Aktuálně: 4 958 inzerátů174 117 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

Neshody ve smečce

Doron
Doron (1776 příspěvků) 03.03.2024, 15:06:09 xxx.xxx.162.21

Mám trochu starost.

Mám tři psy, desetiletého Guču ( 23 kg), Dorona, dva a půl a 32kg a briardě Frama, deset měsíců a 40kg .

Zatím spolu vycházeli dobře, Dorouš s Framem si spolu hodně hrají a mají se rádi, Guča je takový solitér.

Odjela jsem na dovolenou, psy hlídal kamarád, kterého mají hodně rádi ( soupeří o jeho pozornost) u nás doma. Během doby, kdy jsem byla pryč, Fram  po Gučkovi dvakrát vyjel, prý nic dramatického, ale Guča byl otřesený. Kamarád nevypozoroval příčinu , nevšímal si jich, žádné hračky, žádné žrádlo.., stalo se to na schodech, takže možná malý prostor ..

Přemýšlím, co se mohlo stát. Pochopitelně je ve hře Framova puberta, moje nepřítomnost, Gučák byl taky trochu nemocný ( zvracel), kamarád je bral na procházky tak, že bral dva mladší a potom zvlášť Guču. Já to dělám jinak, beru všechny tři společně do přírody a pak cvičím s každým zvlášť .

Teď je situace taková, že Gučák se Framovi vyhýbá, v úzkém prostoru kolem něj nechtěl projít, ale postavení těla nijak submisivní nemá.

Fram se tváří jako neviňátko , ale přistihla jsem ho , jak na Guču blbě čuměl na zahradě, když viděl, že na něj zas blbě čumím já, rozvrtěl ocásek a já nic, já muzikant, jen si tady čuchám .

No nic, nebyla jsem u toho, budu to pozorovat, jen jsem si vám chtěla postěžovat..

Kdybyste někdo měl nějakou zkušenost nebo nápad, budu moc ráda.

janaa
janaa (382 příspěvků) 03.03.2024, 16:21:55 xxx:xxx.31ba:5225

Nehrotila bych, ale určitě je na místě zpozornět, sledovat a být připravený zasáhnout. Tady bych řekla, že to bylo o tom,že byli u kamaráda,který asi nemá takovou autoritu,narušil vžitý pravidla, a mladej díky pubertě samozřejmě zkouší,co a kam až může. Samozřejmě jakoukoli provokaci od mladýho zarazit už v začátku. 

hmn
hmn (1023 příspěvků) 03.03.2024, 16:32:44 xxx.xxx.27.149

“Pochopitelně je ve hře Framova puberta"
ano

“moje nepřítomnost”
ano

“ Gučák byl taky trochu nemocný ( zvracel)”
může i nemusí být

"kamarád je bral na procházky tak, že bral dva mladší a potom zvlášť Guču.”
ano, oddělování může být další polínko pod kotel mezipsí agrese

Doron, tohle chce stanovit pravidla, naučit pravidla 
naučit psy, jak se chovat v potencionálně výbušných situacích
preventovat (nenápadně)

a nejezdit na dovolenou, ne bez psů, teď je to/začíná fakt kritické období pro smečku (dospívání Frama)…a ještě dlouho bude

lesnizinka
lesnizinka (1542 příspěvků) 03.03.2024, 17:12:44 xxx.xxx.88.187

Souhlasím s Janaa, nehrotila bych, ale bedlivě sledovala jakékoliv další náznaky. Měli jsme v okolí berňáka, se kterým jsme se celkem často potkávali, ale psi se spolu seznámili až jako dospělí, chodila s ním panička. Potkali jsme se, my baby jsme si vyměnily pár vět, zatímco psi na sebe dělali ramena, já směrem k nim občas prohodila, že je to kámoš, tak po sobě stokrát akorát přeznačkovali a v pohodě jsme se rozešli. Jakmile šel s páníčkem, okamžitě šel s klukama bojovat, jednou byla i mela. Stejně tak, když už Berry nebyl, potkal se se psem a páníčkem Worka, který šel s mým mužem. Worka na berňáka z ničehožnic skočil, když už se minuli. Muž přišel nasr… a nechápal, protože tohle Worka nikdy neudělal( na žádného psa) Prostě s jiným vedením padají pravidla a všechno je jinak😉či lépe řečeno: můžete čekat cokoliv. 

Doron
Doron (1776 příspěvků) 03.03.2024, 18:24:51 xxx.xxx.162.21

Janaa, doufám, že je to tak 🙏a není to tím, že je Guč nějak nemocný. To by byl problém, protože od tý doby, co přestal ordinovat doktor Herčík nenašla jsem dobrého diagnostika .

 On je Fram takový, jak to říct.., má takový silný vrozený instinkty,  oni se tak psi někdy ve smečce chovají, že zahánějí oslabený nebo nemocný, nejsou to zas takový altruisti..No, teďka koukám že Guč  ublinknul žlutý šťávy ..

Hmm, já mám se psy opravdu velký zkušenosti, vždycky jsem jich měla víc, mám pozorovací talent a předvídavost, ale tady mi něco neštymuje.

Ovšem po pár hodinách, co jsem doma, zavládl úplný klid a mír , tak to asi bude mnou, což je blbá zpráva.😞

Dublinbarzoj
Dublinbarzoj (130 příspěvků) 03.03.2024, 18:39:22 xxx.xxx.149.158

Asi jak u nás, psi jsou doma jen s pánečkem a vše je sluníčkový, poslušnost na myšlenku, chovaní jak v internátní škole, vztahy ukázkový…., vstoupím na scénu já a už vznikají vlny. Ne nic tragického, ale prostě spousta drobností - pošťouchneme kocoura, ukradnem sušenky, děláme, že není slyšet…, i občasné dělání ramen na ostatní členy smečky - vždycky to začíná “blbě čumím”. Myslím si, že je to opravdu vámi 😉

janaa
janaa (382 příspěvků) 03.03.2024, 18:45:55 xxx:xxx.a2c6:1c7c
Doron:

Janaa, doufám, že je to tak 🙏a není to tím, že je Guč nějak nemocný. To by byl problém, protože od tý doby, co přestal ordinovat doktor Herčík nenašla jsem dobrého diagnostika .

 On je Fram takový, jak to říct.., má takový silný vrozený instinkty,  oni se tak psi někdy ve smečce chovají, že zahánějí oslabený nebo nemocný, nejsou to zas takový altruisti..No, teďka koukám že Guč  ublinknul žlutý šťávy ..

Hmm, já mám se psy opravdu velký zkušenosti, vždycky jsem jich měla víc, mám pozorovací talent a předvídavost, ale tady mi něco neštymuje.

Ovšem po pár hodinách, co jsem doma, zavládl úplný klid a mír , tak to asi bude mnou, což je blbá zpráva.😞


Zajímavý téma,tohle jsem často četla, jak na starého nebo nemocného psa ostatní začnou útočit atd. Já mám zkušenost opačnou,důchodci jsou v úctě. A i co znám smečky u známých. Znala jsem pouze dvě výjimky - v obou případech šlo o psa, který šéfoval, ale šéfoval z pozice nejsilnějšího agresora a tím strachu. Když omarodil,zeslábl,ostatní mu to dali sežrat

Btw to,že když jste tam vy,že je mír a klid,to je přeci dobrá zpráva. 

Doron
Doron (1776 příspěvků) 03.03.2024, 19:22:54 xxx.xxx.162.21
janaa:

Zajímavý téma,tohle jsem často četla, jak na starého nebo nemocného psa ostatní začnou útočit atd. Já mám zkušenost opačnou,důchodci jsou v úctě. A i co znám smečky u známých. Znala jsem pouze dvě výjimky - v obou případech šlo o psa, který šéfoval, ale šéfoval z pozice nejsilnějšího agresora a tím strachu. Když omarodil,zeslábl,ostatní mu to dali sežrat

Btw to,že když jste tam vy,že je mír a klid,to je přeci dobrá zpráva. 


Mně to říkali lidi, co měli seveřany( to by asi nejlíp věděl Lupus) a viděla jsem to v honební smečce beaglů a foxhoundů, ale ti neměli moc dobrý podmínky k životu. Asi blbost teda.. Jsem úzkostná.😅

Kamarád říkal, že poslední den ho Fram úplně přestal poslouchat, třeba ho zavolal a frajírek otočil hlavu na druhou stranu nebo si lehnul na za bok a zavřel očka jakože spí .

No, a špatná zpráva protože se někdy taky chci věnovat vnoučatům a potřebuju aby kluci byli předatelný.

kometa
kometa (4187 příspěvků) 03.03.2024, 19:31:33 xxx.xxx.147.163
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 03.03.2024, 19:22:54

A tak to pubertální frajírek třeba jenom zkusil, protože objevil slabý článek a vyroste z toho.

janaa
janaa (382 příspěvků) 03.03.2024, 19:37:42 xxx:xxx.a2c6:1c7c
Doron:

Mně to říkali lidi, co měli seveřany( to by asi nejlíp věděl Lupus) a viděla jsem to v honební smečce beaglů a foxhoundů, ale ti neměli moc dobrý podmínky k životu. Asi blbost teda.. Jsem úzkostná.😅

Kamarád říkal, že poslední den ho Fram úplně přestal poslouchat, třeba ho zavolal a frajírek otočil hlavu na druhou stranu nebo si lehnul na za bok a zavřel očka jakože spí .

No, a špatná zpráva protože se někdy taky chci věnovat vnoučatům a potřebuju aby kluci byli předatelný.


Hele,já si myslím,že to bude jen takový období,ne že to bude navždy. Prostě teď puberťák i zkouší,jestli platí pravidla,když odejde domácí 😀

lesnizinka
lesnizinka (1542 příspěvků) 03.03.2024, 19:49:35 xxx.xxx.88.187
Odpověď na příspěvek uživatele janaa z 03.03.2024, 18:45:55

U nás naprosto stejně. Moji psi se starali o starého chluchoslepého našich Alfíka,,vodili ho", hlídali ho. Stejně pak štěndo Mandy. Když už byl špatný Worka, všichni psí kamarádi s ním soucítili, neotravovali, když viděli, že už s nima běhat nemůže, dávali pozor, aby ho nepovalili, prostě našlapovali kolem po špičkách. 

Ale taky to znám jinak: sousedky feny JRT útočily na svou bábu(JRT) která měla nádor na mozku a epi záchvaty. Sousedka ji musela dát k mámě. Ale ony vůbec mají to chování…takové pro mě zvláštní. 

Doron
Doron (1776 příspěvků) 03.03.2024, 19:50:04 xxx.xxx.162.21

No, on to dělá, že poslouchá jenom mě.

Radila jsem se s chovatelkou a ta se smála, že to má doma taky tak. Že je to prý plemenný znak.😅

Tak asi ten plemenný znak musíme potlačit !

Briardi jsou dost dlouhověcí a myslím, že až vnoučatům bude přes dvacet, nebudou už mít o dovolenou s babičkou zájem. 🤣

Plaka
Plaka (399 příspěvků) 03.03.2024, 21:07:17 xxx:xxx.1987:cd34
janaa:

Zajímavý téma,tohle jsem často četla, jak na starého nebo nemocného psa ostatní začnou útočit atd. Já mám zkušenost opačnou,důchodci jsou v úctě. A i co znám smečky u známých. Znala jsem pouze dvě výjimky - v obou případech šlo o psa, který šéfoval, ale šéfoval z pozice nejsilnějšího agresora a tím strachu. Když omarodil,zeslábl,ostatní mu to dali sežrat

Btw to,že když jste tam vy,že je mír a klid,to je přeci dobrá zpráva. 


Asi je to plemeno od plemene, domácí smečka od domácí smečky, pes od psa. Mně předchozí fena rtw začala šikanovat terošku, řadu let spolu žily v pohodě a pak badabum. Až později se přišlo na to, že teriérka měla agresivní lymfom. Rtw fena to věděla, cítila hned zkraje a bylo to přesně o tom “nemocný kus = vyřaďme to, ať se to netrápí”. 
Na druhou stranu současná rtw čuba pečovala o předchozího Vořecháčka jak o štěně, až do konce mu byla oporou a byla na něj hodná. 

Doron, ale dovču jste si užila, doufám. 🙂 Věřím, že plemenný znak se časem opotřebí, uklepe se to. Teď jste odjela od puboše v rozpuku, pro něj asi poprvé na delší dobu? Nebo jste Frama a smečku nechala už někomu na pár dní hlídat? 

janaa
janaa (382 příspěvků) 03.03.2024, 21:12:20 xxx:xxx.a2c6:1c7c

Dva psi,resp dvě feny nejsou smečka. Ale ano,určitě i takové případy můžou být,jen bych z toho nedělala pravidlo, že to tak prostě chodí a dá se očekávat

janaa
janaa (382 příspěvků) 03.03.2024, 21:34:29 xxx:xxx.a2c6:1c7c
Plaka:

To bylo na mě? Tenkrát jsem měla psy tři. Nedělám z ničeho pravidlo, právě naopak. Podotek - dva psi/dvě feny již smečka jsou. 


To se smečkou ano,to pravidlo ne,to bylo napsáno v původním příspěvku,že to tak je. 

A na definici smečky se neshodneme. Je to pár,dvojice, ve smečce jsou daleko komplikovanější a komplexnější vztahy. Alespoň tak to cítím a vidím já. Ale pro diskusi k tématu je to nepodstatné

Plaka
Plaka (399 příspěvků) 03.03.2024, 21:41:27 xxx:xxx.1987:cd34

Jo takhle, "domácí smečka od domácí smečky" - jasně, to jde pochopit mnoha způsoby. Cítím to stejně, vidím to stejně, nejsme ve při. Jako nebyly svého času mé 4 feny ne zrovna malých plemen, to už řádná smečka byla. Nepodstatné, mlčím. 😉

lupus4
lupus4 (654 příspěvků) 03.03.2024, 22:05:58 xxx.xxx.205.61

tak moje zkušenost se smečkou SH, nevadili důchodci , staří - slepí, hluší..

vadili kastráti (feny - fenám, psa kastrovaného jsem nikdy neměl) a bez rozdílu pohlaví s onkolog. onemocněním

Doron
Doron (1776 příspěvků) 04.03.2024, 00:01:22 xxx.xxx.21.222
Plaka:

Asi je to plemeno od plemene, domácí smečka od domácí smečky, pes od psa. Mně předchozí fena rtw začala šikanovat terošku, řadu let spolu žily v pohodě a pak badabum. Až později se přišlo na to, že teriérka měla agresivní lymfom. Rtw fena to věděla, cítila hned zkraje a bylo to přesně o tom “nemocný kus = vyřaďme to, ať se to netrápí”. 
Na druhou stranu současná rtw čuba pečovala o předchozího Vořecháčka jak o štěně, až do konce mu byla oporou a byla na něj hodná. 

Doron, ale dovču jste si užila, doufám. 🙂 Věřím, že plemenný znak se časem opotřebí, uklepe se to. Teď jste odjela od puboše v rozpuku, pro něj asi poprvé na delší dobu? Nebo jste Frama a smečku nechala už někomu na pár dní hlídat? 


No, dovča byla šichta 🤣, ale i jsem si to užila.

Psi byli hlídání už párkrát na víkend, ale to pomáhal ještě druhý kámoš a chodili ven všichni společně. 

Myslím, že je to trochu rozhodilo, Fram prý hodně vyl a Guča spal na mým polštáři, Doron byl v pohodě , protože kamaráda opravdu miluje, spal s ním v posteli.

Guča byl celý den trochu v napětí, spal v klubíčku, ale už se uvolnil.

Obrázek
Arosek
Arosek (263 příspěvků) 04.03.2024, 12:01:42 xxx:xxx.ded6:f3ee

Hele to tolerovani/protekce/likvidace senioru/nemocnych kusu bude fakt plemeno od plemene. 

U retrieveru jsem zazila protekci a peci, maximalne nejakou tu ignoraci ve stylu “do mrtvoly se nekope”, kdyz mel senior nejaky jalovy napad. 

Ale vim ze primitivnejsi plemena maji trochu jinak nastavene instinkty a resej to trochu radikalneji, asi aby neoslabili smecku. 

Ja to rikam furt ze ti retrieveri jsou proste takovy slunicky, co objimaj celej svet a za kazdym rohem videj duhovyho jednorozce 😀


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.