Aktuálně: 4 980 inzerátů174 030 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Kastrace feny

marcelaamax
marcelaamax (27 příspěvků) 22.03.2024, 20:18:32 xxx.xxx.189.248
Orionka:

Možná jsem měla výhodu, že jsem měla vždycky žravé psy. Miska, 30 vteřin ( možná míň ) a bylo. Když poprvé fena nedojedla večeři - něco je divně. Když nedojedla po druhé, jeli jsme na veterinu. Diagnostikován zánět dělohy, o konzervativní léčbě jsme vůbec neuvažovali, bylo jí 11. Zahojila se rychle a nezměnila se ani chuť k jídlu, ani psychika ani kondice. Tolik elánu jako roční neměla, ale stejně jako před kastrací ano. Prostě 11 léta fena.


Ono to bude dost individuální. Mame v rodině kastrovanou fenu, která byla před kastraci vyloženě nežravka, ve žrádle se nimrala; většinu pamlsků a dobrot nechtěla. Po kastraci obrovský obrat, vymetená miska během par vteřin, a celkově sežere na co přijde. A takových psů (a fen) znám víc, jen tuhle znám fakt dobre. 

Pak mám kastroavneho psa (ze zdravotních důvodu), ten byl extrémně zravy vždycky, ale to, co se děje po kastraci, je ještě mnohem větší extrém. Až jsem si myslela, jestli to není jiný zdravotní problém, ale to se vyloučilo. Chvíli jsem ještě zvažovala, ze je to nějaká jeho frustrace z toho, ze si nemohl hrát s fenou, která měla komplikace po operaci a dlouuuuuho klidový režim, i když jsem se mu to snažila vynahradit, ale hru se psem nenahradím. Nicméně už  nějakou dobu si i s fenou muže hrát, i když to jeste není 100%, a jeho extrémní žravost se nijak nelepší, takže si fakt na 90 % myslím, ze je to kastrací. Mimochodem, včera sežral třeba vařečku - čistou, umytou, ne že by na ní bylo jídlo. A výčet toho, co divného a nejedlého sežral v poslední době by byl fakt dlouhý. Plus teda dřív byl i v těchto situacích ovladatelný, aktuálně se snaží všechno do sebe natlačit i přes náhubek, a už je to normálně posedlost tím, co by sežral. Když zrovna nepracuje nebo neodpočívá, tak nedělá nic jiného, než ze se snaží najít, co by sežral, a i u toho odpočinku se musí hlídat. A jako je to masakr. 

sutrik
sutrik (309 příspěvků) 22.03.2024, 20:20:01 xxx.xxx.161.25
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 22.03.2024, 19:48:00

Taky mě to zarazilo. Kamarádka nechala koncem února vykastrovat piraňu, ze zdravotních důvodů. Jizva cca 2, možná 3 cm. Je to sice malý pes, ale i tak mně to připadá nepoměr. Jasně, třeba v případě pyometry a hodně zvětšené dělohy to bude jinak, ta se ďourkou nevejde.

Mimochodem měla piraňa druhé hárání děsné. Po měsíci začala znovu barvit. Dva měsíce byla nesvá, velkou část času neměla zájem ani o hru, ani ratloraptor ji ke hře nevyprovokoval. Bylo vidět, že se trápí. Kastrací prošla v 16 měsících a už měla cystu na vaječníku.

Plaka
Plaka (399 příspěvků) 22.03.2024, 20:28:58 xxx:xxx.1987:cd34
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 22.03.2024, 19:48:00

Kastrace u feny může znamenat v běžné řeči pejskařů odstranění nejen vaječníků, ne? Velká psice, delší jizva. 20 cm mi u feny Sarah plemene nepřijde jako něco extra. Bude se tu bazírovat na slovíčkách? 

Plaka
Plaka (399 příspěvků) 22.03.2024, 20:30:59 xxx:xxx.1987:cd34
Odpověď na příspěvek uživatele marcelaamax z 22.03.2024, 20:18:32

Tyjo, ono ho to nepřešlo? Nemá fakt nějaký neuro nebo jinší problém, podivnost je to.

marcelaamax
marcelaamax (27 příspěvků) 22.03.2024, 20:34:27 xxx.xxx.189.248
Plaka:

Tyjo, ono ho to nepřešlo? Nemá fakt nějaký neuro nebo jinší problém, podivnost je to.


Tak jako vyloženě na nějakém neuro vyšetření jsme nebyli. Ale proste jiný problém nemá, veterináři ho shledali zdravým 🤷‍♀️. A fakt je, ze se to začalo takhle zhoršovat po kastraci. 

A zas jako když si představím, jak moc se tohle zmenilo u nežravé feny, jak se z ní stala popelnice, tak mi neprijde úplně nemožné, aby se z extrémně žravého psa stalo to, co mame doma 🫣


“Sranda” je to, ze já jsem před kastrací říkala veterináři, ze přesně tohohle se bojím. Aby z toho jeho extrémního žraní nebyl ještě větší extrém, ten mi s úsměvem řekl, ze horsi to snad být nemůže a brali jsme to s humorem. A bum….


Ještě dodám, ze to ale uricte nebude běžné. Já už jsem si zvykla (a na veterine taky), ze my mame samé extrémy. To je stejné jako s fenou. Rekonvalescence po operaci, kterou podstoupila, trvá běžně 8 týdnů, u starsich psů třeba 10-12 týdnů. U nás už je to 8 MĚSÍCů - a stále to není ono. 

janaa
janaa (382 příspěvků) 22.03.2024, 20:46:47 xxx:xxx.476b:8046

Marcel,tak to je fakt masakr. Tohle jsem zažila jen u tří psů,ale u všech to byl jiný závažný problém,cukrovka,nádor někde v mozku a nádor na štítné žláze. Tohle musí být úplně na palici😢

Ad jizva - a nemůže být rozdílná velikost tím,zda se vyndavá i děloha nebo ne? Barunka měla cca 10 cm,maličkou, s tím,že děloha zůstala. Nicméně předem mě vetka upozorňovala, že dělohu nechá,jen když bude stopro v pořádku, jinak jí vyndá a rána bude větší

Plaka
Plaka (399 příspěvků) 22.03.2024, 20:46:57 xxx:xxx.1987:cd34
Odpověď na příspěvek uživatele marcelaamax z 22.03.2024, 20:34:27

Njn, mně se u psa či fen žravost po kastracích nikterak nezměnila. Na palici to musí teda být hodně. Co s tím? I všechny minerály a já nevím mega rozšířené testy krevní má pes ok? 

Sarah01
Sarah01 (1514 příspěvků) 22.03.2024, 21:02:15 xxx.xxx.162.253
kometa:

Jen 20 cm - není to překlep?


Jj, je to jen 10 cm. 😊 Jsem to nějak popletla, cca 20 cm jizvu měla moje první fenka, která měla pyometru a museli jí tehdy vzít všechno.

Sardullah
Sardullah (961 příspěvků) 22.03.2024, 21:45:45 xxx.xxx.221.216

A.D žravost… předchozí fena byla totál žravka před kastrací a po kastraci se nic nezměnilo.

Gina od 8 měsíců totál nežravka. Po kastraci, kterou měla cca ve 2,5 letech se nic nezměnilo, jídlo pořád problém a to jsem ve skrytu duše doufala, že by se to po kastraci mohlo zlepšit. No zlepšilo se to defakto až teď nedávno, kdy jí byly 4 roky… tak teda to úplně nevím jestli je to kastrací. Ne teda že by se z ní stala nějaká žravka, ale už je schopná sníst půl kila masa k večeři, aniž bych to do ní musela nacpat a musela jí krmit z ruky. Nicméně mi připadá, že přibírá že vzduchu, vypadá jak tlustoprd, ale žebra nahmatám v poho a když jí rukou uhladím chlupy, tak pas je vidět taky… ale když na ní člověk kouká, tak má záda jak stůl a zadel, jak štýrský valach. Takže mi teda spíš přijde, že tou kastrací prostě extrémně zmohutněla, než že by byla vysloveně tlustá. To teda hlídám, abychom v případě, že by se začala kulatit, tak abychom zavčasu nasadily dietou.

Na druhou stranu předchozí fena Sára na tom byla z mohutností podobně. Ale prostě jak je Ginuš hódně velká chlupatice, tak mi asi prostě přijde větčatější. 

Trickyvoo
Trickyvoo (393 příspěvků) 23.03.2024, 02:24:19 xxx.xxx.62.63
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 22.03.2024, 21:45:45

Malina po kastraci taky zmohutněla, přitom téměř vůbec neodstává žádné pamlsky a jídla má celkově méně a přitom mi přijde, že je tlustá. Bohužel je na tom jak žena po přechodu, ani nemusí jíst a stejně je oplácaná.

Ph (neregistrovaný) 23.03.2024, 09:08:17 xxx.xxx.36.53

jen tak btw. 2,5 leta fena velkeho plemene neni dodelana - zmohutnela by i bez kastrace kastrovala jsem skoro 8 lete feny a tem se nestalo nic, uz nemohutnely 😀

 ale ta pazravost - to je fakt desive.

Sarah01
Sarah01 (1514 příspěvků) 23.03.2024, 09:21:02 xxx.xxx.162.253

Ježíš, nestrašte, ta moje je žravá normálně, víc nepotřebuju. Stačí, že ta mladší sežere všechno možný, teď nedávno kus trička a rukavici. Nemůže zůstat vůbec bez dozoru, když je v dosahu něco takového.  S tím kusem trička jsem už byla fakt na nervy, jestli to vyjde ven.

Sardullah
Sardullah (961 příspěvků) 23.03.2024, 09:52:51 xxx.xxx.189.104
Ph:

jen tak btw. 2,5 leta fena velkeho plemene neni dodelana - zmohutnela by i bez kastrace kastrovala jsem skoro 8 lete feny a tem se nestalo nic, uz nemohutnely 😀

 ale ta pazravost - to je fakt desive.


No já spíš měla na mysli srovnání s mou předchozí fenou, také kastrovanou v mládí. Velmi podobný typ psa…medvědoid. A jako ta velikost je plus/mínus stejná….cca 72 cm v kohoutku a cca 55-58 kilo….ale pyrenejka je o hodně větčatější chlupatice, tak vypadá podstatně víc narostlá, to není pes, to je opravdu medvědice…jako snaží se maskovat jako pes a štěká…ale to její kroucení…kývání hlavou (nevím jak to popsat), doprovázené mručením a je toho víc, co připomíná medvědí chování…mě neoblbne… 

Lenocka
Lenocka (119 příspěvků) 23.03.2024, 10:52:58 xxx.xxx.44.42

Mám tu aktuálně 2 feny, obě kastrované jako dospělé ze zdravotních důvodů.

Ta první v 5 letech, šly jen vaječníky, děloha zůstala. Byla žravá, zůstala žravá, ale žádný extrém. Když je třeba jí zhubnout, jde to.

Druhá kastrovaná ve 3,5 letech, všechno muselo ven. Z dříve nežravky je fena zdravě při chuti. Ovšem hubnutí je fakt problém, jde to strašně blbě.

kometa
kometa (4180 příspěvků) 23.03.2024, 12:49:13 xxx.xxx.147.163
Odpověď na příspěvek uživatele Plaka z 22.03.2024, 20:28:58

Bude se tu bazírovat na slovíčkách?

Pro mě to nejsou slovíčka. Buď je to kastrace = odstranění jenom vaječníků (ovariektomie) nebo se bere i děloha (ovariohysterektomie). Jsou to dva různé zákroky. S různě velkou jizvou.

Xerxova
Xerxova (775 příspěvků) 23.03.2024, 13:01:27 xxx:xxx.cc5d:255
kometa:

Bude se tu bazírovat na slovíčkách?

Pro mě to nejsou slovíčka. Buď je to kastrace = odstranění jenom vaječníků (ovariektomie) nebo se bere i děloha (ovariohysterektomie). Jsou to dva různé zákroky. S různě velkou jizvou.


a kastrovaná fena je tedy jen ta bez vaječníků?? To je blbost - prostě česky operativně neplodná je dle mě kastrovaná…

Lenocka
Lenocka (119 příspěvků) 23.03.2024, 13:06:01 xxx.xxx.44.42
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 23.03.2024, 12:49:13

Takže mám jednu fenu kastrovanou a jednu ovariohysterektomovanou? 
🤣🤣🤣 Neee…

Sarah01
Sarah01 (1514 příspěvků) 23.03.2024, 13:06:02 xxx.xxx.162.253

Já už jsem to opravila, je to 10 cm, ještě jsem to pro jistotu přeměřila. Takže je zbytečný se v tom šťourat. Jinak možná by ta jizva byla i menší, ale na jednom ceciku byla malá nezhoubna bulka, tak ji vzali rovnou přitom.

Fikovnice
Fikovnice (4285 příspěvků) 23.03.2024, 13:23:58 xxx.xxx.60.208
Xerxova:

a kastrovaná fena je tedy jen ta bez vaječníků?? To je blbost - prostě česky operativně neplodná je dle mě kastrovaná…


Je to takové pření se o slovíčka.😉

Kastrace znamená zbavení pohlavních žláz, to jsou vaječníky. Nicméně samozřejmě, že když se vezme děloha, tak je samice neplodná také. Respektive plodnost vlastně má, ale nemá kde donosit potomka.

acher
acher (657 příspěvků) 23.03.2024, 13:35:47 xxx.xxx.222.196

Kastrace - Wikipedie

Kastrace samců se provádí odstraněním varlat (orchiektomie), u samic odstraněním vaječníků (ovariektomie) nebo vaječníků i s vejcovody a dělohou (ovariohysterektomie)


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.