Aktuálně: 4 590 inzerátů178 059 diskuzních příspěvků17 802 uživatelů

Koně v zimě bez sena

Twiggy (neregistrovaný) 23.01.2024, 11:27:08 xxx.xxx.27.179

Ahoj, mám možnost dát koně do ustájení blízko domova, nicméně jsme narazila pro na jednu věc, která je pro mne velmi nezvyklá. Provozovatel má svých pár koní + pár ustájených (dohromady asi 7) a k tomu 20 ha pastvin, které mozaikovitě vypásá (jakože ohradí 2 ha, pak přežene koně a pasou další 2 ha atd.). Má však úseky, kde teď přes zimu prostě pase a nedokrmuje senem, seno mají jen v přístřešku v případě fryšného počasí. Do každého výběhu však doplňuje každý den vodu i v případě sněhové pokrývky, aby koně z žízně nežrali sníh.

Ale i tak mě zaráží. Jeho koně nevypadají vůbec zanedbaně, jsou v dobré kondici i v tomto počasí a já mám dobře krmitelného koně. Ale přeci jen…doposud jsme byla zvyklá, že i na pastevku byl k dispozici balík.

Jaká je Vaše zkušenost? Je tento model OK pro zdraví koně?

Twiggy (neregistrovaný) 23.01.2024, 11:36:02 xxx.xxx.27.179
Odpověď na příspěvek uživatele efe z 23.01.2024, 11:31:07

Ano, ještě má dosud dílce, kde je stařina a prostě pasou stařinu. Jak říkám, ti jeho koně jsou všechno typ chlaďas/poncl/hucul a všichni jsou kulatí (ale ne tlustí).

Nevím, možná je to jenom nějakej můj psychickej blok a je to na první pohled hodně survival, ale ti koně vůbec nevypadají nešťastně, mají prostor, stádo, co pít a nejsou hubení…a nebrodí se jenom někde v bahně, i když i taková místa se najdou 😀 já jsem jen zvyklá na slámu v přístřešku na zimu a balík u toho, kde se koně srocují a ládují celý den, ale zas mít koně blízko domu je taky fajn…řeším asi spíš zdravotní ohledy typu vředy….jinak já takovej pankáč nejsem, dokrmovala bych alespoň minerálku přes zimu.

efe
efe (1118 příspěvků) 23.01.2024, 11:46:06 xxx.xxx.199.5

Já nevim no, pokud je tý stařiny dost, jakože mají fakt celej den v tý hubě co žmoulat, a pokud je kůň spíš záživnější kondice, tak bych se toho nebála. Za předpokladu, že v mrazech seno bude. 

Twiggy (neregistrovaný) 23.01.2024, 12:20:03 xxx.xxx.27.179
Odpověď na příspěvek uživatele Kallisto z 23.01.2024, 12:14:58

Na plochy bez přístřešku chodí jen když je stálé počasí. Jinak jsou udělané treky z jednotlivých dílců vždy k přístřešku + v řadě dílců je lesík. 

Arbora
Arbora (316 příspěvků) 23.01.2024, 12:33:00 xxx.xxx.131.15

Záleží ako vyzerá to, čo môžu pásť a aké sú to plemená. Niečo ľahko živiteľné bude na starine prospievať, je to v podstate neskosené seno. Možno keby som nemala na výber, kone by vyzerali dobre a po ostatných stránkach by bolo všetko v poriadku (vet. starostlivosť, žiadne zranenia, kone v pohode, upratané výbehy, atď…), tak by som to skúsila. Ale asi nie teraz na zimu. 
Trochu mi to pripomína istú pani, ktorá ešte na ifaune popisovala svoje experimenty v zime bez sena.

Verun
Verun (748 příspěvků) 23.01.2024, 22:20:10 xxx.xxx.220.12

jelikož má pán primitivnější plemena, podle toho je krmí (taky bych ale takový pankáč  nebyla) , bude to vyhovovat ale vašemu koni? , ten je plemeno jaké? bude to vašemu koni stačit? a ten přístřešek je k dispozici jen někdy? udělejte si na papír  pro a proti a uvidíte.

U nás je to už bez sněhu, koně seno mají, ale v mezičase ,když nejsou u  balíku , žerou tu zmrzlou trávu-travičku, koukám na to zkrz prsty,  … a na dnešek jsem měla i sen, sháněla jsem ledoboty, ve snu se mi zchvátila kobyla, ale nebyla jsem schopná jí do toho ten led dát. ..🤭

Horsana
Horsana (650 příspěvků) 24.01.2024, 10:40:56 xxx.xxx.51.17

V niečom podobnom mám hucula a noričku, teraz sa práve koňom otvorila plocha s otavou z minulého roka.

Kone sú ako bomby, sú iba tri na XYZ hektárov plochy a dostávajú seno/senáž pravidelne nepravidelne, prístrešok nemajú, no majú prírodné závetria, v ktorých som ich nikdy nenašla, keďže tam chodím aj v čase snehových vánic a musím ich tam hľadať, pasú sa aj v úplne príšernom počasí (príšernom podľa mňa, hucul má na to iné merítko).

ALE- norička, ktorá celý život žila v režime box/výbeh potrebovala na adaptáciu rok, minulú zimu, hoci do 24/7 prišla presne 1.júna, bola podstatne chudšia, teraz je to tank.

Hucul tam minulý rok pred pastvou neschudol nič, bohužiaľ…A do hladomorne niekam na hlinu ho dávať nechcem, práve z dôvodu, že na tej starine aspoň celú deň môžu ždibať a zapájať mozočky, kam a kedy sa ukryť, atď.

Na hline s dávkovaným senom by sa skoro začal nudiť a nerobilo by mu to dobre.

Lenka.Schiller (neregistrovaný) 25.01.2024, 18:56:12 xxx.xxx.97.111

Kůň musí mít v zimě na pastvině k dispozici seno nonstop nebo skoro nonstop bez ohledu, jaké je to plemeno. Ze žraní přemrzlé trávy si může přivodit ošklivou koliku. Ustajovatel přece nestojí s teploměrem na pastvině a nekouká, kdy spadne teplota pod nulu, ne? V noci teploty klesají a přemrzlá tráva prostě pro koně vhodná dlouhodobě není, obzvlášť ne jako jediný zdroj objemového krmení. 

Může takhle kůň zimu přežít? Ano, určitě. Je to pro něj ideální? Zdaleka ne. Osobně bych se bála koně v takovém ustájení nechat. Seno je základ, kdo ho neumí dát koním několikrát denně k dispozici, neměl by provozovat komerční ustájení. 

Verun
Verun (748 příspěvků) 25.01.2024, 19:34:36 xxx.xxx.220.12

jo s tím bych souhlasila, komerční ustájení, na svých ať si pokusy dělá, asi jsem na to žrádlo pro zvířata cíťa , vždyť nemusí mít balík celý, já bych byla ráda za možnost dát trochu každý den, abych měla pocit, že není ve stresu z nedostaku potravy, něco málo v nějaké lepší kvalitě sežere, o zbytek ať se postará sám, pokud je to plemeno, které “překrmováním” trpí…

Lenka.Schiller (neregistrovaný) 25.01.2024, 20:00:05 xxx.xxx.97.111

Přesně tak to bylo myšleno, pokud má někdo u baráku svoje koně, je s nima ve dne v noci, ví, co potřebují, jak se chovají, z čeho jim je nebo není špatně - tam dokážu pochopit, že si je prostě krmí tak jak ví, že jim vyhovuje. 

Ale šoupnout koně, kterého vidím párkrát do týdne, na pastevko bez sena bych se bála. Punk je když na vás během sedlání prší nebo když chodíte na záchod do křoví. Tohle mi spíš přijde jako lenost ustajovatele. A ještě chválit ustajovatele za to, že do výběhu v zimě vozí vodu, aby nežrali sníh? Voda je snad samozřejmost, za to je chválit nemusíte … 

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 26.01.2024, 10:11:43 xxx.xxx.198.226

Ale stařina není žádná tráva. To je v podstatě seno nastojato, a ještě řádně vypláchnuté vším deštěm a vlhkostí, co se na tom sráží a v tom drží. U stařiny je úplně jedno, jak moc a kolikrát přemrzne. Akorát aby se jí kůň uživil, musí jí prostě sežrat hodně.

Anonymní (neregistrovaný) 26.01.2024, 12:37:06 xxx.xxx.97.111

Více ilustrující by bylo foto pastviny, která je předmětem diskuze, jelikož jednu věc si různí lidé můžou představit v různě příznivém světle.

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 26.01.2024, 12:50:04 xxx.xxx.198.226

No, to je pravda. Nevíme, jestli ten člověk nepase na nějaké kratině, která si drží zelenou zuby nehty… To v úvodu nezaznělo, jak ten porost vypadá. Ale pakliže je to stařina ve smyslu starého odkvetlého porostu, potom se není čeho bát.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 29.01.2024, 18:09:41 xxx.xxx.167.121

V něčem podobném mám koně 🙂 Seno vlastně mají jen v přístřešku, když je hnusně a jdou se schovat. Trávu mají všude, je to velké na pár koní a v žádném výběhu není holožír - všude má tráva miniálně 5 čísel, ale většinou víc (o dost víc) a nikdo nekolikuje, nikdo se neschvacuje, nikdo nemá vředy, nikdo nemá hlad - všichni jsou v pohodě i teď jak koule nebo minimálně v dobré výživové kondici. A když nestojí u balíku, tak je to víc nutí si potravu hledat a tím se hýbat. 

ALE - všichni koně jsou typ pony/hucul/chladnokrevník. Čili koně, jimž “polní podmínky” spíš prospívají. Špatně krmitelný kůň by to nedal.

Koně se dají dělat různě. Už jsem prošla se svým koněm několik stájí a v každé jsem se naučila něco nového/zajímavého - pro koně vhodného.

Horsana
Horsana (650 příspěvků) 31.01.2024, 15:19:24 xxx.xxx.51.17

U nás sa starina nazýva tráva, ktorá je z minulého roka, nemusí to byť nutne seno na stojato, tam kde mám koňa je to proste otava, ktorá ale narástla tak nízka, že ju nepokosili. U nás druhú kosbu v podstate nerobia už skoro nikde.

Minulý rok v marci tak úbožiatka dostali nové balíky a otvorili sa im tie plochy a do sena chodili kadiť a možno že spať, inak ignore. To už bolo takmer pred prvou trávičkou a kvôli noričke som sa tešila, kvôli huculovi sa obávala, no myslím si, že práve kvôli obrovskej rozlohe tej plochy sa nikdy, ani v najblahobytnejšej kondícii neschvátil+je to záplavové územie a trávy tam zrejme až tak cukornaté nerastú, je tam až po val hrádze iné zloženie pôdy, si myslím.

Seno nonstop-mno, keď si predstavím nejaké bahnisko a kone, čo u toho postávajú rôzne dlhý čas…nedaj bože ak je na tom ešte sieťka…ale každý robí, čo môže, veď snáď tá zima už skoro skončí…

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 31.01.2024, 19:29:47 xxx.xxx.148.18
Odpověď na příspěvek uživatele Horsana z 31.01.2024, 15:19:24

Horsano, myslíte síťky, kterými se balík obaluje anebo ty síťky, které se kupují a dávají přes balíky, ty s oky, aby kůň nežral tolik?


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.