Aktuálně: 4 979 inzerátů174 023 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Jak jezdit poloviční zádrže

Chyška (neregistrovaný) 21.01.2024, 20:34:33 xxx.xxx.149.117

Napište jak děláte poloviční zádrž v jakém provedení se vám nejvíc osvědčila. Děkuji!

Verun
Verun (718 příspěvků) 21.01.2024, 22:33:14 xxx.xxx.220.12

Ono to není až takový , jak si představujete, že budete něco moc aktivně “dělat”. Jestli máte svého osobního koně nebo nějakého jezdíte pravidelně, jistě víte co na něj funguje. Kraťoučké vydržení otěžemi nebo ramena vzad, ztuhnutí v kříži….ale pořád to stejné. 

kometa
kometa (4180 příspěvků) 22.01.2024, 09:25:32 xxx.xxx.224.101
Chyška:

Napište jak děláte poloviční zádrž v jakém provedení se vám nejvíc osvědčila. Děkuji!


Pobídnout holení a zatáhnout břicho. Ruka vydrží.

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 23.01.2024, 08:05:55 xxx.xxx.198.226

Jé, to mám různé. Podle situace, aktivity koně, módu v kterém jedeme.

Třeba když chci zpomalit, tak opravdu vydržím rukou (pro mě to znamená, že přestanu rukou volně následovat pohyb koňské huby, ruku v pohybu zastavím, ale netahám zpět - to funguje i na zahozených otěžích), zasednu, stisknu kolena, vydechnu.

Třeba když chci zrychlit, tak nabídnu ruku (pokračuji v následování koňské huby, ale poskytnu prostor, aby si kůň se zrychlením kývnul nebo natáhnul hlavu), napřímím se v bedrech, nadechnu se, případně pobídnu (kůň běhá na myšlenku, pobízet většinou netřeba).

Třeba když chci couvat, vydržím a při začátku pohybu opět následuji hubu, nadechnu se, napřímím v bedrech a pobídnu dál za podbřišníkem (takhle ho mám naučeného).

Třeba když chci změnit směr, vydržím a zasednu a nohama a sedem navedu koně do obratu.

Ale mám chodivého koně, který nemá problém zastavit “v pozoru”, takže nemusím pobízet před zastavením, naopak víc práce je s udržením rovnoměrného konsolidovaného tempa.

DianaDSJ
DianaDSJ (6 příspěvků) 27.01.2024, 07:37:19 xxx.xxx.28.129

Můj Aha! moment když jsem se učila na poloviční zádrže byl při přechodu z prodlouženého klusu do zkráceného. Při tomhle přechodu obvykle dělám skoro bez přemýšlení co je potřeba k zádrži - vydržet rukou a zároveň koně mít na pobídce holení, aby nevypadl z rytmu nebo se neopřel do otěží proti ruce. Při poloviční zádrži je důležité aby kůň šel přeměřeně dopředu, takže při zádrži mám pocit že pohyb dopředu je dál stejně energický, jen se změní jak projde od udidla k zadním nohám. Je to těžké popsat, já sama jsem se zádržemi měla dlouho problém, dokud jsem mě trenér neposadil na svého koně, který umí. Při poloviční zádrži je hodně důležileté netahat otěže zpět, ruka musí být lehounká a měkká.

Katka Lipinská (neregistrovaný) 27.01.2024, 19:24:58 xxx.xxx.103.239
Odpověď na příspěvek uživatele Chyška z 21.01.2024, 20:34:33

To by asi bylo na delší povídání, protože poloviční zádrž má poměrně jasně dáno, jak, kdy a proč se má provádět stejně jako kterákoli jiná pomůcka. 🙂 Jestli chcete, můžu to vzít jako téma dalšího článku, zrovna jsem nad tím nedávno přemýšlela u jedné diskuze na facebooku, že zatímco všichni aspoň teoreticky vědí, jak udělat přechod, tedy celou zádrž, u té poloviční je to trochu dojmologie. Přitom to v zásadě tak složité není.

Chyška (neregistrovaný) 28.01.2024, 11:57:34 xxx.xxx.149.117

Hodně jste mi pomohli, děkuji za váš čas a kdyby vznikl na toto téma i článek budu pozorná čtenářka.

Katka Lipinská (neregistrovaný) 22.03.2024, 09:57:59 xxx.xxx.103.239

Rádo se stalo, doufám, že to pomůže.🙂 Osobně si myslím, že je to strašně důležitá věc k tomu, aby byl kůň pod jezdcem opravdu spokojený, nebyl pomůckami zaskočený a měl podmínky správně udělat to, co po něm jezdec chce. Takže je úžasné, když se člověk jezdecky dostane k tomu, že se začne poloviční zádrží zabývat a snaží se ji naučit. Pokud byste k tomu měli cokoli dalšího, klidně pište/ptejte se a není problém sepsat pokračování. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.