Aktuálně: 4 885 inzerátů174 916 diskuzních příspěvků17 759 uživatelů

Sprejový výcvikový obojek

janaa
janaa (383 příspěvků) 19.01.2024, 08:19:56 xxx:xxx.ccac:3d15
kometa:

Děkuji. Ale obojí může dávat rány. Zejména v rukou laika. Nechci napsat hovada. Nebo ne?


Tak samozřejmě. O tom tahle diskuze a douška nebyla😉 jen reakce na terminus technicus😀

Ono hovado vážně ublíží psovi na řetízkovém obojku,že

Dublinbarzoj
Dublinbarzoj (134 příspěvků) 19.01.2024, 08:48:03 xxx.xxx.149.158

Co člověk, to názor, já mám dva rozjívené barzojí bráchy a před Vánoci , když dělali, že ohluchli a zblbli, tak jsem na ně řvala jak 🐅 “ žádný plyšáky pod stromeček, žádný piškoty, elektrický obojky dostanete”🤣. No zatím nedostali, ale pokud je člověk umí používat a nezneužívá pro své pohodlí, tak proč ne. Já si osobně myslím, že úplně největší týrání pro hafíky je, nezájem, ignorování…., prostě se jim nevěnovat. A je to týrání nakonec nejen pro ně, ale široký okolí.

megi-the-pes
megi-the-pes (2227 příspěvků) 19.01.2024, 09:02:20 xxx.xxx.124.17

Když mně pořád nikdo nevysvětlil, co to je to rozumné použití EO. Např. bych chtěla vědět, jak to mám použít u psa, co mi pronásleduje srnce.
A já potřebuji nejen 1) 2) 3)…, ale i proč ty jednotlivé kroky dělám.

A nechci, aby pes zvěř zapíral. 

Znáte někdo někoho takového, kdo umí použít EO takto? 

keriton
keriton (478 příspěvků) 19.01.2024, 09:28:00 xxx.xxx.80.121
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 19.01.2024, 09:02:20

Pokud vás to skutečně zajímá (v poslední době mám pocit, že jste někdo jiný než na ifauně, tam s vámi bývala docela sranda….)…

Jsem spíš teoretik, ale přijde mi to stejné jako s jakoukoliv jinou “korekcí” (neboli “trestem”). Nejdřív se pes musí naučit, co to znamená. Takže třeba dám nějaký povel, pes na něj nezareaguje, udělám trest (třeba hodím po něm řetízek, cuknu vodítkem, dám nějaký signál přes EO). Následně zopakuju povel a zařídím, aby ho splnil, výrazně pochválím a odměním. Pokud už se používá trest, začíná se od nejslabšího možného. Pokud pes již zná princip, často pak stačí jen cinknout řetízkem nebo pípnout přes EO.

Pokud na to nemá člověk žaludek, chce pracovat zcela bez trestů, jakože vůbec nikdy ani nezvýší na psa hlas, atd., tak to samozřejmě pro něj není. Jinek je fajn postupovat pod vedením dobrýho trenéra, kterej ví co dělá.

janaa
janaa (383 příspěvků) 19.01.2024, 12:30:53 xxx:xxx.ced0:cc87
megi-the-pes:

Když mně pořád nikdo nevysvětlil, co to je to rozumné použití EO. Např. bych chtěla vědět, jak to mám použít u psa, co mi pronásleduje srnce.
A já potřebuji nejen 1) 2) 3)…, ale i proč ty jednotlivé kroky dělám.

A nechci, aby pes zvěř zapíral. 

Znáte někdo někoho takového, kdo umí použít EO takto? 


Tak nejsprávnější je nepoužívat EO, aby pes nepronásledoval srnce, ale naučit na něm přivolání. Pes zná povel k přivolání, ale v zazvěřeném terénu na něj nedbá. Doma v klidu ho naučím přivolání na eo- Slovní povel - zvukový signál (upozornění, že pokud nedbá, přijde nepříjemný pocit) - impuls (samozřejmě ten nejslabší,který pes vnímá asi jako obtěžující hmyz). Pak tak pokračuju venku. Pokud se to pes naučí dobřena bázi reflexu,tak prostě slyší zvukový signál a už automaticky letí k páníčkovi. A ano, u zvěře třeba bude ze začátku potřeba silnější impuls. Kdysi jsem takto odnaučila srnčí lovit jagoše. Měl luxusní přivolání, ale samozřejmě u zvěře převládl jagoš s velkým J. Stačilo dvakrát použít výboj a bylo vyřešeno. Osobně nemám ráda časté použití obojku,kdy pes neví,o co jde, vyrazí za zvěří a je usmažen. To je samozřejmě nesmysl.

Letos jsem zakoupila taky EO. Poté,co jsem na honu na poslední chvíli odvolala svojí fenu, a druhou, se kterou šla, před našimi zraky srazilo auto. Čuby šly za postřeleným bažantem. Mít na krku EO, tak jí dám tu nejsilnější pecku,co jde. Za její život by mi to stálo. Takže ve volné honitbě jí prostě nosit budou. Zvlášť mladá. Chci jí přes rok naučit přivolání na vibrace, v loveckém módu píšťalku neslyší. Impulz určitě přes rok nedostane, během běžného venčení chodí na přivolání a všeobecně poslouchá. Takže není důvod. Ale s touhle “pojistkou” budu klidnější

Dublinbarzoj
Dublinbarzoj (134 příspěvků) 19.01.2024, 12:41:40 xxx.xxx.149.158

Hezky napsané, EO jako pojistka, přesně tak. Proto ta výhrůžka barzojům. Taky mají poslušnost vypilovanou, ale před Vánocemi mi právě jeden z nich, více méně z přebytku energie, přeskočil plot a skoro pod auto. Stálá jsem kousek od něj a plot nemáme nízký 🙈.  Jsou to infarktové situace .  

janaa
janaa (383 příspěvků) 19.01.2024, 12:51:43 xxx:xxx.ced0:cc87
Dublinbarzoj:

Hezky napsané, EO jako pojistka, přesně tak. Proto ta výhrůžka barzojům. Taky mají poslušnost vypilovanou, ale před Vánocemi mi právě jeden z nich, více méně z přebytku energie, přeskočil plot a skoro pod auto. Stálá jsem kousek od něj a plot nemáme nízký 🙈.  Jsou to infarktové situace .  


Hele,já to zažila poprvé,a doufám,že naposled. Jezdím tam léta,silnice je až za obr polem,nikdy tam psi nedoběhli…..jestli se holky trumfovaly,kdo bažanta chytne…. jak je zraněnej,tak psi nevidí,neslyší,to je prostě lovecký mód. My to měly za sekundu dvanáct,že se mi jí podařilo uřvat. On prostě ten pes v loveckým módu jede jinak - v bažantnici jsou dvoumetrové ploty, jednou jsem mladou našla za tím plotem. Bažant nějak prolítnul,zůstal zaklíněný z druhé strany, čuba přelezla ten plot, vyrvala ho, no a samozřejmě adrenalin opadl a ona už nevěděla,jak zpátky😀

megi-the-pes
megi-the-pes (2227 příspěvků) 19.01.2024, 14:31:37 xxx.xxx.124.17

Ahá, ten mezistupeň se zvukovým signálem je to vono. Signál a malinký výboj doma. Aby věděl, že teda něco takového existuje. 
To je legrace, tohle mi nikdo nikdy neřekl. 😀 že já vlastně tomu psovi výboj představím dopředu. Mini výboj.
Ne že bych to chtěla používat, ale takto mi to už nepřijde tak ošklivé. Vždy se povídalo akorát o tom, že pes vypálí a dostane pecku. Aby si na výboje nezvykl. 

Ta píšťalka mne moc nepotěšila, tam bych čekala, že ten pronikavý zvuk zafunguje. 

My se to učily postupným přibližováním. A třeba zajíc a veverka je úplně něco jiného než srnec. Říkal pes. To mě naštval. 
Jenže on je rozdíl pes, co mám já, a pes od janaa, co se zvěří pracuje, už ví, co to je opravdový lov. Můj pes nic neulovil. Doufám. Zdrhl mi jen jako malý. Dvakrát.

Zrzavci
Zrzavci (2879 příspěvků) 19.01.2024, 14:41:35 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 19.01.2024, 14:31:37

A třeba zajíc a veverka je úplně něco jiného než srnec. Říkal pes. To mě naštval.

zbytečně. protože:

veverka a zajíc jsou MALÁ kořist. A tam příroda dokáže psu nahrát na hadrdisk jednoduchý chování - vidíš pohyb- makej, chyť, zabij, sežer.

srna je VELKÁ kořist. A k jejímu ulovení je zapotřebí taktiky a loveckých dovedností různého typu. A to už na ten hadrdisk přiroda nenahraje, zabralo by to tam moc místa. Proto to rodiče svoje potomky musí naučit. A proto je pro člověka jednodušší svého psa naučit, jak ten lov-nelov má probíhat. 

edit - ještě - ta pí´štalka v loveckém módu, to je podle mne myšleno tak, že ten pes na honu funguje jinak než v realitě, je to podle mě ještě jiný, než pes, co nechodí na hony.

megi-the-pes
megi-the-pes (2227 příspěvků) 19.01.2024, 14:58:20 xxx.xxx.124.17
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 19.01.2024, 14:41:35

Však ona by ji chytila a sežrala, kdyby neměla tenkrát tak malinké nožičky. 😀 Ne, asi nesežrala, ono to fakt žere ty malé věci, myš a tak. Ale stejně běžela daleko… louka, silnice, lesík, pole, silnice… a pak už jsem ji neviděla. 

Stejně to je legrace. Když tady čtu, co dělá labrador. Proč by si někdo pořizoval jagoše? Aby se mohl nechat zavřít do blázince? Hned první den bych tam šla. 😀

janaa
janaa (383 příspěvků) 19.01.2024, 15:17:32 xxx.xxx.174.247

Ad píšťalka - ona funguje. V normálním životě funguje , funguje mi i u nezraněné zvěře na honu - bažanti chodí,holky čumí,ví, že nesmí, bažant vylítne, nikdo se netrefí, holky vyletí,buď samy zhodnotí,že je zdravej a nejdou za ním, nebo písknu,vrátí se. Bažant (nebo jiná zvěř) je poraněná, nastoupí totál lovecký mód, zaměření na kořist na sto procent, nevidím,neslyším, cíl zaměřen a vše okolo ztrácí smysl. Tam píšťalka přestane stoprocentně fungovat (mladá navíc prodělala zánět středouší a je nahluchlá), prostě úkol zněl jasně. Bavíme se o psech, co lov znají, umí, největší motivací pro ně je pro zvěř dojít, klidně x stovek metrů daleko a donést mi jí. A tam právě potřebuju tu pojistku. Já si dávám na silnice fakt bacha, leč jak se letos ukázalo, žádná silnice a sebemenší není dostatečně daleko a není na ní dostatečně malý provoz

janaa
janaa (383 příspěvků) 19.01.2024, 15:19:24 xxx.xxx.174.247

Ne že bych to chtěla používat, ale takto mi to už nepřijde tak ošklivé. Vždy se povídalo akorát o tom, že pes vypálí a dostane pecku. Aby si na výboje nezvykl.

Bohužel,velmi často se to takto používá, a za mě je to prostě strašně špatně

bambule
bambule (416 příspěvků) 19.01.2024, 15:25:23 xxx.xxx.73.115
Odpověď na příspěvek uživatele janaa z 19.01.2024, 15:17:32

Úplně s Vámi souhlasím, otec měl před x lety fenku foxlika a psa jagteriera a prostě práce je práce a při práci oboum přeplo a hlavně Jagoš byl neodvolatelný. Tenkrát ještě EO nebyl nebo aspoň takhle dostupné a otec kolikrát běhal nasrán po lesích a polích a hledal toho pitomce co neviděl a neslyšel. Foxlice zase vysazená na škodnou, jak chytla stopu tak pro ni přestal existovat okolní svět. 

janaa
janaa (383 příspěvků) 19.01.2024, 15:27:54 xxx.xxx.174.247
bambule:

Úplně s Vámi souhlasím, otec měl před x lety fenku foxlika a psa jagteriera a prostě práce je práce a při práci oboum přeplo a hlavně Jagoš byl neodvolatelný. Tenkrát ještě EO nebyl nebo aspoň takhle dostupné a otec kolikrát běhal nasrán po lesích a polích a hledal toho pitomce co neviděl a neslyšel. Foxlice zase vysazená na škodnou, jak chytla stopu tak pro ni přestal existovat okolní svět. 


Nj,tak teriéři,jezevčíci,honiči,to je kapitola sama pro sebe. Po generace šlechtění na samostatnost a tvrdost, tak tomu ta povaha a zaměření odpovídá

Dublinbarzoj
Dublinbarzoj (134 příspěvků) 19.01.2024, 18:59:10 xxx.xxx.149.158

Oni ti chrti jsou podobná kapitola. Chovatelce se zabil pes tak, že když byli na hradě, tak ikdyž stál vedle ní, tak v setině sekundy zareagoval na ptáka letícího kolem hradeb a skočil po něm, bohužel pod nimi hluboký sráz 😭. Oni umí třista z místa 🙈. Abych moje kluky v tomto nepodporovala tak jsem i zavrhla coursing, ikdyž by je určitě bavil. Musí si vystačit s míň loveckým vyžitím. Naštěstí jsou dva nebo jezdíme za dalšími barzoji, takže loví sebe navzájem. A je to sranda, na férovku ulovim barzoje za krk nebo ocas a skolím - oblíbená hra😁.

Odberryho
Odberryho (242 příspěvků) 19.01.2024, 20:54:51 xxx.xxx.12.86

Sprejový obojek mám pro retrívra. Proti žraní hnusů venku. To přijde mé mohutné “fuuuj!!” a když nezareaguje, dostane dvě krátké spršky. V podstatě ho to má jen vyrušit. Nijak mu to neubližuje, což zjistil a první spršku už občas ignoruje. 

Pípání je super věc, používám na přivolání, abych nemusela ječet, když je dál nebo ve skupině psů. Slyší i na písknutí. 

Vibrace vůbec nevnímá….chtěla jsem ho naučit přivolání i na ně pro případ, kdyby ohluchl ve stáří, ale zatím má asi moc životní energie,baby si všiml, že něco lehce bzučí 😅


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.