Aktuálně: 4 950 inzerátů174 087 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Kohoutek tasemnice - dotaz na Bodlinku

sharingan
sharingan (104 příspěvků) 02.03.2024, 19:00:50 xxx.xxx.137.199

Zdravím, chtěl jsem se zeptat, kdy by na tasemnice u kohouta měl zapůsobit fembendazol (v Panacuru). Mám u sebe pár dní odděleného nového loňského cca tříkilového kohoutka faverolky od kolegy. Zavšivený a začervený až hrůza. Ale pokud ho dám do pořádku, ještě bych ho i v chovu využil. S všenkama jsem už zatočil. Kolega má chovné prostory dost zaneřáděné a “odčervuje” prý pravidelně Helmigalem (také fembendazol)…možná už si vypěstoval rezistenci☹️. 

V bobcích má kohout nezaměnitelné segmenty tasemnice. Má za sebou u mě 4 denní kůru Panacuru (1x denně část tablety odpovídající 20 mg/kg, do zobáku, včera večer poslední podání). Čekal jsem ode dneška (4 dny od podání první tablety) už nějakou účinnost (udávána v rámci jednotek hodin od podání), zdechlé adulty v trusu, ukončení vylučování segmentů…a on segmenty do dneška trousí stále. Uvidím, co bude dál, za 2-3 týdny kůru zopakuju. Uvažoval jsem o plánu B - ivermectin - ale ten tuším není účinný na tasemnici.

Měla byste prosím nějaký postřeh či doporučení  - za jak dlouho (pokud vůbec) by mělo odčervení zabrat? Jestli už to dávno mělo nastat, tak vím kde jsem, a čas na alternativní plán…

Děkuji.

Bodlinka
Bodlinka (978 příspěvků) 02.03.2024, 19:37:19 xxx.xxx.83.162

ivermektin tasemnici nezničí.

fenbendazol v dávce 20 mg/kg je minimální dávka, klidně může dostat třicet nebo padesát. možná už tam ale rezistence bude.

sharingan
sharingan (104 příspěvků) 02.03.2024, 19:59:04 xxx.xxx.137.199
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 02.03.2024, 19:37:19

Děkuju mnohokrát za reakci. Druhou dávku pak zkusím zdvojnásobit. A v mezidobí v žrádle budu podávat křemelinu, zda udělá nějaký efekt…měsičníma kůrama běžně řeším takto vlastní - vcelku zdravý - chov, ale na tohodle silně červivého chcípáčka jsem chtěl dát právě i něco razantnějšího, aby se rychleji spravil. Samozřejmě když to nikam nepovede, bude picnut. Chápu tedy správně, že při účinném a efektivním podání léku by z něj parazité měli odcházet už cca půlden od aplikace?

Anonymní (neregistrovaný) 04.03.2024, 01:12:30 xxx:xxx.ce97:871a

Na tasemnici kupte prazikvantel. 

nepřihlášená bodlink (neregistrovaný) 04.03.2024, 05:33:00 xxx:xxx.96ef:ee17
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 04.03.2024, 01:12:30

to je s dovolením taková akademická odpověď. 

ono totiž jasný, na tasemnice funguje prazikvantel. teď ale prakticky pro drůbež, ju? prazikvantel sharigan jen tak nikde nekoupí. léky s obsahem pouze prazikvantel jsou lidské na předpis v síle pro drůbež hodně nepraktické.

takže zbývají nějaké veterinární kombinace off label, kde ale zase při potřebné síle toho prazikvantelu fenbendazol brutálně předávkujete.

sharingan
sharingan (104 příspěvků) 07.03.2024, 19:42:25 xxx.xxx.137.199

Tak zpětná vazba. Dvojité dávkování samotného fembendazolu (na cca 40 mg/kg) nezaznamenalo úspěch. Tak v pondělí večer jsem do něj tedy hodil půltabletu Cestalu - žvýkací tablety pro psy (v půltabletě 100 mg Fembendazolu, 72 mg Pyreneli embolas, a 25 mg Praziquantelum). Stála mě u místní veterinářky 23 Kč.

No a hned od úterka konečně bobky bez segmentů tasemnice. Takže snad prazikvantel zabral. Za dva týdny přeléčím, a pokud průběžně stále OK, už půjde ke zbytku hejna. 

Anonymní (neregistrovaný) 08.03.2024, 00:16:02 xxx:xxx.262e:b9cc

Nemáte zač. Prazikvantel je jasná volba.

Jen pozor na zamoření prostředí (před odhalením, před léčbou).


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.