16:01:55 xxx.xxx.124.17

Musíte si k sobě vybrat toho správného psa. Třeba Megy. Když prší, ven nejde. V úterý, je-li dost sněhu a v noci byla tahle hvězda vedle těch tří, co je jich tam jindy osm, to jde ven, ale přijdeme domů a poví - ale já dnes venku ještě nebyla. V červenci ve dvě odpo se zeleným vodítkem a vepřovým k snídani je to zase jinak. 
Briard? Krasavec. Ovčáky budu navždy obdivovat jen z dálky. 
Protože mít takového psa, musela bych pracovat.
Nikdy.

Doron
Doron (1823 příspěvků) 28.12.2023, 17:30:26 xxx.xxx.162.126
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 28.12.2023, 16:01:55

To máte štěstí ! Ty moje potvory chtějí ven porád.🥹

A hnusný počasí přímo vyhledávaj .😞

flowers (neregistrovaný) 29.12.2023, 00:21:11 xxx.xxx.215.241
Odpověď na příspěvek uživatele Montak z 28.12.2023, 09:40:56

Už vůbec nic, rozpoutat diskuzi rozhodně nechci naopak bych nejraději kdyby ji šlo vymazat? Stačilo napsat názory, nic víc. Nechat psa vyběhat na volno po širých lánech kde nic nehrozí není přece nic špatného a když vidím tu radost a nadšení tak je mi líto těch psů kterým to někdo nedopřeje, už prosím nikdo nereagujte. Já už určitě psát nebudu. Díky těm, co mi napsali svůj názor.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.