Aktuálně: 4 949 inzerátů174 083 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Otrava slepic náprstníkem

Quash
Quash (273 příspěvků) 20.02.2024, 09:39:52 xxx.xxx.33.234
Odpověď na příspěvek uživatele zvedavec z 20.02.2024, 09:01:55

Já také ne. Náš jezevčík si  kdysi chodil trhat hrozny přímo do skleníku. A nic mu nebylo. Teď máme hrozno oplocené všude tam, kam chodí psi navolno. Pro jistotu.

lesnizinka
lesnizinka (1541 příspěvků) 20.02.2024, 10:18:11 xxx.xxx.95.92

Sestřenky feňule jí každý rok obírá celý ,,vinohrad" co se jí táhne po zdi. Kámoška dává hrozinky psům jako odměny, protože je mají hrozně rádi. Zrovna s hrozny a hrozinkama je to podle mě nafouknutá bublina made in USA. Navíc většina američanů je moc tupých na to, aby byli schopní posoudit, po čem se jim otrávil pes😏 

Fikovnice
Fikovnice (4285 příspěvků) 20.02.2024, 11:48:45 xxx.xxx.177.249
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 20.02.2024, 08:25:47

Takto se stal největší lékový průser v dějinách. Thalidomid. Králíci mají toxické dávky výrazně výrazně výš než lidi. 

Dodnes žijí “thalidomidové děti”, nejtypičtěji s fokoméliemi…😢

lesnizinka
lesnizinka (1541 příspěvků) 20.02.2024, 12:18:55 xxx.xxx.95.92
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 20.02.2024, 11:48:45

Koukla jsem na to, o co šlo a: na to, že přípravek během 10let užívalo 5 milionů lidí, se narodilo ,,jen" 17 tisíc znetvořených dětí. Ač hrozné, nakonec to dopadlo ještě relativně dobře. U užívání šlo i na načasování, kdy ho ona těhotná brala. 

To jen tak, když už jsem to přelouskala😉

kometa
kometa (4186 příspěvků) 20.02.2024, 13:00:06 xxx.xxx.224.101
Fikovnice:

Takto se stal největší lékový průser v dějinách. Thalidomid. Králíci mají toxické dávky výrazně výrazně výš než lidi. 

Dodnes žijí “thalidomidové děti”, nejtypičtěji s fokoméliemi…😢


A často i hluché.

To o těch králících jsem nevěděla. Zařadím do výuky.

To vždycky vyprávím dětem v patologii, když se bavíme o vrozených vývojových poruchách. Články v časopisech si pamatuji i osobně, byť jsem tenkrát byla ještě dítě. A vlastně i dokument.

A podruhé ve farmakologii, když probíráme screening, proč to tak dlouho trvá a proč je důležitý.

Znáte Únosné riziko od Cooka?

AAA (neregistrovaný) 20.02.2024, 13:13:22 xxx.xxx.0.243
kometa:

Na digitalin antidotum není. Viz výše.

Možná u ptáků není ten účinek tak dramatický. Jak mají rychlejší metabolismus, tak zvládají i jedovaté bobule, které by savce zabily. Ale alkaloidy jsou obecně dost jedovaté a smrtící.

Celý ten dotaz je takový zvláštní.


Ne nadarmo se říká,že příroda je všemocná čarodějka.Ptáci konzumují hodně rozdílné věci než savci,může docházet k neutralizaci.Papoušci ve své domovině hodně navštěvují jíloviště,požírají jíl,spáleniště kde konzumují dřevěné uhlí ,žerou vápenaté ulity a spoustu jiných věcí včetně větví a dalšího s velkým obsahem vlákniny,která zrychluje posun stravy ve střevech a jde to rychle ven.Možná i proto se do organizmu nestíhá dostat tak vysoká hladina škodlivin jako u savců.Píši jen svoje úvahy,papoušky mám hodně zmapované,rychlý metabolizmus,vykálejí se X kráte denně.A na základě toho rychlého metabolizmu pokud marodějí a nasadíte správnou léčbu to trvá podstatně kratší dobu než u savců .Ale nikdy nesmíte čekat do druhého dne,řešit okamžitě při nálezu nemocného jedince,pak je velká naděje na záchranu.Stovky hodin jsem se naponocoval s nemocnými papoušky,jsou to moje dětičky,tak pro ně vždy dělám maximum.🙂

Fikovnice
Fikovnice (4285 příspěvků) 20.02.2024, 13:58:12 xxx.xxx.177.249
kometa:

A často i hluché.

To o těch králících jsem nevěděla. Zařadím do výuky.

To vždycky vyprávím dětem v patologii, když se bavíme o vrozených vývojových poruchách. Články v časopisech si pamatuji i osobně, byť jsem tenkrát byla ještě dítě. A vlastně i dokument.

A podruhé ve farmakologii, když probíráme screening, proč to tak dlouho trvá a proč je důležitý.

Znáte Únosné riziko od Cooka?


Dokument na YT? V ENG? Ten je dobrý, jsou tam výpovědi a osudy thalidomidových “dětí”. 

Ono bylo štěstí, že Contergan (= thalidomid) v řadě zemí nebyl registrován, a to ani v tehdejším Československu.

AAA (neregistrovaný) 21.02.2024, 18:43:02 xxx.xxx.0.243
Quash:

Podobně  je to vlastně s hroznovým vínem, příp. rozinkami. A taky zatím, myslím, nevíme, proč jednomu psu způsobí akutní selhání ledvin a jinému ne. Také se spekulovalo nad odrůdami, ale nevím, jestli se došlo k nějakému závěru.

https://www.pespritelcloveka.cz/je-hroznove-vino-pro-psa-jedovate/


Problém s ledvinami mě oživil jednu událost starou skoro čtyřicet let.Můj syn,byly mu asi tři roky se najedl bobulí Přísavníku,nevím kolik toho snědl,ale měl obarvenou pusu i jazyk.Skočil jsem na kolo,lékárna byla blízko.Lékárník velice ochotný a zavolal na toxikologii.Jeho odpověď byla,že by se nemělo nic stát,jen synovi podávat více tekutin,že v těch bobulích je vysoká hladina kyseliny Štavelové,která by mohla krystalizovat v ledvinách a ucpat je.To samé se děje u těch psů,ale jen někdy,může to být odrůdou vína,nebo podmínkami kde roste.Víno jí může obsahovat také,našel jsem diplomku na netu,tam je to dobře popsané,vliv podobný jak jsem uvedl u Avokáda,ponebí,odrůda atd.Pak plody obsahují podle podmínek různé hladiny chemických látek.🙂

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kyselina_%C5%A1%C5%A5avelov%C3%A1

https://theses.cz/id/vea87t/zaverecna_prace.pdf

AAA (neregistrovaný) 21.02.2024, 19:42:31 xxx.xxx.0.243
lesnizinka:

Ježíš, asi jsem slepá, ale já jsem tam nic o kyselině šťavelové nenašla, ale přiznám, že jsem nedočetla do konce, jen složení. 


Ono se o té kyselině Šťavelové píše v mnoha podobách jejího názvu.Základem je,že je obsažena ve všech kyselých plodech,ale její hladina se různí.🙂

megi-the-pes
megi-the-pes (2210 příspěvků) 21.02.2024, 20:15:28 xxx.xxx.124.6

Má jít o kys. vinnou a vinný kámen. Vtipný název. Je to draselná sůl té vinné. Jsem se dověděla teď. 
Někdo na to přišel kvůli modelíně. 
Je to logické.
Co obsahuje víno, rozinky,… navíc oproti zelenině, ovoci?

Kys. šťavelovou obsahuje i brokolice, petržel, zelí, kapusta,… a psi toto jí bez trablů, nebo teda nevím, že by se nějaký otrávil.

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 22.02.2024, 06:41:48 xxx.xxx.198.226

Asi to jedí ale tepelně upravené, ne? Mám dojem, že tepelná úprava se šťavelkou něco udělá. Aha, tak ne tepelná úprava jako taková, ale spíš to, že se při tom louhuje ve vodě, když tu vodu teda pak psékovi nedáte.

https://jidelny.cz/antinutricni-latky/

Kyselina šťavelová se vyskytuje v mnoha druzích ovoce a zeleniny. Váže minerální látky, zejména vápník a železo, do nerozpustných a nevyužitelných komplexů. Vápník navázaný na kyselinu způsobuje v ledvinách ledvinové kameny. K tvorbě ledvinových kamenů může docházet, je-li současně nedostatečný příjem vápníku a vitaminu D…

No a málokdo ochudí psovi potravu o vápník.

AAA (neregistrovaný) 22.02.2024, 13:35:00 xxx.xxx.0.243
Buggyra:

Asi to jedí ale tepelně upravené, ne? Mám dojem, že tepelná úprava se šťavelkou něco udělá. Aha, tak ne tepelná úprava jako taková, ale spíš to, že se při tom louhuje ve vodě, když tu vodu teda pak psékovi nedáte.

https://jidelny.cz/antinutricni-latky/

Kyselina šťavelová se vyskytuje v mnoha druzích ovoce a zeleniny. Váže minerální látky, zejména vápník a železo, do nerozpustných a nevyužitelných komplexů. Vápník navázaný na kyselinu způsobuje v ledvinách ledvinové kameny. K tvorbě ledvinových kamenů může docházet, je-li současně nedostatečný příjem vápníku a vitaminu D…

No a málokdo ochudí psovi potravu o vápník.


Píšete to dobře.Z toho vyplývá proč na toxikologii doporučili synovi hodně pít,štavelovou kyselinu rozředit vyšší dávkou přísunu tekutin.

Zde někteří uvádějí,že je i v jiných plodech,ano je,ale jaká hladina?A v těch odrůdách vín se také liší.Všeobecně je známo,že nejvyšší hladinu této kyseliny mají kyselé plody,takže srovnání s jinými nekyselými plody nebude podle hladiny v nich úplně OK,základ je vždy koncentrace určité látky a v tom tkví problém.Potom také organizmus daného zvířete,vemte v potaz lidi,někdo sní cokoli a nic,druhému některé potraviny včetně ovoce a zeleniny vyvolávají problém.Je to zajímavé téma,víno mám na zahrádce také,když na podzim opadává,psi ho žerou, tmavé modré,sladké,jen hodně jadýrek,odrůdu nevím,je rezistentní,nemohu stříkat kvůli ptákům,pne se před voliérami,dvě rostliny,nějakých dvanáct metrů.🙂


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.