Aktuálně: 4 985 inzerátů174 058 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Stavba přístřešku

Emilia (neregistrovaný) 14.03.2024, 12:50:07 xxx.xxx.209.54

Musí se dnes podávat nějaké ohlášení, když chci stavět přístřešek pro koníka. Bude bez pevného základu, uzavřený ze tří stran, 18 m2. Pokud ano tak na jaký úřad. Děkuji moc za odpověď.

Saga
Saga (331 příspěvků) 14.03.2024, 13:31:04 xxx.xxx.167.183

Nemusí, tedy alespoň já jsem nikde nic nehlásila, a to jsem na pronajatém pozemku, nikoliv na vlastním. Velikost i typ odpovídá tomu vašemu, mám vše mobilní do té míry, že nic kromě základních kůlů není trvale spojeno se zemí, žádný beton. Základní kůly jsou do země zaražené, nikoliv přibetonované. Podlahu jsem měla roky hliněnou, ale díky dušnosti předchozí kobylky, co už jí nemám, jsme zbudovali podlahu částečně z fošen a částečně z podlahových gum. Gumy jsou pouze položené, fošny také a v místech, kde odstávaly, jsou přidělané jedna k druhé, nikoliv však do země. 

Zde, co jsem našla na netu: (bod č. 4 uvádí do 16m2, tady asi záleží, co jste za lokalitu, sousedi, kolik, jestli to bude někdo hrotit a tak, u nás nějaký dva metry sem nebo tam nikoho nezajímaly).

Stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžadují:

 a) budovy, a to: 

1.stavby o jednom nadzemním podlaží do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky, nepodsklepené, jestliže neobsahují pobytové místnosti, hygienická zařízení ani vytápění, neslouží k ustájení zvířat a nejde o sklady hořlavých kapalin a hořlavých plynů 

2.stavby pro zemědělství o jednom nadzemním podlaží do 70 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky, nepodsklepené, s výjimkou staveb pro ustájení zvířat, pro chovatelství a zemědělských staveb, které mají sloužit pro skladování a zpracování hořlavých látek (např. seníky, sušičky, sklady hořlavých kapalin, sklady chemických hnojiv) 

3.stavby pro plnění funkcí lesa do 70 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky, bez podsklepení 

4.stavby pro chovatelství o jednom nadzemním podlaží o zastavěné ploše do 16 m2 a do 5 m výšky 

5.zimní zahrady o jednom nadzemním podlaží a skleníky do 40 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky 

6.přístřešky o jednom nadzemním podlaží, které slouží veřejné dopravě, a jiné veřejně přístupné přístřešky do 40 m2 zastavěné plochy a do 4 m výšky 

Stavby uvedené v bodech 4 až 6 mohou mít jedno podzemní podlaží.

jbb
jbb (39 příspěvků) 14.03.2024, 23:08:28 xxx.xxx.107.140

Saga - bohužel pravdu nemáte. Jsou dva stupně v řízení - nejprve územní a následně ohlášení/stavební povolení. To že nepotřebujete druhý stupeň neznamená, že nepotřebujete územko. 

To že vás nikdo neudal neznamená, že to máte legálně. Nemáte. Budiž Vám přáno, ale nešiřte prosím bludy. Kamarádi si mysleli to co Vy (=není třeba ohláška, tak to postavíme), postavili přístřešek a pak to chudáci několik let řešili. Jiný známý skoro platil pokutu za maringotku ( že prý stavba, řekl úřad). On na ni ale uzavřel povinné ručení, čímž doložil že se o stavbu nejedná. A tak. Mám i další historky.

Tazatelce nelze než doporučit obrátit se se záměrem na stavební úřad, oni řeknou co budou chtít…

megi-the-pes
megi-the-pes (2209 příspěvků) 15.03.2024, 07:58:38 xxx.xxx.124.255

Saga píše přesně to, co je ve stavebním zákoně. Celé to je tak: “nevyžadují ani rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas”.
Tedy bylo. Od ledna máme nový.

A tam je ohledně zvířat tohle: stavby pro hospodářská zvířata do 60 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky, podsklepené nejvýše do hloubky 3 m = jednoduchá stavba

Víc už tam není.  
Ale fakt musím hlásit úřadu, že si chci postavit stan?
Kurník? 
Obecně se tam píše, že nemám zastavět víc jak 50 % plochy, aby se mohl vsakovat déšť. Ok. Dodržet 2 m od sousedů. Ok.
Ale přístřešek, který ani nemá většinu stěn? 
To takhle lidé hlásí altánek se 4 trámky a jedním plechem místo střechy? 

Aktuální znění - nic se zvířaty tam není. § 79

Saga
Saga (331 příspěvků) 15.03.2024, 08:13:55 xxx.xxx.167.183

Megi, díky za upozornění na nový stavební zákon. Vzhledem k tomu, že můj přístřešek stojí už 12 let a naše chalupa je po kompletní rekonstrukci včetně oplocení už 5 let, přestala jsem dění ohledně stavebnictví sledovat. Protože už to nepotřebuju. Tenkrát mě pouze spolužák upozornil na to, že nesmím nic betonovat, což bych si ani na pronajatém nikdy nedovolila, přestože vlastníkovi je všechno šumák. Jediné, co tam mám zaražené do země je 6 kůlů, co to všechno drží pohromadě. Stavba je koncipovaná tak, aby jí jeden muž + jeden traktor rozebrali za jeden den. Vlastně bych ani mít přístřešek nemusela, protože mám i kamenné stáje, kam koně zavírám na omezený počet hodin (ne přes noc) a ve výběhu cca 20 vzrostlých stromů, ale chtěla jsem pro koně komfort, tak jsme to vyřešili prostým a jednoduchým přístřeškem. 

Kamarád (soukromý zemědělec - podnikatel) aktuálně staví přístřech pro krávy, myslím, že právě do těch 60ti m2, co mi vykládal, a nikde nic nehlásil. A on, narozdíl ode mne, v tom umí chodit, a ví co a jak.

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 15.03.2024, 09:12:33 xxx.xxx.198.226

Stejně si to zajděte konzultovat na stavební úřad. Hrají v tom roli také ochranná pásma (les, VVN, voda…) a jiné oprávněné zájmy. Ty vám prostě vyhodnotí jedině někdo, kdo má k problematice dotčeného území dostatečné podklady. Nebo si to můžete všechno samozřejmě jako stavebník zjistit sám, nebo nezjistit a doufat, že to nikdo nebude řešit, a nebo prostě zajít na ten úřad se zeptat a mít to v pořádku na řádku. My jsme stavěli stavbu kompletně nespojenou se zemí (posazená na pražcích) na ohlášku. Ono to ale možná tenkrát (dvacet let zpět) jinak nešlo.

jbb
jbb (39 příspěvků) 17.03.2024, 12:44:48 xxx.xxx.107.140

Tak jsem si ten nový stavební zákon přečetl… (283/2021 Sb.)

Upřímně, vycházel jsem z dikce teď už “starého zákona” a tady je fakt všechno úplně jinak. A je to teda peklo - docela lituju paní na stavebním úřadu. Né, že bych těch změn ve stavebních předpisech už pár nezažil. Vždycky to bylo peklo. Ještě že se toho aktuálně doma zase tolik stavět nechystáme.

Takže doporučuju postupovat podle § 174 (předběžná informace), odst. 1

Stavební úřad poskytne tomu, kdo požádá, v rámci své působnosti do 30 dnů od požádání předběžnou informaci 
a) o podmínkách využívání území a změn jeho využití, zejména na základě územně plánovacích podkladů a územně plánovací dokumentace, 
b) o nezbytnosti povolení záměru a jeho kolaudace, 
c) o tom, podle jakých hledisek bude posuzovat žádost o vydání rozhodnutí o povolení záměru a za jakých předpokladů lze žádosti vyhovět, 
d) o dotčených orgánech ve vztahu k záměru.

Čímž jsme zase u toho, že je fakt nejlepší začít na stavebním úřadě - napiště mail a popište, co chcete, včetně náčrtku. Ovšem vzhledem k poměrně recentní účinnosti tohodle předpisu počítejte s tím, že taky nebudou si třeba jisti!

A pozor na jednu věc (neověřoval jsem ji) - ve veřejném prostoru už dlouho koluje informace, že je snahou výrazně zesložitit dodatečné povolení stavby a ty neschválené by se měly mnohem více bourat…

Horsana
Horsana (641 příspěvků) 19.03.2024, 09:15:46 xxx.xxx.51.17

Nedávno mi kamarát líčil , ako žiadal o stavebné povolenie pre kurník, pravda, murovaný.

Prosím, nemáte fotky vašich prístreškov, pre inšpiráciu?

jbb
jbb (39 příspěvků) 20.03.2024, 23:39:18 xxx.xxx.70.103
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 18.03.2024, 14:14:33

Ale vždyť víte jaké to bude v praxi… Vám zbourají kozí chlívek, ale soused si tu vilu na černo v CHKO zlegalizuje. 

To je jako “zabráníme zastavování zemědělské půdy” - Vás těžce zkasírují, že si na své zahradě postavíte přístavbu k domu, ale sklady rostou na černozemi v nezměněné míře. 

Já už dávno zjistil, že jakýkoliv nový zákon a nová regulace způsobí vždy jen zhoršení stavu.

jbb
jbb (39 příspěvků) 22.03.2024, 09:51:36 xxx.xxx.70.105

No a tak je to se vším. Vždycky “identifikují problém”, “navrhnou řešení” a pak se tak jako ukáže, že jen udělali problém “obyčejnému občanovi”.

U nás na vsi se taky všichni divili, že mají platit odvody z vynětí ze zemědělského fondu z nově zasíťovaných pozemků od obce. Holt oběti boje proti skladových halám, no. A s těmi legalizacemi to bude stejné, nakonec se budou bourat třicet let staré chlívky, ale o vilu v CHKO opravdu obavu nemám…

Řečeno slovy R. Regana: “Nejhorší větu, kterou můžete slyšet, je ”Dobrý den, jsem z vlády a přišel jsem Vám pomoci"

Horsana
Horsana (641 příspěvků) 22.03.2024, 19:20:38 xxx.xxx.40.140

Vila v CHKO je v poriadku a rómske osady tak isto, chodím občas okolo nejakej a vzmáhajú sa, tam kde kedysi stáli chatrče z kartónov a plechu sú teraz murované domy, na cudzej pôde, bez akéhokoľvek povolenia, proste mám tehly, staviam.

Sveta žiť.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.