Aktuálně: 4 798 inzerátů175 927 diskuzních příspěvků17 774 uživatelů

Prase a zbytky

ČOS (neregistrovaný) 10.01.2024, 09:40:15 xxx.xxx.172.245

Ví někdo jestli veterinární zákon zakazuje krmit čuníkům zbytky z nemocniční kuchyně?. Nejsou takové zbytky kontaminované spoustou infekcí. Vím o člověku který to tak dělá a pak prodává vykrmené vepře. Není to chování nezodpovědné?

Anonymní (neregistrovaný) 10.01.2024, 10:06:13 xxx.xxx.15.215

Ne neni. Všude kolem nás jsou viry a jine patogeny. Pokud by ke kontaminaci došlo, prvni chcípne prase…

Přestaňte závidět a kupte si maso jinde.

Anonymní (neregistrovaný) 10.01.2024, 10:38:57 xxx.xxx.15.215
ČOS:

Ví někdo jestli veterinární zákon zakazuje krmit čuníkům zbytky z nemocniční kuchyně?. Nejsou takové zbytky kontaminované spoustou infekcí. Vím o člověku který to tak dělá a pak prodává vykrmené vepře. Není to chování nezodpovědné?


Takže ano, pro udavače je to zakázáno, můžete souseda natřít v rámci obecného blaha. Jistě budete líp spát.

kometa
kometa (4300 příspěvků) 10.01.2024, 13:15:52 xxx.xxx.224.101
ČOS:

Ví někdo jestli veterinární zákon zakazuje krmit čuníkům zbytky z nemocniční kuchyně?. Nejsou takové zbytky kontaminované spoustou infekcí. Vím o člověku který to tak dělá a pak prodává vykrmené vepře. Není to chování nezodpovědné?


Viz výše. Pokud by takové zbytky byly kontaminované, tak to prase chcípne. Hledáte problém tam, kde není.

megi-the-pes
megi-the-pes (2252 příspěvků) 10.01.2024, 17:15:47 xxx.xxx.124.17
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 10.01.2024, 13:15:52

Domnívám se, že toto neplatí. Jen teoreticky.
Nevím, které nemoci by prase nepřežilo, ale pokud by to fungovalo podobně
jako u psa salmonela… nedávno se objevilo několik případů onemocnění dětí (a úmrtí psů, nějaký zlváštní kmen s.) skrz kontakt s krmivem. 
Salmonela v kuřecím z obchodu také není extra vzácná. I tepelně upravené produkty jsou na houby, tedy takové blbě rychlo upravené, např. kebab. Pamatujete mražené jahody? 
Jasně, to prase může nakazit i člověk doma v chlívku. A taky mají prasátka určitě nějaká očkování. Ale slyším “nemocnice” a ozvěna mi říká “mrsa” - což je třeba super nesmysl, ale…

Verun
Verun (740 příspěvků) 10.01.2024, 17:55:56 xxx.xxx.220.12

Dovoleno to není,a ani bych si takto vykrmené prase nekoupila…ne že zbytky(kdyby byly moje neváhám) , ale právě ty “nemocniční nákazy”(mutacce virů, zoonozy),  prášky vyplivané do jídla, drcené do jídla , různé jiné věci hozené do sběrné nádoby na zbytky. ….myslím, že mu to ani nemocnice , důchoďák nemá vydat.- nakládání s odpady, směrnice… (náš  důchoďák taky dával prasečkářovi, a vím co všechno tam šlo - někdy i včetně zubní náhrady ) teď si pro to jezdí firma a jde to do bioplynky.  

kometa
kometa (4300 příspěvků) 10.01.2024, 18:37:24 xxx.xxx.147.163
megi-the-pes:

Domnívám se, že toto neplatí. Jen teoreticky.
Nevím, které nemoci by prase nepřežilo, ale pokud by to fungovalo podobně
jako u psa salmonela… nedávno se objevilo několik případů onemocnění dětí (a úmrtí psů, nějaký zlváštní kmen s.) skrz kontakt s krmivem. 
Salmonela v kuřecím z obchodu také není extra vzácná. I tepelně upravené produkty jsou na houby, tedy takové blbě rychlo upravené, např. kebab. Pamatujete mražené jahody? 
Jasně, to prase může nakazit i člověk doma v chlívku. A taky mají prasátka určitě nějaká očkování. Ale slyším “nemocnice” a ozvěna mi říká “mrsa” - což je třeba super nesmysl, ale…


Pamatujete mražené jahody?

Nepamatuji. Já měla něco jako salmonelu dvakrát - sekundární kontaminací z kuřete a nanuku. Pokud prase dostane kontaminované krmení, tak se z toho max po… A buď to přežije - a pak je maso v pohodě nebo nepřežije.

A ne, prasata se neočkují.

Ty nemocniční zbytky by mohly být problém. Ale že by v nich byly vyplivané léky nebo rozdrcené prášky se mi nezdá.

Buggyra
Buggyra (3262 příspěvků) 11.01.2024, 07:50:02 xxx.xxx.198.226

Prášky by mi ještě nepřišly nijak problematické, většina jich na prase bude působit jako na nás (čiže ho max vyléčí nebo mu sníží tlak apod.), a ty ostatní mu sníží kondici nebo ho zabijí, když to budou dostatečné jedy.

A skoro bych si myslela, že jídlo od lidí, kteří mají vysoce infekční choroby, se bude likvidovat jako biohazard, stejně jako biologický materiál od takových lidí. Ale to si jen tak myslím, že někoho s tuberou budou trochu separovat.

Co se týče prasat (a dalších) a MRSA, prý to nepředstavuje extra problém https://umash.umn.edu/wp-content/uploads/2015/12/pigs-mrsa-112013.pdf

kometa
kometa (4300 příspěvků) 11.01.2024, 07:57:23 xxx.xxx.224.101
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 11.01.2024, 07:51:36

Červenka. Červinka je plemeno skotu.😉 Naše národní.

 Když jsem ve škole začínala, tak se ještě červenka u prasat a SLAK u skotu očkovala. Jezdila jsem s dětmi na praxi. Ale už je to minimálně 20 let zpátky.

A taky si pamatuji preventivní podávání ATB telatů, do mléčných směsí. Naštěstí je to už taky pryč.

Buggyra
Buggyra (3262 příspěvků) 11.01.2024, 12:23:13 xxx.xxx.198.226

jo, opakovala jsem název z nějakého zjevně neodborného webu…

Ale vakcinace je určitě platný způsob prevence užívání antibiotik, a evidentně jsou snahy ji zavést, mně to přijde správně.

kometa
kometa (4300 příspěvků) 12.01.2024, 06:50:07 xxx.xxx.224.101
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 11.01.2024, 12:23:13

Jo, myšlenka je to hezká. I informace, že se v ČR podařilo snížit množství ATB. Jestli to nebude tím, že se jaksi celkově snížilo množství chovaných hospodářských zvířat.

Mimo jiné prasat a vepřového masa, kde už dlouho nejsme soběstační. A nakupujeme - občas šunty - ze zahraničí. Tuším, že naposled to bylo vepřové z Německa?

Buggyra
Buggyra (3262 příspěvků) 12.01.2024, 06:58:26 xxx.xxx.198.226

Ono se to vyrobí u nás, pak se to vyveze do Němec, kde se to zpracuje, a pak se nám to horší prodá zpět, protože to spasem 😀 (dobré prase všechno spase)

kometa
kometa (4300 příspěvků) 12.01.2024, 08:18:36 xxx.xxx.224.101
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 12.01.2024, 06:58:26

Jenže u nás se toho už moc nevyrobí. Není kde. A i kdyby, proč bychom vyváželi živá prasata?

Před 20, 30 lety byl “prasečák” skoro v každé vesnici. I v té naší, tehdy čítající necelých 100 obyvatel. Plus další v okolí, kam jsme jezdili s dětmi na praxi - aby se seznámily s provozem, učily se očkovat, tuberkulinovat, kastrovat, brát krve… Drtivá většina podniků postupně zanikla. V současné době už není kam jezdit. S jednou jedinou výjimkou.

shari (neregistrovaný) 13.01.2024, 13:53:30 xxx.xxx.88.87

No čistě teoreticky, když se objeví TBC nebo salmonela, tak je nemocnice uzavřená takže nákaza tímto by hrozit neměla. Veškerý výstup z infekčního oddělení je totiž považován za nebezpečný odpad a je také podle toho s ním nakládáno. Z infekčního si domů neodnesete ani své vlastní věci, se kterými tam přijdete


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.