Aktuálně: 4 319 inzerátů190 580 diskuzních příspěvků17 960 uživatelů

Kastrace feny

Fikovnice
Fikovnice (5279 příspěvků) 23.03.2024, 13:39:10 xxx.xxx.60.208
acher:

Kastrace - Wikipedie

Kastrace samců se provádí odstraněním varlat (orchiektomie), u samic odstraněním vaječníků (ovariektomie) nebo vaječníků i s vejcovody a dělohou (ovariohysterektomie)


No jo, wiki.

Dá se to fakt vykládat různě a ve výsledku je to stejně fuk.😉

Každopádně medicínsky kastrace = skutečně vzetí pohlavních žláz (a zbavení se tak možnosti reprodukce; mmch. ženy, které nemají dělohu, ale mají vaječníky, mohou být biologicky matkami - když jim jejich vlastní dítě odnosí náhradní matka).

Ale fena je neplodná, ať se jí vezme jakýkoli jeden z Vámi uvedených orgánů. 

kometa
kometa (5005 příspěvků) 23.03.2024, 13:54:58 xxx.xxx.147.163
Xerxova:

a kastrovaná fena je tedy jen ta bez vaječníků?? To je blbost - prostě česky operativně neplodná je dle mě kastrovaná…


Kastrace = odstranění pohlavních žláz. Vaječníků nebo varlat.

Ať si teta Wiki píše, co chce.

Sarah01
Sarah01 (2002 příspěvků) 23.03.2024, 14:34:33 xxx.xxx.162.253
kometa:

Kastrace = odstranění pohlavních žláz. Vaječníků nebo varlat.

Ať si teta Wiki píše, co chce.


Teta Wiki si může psát cokoliv, to přece všichni víme. Přesto lidi z ní často berou info jako relevantní.

Xerxova
Xerxova (936 příspěvků) 23.03.2024, 15:04:22 xxx:xxx.cc5d:255

ale vždyť vaječníky berou v obou případech. Chápu, že odborně latinsky jsou dvě verze, dvě různé operace… ale kastrovaná fena je to v obou případech. Slovíčkaření neslovíčkaření

impact
impact (578 příspěvků) 23.03.2024, 15:12:41 xxx.xxx.11.39

Já se teda s extrémní pažravostí po kastraci taky nesetkala. U nás byla extrémní pažravec jen Mercinka a ta kastrovaná nebyla… Monkey třeba byla extrémní nežravec a u ní jsem taky doufala, že by se to kastrací mohlo zlepšit. A nic. 😛

Zato jsem se několikrát setkala s tím, že si tímhle nekastrovaní psi kompenzovali nějakou psychickou bolest, stres či frustraci. Takže bych se možná v takovém případě zkusila zaměřit i tímto směrem. 

kometa
kometa (5005 příspěvků) 23.03.2024, 15:25:18 xxx.xxx.147.163
Sardullah:

Já se teda blbě zeptám….a to se jako dělá, že se feně vezme děloha a vaječníky se nechají??


Kdysi to dělávali veterináři u koček - prý, ať si užije, ale nezabřezne. O vaječníkových cystách a hyperestrogenismu se nevědělo tenkrát to, co dnes.

kometa
kometa (5005 příspěvků) 23.03.2024, 15:48:00 xxx.xxx.147.163
kometa:

Kdysi to dělávali veterináři u koček - prý, ať si užije, ale nezabřezne. O vaječníkových cystách a hyperestrogenismu se nevědělo tenkrát to, co dnes.


Edit - cysty v tomhle případě nehrozily.

Fikovnice
Fikovnice (5279 příspěvků) 23.03.2024, 22:36:55 xxx.xxx.60.208
Xerxova:

ale vždyť vaječníky berou v obou případech. Chápu, že odborně latinsky jsou dvě verze, dvě různé operace… ale kastrovaná fena je to v obou případech. Slovíčkaření neslovíčkaření


Slovíčkaření neslovíčkaření…😀

Já přece psala, že fena je tak jako tak neplodná. A za tu neplodnost může primárně odebrání vaječníků, a ta je holt podstatou kastrace.

Maja (neregistrovaný) 15.05.2024, 17:36:02 xxx.xxx.126.32

My byli na zákroku teď v pondělí.porad.je unavená a pořád by jen ležela.je to normální?

balu
balu (1879 příspěvků) 15.05.2024, 17:42:34 xxx.xxx.152.98
»
Odpověď na příspěvek uživatele Maja z 15.05.2024, 17:36:02

A jak bývá vám po operaci? 

Pokud je rána klidná, fena pije a žere, tak se nic neděje. 

Sarah01
Sarah01 (2002 příspěvků) 15.05.2024, 19:51:20 xxx.xxx.162.253
Maja:

My byli na zákroku teď v pondělí.porad.je unavená a pořád by jen ležela.je to normální?


Do vytažení stehů úplně normální stav, moje fena takhle polehávala cca 2 týdny. Po měsíci už byla ok, to už běhala jak torpédo.

impact
impact (578 příspěvků) 15.05.2024, 20:00:12 xxx.xxx.24.173
Maja:

My byli na zákroku teď v pondělí.porad.je unavená a pořád by jen ležela.je to normální?


Kastrace je velká břišní operace. Jak píše balu - pokud žere, pije a vylučuje, tak bych ji nechala odpočívat. 

Byla bych ráda, že je v klidu. Některý feny jsou po kastraci jak pometla a to je větší horor.

Sardullah
Sardullah (1272 příspěvků) 15.05.2024, 23:28:32 xxx.xxx.221.216
impact:

Kastrace je velká břišní operace. Jak píše balu - pokud žere, pije a vylučuje, tak bych ji nechala odpočívat. 

Byla bych ráda, že je v klidu. Některý feny jsou po kastraci jak pometla a to je větší horor.


Jo to je fakt… moje předchozí fena v den zákroku dospávala narkózu a druhý den se chovala, jak kdyby žádnou kastraci nepodstoupila. Jako jasně, na jednu stranu je člověk rád, že se cítí dobře, na druhou stranu je pak o to větší fuška uhlídat, aby byla v klidu, nikde neskákala a pod. 

Zrzavci
Zrzavci (3271 příspěvků) 16.05.2024, 07:10:06 xxx.xxx.226.6
»
Odpověď na příspěvek uživatele Maja z 15.05.2024, 17:36:02

Mám fenu poděsa, která je schopná doslova se zastavit hlavou o strom a pak hned běžet dál. Ale po kastraci, která, jak byla zmíněno, je opravdu velkou břišní operací a orgány si pak musí taky  nově "posedat" na ní bylo vidět, že fakt jako hodně bolí. Taky jsme první tři dny měli víc, než striktní klidový režim. Po příjezdu domů jsem ji na pelíšku přikryla, ostatní psy k ní nepouštěla a nechala ji vyspat se z narkózy, z toho, že byla s takovou bolestí na veterině, že….. že to prostě byl velmi nepříjemný zážitek. Spala dlouho, jídlo dostala rozmixované vařené kuřecí s mrkví a bramborem. Na kaši, aby břicho nemuselo pracovat a vylučování - bobkování - ji nebolelo. Dostávala tohle po celou dobu deseti dní, zpočátku dávkované po troškách a velmi často. Pít logicky nechtěla moc, byla po operaci zavodněná. Měla jsem dovolenou a ty první tři dny jsem nedělala vůbec nic, aby ji moje aktivita zbytečně neaktivovala jí taky a necárala nikde za mnou, takže jen se leželo, koukalo na televizi /já/ a spalo /ona/. Aby tělo bylo v klidu a mělo dostatek nerušeného spánku na regeneraci. První den kňourala hodně moc, bylo vidět, že ji to bolí a to máme víc, než hodně šikovného pana doktora. Kňourala ještě druhý den.

Dopřejte jí opravdu klid, velký klid, ať spí a spí, spánek posiluje. Dejte jí dobrou baštu, na venčení jen na krátké vodítko, vykonat potřebné a šup domů, první tři dny opravdu to chce striktní klidový režim. 

Zrzavci
Zrzavci (3271 příspěvků) 16.05.2024, 07:13:02 xxx.xxx.226.6
»
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 15.05.2024, 23:28:32

aby byla v klidu, nikde neskákala a pod.

no a právě proto jsem já hibernovala s ní ty první tři dny. Prostě jsem fakt jen ležela, čučela na telku, dělala zásobovačku s jídlem a zajistila krátký venčení a pak šup zase spát. Kdybych tu dovču doma využila k tomu, že něco budu dělat, stopro by cárala se mnou a chtěla dělat krávoviny s druhým psem. Takhle se prostě řízeně spalo a nic jinýho se nedělalo..🙂

edit- tenhle postup se mi osvědčil i posléze, když byla po velký operaci Bubi - čokle prostě vzali za svý, že když ležim já, tak se prostě leží a nikdo nic nevymejšlel, nedělal bejkárny a nekravil. Spalo se.

Sardullah
Sardullah (1272 příspěvků) 16.05.2024, 08:00:24 xxx.xxx.221.216
»
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 16.05.2024, 07:13:02

Tak já to praktikuju stejně…. Yvezmu si dovolenou a ležíme u televize… nic nedělám, aby se fena nesnsžila za mnou lozit. Přesně… psi jsou zvyklí, že se válíme u televize.

U Sáry ro i tak bylo náročné, protože nechápala, že nemůže dělat hopsá z gauče a hopsá na gauč a nejhorší bylo, když šel kolem našeho baráku pes a štěkal. Taky nechápala proč si nemůže hrát s Jackem. Gina polehávala na gauč a z gauče opatrně lezla… prostě jsme se válely u tý telky. Tam spíš bylo náročný to skloubit s Matějíčkem. Neexistovalo vzít ho na procházku, to by Gina začala bláznit, že chce taky, neexistovalo se s ním honit po zahradě… to prostě slyšela, věděla a nebyla v klidu… nějaké hraní doma… mordování… neexistovalo. Chudák musel prostě s náma taky ležet.

Zrzavci
Zrzavci (3271 příspěvků) 16.05.2024, 08:17:46 xxx.xxx.226.6
»
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 16.05.2024, 08:00:24

Nu však ono ho neubylooo, Rumíček taky s Tali držel basu a chrápalo se. A já si tehdy uprostřed stavění neskutečně odpočinula- prostě jsem fakt tři dny nevylezla pořádně z pelechu. výhoda zahrady - venčila jsem v pyžamu 😀 A když došlo loni na tu operaci u Bubinky, bylo to stejný, prostě se tři dny leželo a spalo. Zacpaly se všechny křesla, gauč jsem zacpala já a tak bylo pořešeno lození a skákání nahoru a dolů. Jo, tahle strategie je po všech stránkách teda výhodná. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.