Aktuálně: 4 956 inzerátů174 099 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Prevoz

Anonymní (neregistrovaný) 10.02.2024, 13:49:13 xxx.xxx.94.85

Chcem sa spytat ake potrebujem dokladz na prevoz kona na Slovensko a ake podmienky musia byt splnene. Kolko to asi stoji. Dakujem

efe
efe (1052 příspěvků) 12.02.2024, 09:24:32 xxx.xxx.199.5
Odpověď na příspěvek uživatele Arbora z 12.02.2024, 09:19:09

Potvrzuji to v závorce… Vloni před výjezdem na akci do DE jsem poctivě obvolávala a zjišťovala, co potřebuji a každý vet z KVS mi dal jinou informaci…

efe
efe (1052 příspěvků) 12.02.2024, 10:47:47 xxx.xxx.199.5

No tak bohužel… A pak to vysvětlujte případný kontrole někde za hranicema… Ti naštěstí nevědí vůbec nic a jediný, co byli schopní zkontrolovat, bylo řidičský oprávnění B+E a i nad tím se dohadovali pět minut…

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 12.02.2024, 12:51:47 xxx.xxx.198.226

No ale jinak kompletní a správné informace jsou pochopitelně na stránkách státní veterinární správy, tam se nespletete. Dost možná má tuto problematiku zpracovanou i web jezdci.cz někde na stránkách, tam jsem s překvapením zaregistrovala v poslední době docela užitečné informace.

Nejjednodušší je objednat si na tu dopravu zkušeného mezinárodního přepravce a nechat vše na něm. Takový etablovaný přepravce si také za svou práci ručí a pokud by vyvstal problém, bude si odpovídat i za jeho řešení.

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 13.02.2024, 07:02:17 xxx.xxx.198.226

Tak… neříkám, že je to nejlevnější 😀 Vy máte ale asi i certifikát přepravce, tak si to můžete přes ty hranice přehodit sama. Zatímco tazatel nejspíš ne.

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 13.02.2024, 10:28:52 xxx.xxx.198.226

No, to záleží na výkladu. Musíte obhájit, že ten převoz není v rámci ekonomické nebo obchodní činnosti, no a teď je otázka, jak si který orgán vyloží, že ten kůň se nakupoval. Nicméně která cesta přes hranice bude pod 50 (60) km. A nad tuto vzdálenost už nutno splňovat kdejakou podmínku.

Takže teoreticky není potřebný. Prakticky… stačí když to auto nebude řídit majitel zvířete, protože na to nemá řidičák - a už to je ekonomická činnost, páč to asi neveze zadarmo.

Arbora
Arbora (303 příspěvků) 13.02.2024, 12:05:52 xxx.xxx.131.14

"že ten převoz není v rámci ekonomické nebo obchodní činnosti"

To ale musí byť niekde v zákone definovaná ekonomická a obchodná činnosť, aby sme sa mohli baviť o tom, či to je, alebo nie je. 

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 13.02.2024, 12:15:14 xxx.xxx.198.226

No to by v zákoně definované být mělo, ale… ekonomická činnost je i prodej koně a někdo se s vámi bude hádat, že když si vezete svého koně na lesní ligu v horní dolní, tak mu zvyšujete hodnotu. Se mnou se hádali (no ale jen na internetu), celkem zaníceně. Já mám za to, že by mi tu ekonomickou činnost v případě převozu mého vlastního (ehm, no, rodinného) koně museli prokázat, a že když převoz platím já, startovné platím já, akorát na tom tratím, kůň je starý, s koňmi neobchoduji, neživím se ježděním na koni, netrénuji za peníze, a tak dále, tak v tu chvíli to ekonomická činnost není, ale dotyčný kontrolující shodný názor mít nemusí. A hned někdo vyprávěl, jak si koupili v zahraničí koně (v DE), vezli ho přes hranice, a německý někdo (nevím, jestli celník, policie, úředník…) je zastavil a kontroloval doklady, a kdyby neměli certifikát přepravce, nepustili by je dál (jestli měli i schválené vozidlo atd. to už nevím). Ale je to samozřejmě JPP (jedna pani povidala).

Já si svého koně vozím s tím, že prostě ekonomickou činnost neprovádím, a ať mi to někdo zkusí prokázat. Ale zatím mě skutečně nikdo nekontroloval, a že nejezdím přes hranice, nejspíš ani nikdy nebude.

Arbora
Arbora (303 příspěvků) 13.02.2024, 13:41:12 xxx.xxx.131.14

Zákon ale nie je o dohadovaní. Polícia môže vymáhať iba to, čo je jasne podložené. Nemôže špekulovať nad tým, či zvýšim hodnotu koňa tým, že absolvuje pár súťaží, alebo ho odveziem niekam na pastvinu, mením ustajnenie, idem na tréning.  

Priznám sa, že mám zjadenú Európu s koňmi celkom dosť, ale nestretla som sa s tým, že by kohokoľvek zaujímalo čokoľvek iné, než papiere od auta. 

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 13.02.2024, 14:28:39 xxx.xxx.198.226

Tak policie nemůže, a na tom se shodnem, a já si to myslím také. A přesně proto říkám, že by mi to v první řadě museli dokázat. No nedokázali by. Mno ale vysvětlujte to lidu.

Ono totiž aby vás mohli kontrolovat ohledně veterinárních náležitostí, musela by vás zastavit policie spolu s veterinární správou (veterinář vás nemůže legitimovat, policie nemůže kontrolovat veterinární osvědčení). A to se fakt stává minimálně, a stává se to hlavně na soustřeďovacích střediscích, kde jsou tyhlencty překladiště na dálkové transporty zvířat. Koním se to nestává, protože ty málokdy vezete v kamionu po třiceti a málokdy je vykládáte na takovémhle centru, většinou máte po cestě domluvené ustájení, když jedete tak daleko, že by to koně nemohli jet najednou.

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 13.02.2024, 14:31:04 xxx.xxx.198.226

No ale teď byla známá na školení v Pze a říkala, že školitel do nich hustil, že certifikát musejí mít i když si vezou toho poníka vzadu v dodávce na pony games. 

No ale… být školitelem, tak taky dělám na všechny bububu, aby mi nahnali další rybičky do sítě, no né? 😀 Však z toho sypou zlatky.

efe
efe (1052 příspěvků) 13.02.2024, 15:00:29 xxx.xxx.199.5

I kdyby ten kůň měl po soutěžích vyšší hodnotu, kdo mi dokáže, že ho někdy v budoucnu prodám a tím pádem na tom vydělám? To je přece nesmysl. Jezdím na soutěže pro svojí potěchu a stojí mě to nemálo peněz.

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 14.02.2024, 08:19:51 xxx.xxx.198.226

https://equichannel.cz/clanky/zdravi-a-veterinarni-pece/s-konem-na-cestach

tak nevím…

Časté diskuze se vedou o termínu „za komerčním účelem“. Proto Ministerstvo zemědělství ČR vydalo výklad, co je v případě koní, ale i jiných zvířat, za komerční účel považováno. Zjednodušeně řečeno, pokud pojedete s vlastním koněm v rámci území republiky na dovolenou, průkaz potřebovat nebudete. Pokud ale pojedete například na závody, kde dobré umístění s sebou zpravidla nese zvýšení finanční či chovné hodnoty koně, nebo pokud do svého přepravníku přiberete cizího koně (automaticky se předpokládá, že za úplatu), vyloží si kontrolní orgány přepravu vždy jako komerční. Jestliže se chystáte s koněm do zahraničí, potom je dobré mít průkaz vždy, a to i v případě, že cizím státem pouze projíždíte. Zvláště mimo EU se předpisy jednotlivých zemí mohou od těch našich výrazně lišit.

Při cestě do zahraničí přichází vedle povinnosti vlastnit průkaz dopravce i povinnost vyřídit další dokumenty…


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.