Aktuálně: 4 958 inzerátů174 159 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

Včelí mor

Anonymní (neregistrovaný) 07.03.2024, 08:34:44 xxx.xxx.165.134

Jak se má správně postupovat při včelím moru. Musí se hlásit a když některá včelstva přežijí, musí být zlikvidována? 

Anonymní (neregistrovaný) 07.03.2024, 08:53:08 xxx.xxx.231.93
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 07.03.2024, 08:34:44

začal bych tady

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 17.03.2024, 07:38:40 xxx.xxx.139.252
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 07.03.2024, 08:53:08

Mám za to, že tento příspěvek měl být ve vlákně o zajímavých videích.

Jinak mám s dr Klímou problém v tom, že jsou jeho přednášky nezáživně dlouhé a nesmyslně opakuje stále dokola totéž a hlavně, asi aby liberálně nikoho neurazil, nic neřekne jasně a jak se říká natvrdo.

A tak jsem si toto video vůbec nepustil, protože prostě Klíma = nuda. A nejspíš ho tak nevnímám sám, ohlas je na video nulový a příspěvky, které by rozebíraly informace z jeho přednášky žádné.

Bodlinka
Bodlinka (978 příspěvků) 17.03.2024, 10:57:03 xxx.xxx.84.238

je to lehce uspávač hadů, pustila jsem si to na pozadí, jinak ty tři hodiny nějakého soustředěného poslechu asi nejdou. ale ty zajímavé informace byly opravdu zajímavé. možná by to šlo sestříhat.

Man (neregistrovaný) 21.03.2024, 10:05:52 xxx.xxx.165.56

V první řadě je nutné si být jistý že jde opravdu o včelí mor. Nemocná včelstva postupně slábnou a stávají se obětí loupeživých výprav sousedních včelstev, která si s potravou donesou nákazu domů. Tím se onemocnění šíří po okolí. Mor včelího plodu patří mezi nebezpečné nákazy a v případě podezření na jeho výskyt je povinnost tuto skutečnost hlásit veterinární správě. Veterinární inspektor odebere na stanovišti úřední vzorky a v případě potvrzení moru v klinickém stádiu se dle legislativy postižená včelstva, často celé stanoviště, utrácejí a pálí spolu s veškerým spalitelným inventářem. Na stanovišti je pak nutné provést důkladnou dezinfekci

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 21.03.2024, 18:18:19 xxx.xxx.139.252
Odpověď na příspěvek uživatele Man z 21.03.2024, 10:05:52

Ano, tohle všichni víme a nebo by každý, kdo se chce věnovat chovu včel, měl PŘEDEM SÁM NASTUDOVAT. Vy nám chcete sdělit co?

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 21.03.2024, 19:46:45 xxx.xxx.139.252

Vrátil jsem se a máte pravdu. Je to k nevíře, ale opravdu tohle někdo neví. Mě to přišlo neuvěřitelné, že někdo hledá tuhle informaci touto formou tady a máte pravdu, je to tak. No, musím se ještě, i v mém věku, hodně učit.

Bodlinka
Bodlinka (978 příspěvků) 21.03.2024, 21:06:54 xxx.xxx.84.238

mno vidíte a zrovna ta dlouhá přednáška kromě jiného přináší informaci, že ne vždy to tak musí být a nabízí možnost včelstva ozdravit přemetením na mezistěny. pokud jim to neteče česnem.

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 21.03.2024, 21:34:37 xxx.xxx.139.252
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 21.03.2024, 21:06:54

OK. Vím o velkovčelaři, věhlasném, co publikuje a je uctíván, že když přijde ve svém velkoprovoze na mor, včely smete s matkou na M, plásty spálí, úl vykoupe ve “žhavém” parafínu a jede se dál. Žádené hlášení, žádná “buzerace” a funguje mu to. Je to OK? Je to košer? Je to slušné vůči ostatním? Na co jsou pak zákony, Vyhlášky, státní veterina a podobné buzerinstituce? Budeme si každý dělat, co se nám líbí? LIBERÁLNĚ? To je pak anarchie, nebo se nějak pletu?

Fakt nemám sílu únavného Klímu poslouchat. Ono to o moru je složitější. Totiž. Je dost stupňů napadení, kdy vůbec nepropukne klinika a je to dáno počtem spor. Pak asi, možná, by fungovalo nějaké smetení a podobné kejkle. Vlastně to píšete i vy Bodlinko, lapidární polovětou, že: “Pokud to neteče česnem”.

Co je neoddiskutovatelný fakt je, že za komančů bylo “totalitně” moru mnohem méně. A hniloba plodu neexistovala vůbec!

Bodlinka
Bodlinka (978 příspěvků) 21.03.2024, 22:21:48 xxx.xxx.84.238

tak on to tak říká. že prostě když to člověk chytne včas, tak to ozdraví přemetením. a že včelaři by se nemělo stát, že to včas nechytne

no a pak uvádí příklady lidí, co mají v červnu včelstvo na třech rámcích a přijde jim to normální a lidí, co prostě nějak jakože včelaří a ta včelstva smrdí morem už po příchodu na včelnici a oni vůbec netuší, která bije a na mor se u nich přišlo tak, že vedle je včelař začátečník, co mu vlivem obrovského infekčního tlaku odešla včelstva hned druhý rok a on to začal řešit se státňáky 

Bodlinka
Bodlinka (978 příspěvků) 21.03.2024, 22:23:14 xxx.xxx.84.238

a jako přišlo mi to teda jako logická úvaha. že něco státňáci teď nějak mají nastavené ještě neznamená, že je to neměnné nebo objektivně správné. například u hpai už vám taky nebudou zabíjet holuby a papoušky, přestože před lety přes to nejel vlak. 

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 21.03.2024, 22:43:00 xxx.xxx.139.252

Jsem starý a srovnávám. Pamatuju lepší časy.

No a že je mezi včelaři spousta prasat víme. Ono se stačí obyčejně podívat, jak “kolega” vypadá, jak se obléká a jak čistý má mundůr, zda se obtěžuje nosit zuby a taky je poučné se podívat na jeho včelnici a ještě lépe do medárny. Vím jistě, že by mnohé přešla chuť na med některých z nás. No a mor je jen o čistotě a hygieně. Víte, Bodlinko, jsem ateista, ale z nedostatku vhodného pojmosloví se na Něj odvolávám často a fakt neberu Jeho Jméno nadarmo. Vážně si někdo myslí, že je náhoda, že věci nesprávné a nevhodné k dalšímu zacházení smrdí? Jsem stopro přesvědčený, že to všechno kolem nás Bůh vymyslel dobře. Jen někteří to neumíme a nebo jsme líní akceptovat.

Ano, jsem si jistý, že pod tlakem infekce ze sousedství ostatní, tedy jejich včely trpí. O tom není spooru.

Bodlinka
Bodlinka (978 příspěvků) 21.03.2024, 22:51:23 xxx.xxx.84.238

no, tak k tomu v přednášce bylo zmíněno že těmhle špínám nic jinýho než spálit všechno nepomůže a že je to v podstatě eutanazie pro ty chudinky včely co tam musí nějak v tom bordelu žít a že naopak ze ten hnus by nezasloužili žádný náhrady, protože ty jejich stoletý úly stejně nemají žádnou cenu a naopak takovej už by neměl včely nikdy chovat

ale že to neznamená že spálit všechno musí být vhodný recept pro úplně všechny

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 21.03.2024, 23:06:29 xxx.xxx.139.252

Nesouhlasím. Mám i úly staré 70 let a fungují a včely jsou v nich skvělé.

Víte, ono to v moderně a novosti nespočívá. A proč mám já vedle nových tenkostěnných nástavkáčů i prastaré (taky nástavkové, ale i univerzály) vykopávky? No proto, abych mohl srovnávat. Vlastně celá moje teoretická a publikační práce není nic jiného, než srovnávání a často uvádění mejnstrýmových bludů na pravou míru. A proč nepublikuji v hlavním “oficiálním” proudu? No protože mejnstrým!

Už jsem to chtěl vzdát a vzdal. Utekl jsem z OV, IF zrušili. Pak mi kámoš volal, že někomu stálo za to moje publikace uchovat a že se o mě píše tady na CHZ. Tehdy jsem pochopil, že nic není nadarmo a že se pár lidí, kteří ocení nemejnstrýmový a neliberální přístup, najde.

Sdělím to takto. Starověké řecké přísloví praví, že “slušní mužové sází stromky i když vědí, že sami v jejich stínu už odpočívat nebudou…”

A tak i já se snažím předat, co jsem za život nahromadil a vím, že nikdy nic z toho já sám mít nebudu.

kometa
kometa (4195 příspěvků) 22.03.2024, 06:52:24 xxx.xxx.224.101
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 21.03.2024, 21:34:37

Co je neoddiskutovatelný fakt je, že za komančů bylo “totalitně” moru mnohem méně. A hniloba plodu neexistovala vůbec!

Tak proč jsme se o ní učili jako o aktuální hrozbě? Studovala jsem za komančů.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.