Aktuálně: 4 979 inzerátů174 019 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Neckový úl

poul (neregistrovaný) 14.02.2024, 14:06:54 xxx.xxx.10.157

Názorek na nízkonákladový úl Back Yard Hive. Je to volovina?

bohemia.gall (neregistrovaný) 14.02.2024, 14:39:10 xxx.xxx.17.13

Pro praktické včelaření je to volovina. Jedny necky na koukání a pozorování včel, proč ne. Kdo si hraje, nezlobí..

tom4
tom4 (51 příspěvků) 14.02.2024, 16:38:08 xxx.xxx.89.145

Je to volovina . Snad jen na koukání a pozorování, protože : 

Musíte si uvědomit, že 100 % volné stavby bez mezistěn poněkud snižuje výnos medu. Tedy první rok nezískáte nic , druhý rok..Mám úl ležan na teplou stavbu a včely dostávají rámky s mezistěnami a medný výnos nic moc, protože pokud budete včelařit alternativně, tedy bez mateří mřížky , plod bude všude jako na prvních záběrech vyndaného plástu-tedy nahoře med a dole plod. Čistě medové plásty -no nevím. Jak zužitkujete medný výnos z takového plástu ? Zničíte jim část plodu ? Brr, to ne.

I alternativní včelař musí myslet na to, jak bude včely léčit a chcete med z plástů, které byly v úle v době léčení, ať už čímkoli ? Já ne. ATd., atd. Tedy jak píše bohemia.gall nahoře, na koukání, třeba..

Už i ležany jsou vhodné spíš do Maďarska a dál na jih, u nás spíš vyjímečně. Takový úl co uvádíte snad používají v Africe pro opravdu primitivní včelaření, ale pokud chcete včelařit civilizovaněji, tak bych se přimlouval za jiný úl. Mimochodem, co znamená nízkonákladový ? Já viděl něco podobného prodávat cca za Kč 4-5 tis. korun, pokud to chcete vyrábět, no tak to snad, ale já bych to nechtěl

bohemia.gall (neregistrovaný) 14.02.2024, 17:04:31 xxx.xxx.17.13

“včely dostávají rámky s mezistěnami a medný výnos nic moc, protože pokud budete včelařit alternativně, tedy bez mateří mřížky , plod bude všude”….to je problém spíš mezistěn nez volné stavby. Nejde michat dve naprosto rozdílné věci..

Nechtěl jsem rozebirat něco o cem si myslím že je každému jasné. Pokud chováte vcely na divočině, je vždy ( vlastně to platí i pro rámky) u česna jeden nebo více " suchých plastů s pylem, pak plodiště, kolem kterého musí být vence zasob , teprve za plodištěm včely ukládají med. Kolik plastů kde bude, záleží na snuskovych podmínkách a síle či vitalitě včelstva. Včelstvo které je na divočině samo tvoří tvar buněk pro danou kategorii, tak jak je jim dáno a matka, pokud není z nějakého důvodu omezena, nikdy do buněk které nejsou určeny pro chov plodu, neklade. Tvar buněk ji to ani neumožňuje. Před tím by je včely nejprve musely upravit. 

Z uvedeného je jasné, že med je tak vždycky na opačné straně od česna, tedy jde před zimou nadbytečné plásty odebrat stejně jako v rámovém úlu. Že se s nimi blbě manipuluje je věc jiná…

goro
goro (183 příspěvků) 14.02.2024, 17:32:26 xxx.xxx.61.201

… presne ako píšeš, v plodisku klasicky okolo plodu zásoby a ak je to vysoký rámik tak vlastne a len “prebytok” sa ukladá ďalej do medníka …mám ležan a keď pri medobraní donesiem do medárne 2-3 rámiky iba čo zožnem posmech od pomocníkov…

chce to naozaj dobrú a intenzívnu znášku vtedy sa dožijem medu aj v ležane…😉

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 14.02.2024, 17:37:41 xxx.xxx.139.252

Mám za to, že tazatel myslí, že by se nemusel nic učit a taky to zní americky. Ve skutečnosti jak čtu BG, který to na rozdíl ode mě umí, je to mnohem větší laboráre než kalsika v normálním úle s rámky a mezistěnami. Právě úl, rámky, mezistěny, to je ta civilizace a maximální pohodlí, v tom to dokáže i člověk mdlejšího inetelektu. 

Zrovna tak Varré. Já nevím kdy tento divous žil. Vytvořil kravinu pro primitivního zemědělce, negramota, který se není schopný nic naučit, nic pochopit, protože je zaostalý primitivní křupan. Varré taky nemá rámky, ale jen horní trámky. Jen upozorňuju, že kdo je blb už dávno v zemědělství není, naopak, dnes to dokáží dělat jen ti chytřejší z nás.

Prostě někdo si libuje napodobovat primitivy. Tak jo. Já bych se raději zhlížel v někom jako byl Einstein a ne v domorodci z Konga. Ale proti gustu žádnej dišputát, jak se říkávalo.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 14.02.2024, 18:16:40 xxx:xxx.9911:3595

Pokud to řeknu z pohledu začátečníka, pak včelaření v těchhle typech úlu, pokud chcete dostat od včel nějaký med a není to jen hračka, je mnohonásobně složitější, než v nástavkových úlech s rámky. Nástavkový úl má pravidla a i když budete, jako já, leccos dělat blbě, stejně se nakonec můžete dobrat alespoń průměrných výsledků.

Pokud chcete úspěšně včelařit s podobným typem úlu jako tu zmiňujete, je to aspoň podle mě mnohem náročnější na zkušenost a znalosti.

bohemia.gall (neregistrovaný) 14.02.2024, 20:15:17 xxx.xxx.17.13

Tak hlavně jak psal tom4 je to ul používaný v Africe, to znamená nejen jinou včelu ale hlavně prakticky permanentní snůšku přerušenou jenom obdobím dešťů. Žádná zima….

Anonymní (neregistrovaný) 23.02.2024, 10:42:14 xxx.xxx.82.169

Na včelaření s cílem maximalizovat zisk medu to opravdu není. Je to spíše taková ukázka přirozeného života včelstva. I když je dílo rozběratelné, tak díky pouze horní loučce je možná pouze těžba medu v plástu.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.