Aktuálně: 4 729 inzerátů176 710 diskuzních příspěvků17 783 uživatelů

Doporučení zdrobnělého plemene

Anonymní (neregistrovaný) 05.01.2024, 17:24:22 xxx.xxx.99.226

Jsem znovu začínající chovatel, poradí mi někdo? Chtěl bych si po pár letech nečinnosti pořídit teď na jaře nějaké vhodné plemeno slepiček s dobrou nosností, ale chtěl bych zdrobnělou formu. Můžete mi někdo poradit jaké plemeno je vhodné a také kolik let trvá než se "vynese"?

ančovička
ančovička (866 příspěvků) 05.01.2024, 17:38:54 xxx.xxx.243.249
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 05.01.2024, 17:24:22

No.. každé plemeno slepice se “vynese” koncem každého roku.. tzn, ze na podzim přestane snášet,opelicha a nabírá sily a nové peří na další nosnou sezonu..každé plemeno snáší během sezóny jiný počet vajec..tedy odpočívají různě…myslím, že s radami z diskuze základy chovu slepic nebudou dostatečné…doporučuji  koupit si odborné knihy o chovu slepic,nosnic,plemen….a načerpat základní informace z nich,od odborníků..😉potom “doladit” zde..😉

jo012810
jo012810 (193 příspěvků) 06.01.2024, 06:48:19 xxx.xxx.101.35

Zdrobnělá plemena slepic jsou dobrou alternativou na měnící se možnosti chovu drůbeže. Jak uvedla ančovička, po skončení prvního cyklu snáškového období, následuje pelichání a tedy puza ve snášení. Kdyby mi někdo položil otázku před roke 1989 jaké plemeno zdrobnělek doporučit pro jejich užitkovost, odpověděl bych jednoznačně zdrobnělé velsumky a pak i zdrobnělé hempšírky.  V těchto dvou plemenech byla dobrá spolupráce chovatelů a dbalo se nejen na exteriér, ale i na snášku. Když se otevřely hranice, dostalo se do chovů hodně zvířat z Německa, kde se již delší dobu šlechnilo na exteriér. A tak v dnešní době sice platí, že tato dvě plemena zdrobnělek mají v některých chovech velmi dobrou užitkovost, ale rozhodně ne plošně. Proto neumím jednoznačně doporučit. Sám chovám zdrobnělé hempšírky, které u mne nesou slušně i v zimě (i velsumek ne). Protože vyřazuji kvočny a slepičky nesoucí menší vajíčka, daří se mi udržovat snášku na nosnici v prvním cyklu 160 až 180 vajec. Ve druhém roce jsem někde na 110 vajec.  Sázkou je vždy občas nutný nový kohout do chovu. Ještě mám celkem dobrou zkušenost se zdrobnělými hedvábničkami. Sice jejich snáška je podstatně nižší, jsou dobré kvočny, odolné zdravotně a líbivé v suchém výběhu. 

Obrázek Obrázek
Vl. (neregistrovaný) 09.01.2024, 10:57:56 xxx.xxx.105.76

Dobře nesou zdrobnělé faverolky - vousaté slepičky, krotké povahy, docela dobře k sehnání. Dále zdrobnělé vlašky, zdrobnělé hamburčanky, zdrobnělé leghornky jsou z těch lehčích, snášející bílá vajíčka.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.