Aktuálně: 4 985 inzerátů174 060 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Teplota přes zimu

Varaxi
Varaxi (497 příspěvků) 15.02.2024, 15:41:45 xxx.xxx.191.80

Myslím, že za těch okolností je 16 metrů úplně adekvátní rozměr pro výběh i pro více slepic než čtyři. Pokud je pustíte ven párkrát do týdne, aby si nazobaly a protáhly žíly, bude to v pohodě. 
Koupila bych ty čtyři, a až nebudou nést, koupila bych k nim další čtyři. Osm se jich tam vleze, nové se naučí od starých, Vy nebudete zcela bez vajec. Když je plánujete mít na dožití, myslím, že to by mohl být funkční kompromis. 
Má to své nevýhody, jasně, ale fungovat by to mohlo a mělo. 

zvedavec
zvedavec (230 příspěvků) 15.02.2024, 17:45:18 xxx.xxx.98.153
list:

Znal jsem chovatele a posuzovatele drůbeže, který choval sasexky asi v osmi kmenech 1,5  (pokud si dobře vybavuji) na velmi malém prostoru a ty slepice byly na zeleném trávníčku. Pravdou je, že dával hodně zeleného do své směsi


Moja skúsenosť: Zdravá sliepka potrebuje nielen zelené, ale aj hrabať a hrabať a zase len hrabať - a to zelený trávniček na malom priestore dlho nevydrží. Ak  sú tam tie sliepky stále a nie sú tam len za odmenu hodinku denne.

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 15.02.2024, 20:47:20 xxx.xxx.116.3
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 15.02.2024, 15:41:45

Díky Varaxi asi máte pravdu, zní to jako dobrej plán. Jen teda s tím musím počítat v tom kurníku. A já se přesunu zpátky do tématu Jak vybavit kurník, protože to tady plevelím a to jsem nechtěla.

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 15.02.2024, 20:48:56 xxx.xxx.116.3
Odpověď na příspěvek uživatele zvedavec z 15.02.2024, 17:45:18

Já si to jako lajka taky myslím, a počítám s tím, že prostě povrch nebude krasavej. 

list
list (562 příspěvků) 16.02.2024, 08:37:16 xxx.xxx.168.162
Odpověď na příspěvek uživatele zvedavec z 15.02.2024, 17:45:18

Já jen popsal, co jsem opravdu viděl, popeliště pod kurníkem, a okolo krátký, ale zelený trávník. Aniž by to nějak síťoval, aby to nemohly zobat, či ušlapat. Mě se podařilo mít pod slepicema zelené, když jsem měl pár zakrslých na pro ně velikým prostoru🤗

K tomu hrabání ještě dodám, že ne všechna plemena jsou stejně hrabavá. Některá plemena nehrabou skoro vůbec. A ještě je to věc “osobní” potřeby dané slepice. Měl jsem holandské zakrslé, které prý nehrabou vůbec, a jedna byla vehementní hrabna. Pravda, ostatní to ani nenapadlo😉 

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 16.02.2024, 08:53:42 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele list z 16.02.2024, 08:37:16

vehementní hrabna.

🤣žiš to je boží výraz!!!!!! 

Já nebudu mít žádný plemeno vemeno, budu mít ty holky nahatý z klece, takže hý-britky. Abych si to tak upravila po svým ten název. 

Zajímalo by mě, kdybych byla bohatá, a koupila jim tam kus toho kobercovýho trávníka, za jak dlouho by to zdevastovaly. 

bohemia.gall (neregistrovaný) 16.02.2024, 09:09:24 xxx.xxx.17.208
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 16.02.2024, 08:53:42

Plastovej vydrží dlouho..

megi-the-pes
megi-the-pes (2209 příspěvků) 16.02.2024, 09:13:54 xxx.xxx.124.6

Hybridky, moje teda, hrabou hodně. Ty z farmy i ty z drůbežárny, dokonce i ty z drůbežárny nejhorší na světě. 
Nejlepší je to takhle na jaře, jdu rejt záhony, přiběhnou a rejou taky, nechám je tam a za dvě hodinky mám krásnou sypací hlínu. Jak se vyhřeje od sluníčka, polehají si tam slépky, kočky a pes a máte vysázeno. 

Varaxi
Varaxi (497 příspěvků) 16.02.2024, 09:23:59 xxx.xxx.191.80

Ale z falešného trávníku si nic nevezmou. Je to zas další kus zbytečného plastu. Nedělala bych to, pokud pro to nemáte nějaké speciální důvody. Můžou ho zašlapat do bláta a co s tím pak budete dělat?
Pokud se bojíte, že tam bude bláto, tak garantuju, že bude. Proto se hodí tam dát něco, aby ty slepičky nešlapaly v tom nejhorším, buďto částečně vyskládat tvárnicemi nebo něčím podobným, nebo tam hodit na zimu náruč listí, zkrátka to nějak alternativně zpevnit. Pokud půjdete tou dočasnou cestou s listím a slámou, tak si holky do zimy užijí víc trávy, pokud tam budete chtít dát nějaké rohože/tvárnice/cokoli, je fajn to tam dát, než to zabydlíte. Pak už se to blbě dělá, když Vám budou asistovat čtyři kusy zvědavé, všetečné a čumivé drůbeže. 
Takové střednědobé řešení je vrstva písku, tak uvažte, co je pro Vás nejlepší řešení. 
Taky je fajn mít zastřešené popeliště na trošku vyvýšeném místě, je-li tam takové. Pak tam během dešťů nezatíká a slepičky se stále můžou popelit bez ohledu na počasí. Do popeliště dejte jemný písek anebo dřevěný popel a trošku křemeliny. 

Varaxi
Varaxi (497 příspěvků) 16.02.2024, 09:26:49 xxx.xxx.191.80
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 16.02.2024, 09:13:54

Tak to je pravda - rýt se slepicemi se de facto nedá. Máchnu rýčem, slepice mám pod nohama, všude strkají zobák nebo celou hlavu, to bych jich měla za chvíli půlku dekapitovaných. Na rytí je fakt zavírám. 🙂

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 16.02.2024, 09:30:11 xxx.xxx.198.226

Já bych udělala zpevněný pochozí chodníček (po něm slépky budou chodit pouze pokud bude mokro a nebude se jim chtít chodit po měkkém) - a ten chodníček může být z odvodňovacích mřížek, roštů, které podrží pod tou pochozí vrstvou právě trochu zeleného. Navíc na tom nebude v zimě držet led. A zbytek bych nechala slépkám k volnému zpracování (samozřejmě asi tam bude ještě pár dalších roštů, po kterých se nebude cajdat, aby to v nich rostlo lépe). No a do toho okolo (na tu stranu, která se pak snadněji stáhne vějířem) se dá naházet cokoli hrabatelného, listí, štěpka, drny, žížalí farma…

megi-the-pes
megi-the-pes (2209 příspěvků) 16.02.2024, 09:34:21 xxx.xxx.124.6
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 16.02.2024, 09:26:49

Musí se rejt často, aby se vycvičily. 😀 Musím pomalu, no, jinak bych je fakt zasadila. Ale úplně odpadá práce na hroudách, ony to opravdu zpracují

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 16.02.2024, 11:03:22 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 16.02.2024, 09:23:59

To byl tuším ftip s tím plasťákem.  ?? myslim?

Popeliště bude v té zastřešené části výběhu - bude tam i krmení, popelu mám krásnýho habakůk, protože topíme v peci a to čistě, bez prasáren, písek taky mám, tady v té úrovni jsme připravena, mám nastudováno.

Chodník chci udělat k dřevěných kuláčů, to už jsem někde viděla. Vysypáno štěpkou.  Jak to vidí odborníci?

Rohože tam žádné dávat nechci, protože to by nemohly hrabat, ale mám je tedy třeba dát pod ten chodníček, je to praktičtější - třeba i pro odvod vody? nechám si poradit. Ale prioritou je pro mě, aby to bylo pro ně fajn, že to bude bordel s tím se halt musí počítat.

O listí se postará ořešák, já jim tam v době nějakých urputných deštů můžu přihodit třeba větve navíc - může být? Budou mít i venkovní bidýlko ze žebříku, aby si tam mohly posedět.

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 16.02.2024, 11:07:40 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 16.02.2024, 10:56:48

Že jo? A to vono samo! tohle fakt úplně a hned z první. Nejde mi třeba namalovat špic, já tam tu špicí tlamku prostě nedostanu, nevím jak. 

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 16.02.2024, 11:11:02 xxx.xxx.198.226

Nejsem odborník, ale jak se pod štěpkou mihne žížala nebo larvička, tak bude štěpka všude. Já bych použila něco nehrabatelnýho na svůj chodník… (já mám zatravňovací plastové dlaždice a betonové dlaždice)

Na co budou během dešťů slepicím větve? To jim je hodíte na zem nebo jako bidla? Slepice při shánění jídla chodí po zemi - bažant. To lepší dát do venku nějaké ty keře, pod kterými bude sucho a které zpevní své okolí kořeny.

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 16.02.2024, 11:16:51 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 16.02.2024, 11:11:02

štěpka -já myslím, že to z tý voliery nevylítá - bude tam pletivo , počítám s tím, že hrabat budou, proto ji tam budou mít. 

Keře tam taky budou , přesadíme jim tam 2x rybíz, který drahá polovice nemože překousat, páč je mu nevzhlednej, a než bych ho zabila, protože bych musela kopat jámu, tak ustoupím. koukala jsem, na dřištály, ty prý do výběhu dobrý, taky tam prdnu tu ostřici, ta prý je odolná. Plus vojtěšku, když se ji podaří dostat ze země ven - s tím, že vždy bude část chráněná, aby stihla dorůst a část dána v plen, ať mají holky zelený.

větve právě jen v období, kdy by tam mohla být voda - máme sice kurník přesně tak jak doporučují, v nejvyšším místě výběhu, ale teď jak lilo to je prt platný. Jsem to vyčetla jako nápad.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.