Aktuálně: 4 958 inzerátů174 175 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

Medomet

Martin (neregistrovaný) 25.01.2024, 07:55:23 xxx.xxx.170.90

Dobrý den. Jaký je prosím rozdíl mezi medomety radiálním tangenciálním zvratnými i nezvratnými. Který z nich je lepší. Děkuji

goro
goro (185 příspěvků) 25.01.2024, 10:30:28 xxx.xxx.46.153

martin do medometu radiálneho sa ukladajú plásty radiálne ako lúče slnka, pri otáčaní medometu vyfrkáva med z oboch strán odviečkovaného plástu, točí sa jedným smerom, nehodí sa moc na medovicové medy ale obecne funguje dobre, hlavne u nižších rámikov ktoré sú vzdialené dalej od osy (väčšia odstredivá sila)

tangenciálny medomet má rámiky s medom umiestnené akoby po obvode, v mieste koša kde je najväčšia odstredivá sila (ak poznáš matematiku, tangenta je dotyčnica ku kružnici - OI)… med sa vyprázdni len z tej strany plástu, ktorá je bližšie k stene medometu, odstredivé sily med na druhej strane zatláčajú do plástu a tam zostane.. preto sa musí zastaviť, plást otočiť aby sa vytočila aj druhá strana plástu…

zvratný medomet je tangenciálny medomet, kde sa plást vloží do kazety a keď sa vytočí jedna strana, medomet zapne točenie do druhej strany a plást s kazetou sa samočinne natočí tak aby med vyfŕkal aj z druhej strany plástov…

možno je najlepší  elektrický zvratný ale je aj najdrahší… všetko závisí od počtu včiel….

Obrázek Obrázek
Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 25.01.2024, 10:40:37 xxx.xxx.139.252
Odpověď na příspěvek uživatele Martin z 25.01.2024, 07:55:23

Asi jste začátečník, podle dotazu soudě. Počáteční investice do začátku včelaření je strašidelně velká. A nevíte, zda u toho vydržíte. Proto bych si já sehnal nějaký ojetý a klidně ruční než zjistíte, zda to opravdu chete dělat (jestli třeba někdo doma není alergik a podobně). Po nabytí prvních zkušeností si na dotace koupíte už meomet pořádný.

Pozor na dvě základní věci, já si to nepohlídal a teď trpím.

Koš mého drahého medometu je málo “podseklý”, tudíž rámky v něm stojí moc svisle a kácí se dovnitř, což je pračka nervů. Vůbec by mě nenapadlo, že značka jako je Carl Fritz by mohla vyprodukovat paskvil. Pak jsem zjistil, že koše pro ně dělá Řecko…

Koš je taky z výsekového plechu a plech není odgrotovaný a tak při mytí hrozí velmi vážné pořezání.

Druhý a ještě horší nedostatek je, že je mělký. Sice koš pojme až 8 polorámků vysokých 17 cm a logicky ekvivalent celorámků, ale med nestíhá vytékat. Koš se koupe v medu a hrozí spálení motoru. A tak se v medometu dají vytáčet najednou jen 4 polorámky 39x15 a nebo jen dva celorámky. Žasnu nad tím, kam se poděla někdejší německá preciznost a domyšlenost všeho, co tento národ kdy produkoval. Asi to byl v Německu laciný šmejd pro nenáročné, ale čeští obchodníci z něj udělali stroj za 28. Před deseti lety to byla raketa.

Vezli mi to z Moravy a že mi to předají na parkovišti u dálnice, kde mi to předvedou. Pak mě sympatický šofér ukecal, že děsně pospíchá a že co bych chtěl zkoumat na NĚMECKÉM medometu tak věhlasné značky.

Píšu to jako varování a každý ať se k věci postaví jak chce. Vrátit to jako použité nešlo a nebo mi to nakukali. Taky jsem potřeboval vytáčet. Je pěkný, lacino ho prodám, nechce ho někdo? Je přece od našich nejlepších kamarádů z EU.

PETROSMORAVICUM (neregistrovaný) 25.01.2024, 17:42:42 xxx.xxx.216.41

Jedna nepřesnost pane goro - …“ktoré sú vzdialené dalej od osy (väčšia odstredivá sila)” Čím je větší vzdálenost od osy, tím je odstředivá síla menší.

goro
goro (185 příspěvků) 25.01.2024, 18:48:12 xxx.xxx.46.153

Petros ďakujem za upresnenie… fyziku som posledne mal otvorenú asi pred pol storočím…😉

som podobne už skôr praktik podobne ako Tom, a vychádzam pri “odstredivej” sile z toho že v prudkej zákrute v aute „cítime“ silu, ktorá nás pritlačí na dvere auta na vonkajšom okraji cesty…

chápem že je to v podstate len kompenzácia “dostredivej sily”…

ale takto, pravda a praktická skúsenosť je že  radiálny medomet na B rámiky musí mať v priemere aspoň 100 cm, aby sa med poriadne vytočil po celej ploche rámika. Pri radiálnom uložení rámika  bližšia časť k oske ostane nevytočená. Z toho som vychádzal keď som písal, že sa smerom k oske zmenšuje odstredivá sila a pri menších priemeroch sa môže stať že na niektoré druhy medov sa stane nepoužitelný… čo už …☹️

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 25.01.2024, 19:41:13 xxx.xxx.139.252

Netušil jsem co píše petros. S větším průměrem při stejných otáčkách roste obvodová rychlost a to bude rozhodující, protože čím blíž k ose, tím větší by musely být otáčky aby se med vůbec vytočil. Tak to píše pan kolega Goro a já to tak pochopil taky.

Jádro sdělení je ale jinde, řekl bych. Tazatel se neptá na fyziku, chce vědět jaký medomet si koupit a nechtělo se mu to hledat a nebo moc nerozuměl učeným kecům v popisech strojů (všichni se chorobně snaží o max stručnost) a chtěl praktickou radu.

Jo a pane kolego petrosmoravicum, jsem rád, že sem chodíte, napíšete nám taky něco? Jste to vy kdo měl ty parádní nástavky z rákosu?

Martin (neregistrovaný) 26.01.2024, 07:24:44 xxx.xxx.170.90

díky všem co mi moooooc pomohli.

PETROSMORAVICUM (neregistrovaný) 26.01.2024, 15:48:43 xxx.xxx.216.41
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 25.01.2024, 19:41:13

Odstředivá síla není závislá na obvodové rychlosti, ale přímo úměrně na otáčkách(úhlové rychlosti) váze tělesa a nepřímoúměrně na poloměru otáčení.

Nástavky z rákosu nejsou moje. Mám nezateplené 39x24 a chci přejít na 39x30 plodiště + nízké medníky.

Goro s tou fyziků jsme natom asi tak stejně…🙂


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.