Aktuálně: 4 534 inzerátů178 233 diskuzních příspěvků17 805 uživatelů

Revoluce v chápání CCD?

Tom50
Tom50 (450 příspěvků) 06.01.2024, 14:59:21 xxx.xxx.139.252

Neumím žádný cizí jazyk (slovenština není cizí) a nelibuju si v žádných studiích a k těm západním jsem víc než skeptický. Několik let ve mě zraje názor, který jsem se rozhodl tady a teď zveřejnit. NIC NETVRDÍM, JEN SE DOMNÍVÁM, že VD kolapsy = úhyny vč nezpůsobuje. Možná bych to měl patentovat, či jinak průmyslově chránit. Tím, že to nyní zveřejním, už to nepůjde a nepůjde to ani nikomu jinému právě kvůli zveřejnění. O co jde? Raději si pevně sedněte a hluboce se nadechněte! 

Začnu zdánlivě nesmyslně u vojáka ve válce. Každý padlý voják ve válce, ale i zemřelý na nějakou epidemii, je vždy těžce zavšivený. Když to 40 LET pozoruje Marťan, který vůbec nechápe jak lidi žijí a už vůbec jak žijí vojáci ve válce, a stále zkoumá mrtvoly vojáků, nemůže nedojít k poznatku, že vojáky zabíjí vši. Protože ať voják umře jak chce, vždy jsou u toho vši ve velkých počtech. Pokud je mi známo, tak zvaná věda dodes kloudně neví co přesně je CCD. Jsou to viry, koktejl virů. Asi. Ovšem těch virů, co provázejí včely miliony let a za ty miliony let bylo globální oteplení bezpočtukrát a větší a taky dob ledových bylo také mnoho. Počasím to tedy asi moc nebude. Ale hlavně, proč viry zabíjí včely až teď? A proč někomu úplně zabíjí, jinému méně, někomu pak vůbec? Nesmysl co se domnívám? Možná. Jenže úplně by vysvětloval, proč vědcostuti dosud nepřišli na skutečnou příčinu. Oni jí nehledají, zaměnili důsledek s příčinou a donekonečna bojují a nutí všechny včelaře bojovat s důsledkem a ne s příčinou. 

Co je pak příčina? Těch je asi mnoho najednou, souběh spousty drobných negativních vlivů, které každý jeden nic nedělá. Ale když se jejich nepatrné působení sečte, nastává katastrofa. A tyto vlivy nepochybně ničí i ostatní hmyz, který tím, že ho nechrání a neprotěžuje člověk, zredukoval na 10 a možná méně % množství, jaké bylo ještě před 15 lety. Jací VD nebo jiná havěť zničila tolik hmyzu na celé planetě? 

Může proti tomu jednotlivec - včelař něco dělat? Může, rozhodně ano! Uvědomí si, co všechno je dnes jinak než před cca 25 lety. Pomyslně se vrátí a zamyslí se, co se od té doby změnilo, co je na celé planetě a dřív nebylo? No, mobily, GPS, šmírovací kamery v satelitech, buzerační radary, neonikotinoidy a jiné nové, obecně neznámé agrochemikálie. Pak ale i jiné chemikálie, denně vznikají nové. A tak dále. To jsou věci, které neovlivním. Můžu tedy něco dělat? 

No právě že ano a není toho zrovna málo. Co konkrétně dělat popisuju už mnoho let, spíš vysvětluju co nedělat. Jaké prostředky nepoužívat vůbec a nikdy, často navzdory mejnstrýmu a nenávisti části lidí, kteří nechtějí myslet a zuřivě lpí na mejnstrýmové pravdě, vnucované tak zvanými vědci a jejich cinknutými studiemi (kdybych jim věřil, dávno nemám včely). Vědci, které ale ve 100% případů někdo platí! Možná jisté lobby nechtějí aby nehynula včelstva, třeba množírny oddělků, tolik podobné množírnám čoklů? Co výrobci léčiv proti VD, ti připustí, že by se mohlo přijít na to, že VD nezpůsobuje úhyny a půjdou se živit něčím jiným? Propustí zaměstnance a z čeho zaplatí firemní úvěry? Co distributoři léčiv? Pošle hospodský štamgasty na protialkoholku? Přece dobře ví, že chlast lidi ničí! Ale on je na to léčení nepošle, čím by se pak živil? Co věční monitorovači? Co výzkum, který radí ustavičně týrat včely šmírováním (monitoringem) a čekat, až je brouků ve vč dost a teprve pak zasáhnout? A proč má někdo vč zamořená VD a jiný je nemůže ve svých vč zaboha najít a když najde tak jednotky ks? Tak co má tedy dělat běžný včelař? 

Roky to vysvětluju a popisuju. Víc udělat pro nikoho neumím. Je to málo?

goro
goro (199 příspěvků) 07.01.2024, 21:27:55 xxx.xxx.46.153

ja som v roku 1990 po dvadsiatych rokoch bagančí a montérok konečne mohol využiť svoje znalosti angličtiny …😉…a využíval som ju až do odchodu do dôchodku…

CCD - Colony Collapse Disorder, teda náhle zmiznutie včiel z úľov najlepšie podľa mňa  zhrnul do pár viet Leoš Dvorský , citujem :

“Myslím, že je třeba k CCD a vůbec problémům přistupovat s větším respekem a hlavně komplexněji.Tzv. CCD je se vší pravděpodobností multifaktoriální jev, když v určitých situacích může mít větší váhu ten, či onen faktor, nebo kombinace .Stále zapomínáme na neustále zhoršující se životní prostředí. Nemyslím tím jen úbytek živočichů nebo rostlin, ale moc málo toho víme o změnách ve světě mikroorganizmů. S tím bychom možná při hledání řešení měli začít.”

tiež si myslím, že klieštik je len jeden z faktorov, závažná je stále menšia imunita včiel..

ináč teórií  na príčiny CCD sa vynorilo mnoho, tu je jedna z nich v češtine aj v angličtine:

https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/odhalili-musku-ktera-klade-vcelam-do-tela-vajicka-a-dela-z-nich-zombie.A120104_131438_hobby-mazlicci_mce

https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0029639

Tom50
Tom50 (450 příspěvků) 07.01.2024, 23:01:28 xxx.xxx.139.252

Tak na YT má pořad jakýsi  pak Kořenář a jmenuje se Spiknutí. Ukazuje tam, jak se šíří dezinformace a jak je poznat. Tvrdí, že tyto dezinformace, tvářící se jako vědecké informace, nejsou nikdy ozdrojovány. Dokonalým příkladem je článek v češtině, který jste vy pane Goro předložil. Jacísi údajní vědci tvrdí, že včely napadá nějaká muška, dokonce i vědí jaká. Zatím šla jen na čmeláky. Mušku ale u včel nikdo neviděl a dokonce tak zvaní vědci ani nepíší, že motající se zombie včely pitvali a že v ní našli vývojová stadia mušky. Opět dokonalé “Císařovy nové šaty” že? Nikdo je nevidí, ale ony určitě musí existovat, jinak by se císař, i kdy každý vidí, že je nahý, nechoval jako oblečený a to jeho chování je vědecký důkaz že?

Tak to shrnu. Muška devastuje čmeláky a nějací taky vědci si řeknou, že když jejich včely lítají (neříkají kde) dokola bez orientace, že mají určitě v sobě larvy té mušky (oni dokonce o larvách ani muk, prostě muška a basta!). Nenašli jí tam, oni jí v tělech včel ani nehledali, jen vědí, že to tak určitě musí být. Muška napadá včely někde na pastvě, aha.      A vy se opíráte o tuto studii? Svatá prostoto!!!!!

Už víte pane Goro proč jsem tolik skeptický k vašim studiím? Dávno jsem si všimnul vaší nekritické, až nábožné úctě k cizím studiím a vy pak za kvalitu neberete obsah, ale fakt, že je cizí a nebo aspoň tak zvaně vědecká. Zkoušel jste ověřit, když umíte anglicky, zda vůbec existuje v San Francisku státní univerzita? Jak se jmenuje? A existují vůbec vědci jménem Hafernik a Core? Ale ono jméno Andrew vypadá tak světově když je napsané a skvěle zní, viďte. Mám štěstí, že mindrákem malého národa netrpím a umím být kritický hlavně ke všemu co je z USA a Západu obecně. A ani impact IF 15,8% časopisu PLoS One není nijak omračující, co říkáte?

Mo a ještě si jdu smlsnout na českých “vědcích”, kteří tvrdí, že mobily nesmysl. Už se těším co se dozvím.

To, že obdivně citujete Dvorského, když totéž tvrdím spousty let já, nebudu ani komentovat. Holt jsem vám do oka nepad, co nadělám? Apropos, Dvorský je ten, co vyšlechtil varroaodolné včely, které jsou ale odolné jen u něj na zahradě a jak se převezou, odolnost ztrácejí? Opět Císařovy nové šaty! Až žasnu, kolik lidí je schopných skočit na tak zjevné kra.iny.

bohemia.gall (neregistrovaný) 08.01.2024, 08:23:05 xxx.xxx.15.215

Moc bych tyhle věci neodmítal, ale každý jak chce. 

Virus dwv prý přenáší varroa a u jiného blanokřídlého hmyzu, pokud vím, nebyl pozorován. Přikládám fotky pestřenky, každý ať si najdete kde a jak se rozmnožuje a jaky vztah má jeji vývojové stádium s varroa.

Obrázek Obrázek
Tom50
Tom50 (450 příspěvků) 09.01.2024, 00:12:55 xxx.xxx.139.252

V životě bych u vás nečekal, že budete na mojí straně. Celý život se učím. Děkuju.

Ovšem abychom byli “vědecky” objektivní, nevíme, co způsobilo deformaci křídel “vaší” pestřenky, zda je to stejný virus jako u včely a nebo jiný. Ale možná nějací vědci z USA přijdou na to, že když mají i pestřenky deformovaná křídla, že URČITĚ na ně přenesl nákazu VD. To, že to nikdo neviděl a nezdokumentoval nevadí, vypadá to stejně, musí to být od varroa a basta.

Kdo čte pozorně Včelařství v roce 2023, mohl si všimnout, že už nejsem sám kdo nějak pochybuje o Dole a vědcích obecně. A fakt, že o tom už píše jmenovaný časopis může znamenat, že asi zveřejnili jen špičku ledovce. Pozor, netvrdím, nemám důkaz, jasně píšu ASI. 

Mě třeba leta nechtějí zveřejnit ani čárku. Proč asi? A o moje názory nestál ani MV - nechválím Langstroth.

bohemia.gall (neregistrovaný) 09.01.2024, 06:38:13 xxx.xxx.15.215

Nevíme jaký virus mrší u mě pestřenky, nikdy se to asi ani nedozvíme. Jistý bude, že k tomu přišla během vývoje v naší žumpě. Pochybuju že je tam taky varroa. Spíš to svědčí o tom, že viry si žijí vlastním životem a varroa nebude tim jediným spouštěčem a nebýt varroa, dožili bychom se patrně stejných nebo podobných úhynů. Tím nechci tvrdit, že tím boj s varroa nemá smysl. Jen už to bohužel není jediná a všespásná priorita která vyřeší vše.

 Ale  to jsou jen úvahy, v životě patrně a možná moc neplatí…

Fakt je, že nemá smysl čekat na zázrak s hůry a včelař musí sám zavádět taková opatření, která u něj vice či méně funguji


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.