Aktuálně: 4 977 inzerátů173 980 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Dobré granule pro kočku

kometa
kometa (4176 příspěvků) 27.03.2024, 09:13:11 xxx.xxx.224.101
Odpověď na příspěvek uživatele kormoran z 26.03.2024, 18:56:47

a pak se vrací ke svým klasickým - supermarketovým, protože jsou dochuceny solí, atd.

A to je ono - co je slané, je chutné. Taky bych dokázala sežrat pytlík brambůrek na posezení. Ale vím, že to není zdravé a proto tak nečiním. Ani nedávám kočkám - všichni mí kocouři byli na mase. Od začátku.

Fikovnice
Fikovnice (4276 příspěvků) 28.03.2024, 11:41:37 xxx.xxx.62.247
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 27.03.2024, 09:13:11

Jak já bych byla vděčná, kdyby Elsa žrala maso! Ale pro ni je maso odmala prostě fuj!🤔

Asi by radši pošla hlady, než by pozřela sousto syrového masa…

kormoran
kormoran (3 příspěvků) 28.03.2024, 21:48:25 xxx.xxx.225.48
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 27.03.2024, 09:43:26

“Sůl (chlorid sodný) se přidává se do krmiv pro zvýraznění chuti a vůně. Přidáním cukru do krmiva pro psy a kočky se výrobce často snaží zakrýt nedostatky v krmivu - pro chuťové buňky neodolatelnou chutí. Chlorid draselný (E508) zvýrazňuje chuť, změkčuje maso. Sorban draselný (E202) -konzervační činidlo proti plísním se používá do pracích prostředků, sprchových gelů, ale bohužel ji také najdete v některých krmivech. Barviva můžete najít např. pod pojmy oxid titaničitý, žluť nebo tartrazin. Chemické konzervanty odhalíte např. pod pojmy fosforečnan vápenatý, BHT, BHA…," - u nekvalitních krmiv nezřídka výrobci přidané látky ani neuvádějí, nebo různě maskují. 

megi-the-pes
megi-the-pes (2206 příspěvků) 29.03.2024, 06:42:06 xxx.xxx.124.255
Odpověď na příspěvek uživatele kormoran z 28.03.2024, 21:48:25

Jo takhle. To je text, který kopíruje jeden web v ČR, který prostě netuší. 
Chtěla jsem vědět, kde v granulích nebo konzervách a kapsičkách je psaná sůl,
nebo je tam složka, která slaná je.
Stačí mi poslat název receptury, víte o nějaké?

KCL jsem našla v granulích pro psy Platinum. To jsou polovlhké granule, takový guláš, má chuť masa, není potřeba tam nic dosypávat, ale granule je potřeba udržet mokré několik měsíců. 

Víte někdo o nějakém krmivu, kde je přidaný cukr? 
Nebo žlutá 5 a 6? Červená 40? Protože to jsou barviva nebezpečná, ne jen tak nějaká žlutá.

Povím tajemství… v konzervách, kapsičkách tohle nenajdete. Barví se granulky z těch nejznámějších reklam - Pedigree, Whiskas. 

TiO2 je v Evropě zakázán. Stejně tak ethoxyquin. BHT, BHA, to jsou běžné antioxidanty, co můžete nalézt ve spoustě granulích. V konzervě nebo kap. je tohle jaksi zbytečné.

Na obalech se píše: barviva, antioxidanty, konzervanty, případně dtto s “povolené EU”.

Nic tajné není. 

Mám pocit, že žlutou a modrou i s BHT atp. lze nalézt v Pedigree. 
A to je asi tak vše.

Ne, není žádné krmivo, které toto maskuje.


 

kormoran
kormoran (3 příspěvků) 29.03.2024, 11:56:00 xxx.xxx.225.48
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 29.03.2024, 06:42:06

Kapsičky, kde je na etiketě vepsána jako minerální přísada - NaCl jsem viděl vícekrát. Jaké množství je v pohodě a jaké ne - jako laik nezjistím. I Glukóza, Melasa, sacharóza , nebo i xylitol bývá. Měl jsem kapsičky (z Německa - ale původ už nevím), kde nebylo napsáno dokonce nic o složení a % (marně jsem hledal 🙂). Někde se napíše jen “minerální látky”, nebo jen “dochucovadla”. Jsou tu nějaké předpisy, ale samozřejme, je tu i ečková a jiná lobby a není na tom nic tajnýho. 

Červená 40, žlutá 5 je třeba některých produktech Puriny - psí pamlsky (o granulích nevím)

Rezzzy
Rezzzy (393 příspěvků) 29.03.2024, 19:08:29 xxx.xxx.15.85

Já jsem cukr viděla u kapes od Royal Canin ,ještě týden jsem si pak tukala na čelo, jsem totiž kdysi žila v domnění, že jde o kvalitní krmivo, ale naštěstí jsem se ještě před tím naučila číst složení, cože to vůbec kupuju 

megi-the-pes
megi-the-pes (2206 příspěvků) 30.03.2024, 06:36:39 xxx.xxx.124.255

"u nekvalitních krmiv nezřídka výrobci přidané látky ani neuvádějí"

Na tohle se ptám. A kde je ta sůl, která je tam na zvýraznění chuti.
Roky jsem kupovala N & D, kde je NaCl přidaný, ale celkový sodík je stále pod limit a slané to krmivo není.

Pokud v češtině není uvedeno kompletní složení a analýza, je to vina dovozce, ne výrobce. Procenta vůbec povinná nejsou a stejně tomu, kdo neví, co čte, neřeknou ta procenta skoro nic.

Když je napsané “dochucovadla, konzervanty, antioxidanty, barviva,…”, je to tak správně, jen zákazník musí vědět, že se pod tím skrývá sajrajt.

Cukr ani sůl nejsou dochucovadla. Je to třeba hydrolyzát; játra, chuť je pak jak maggi, strká se i do nejlepších a nejdražších krmiv.

Musíte krmivo ochutnat, abyste tohle mohli říct.

Kočka nezná sladkou chuť, na co by jí byly sladké kapsičky?

Tyhle bonusy jsou akorát u těch nejhnusnějších krmiv - Pedigree, Royal, Friskies, … ten koncern.
Pamlsky? Ale o těch tu nemluvíme. Tam je třeba taky směs do ostřikovačů…

Ale ochutnejte ta krmiva. Podle mě se tam hraje spíš na tu umělou chuť, co se jí říká umami,
a vědecky - na zvířatech testovanou - konzistenci krmiva.
Konzerva a kapsička samozřejmě zas BHT atp. nepotřebuje, je to konzervované konzervací.

Ono maskované také nikde nic není, jenom člověk musí vědět, co jsou ty suroviny… ten obchod, který 
takovou polopravdu napsal, prodává jako super krmivo Taste of E324 (rybí moučka). 

Docela stačí se vyhnout americkým krmivům. 

HelaS
HelaS (74 příspěvků) 31.03.2024, 05:00:31 xxx.xxx.248.202
lesnizinka:

Helo, jsem to úplně nepochopila: takže nakonec ho operovat nemuseli? 


Ne. Krásně zareagoval na kapačku - a navíc, on je bázlivý, hrozně se bojí cizích…  Takže všem v okolí opravdu mohu velice doporučit vety ve Veterina u ZOO!

Kocourek jako by tam získal i sebevědomí. Už se tak cizích lidí nebojí, je sebevědomější. V jeho věku (16 let) je to cosi jako zázrak.
Hned  druhý den jsem si ho odvezla, byl úplně v pohodě. A od té doby je to jak píšu - občas vyzvrátí chlupy jako každá kočka, ale je hravá a očividně v pořádku. (Tak jasně, “vnitřní domáci kočka” líná pořád).
Kocourek je  taková součást naší zbylé rodiny, poté, co děti odešly žít si své životy.  Bylo tu najednou prázdno… a on to prázdno vyplnil ❤️

Tenurri
Tenurri (308 příspěvků) 03.04.2024, 10:37:26 xxx.xxx.213.118
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 30.03.2024, 06:36:39

“Kočka nezná sladkou chuť, na co by jí byly sladké kapsičky?”

To, že kočka necítí sladkou chuť jsem četla několikrát, ale pořád nechápu, jak je možné, že tolik koček jde po sladkém? 
Znám osobně několik koček, kde se musí schovávat buchty. Jakmile je to pocukrované, kočky se to snaží olízat. Náš kocour jde zase po muffinech - ten si do toho i kousne a tvaroh mu chutná jen oslazený…bez cukru ho nechce (dám mu občas něco olíznout, když peču sladké)…a co ty kočky, co vyloženě olizují moučkový cukr? Nejde mi to do hlavy 😀.
Naše kočka zase  jde po sladkém ovoci - broskve, jablka, jahody…ráda to olizuje - ale to bude i kyselé a to asi cítí(?).

megi-the-pes
megi-the-pes (2206 příspěvků) 03.04.2024, 11:11:18 xxx.xxx.124.255
Odpověď na příspěvek uživatele Tenurri z 03.04.2024, 10:37:26

Nevím. 😀 Moje kočky taky sežerou cokoli sladkého. 
Je fakt, že cukr mění vůni toho jídla/pití. Jakási chemická reakce. Možná jim voní samotný cukr. Pes i kočky k jídlu nejdřív čuchnou, teda u nás… Jdou po tuku, struktuře, kdo ví.
Kyselé moc vadit nemá, ale hořké je prý fuj.
U čehokoli si důvod vymyslím, u olizování samotného cukru fakt nevím. 😀

kometa
kometa (4176 příspěvků) 03.04.2024, 11:18:27 xxx.xxx.224.101
Odpověď na příspěvek uživatele Tenurri z 03.04.2024, 10:37:26

To, že kočka necítí sladkou chuť jsem četla několikrát

Já před kocourem musela schovávat vánoční cukroví. Obzvlášť miloval perníčky. By mě taky zajímalo, z jakého výzkumu tyhle poznatky vycházejí.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.