Aktuálně: 4 957 inzerátů174 122 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

Naozaj včely bez tohto neprežijú???

goro
goro (185 příspěvků) 24.02.2024, 19:34:37 xxx.xxx.207.211

trochu som v šoku z toho čo všetko dokážu včelári do včiel na jar nafutrovať. v princípe som proti podnecovaniu včelstiev na jar  len z dôvodu “aby sa rozplodovali” ale keď som si prečítal čo do svojich včiel napchal v medoceste jeden veľkovčelár na juhu slovenska, priznám sa zostal som trochu v šoku… však posúďte sami, dám sem jeho “recept” :

“Vcera som vyrobil druhu davku cesta. Je to cukrovo kvasnicove s vitaminmi. Ak niekomu pomoze. napisem co som tam dal: 200 kg - praskoveho cukru 12 kg - pekarenske drozdie 1 kg - Nutri Mix Supervit D 0,5 kg - Kyselina huminova 0,5 kg - Havajska Spirulina 1 kg - Kyselina citronova 0,5 kg - Propoul 0,5 l - Koloid striebra 3 kg - Pivovarske kvasnice 60 amp. - Probio - Fix inum 60 amp. - Laktobacily 9 30 amp. - Laktobacily 6 20 amp. - Laktobacily 10 Prémium 90 amp. - Vitamin B komplex 100 gr. - Neo komplex- B 60 tabl. - B - komplex Forte + vit C (rozpustene vo vode) 40 amp. - Biopron 9 Balance 30 amp. - Biopron 9 Prémium 60 gr. - Omni Biotic 6 420 ml. - Probiotics 100 gr. - Apilac 1 lit. - Apibiovit 1 lit. - Nonosz Mozno je toho aj vela ale snad ich neotravím vitaminmi :D Promotor, ani Híve alive som tam nedal tie dam do sirupu..”

drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 24.02.2024, 20:22:54 xxx:xxx.f24:15de

Já tedy nevím, není lepší jim nechat třeba nějaký med? Já jim nechávám část medu a samozřejmě cukr. Na jare jsem přikrmila jen oddělky a nemám pocit, že bych je šidila.

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 24.02.2024, 21:14:14 xxx.xxx.139.252

Nevíme kolik má včelstev a kolik toho šmejdu vyjde na jedno. Mám za to, že Sedláčkovo kvasnicové těsto, které horem dolem vnucuje a ukazuje ve videích, jak to do svých včel pere pod tlakem, bude mít podobné složení. Já tvrdím, že do včel nesmí přijít nikdy syntetického nic. Je až děsivé, že někdo to dovolí ochutnat dětem, kterým to chutná!! Pravda, kolega mi to říkal o obyčejném bílém těstě a to Sedláčkovo bílkovinové je hnědé. Ale pamatuju si z dětství, že to táta jednou koupil (jmeniovalo se to medosměs a nebylo to nic laciného), protože nestíhal vyrobit medocukrové těsto. Bylo mi asi 8, ochutnal jsem to a nebylo to špatné. Máma mě těžce znectila, že nevíme, co do toho ve fabrice namíchali a že je na nálepce jasně napsáno POUZE pro krmení včel a vykřičník. Od té doby mám averzi ke všem umělým krmivům.

Ale. Je to asi 6 - 7 let jsem koupil 5 sáčků hnědě ošklivě vypadajícího, údajně bílkovinného těsta od Sedláčkovy firmy a dal to včelám. Nezjistil jsem vůbec žádný rozdíl v rozvoji a medném výnosu od ostatních včelstev a tudíž jsem usoudil, že se nemýlím když tvrdím, že je to akorát chyták na peníze vylákané z kapes méně chytrých. A protože drtivá většina včelařů vytáčí med z rámků kde byl plod, moc bych ani nechtěl vidět, co by dobrá laboratoř našla v medu velkovčelařského podnikatele, kterého zmiňuje pan kolega Goro.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.