Aktuálně: 4 978 inzerátů173 961 diskuzních příspěvků17 749 uživatelů

Červi v bobkách🤐

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 16.02.2024, 15:47:39 xxx.xxx.87.47

Zdarec,

už i na mě došlo a poprvé za svou koňskou kariéru jsem objevila (dle vet) škrkavku. A já nějak neumím pochopit jakto, resp proč zrovna teď, když nepozoruji nějakou významnou změnu - ve zdraví, ve stádě, … Jedná se o stádečko 4 dospělých jedinců, pravidelně odčervovaných (dle schémat dvorního veta). 

V minulosti bylo na pastvině hříbě(1,5r), ktere si dovezlo skrkavky od chovatele, který moc neodčervoval. Na konto nálezu se odčervovalo cíleně a intenzivně. Od srpna jsem přijela jen já se dvěma koňmi, do té doby pravidelně odčervovaných dle vetky a před odjezdem extra. Na konci září nás 1,5roček opustil. Žádné marodění jsem doteď s nimi neřešila (imunita) - nenapadá mě proč, zrovna teď - resp co jsem asi ještě neodhalila. Ode dneška nachazíme již ve třetím bobanu minimálně 3-5 červů. Pastvina se uklízí téměř každý den (max t3 dny) - takže jo, myslím, že zkoumáme téměř každý boban. Přehled máme. 

Budete mít odpověď na otázku? Jaké jsou vlastně nyní nejnovější poznatky ohledně odčervení při takovém “zamoření” koně i pastviny. Našla jsem články staré 10 let - např na equichannelu. Dá se spolehnout? Necchi mít koně i pastviny zamořené ☹️

kometa
kometa (4173 příspěvků) 16.02.2024, 16:00:34 xxx.xxx.147.163
Odpověď na příspěvek uživatele evcusik z 16.02.2024, 15:47:39

Protože bohužel rezistence. A individuální imunita.

Je zvláštní, že i při takovém poctivém sbírání bobků jsou koně začervení.

Kolegyně přes parazity mi říkala, že nejnovější (teda relativně) trend je odčervování dvakrát po sobě stejnou účinnou látkou a pak zase vyměnit. V případě “endazolů” v intervalu 14 dní.

Kamarádka odčervuje cíleně jedince po pozitivní koprologii. Ale chvíli mi trvalo jí vysvětlit, že odčervování čtyřikrát ročně naslepo není ta správná cesta.

kometa
kometa (4173 příspěvků) 16.02.2024, 16:05:36 xxx.xxx.147.163
evcusik:

Zapomněla jsem poděkovat 🙂 a obrázky.

Obrázek Obrázek Obrázek

Teda, já nejsem extra odborník, ale nejsou to spíš roupi než škrkavky? Podle velikosti. Protože s těmi se blbě bojuje. Zkuste oslovit Horsanu, ta má v tomhle ohledu bohaté zkušenosti.

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 16.02.2024, 16:19:32 xxx.xxx.87.47
kometa:

Teda, já nejsem extra odborník, ale nejsou to spíš roupi než škrkavky? Podle velikosti. Protože s těmi se blbě bojuje. Zkuste oslovit Horsanu, ta má v tomhle ohledu bohaté zkušenosti.


Fotky byly zaslané vetovi. Já osobní zkušenost nemám. Podle fotek z google (po zadání latinského názvu) se víc přikláním k roupum - skrz tvar, barvu těla. 

Ale nikdo se nedrbe, ani poníci skrz hustou srst a teplé počasí. Na prdelky jsme koukali hned - tam nic.

Edit: před 2 lety tu byl na samostatném výběhu (nyní součást pastviny) kůň, u kterého byl potvrzeny roupy - taky se významně nedrbal, neprojevoval diskomfort. 

Svoje koně mám 4 a 10 let, ani u jednoho jsem za ta léta neřešila červí nákazu. Průběžné se dělala kopro flotací a dle vet nebylo třeba odčervovat.

kometa
kometa (4173 příspěvků) 16.02.2024, 16:44:42 xxx.xxx.147.163
Odpověď na příspěvek uživatele evcusik z 16.02.2024, 16:19:32

Nemusí se drbat. Kamarádka tohle řešila u poničky - má ji léta, nikam nejezdí, chodí do samostatného výběhu s další kobylou (pravda, ta měla roupy před léty, koprologií zjištěná mírná invaze  bez dalších příznaků), výběh pravidelně sbírán. A najednou je měla. Přesně jako v bobcích u vás.

Proběhlo intenzívní odčervení předem i zadem - na radu Horsany a je klid.

Verun
Verun (718 příspěvků) 16.02.2024, 18:31:32 xxx.xxx.220.12
kometa:

Teda, já nejsem extra odborník, ale nejsou to spíš roupi než škrkavky? Podle velikosti. Protože s těmi se blbě bojuje. Zkuste oslovit Horsanu, ta má v tomhle ohledu bohaté zkušenosti.


podle velikosti a podle ztenčeného konečku

škrkavky v tenkém střevě, roupy v tlustém střevě samičky vylézají  z konečníku…proto asi odešly i s bobanama, když byly na cestě😉

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 17.02.2024, 12:21:56 xxx.xxx.87.47

Doufám, že brzy Horsana příjde - druhý (osobní) vet říká též roupy. Takže fakt fajn, že člověk neví, na jakou stranu se přiklonit 😀

Horsana
Horsana (641 příspěvků) 17.02.2024, 13:03:01 xxx.xxx.40.140

Zdravím, v poslednej dobe som zahltená fotkami parazitov, roupi vedú a ja si myslím, že na foto sú oni, no chýba mierka, aké boli cca veľké? 

Ak ste aj mali škrkavky, alebo roupi, pomôže fenbendazol v dávke 10 mg/kg- bacha, tu sa robí prepočet, Panacur je ciachovaný na dávku 7,5 mg. Kúra 5 dní, potom ja ortodoxne dávam Equest Pramox a kontrola a očista okolia ritnej oblasti. Dávala som bežne aj Noromectin do rekta na ten šiesty deň. 

Teraz proste z koní lezie všetko, väčšinou ale už po cielenom odčervení, no mechanicky sa čistia boxy, dezinfikujú, atď. S pastvou roupi väčšinou zmiznú a objavia sa zase až v jesennom prechodnom období.

Akurát ropi koňovi až tak nevadia, skôr ale osídlia slabšieho jedince, zvláštne je, že sú to veľmi často kone s ortopedickými problémami. Žiaden si nikdy chvost neškrabal, to sa tak tradovalo od dôb, kedy sa odčervovali injekčným ivermektínom ,plevami a cesnakom.

Mimochodom, podávali sa proti roupom cesnakové klyzmy do rekta.

V tom odčervovaní sa urobilo strašne veľa chýb, ľudia, a žiaľ ani veti tomu nerozumejú a pasty sa aplikovali úplne živelne, nezmyselne, poddávkovávali sa, atď.

Horsana
Horsana (641 příspěvků) 17.02.2024, 13:06:05 xxx.xxx.40.140

Nenávidím parazity, vždy ma fascinovali, lebo som videla, čo dokážu a teraz mi zabili Hůričku a ja sa im budem mstiť ako budem vládať 🌩️💣😠

Verun
Verun (718 příspěvků) 17.02.2024, 13:23:21 xxx.xxx.220.12

Na škrkavku může evcusik odebrat trus (vyloženě na vajíčka škrkavek) 

ještě jsem chtěla napsat, měl koník kašel nebo nudle? škrkavka migruje přes plíce…

Fikovnice
Fikovnice (4276 příspěvků) 17.02.2024, 14:07:26 xxx.xxx.177.249
Horsana:

Nenávidím parazity, vždy ma fascinovali, lebo som videla, čo dokážu a teraz mi zabili Hůričku a ja sa im budem mstiť ako budem vládať 🌩️💣😠


To máme stejné. Nenávidím a štítím se parazitů (obzvl. červů), přesto mě fascinují!

Zaobírali jsme se teď škrkavkami, tasemnicemi a roupy ve vlákně, co vše lze chytit od kočky. Název teď nevím…

Každopádně v koních se nevyznám a na té fotce od zadavatelky na první dobrou mě napadlo, že jde o škrkavky. Tak jsem ráda, že se zde zase něco přiučím👍…a koukám teda, že jsem se mýlila.

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 17.02.2024, 15:43:30 xxx.xxx.87.47
Horsana:

Zdravím, v poslednej dobe som zahltená fotkami parazitov, roupi vedú a ja si myslím, že na foto sú oni, no chýba mierka, aké boli cca veľké? 

Ak ste aj mali škrkavky, alebo roupi, pomôže fenbendazol v dávke 10 mg/kg- bacha, tu sa robí prepočet, Panacur je ciachovaný na dávku 7,5 mg. Kúra 5 dní, potom ja ortodoxne dávam Equest Pramox a kontrola a očista okolia ritnej oblasti. Dávala som bežne aj Noromectin do rekta na ten šiesty deň. 

Teraz proste z koní lezie všetko, väčšinou ale už po cielenom odčervení, no mechanicky sa čistia boxy, dezinfikujú, atď. S pastvou roupi väčšinou zmiznú a objavia sa zase až v jesennom prechodnom období.

Akurát ropi koňovi až tak nevadia, skôr ale osídlia slabšieho jedince, zvláštne je, že sú to veľmi často kone s ortopedickými problémami. Žiaden si nikdy chvost neškrabal, to sa tak tradovalo od dôb, kedy sa odčervovali injekčným ivermektínom ,plevami a cesnakom.

Mimochodom, podávali sa proti roupom cesnakové klyzmy do rekta.

V tom odčervovaní sa urobilo strašne veľa chýb, ľudia, a žiaľ ani veti tomu nerozumejú a pasty sa aplikovali úplne živelne, nezmyselne, poddávkovávali sa, atď.


Ti vyfocení zblízka měli 3,5cm. Další už byly spíše menší. 

Moc moc děkuji ;) vážím si pomoci. 

Jinak odpovídám na kašel - ano je zde kůň který má kašel, který nic moc neodpovídá na léčbu a během pár dní se právě na to konto bude dělat endoskopie. V podezření však je jiný kůň, že vytrousil červy. 

Panacur piksla objednaná, tak se půjde ihned do boje🙈 a jarní úklid prostor holt musí přijít teď 🙈

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 17.02.2024, 15:45:52 xxx.xxx.87.47
Verun:

Na škrkavku může evcusik odebrat trus (vyloženě na vajíčka škrkavek) 

ještě jsem chtěla napsat, měl koník kašel nebo nudle? škrkavka migruje přes plíce…


Hovnajsy si udělají výlet - o tom žádná, jen ať s epotrvdi co tam ještě je

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 17.02.2024, 17:42:49 xxx.xxx.87.47

Ještě dotaz - jak s dezinfekci stáje, existuje vyloženě něco silného na červy - roupy. Doposvad jsme vapnily. Tak jestli enkoupit něco “lepšího”. Byl nám doporučen Stalosan - nevíte neznáte?

kometa
kometa (4173 příspěvků) 17.02.2024, 17:59:56 xxx.xxx.147.163
Odpověď na příspěvek uživatele evcusik z 17.02.2024, 17:42:49

99% asanace vám udělá mechanická očista. Neboli, když pořádně nevydrbete, je použitá dezinfekce nepodstatná.

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 26.02.2024, 14:24:00 xxx.xxx.91.101
Odpověď na příspěvek uživatele Horsana z 24.02.2024, 13:24:33

Už jsme měli osobně vet a sklíčko z prďky - > roupy. Už mají po kůře panacuru a my jdeme drbat příbytky. Prej nejlépe spálit a postavit znovu 😀


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.