Aktuálně: 4 932 inzerátů174 206 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

Poník se neustále schvacuje

Pavlina (neregistrovaný) 14.01.2024, 19:30:50 xxx:xxx.9529:b8b4
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 14.01.2024, 18:20:18

Jsem z Liberecka, pokud doporučíte ochotného veta s rentgenem, případně dobrého kopytáře, budu vděčná. Já se snažila sehnat kopytáře 3/4 roku a ti co jsem kontaktovala mě odmítli, že nové zákazníky neberou, ačkoliv jsem nabízela, že zaplatím cokoliv si řeknou. Vím že tvar kopyt není ideální a snažím se to řešit, ale jako laik toho moc nezmůžu. Přidávám dnešní fotky kopyt zespodu, ale moc tam toho asi nebude vidět. První fotka: pp, druhá fotka je pro porovnání jak pravé kopyto vypadalo loni v srpnu.
Obrázek Obrázek Obrázek
Verun
Verun (721 příspěvků) 14.01.2024, 21:58:50 xxx.xxx.220.12

Já vím, že je to opruz, ale kopyta se musí před focením očistit, ta prostřední je nejčitelnější, ale je to teda hrůza…šílené separace,  neočištěná kopyta  vypadají , že se už o ně někdo stará, ale jsou stranově nevyvážená, nic jiného vidět není,  napište si do FB skupiny Koně -strouhani naboso, že shaníte trimera na Liberecku, nebo opravdu oslovte paní Krušinovou aby nějakého poradila, že je to akutní.

Jak se vám s tím vleze do botiček? není koník otlačený na patkových valech? 

Quash
Quash (273 příspěvků) 15.01.2024, 05:43:25 xxx.xxx.33.234
Odpověď na příspěvek uživatele Pavlina z 14.01.2024, 19:30:50

Lydii Čačkovou jste zkoušela?  Tu máte relativně blízko. Doporučila bych  za sebe  Horsevets - Seitlovi, mají toho hafo, ale jezdí i Liberecko, třeba by vás někam vmáčkli. Případně  bych zkusila  i Martina Bráta,   má to podobně daleko jako Seitlovi a bývá taky ochotný přijet větší dálku. 
http://horsevets.cz
https://veterinarkoni.cz/kontakt/

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 15.01.2024, 07:12:22 xxx.xxx.198.226

Tak já jsem zrovna z Liberecka. 

Co se kovářů týče, rozhodně by vaši situaci zlepšili Čemus a Kaufner (Kaufner ovšem bere jen na doporučení někoho echt známého, spíš nebere…). Pak sem jezdí ve spolupráci s paní chiropraktičkou Pavlou Kůsovou (fb Sportovní chiropraxe koní) jeden Brňák (Hušek (?) nebo tak nějak), a tady vám mohu velmi srdečně doporučit pozvat si je když budou mít cestu spolu. Pavla určitě bere, a až uvidí tohle, podkováře vám jistě domluví. A pak mohu z osobní zkušenosti doporučit právě ty dva skvělé kováře, co jezdí spolu, ti také ještě pokud vím přibírají, a najdete je podle příjmení jednoho - Kohl (já si je oba nepamatuji). Na Liberecko též zajíždí výborná paní Vostatková (boty pro koně), která vám umí jak perfektně pořešit schváceného poníka (osobní zkušenost), tak řádně napasovat botičky, či jestli vůbec ty vaše jsou pro vašeho poníka vhodné.

Co se veterinářů týče, tak přístrojovou techniku má klinika Liberec Růžodol, takže její veterináři (Čajánková, Kareš - ortoped). Kontakt na kliniku je na netu, tam vám dají čísla přímo na jednotlivé veterináře. Nemají problém dojet, RTG neauktky stíhají většinou do 14 dnů. Na Seitlovy máte kontakt výše (horsevets). Také zajíždějí na Liberecko, a celkem často, můžete se přifařit k někomu, kdo si je objednává, zjistíte na níže jmenované fb skupině. Paní Hodinová také zajíždí na Liberecko (veterinářka a zubařka). Paní Čačková se teď jmenuje Suková, má spíš Českolipsko, ale pokud jste blíž směrem tam, neváhejte.

FB skupina Liberečtí koňáci, tam najdete případně kontakty na všechny

Ta srpnová fotka toho kopyta je pikantní, jestli to byl stav, kdy jste považovali kopyta za vyřešená, tak … to chce někoho, kdo bude jezdit pravidelněji, a nebojte se, seženete, v nejhorším přes tu fejsbůkovou skupinu.

Pavlina (neregistrovaný) 15.01.2024, 10:21:12 xxx:xxx.1f09:f2f8
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 15.01.2024, 07:12:22

Moc děkuji za jména. O kobylku se mi stará MVDr. Kareš, který je výborný ale časově velmi vytížený. Kopytářka je vámi zmiňovaná paní Vostatková, která mi doslova zachránila stařičkou poničku, bohužel se ke mně dostane jen jednou za půl roku. Botičky má kobylka napasované od ní. Jinak ta prostřední fotka je tam jako příklad nejhoršího stavu, kdy se kopyto doslova rozpadlo. Od té doby tam je posun k lepšímu. Bílá čára se stahuje a už není tak potrhaná. Snažím se pravidelně přibrušovat dle pokynů kopytářky ale jde to pomalu.

Pavlina (neregistrovaný) 15.01.2024, 10:33:59 xxx:xxx.1f09:f2f8
Odpověď na příspěvek uživatele Verun z 14.01.2024, 21:58:50

No já se ta kopyta nejdřív snažila drbat rejžákem a pak i ze zoufalství odmočit ale nechtěla jsem kobylku moc dlouho trápit. Za kvalitu fotek se omlouvám, fotila jsem tlačítkovým telefonem ve vánici. Do botiček se vleze natěsno ale musím pravidelně přibrušovat.

Verun (neregistrovaný) 15.01.2024, 10:51:54 xxx:xxx.ae0e:3da1

To nevadí.je.mi jasné že není ve své kuzi…posun tam vidět trochu byl.😇vzhledem k separacím.jestli chcete aby kopyto odrustalo pevně spojené .musíte ty separace-přerostlá stěna řešit.jinak se to stále páčí.obvzlast ve špičce (přední stěna)jako na ciferníku mezi desátou a druhou ten přední oblouček kopyta..udělat roll. Víte jak?co  hniloby.jsou?desinfikukete nějak bílou čáru.kysličníkem 10procentnim.

Pavlina (neregistrovaný) 15.01.2024, 11:23:27 xxx:xxx.1f09:f2f8
Odpověď na příspěvek uživatele Verun z 15.01.2024, 10:51:54

Ano, separace řeším, stěnu brousím okamžitě jak přeroste. Ohledně špice mám pokyn zaoblovat maximálně po vodní čáru. Co mě opravdu trápí je nevyváženost levého kopyta, tam ale nevím jak rovnat. A ano, kobyla na hniloby trpí od začátku co ji mám. Bílou čáru jsem dezinfikovala betadinou, teď používám artimud.

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 15.01.2024, 11:59:43 xxx.xxx.198.226

Je na místě umožnit snadný překlop kopyta. Jak kvůli následkům schvácení, tak kvůli zmíněným šlachám, no a neposledně kvůli zdraví celého aparátu. Celistvou bílou čáru (bez pákových sil přerostlé kopytní stěny, bez sukní) je vhodné udržovat i z toho důvodu, aby se do ní nezašlapával cizorodý materiál a nevznikala vstupní brána pro infekci. 

K čištění kopyta je potřeba používat háček na kopyta, ne jen rejžák. Je třeba vybrat nečistoty i ze všech střelkových rýh a zkontrolovat bílou čáru, patky i chodidlo kvůli nečistotám i případným změnám na rohovině. Pokud potřebuji očistit kopyta před úpravou rohoviny, používám drátěný ocelový kartáč, očistí kopyto i od bahna a menšího štěrku. Pokud upravujete rohovinu bez řádného očištění, tupíte si nástroje, a ztěžujete sobě i koňovi práci (tupá rašple víc “tahá” za kopyto a úprava trvá déle než je nutno). A samozřejmě do botiček by měla jít kopyta očištěná. 

Domluvte se s paní Vostatkovou na častějších dojezdech nebo změňte kováře. Na poníka, kterého jsem sledovala, jezdila paní Vostatková co 5 týdnů. Pokud vy nejste jaksi příliš zkušená korektorka kopyt, měla by to paní Vostatková zohlednit a doporučit vám změnu, pokud nemůže častější dohled zajistit sama. 

Na fejsbůku můžete nakouknout do té zmiňované skupiny Kopyta naboso (nebo jak to je), podívat se na různé příběhy koní, na postup péče o jejich kopyta a na postupné změny tvarů. To může napovědět. Na druhou stranu opravdu bych hlasovala pro osobní dohled odborníka - zejména při tom, když jak říkáte, si s některými aspekty úpravy neumíte poradit, a paní Vostatková vám k tomu zřejmě neposkytla dostatečné proškolení.

https://www.ifauna.cz/clanky/5824-bez-kopyt-neni-kone-cast-8-separace-kopytni-steny-aneb-rado-by-sukne.html Zde se praví o vodní čáře (tento termín jsem zatím zaslechla jen párkrát, tak jsem si vyhledávala): “Její rourky jdou strměji od korunky dolů ve srovnání s vnější, obvykle pigmentovanou rohovinou ochranné vrstvy stěny, které jsou trochu více zešikma. Právě tato nepigmentovaná část stěny je nejodolnější vůči silám působícím zdola nahoru při došlápnutí kopyta na zem.” A teď je otázka, zda skutečně ponechávat tu nejrigidnější strukturu přední stěny neošetřenou… Konzultujte s odborníky. Já ji u našich koní netknutou nenechám, právě z toho důvodu, aby kopytní stěna nepřerůstala chodidlo a nepůsobila v prstech páka.

Verun
Verun (721 příspěvků) 15.01.2024, 13:39:42 xxx.xxx.220.12

Zde se praví o vodní čáře (tento termín jsem zatím zaslechla jen párkrát, tak jsem si vyhledávala): “Její rourky jdou strměji od korunky dolů ve srovnání s vnější, obvykle pigmentovanou rohovinou ochranné vrstvy stěny, které jsou trochu více zešikma. Právě tato nepigmentovaná část stěny je nejodolnější vůči silám působícím zdola nahoru při došlápnutí kopyta na zem.” A teď je otázka, zda skutečně ponechávat tu nejrigidnější strukturu přední stěny neošetřenou… Konzultujte s odborníky. Já ji u našich koní netknutou nenechám, právě z toho důvodu, aby kopytní stěna nepřerůstala chodidlo a nepůsobila v prstech páka.

vy máte kopyta “zdravá”… ono je to u každého koně individuální a i 1mm méně může být pro koně už nepříjemné(záměrně nepíšu bolestivé, protože to bolet nemusí, kůň může mít jiné vjemy- brnění, mravenčení, nový pocit a jde opatrně), u koní, co mají tenké chodidlo se záměrně nechává více stěny(vodní čára je stěna zevnitř- většinou bílá i u černých kopyt) aby koně nešlapaly jen už po tak tenkém chodidle, prostě podpora, a počítat s obrusem. Ono by se mu pak zase nechtělo chodit a to je špatně. Proto to má dělat cca v 2 týdenních intervalech? aby to podpořilo, ale nepřerostlo.  Jelikož je poník chronicky zchvácen a kopytní aparát poklesl, bude mít tenké chodidlo. 

Horsana
Horsana (641 příspěvků) 16.01.2024, 15:26:47 xxx.xxx.40.140

A koľko váži poníčka?

Ak má 96 cm, tak cca tých 100 kg? 

Na jej váhu sú 4 kg sena strašne veľa, ak má tých 100 kg,  aj ak by mala povedzme tých 120, je to dvojnásobok odporúčanej dávky.

Namáčate ho vo vode? Dobré by bolo dať si stanoviť obsah NSC v sene, môže byť, že je proste príliš cukornaté.

Horsana
Horsana (641 příspěvků) 16.01.2024, 15:33:16 xxx.xxx.40.140

Edit- no, pozrela som si tie fotky, soryjako, to je čo, preboha??

Nič v zlom, kopytárčina je fajn, ak človek umí, ale toto by som riešila radikálnou úpravou a podkovou, ideálne nalepovacou, nasypala pod kobylu 45 cm pilín a nechala to odrásť, koľko bude potreba…

efe
efe (1052 příspěvků) 17.01.2024, 13:29:17 xxx.xxx.60.95

Já k výše zmíněným jménům ještě dodám kopytáře René Gobernace. Občas je složité se mu dovolat, ale jeho práce se mi vždy líbila.

šiml (neregistrovaný) 20.01.2024, 18:53:36 xxx:xxx.9f4:410

Dobrý večer, jak se poničce daří, sehnala jste kováře a veta? Někdy může vadit i tuk v krmivu, podívejte se na složení krmení.

Verun
Verun (721 příspěvků) 23.01.2024, 17:52:28 xxx.xxx.220.12

Kopíruju z FB, dávala jsem zadavatelce odkaz nahoře, tady je pokračování, kdo nemá přístup FB(já mám taky jen přístup přes dceru😊)  

zadavatelka se dále neozývá, což je škoda. 

https://www.facebook.com/michaela.s.kunova

Michaela Krejčová Včera v 13:25 ·

 ZIMNÍ LAMINITIDA Tak máme výsledky krve. Casper má všechny hodnoty naprosto v normě, cukr, inzulín, cholesterol, fruktany. Před 3 lety měl hodnoty vysoké, znamená to, že správný management, dieta, doplňky atd mohou opravdu změnit tyto hodnoty a z chronicky nemocného koně udělat zdravého 🤷‍♀️ Proč tedy nechodí? Vypadá to, že je na vině opravdu zima, potvrdilo se mi tedy, že dieteticky děláme vše dobře, jen jeho nohy nesnesou mráz. Vymýšlím nejlepší způsob, jak mu zajistit kombinaci dostatku pohybu a nohy v teple. Zatím se nejlépe jeví Back on track podložky pod bandáže a balit nohy do bandáží. Napadá mě koupit o trochu větší botičky a vystlat je ovčí vlnou. Přes nohy možná dětské oteplováky? 🤭 Poptávám staré koberce, abych mu mohla zvětšit Trek a prostor na chození, nevíte někdo o něčem? 🙏 Díky!

Pavlina (neregistrovaný) 23.01.2024, 19:47:55 xxx:xxx.9648:fdeb
Odpověď na příspěvek uživatele Verun z 23.01.2024, 17:52:28

U nás zatím lehký optimismus. Minulý týden kobyla lehla a odmítala vstát. Vzhledem k tomu že napadla halda sněhu a začaly mrazy jsem ji nechala zavřenou v boxu s hlubokou podestýlkou a lehce zfetovala. Po třech dnech už byla bez prášků a jen víc polehávala moc se nechtěla hýbat. A pak najednou ze dne na den velké zlepšení, kobyla řádí v boxe jak černá ruka a chce ven. Netuším jestli si příroda poradila sama, zabralo CBD nebo je to oteplením. Kobylu opatrně pouštím na půl hodiny ven v botách s ponožkami a zateplovacími kamašemi. Krmnou dávku jsem snížila na 3kg sena (kobyla váží cca 160kg) a až bude průjezdno budu volat veterináři na rentgeny a poté shánět kováře.

Verun
Verun (721 příspěvků) 23.01.2024, 22:27:26 xxx.xxx.220.12

bylo by dobře tu půl hodinu venku prochodit, když už může chodit.. 😉

Jsem si říkala, že asi to bude blbé, když se neozýváte, tak snad to bobře dopadne. 

DianaDSJ
DianaDSJ (6 příspěvků) 27.01.2024, 07:23:44 xxx.xxx.28.129

Podle fotek kopyt která jste sem dala, je na nich všechno špatně - jsou dlouhá a placatá, špice moc dlouhé, patky dlouhé a pod kopytem, rozpěrky položené do kopyta, nebudu vypisovat všechno, to by byl román. Při těhle kopýtkách bude mít poník permanentně otlaky a zánět kopytní škáry - proto se mu také vždy uleví když dostane léky proti bolesti.

Že poníčkovi vyšly dobře krve bych nebrala jako úplně směroplatné, je to jen fajn ve smyslu, že mu snad momentálně nehrozí metabolické schvácení. Protože ty kopýtka jsou opravdu v hrozném stavu, brala bych jako dosti reálné nebezpečí opakované přichvácení z přetížení.

Nejsem vet ani kovář, ale jako majitel poníka s kopyty v takovém stavu bych poníčka dala na hlubokou podestýlku, pohyb jen kotrolovaný po měkkém, aspoň do doby než se upraví tvar kopyt, hlavně poměr špice-patka, aby se se co nejvíc omezilo páčení do kopyta, otlaky a zánět škáry.

Také bych se snažila kopýtkům ulevit tím, že poník nebude tlustý a kopýtka ponesou co nejmenší váhu. Pokud je tlustý (má hmatná žebra?), na pár týdnů bych ho odstavila na krmnou slámu a senem jen cukrovala, nebo by měl ke slámě seno jen síťce s malými oky. Do KD bych přidala Humac, hodně se mi osvědil na zlepšení trávení. A minerálku, ale to vy asi už znáte.

Také bych si našla co nejvíc informací o kopytech, jako majitel sice nemusíte umět strouhat, ale musíte umět rozeznat škodlivou práci od slušné, a to, co jste nechala vyrobit na kopýtkách je opravdu paskvil, chudák kůň musí žít v bolesti a tak dlouho.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.