Aktuálně: 4 849 inzerátů175 219 diskuzních příspěvků17 760 uživatelů

Tichá loupež

zbynek
zbynek (919 příspěvků) autor webu
19.01.2024, 08:53:50 xxx.xxx.40.76

Příspěvek od Tom50:

Toto téma není v těchto měsících sice aktuální, nicméně slíbil jsem sdělit co tom vím a tedy plním slib. Navíc jsem zjistil, že to tu čte docela dost lidí, jen se jim nechce přispívat.

Následující jsem sice nanašel na stránkách Včelařství, ani se o tom nedočetl v odborné literatuře, slyšel jsem to od dr. Peroutky na včelařské přednášce. 

Přednáška měla základní téma - pančování medu škrobovými hydrolyzáty. To je slupina krmiv pro včely na bázi škrobu, asi většinou kukuřičného. Vedle toho jsou inverty, kdy je CHEMICKY a tedy nikoli pomocí enzymu invertázy, rozštěpen disacharid sacharoza na dva monosacharidy - glukozu a fruktozu. Zdůraznil jsem, že rozštěpení je docíleno mě neznámým chemickým procesem a já se domnívám a nemůžu nijak doložit, že to může mít na celkový zdr stav vč vliv. Opakuju, MŮŽE MÍT. A to ne na tichou loupež, ale obecně na celkovou kondici vč a může se to projevit klidně po půl roce i později. Asi tak, jako ani tisíce cigaret nikoho nezabije hned a zdánlivě nijak nevadí. Výsledek se ale obyčejně dostaví! 

Přednášející dr. Peroutka popisoval pokus konaný v Dolu, který spočíval v tom, že skupina 60 vč, stojících v jedné řadě, byla rozdělena sudý/lichý a jedněm byl podán rafinovaný cukr, druhým hydrolyzát. Po třech měsících, aniž by byla pozorována loupež nebo jakékoli zápasení včel na česnech, či cokoli neobvyklého, byly ve všech včelstvech zásoby složené napůl z cukru a napůl z hydrolyzátu. Pokus vyvolaly stížnosti včelařů, jimž bylo v jejich medu výkupci nalezeno toto krmení a oni tvrdili, že to včelstvům nepodali nikdy. Nepamatuju se, zda z toho vydal Dol nějaký výstup, nepamatuju se jak to vlastně v dalších letech pokračovalo a zda vůbec. Přednáška se uskutečnila ve Vlašimi přad asi 5-6 lety, rok a už vůbec datum si nepamatuju. 

Co jsem z výše uvedeného pro sebe vyvodil já. 

Včelstva se vzájemně vykrádají v podstatně vyšší míře, než si jsou včelaři ochotní přiznat a nebo existuje nějaká, vědou dosud neobjevená "výměna" zásob. Co mohl pozorovat každý, kdo chová víc než 2-3 vč, je, že ač jsou stejně silná vč ve stejném úle, na stejném stan., měla stejně zásob před krmením, tak po nakrmení je některé vč doslova ulité a jinde se musí ještě dokrmovat (kdo toto nezjišťuje a nebo nepostřehne, pak má zimní úhyn, často připisovaný jinému vlivu). Tento fenomén vysvětluje odborná literatura tichou loupeží.. Tedy loupeží včelařem nepozorovanou a nezpozorovatelnou. 

Já jsem přesvědčený, že k tiché loupeži přispívají očka, jinde jsem psal, že je nepoužívám nikdy a toto je jeden z mnoha důvodů, proč je nepoužívám. Všichni už viděli pokusy o vniknutí do úlu cizích včel na česně a viděli bleskurychlou obranu včelstva. Nepamatuju si, že bych viděl stejnou obranu oček a nebo o ní slyšel od těch, kdo očka dosud používají. 

Mám za to, že jsem sdělil co o tiché loupeži vím a nabídnul jsem souvislosti. Zda je to tak, jak píšu, to já nevím. Nemám ale nikdy zimní ani jiné úhyny! 

Ještě přidám co se dnes už málo ví. Jak poznat, zda mi je včelstvo vylupováno a kterým vč (třeba mnozí mají potíže uchránit oddělky). Včely na česně podezřelého vč se popráší hladkouu moukou. Ne aby někoho napadlo použít moučkový cukr!!!!! Včely se mouky hned nezbaví a je pak vidět, do kterého vč vletují ty označené. Když do žádného mého, kradou cizí včely.

zbynek
zbynek (919 příspěvků) autor webu
19.01.2024, 08:55:19 xxx.xxx.40.76

Opět se vracím k mnou založenému tématu v prosinci 2019. Dostal jsem mail od kolegy kde mi sděluje, že ke svému velkému překvapení, když šel podkládat KK pod VN, že nejen, že v KK není nic, ale dokonce že několik vč s prázdnými KK má skoro prázdná i plodiště. Protože si dávky značí křídou na úl ví, že ta vč dostala dostatečné množství zásob. Jediné vysvětlení je, že jsou vykradena TLO, protože žádné boje na česnech nebo zvýšenou aktivitu navečer nebo za chladu, kdy už ostatní vč nellétají, nezazanamenal. 

Vše se vyvíjí a tedy i můj názor dospěl ke změně. Od roku 2019, když jsem napsal první příspěvek o tiché loupeži, se domnívám, že se jedná o genetickou vadu matky, která nese gen nedostatečné obrany vlastního úlu. Proto mám za to, že nejúčinnější je takové vč nedokrmovat a nezachraňovat, ale matku usmrtit a včelstvo spojit s jiným. Nebo dokrmit a matku co nejdříve zjara vyměnit proto, aby jejích trubců bylo v okolí včelnice co nejméně. 

Včely jednotlivých včelstev se navštěvují a tvrdím, že se i natrvalo ubytovávají v cizích vč víc než si myslíme. Věda to ví jistě o trubcích. Díky tomu, že mám pořád část včelstev zrzavých po BF, je vidět na první pohled, že v kraňském vč je najednou dost včel barevných a naopak, v úlech zrzek je dost včel šedivých a třeba ještě před měsícem tomu tak nebylo (takže nejen že má matka sperma obou druhů trubců a v důsledku toho namíchané svoje vlastní potomstrvo). Mimochodem i toto by vysvětlovalo zamoření vč VD i bez rabovek. DOMNÍVÁM SE, tedy netvrdím ale domnívám se, že je dost dobře možné, že se v rámci málo probádané TLO některé včely v cizích vč trvale ubytují, nebo jak to nazvat a to i s přisátými roztoči. Otazné pak je, zda se to děje jen v rámci vlastní včelnice, případně včelnice blízkého souseda (pár desítek metrů) a nebo zda TLO probíhá i třeba na kilometrovou a větší vzdálenost. 

Pokud by tomu tak skutečně bylo, bylo by nasnadě uvažovat o jednotném způsobu a čase opatření proti VD a ne to ponechat na včelařích a jejich "svobodě". Je ale možné, že někomu vyhovuje, že se s VD nedaří účinně bojovat a že v některých letech některým včelařům padnou celé včelnice nebo velká %, například 20, 30 a i více % včelstev. No a nebo nechat vše vyhnít nějak časem, samovolně, aby nebyla dotčena práva hrstky určitého typu lidí, kteří odmítají chápat, že nejsou na světě sami a že musí brát ohledy i na ostatní. 

Tento příspěvek pokračoval v logické vyústění, ale raději jsem tu část smazal. 

Protože to pravděpodobně ihned napadne někdo z těch tří trollů, ignorujte je prosím a diskutujme na mnou nastíněné téma, případně mě, prosím, upozorněte na to, v čem se mýlím nebo bych se mýlit mohl. Výzkum neprobíhá a tak se musíme snažit pomoci si sami navzájem.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.