Aktuálně: 4 958 inzerátů174 165 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

Housata po vylíhnutí

Landelka (neregistrovaný) 16.03.2024, 12:47:25 xxx.xxx.7.276

Ahoj, navazuji na mé příspěvky o líhnutí hus.  Vypadá to že se za 2 týdny něco zadaří a z líhně vylíhne. Proto se chci zeptat čím krmíte čerstvě vylíhlá housata? Dáváte směsi (jaké) nebo statková krmiva (jaká). Děkuji.

ančovička
ančovička (856 příspěvků) 16.03.2024, 14:36:45 xxx.xxx.243.249

Jestli chcete mit zdravá a vitální housata, kupte jim krmnou směs pro nejmenší housata, drcené granulky mini.(gugl)..máte zajištěno, že jim nic nemůže chybět.. obsahují všechny potřebné minerály, vitaminy ,bílkoviny…atd..to doma nějakými šroty neuděláte podle potřeby housat...já kupuji krmné směsi od Energys.. naprostá spokojenost..

Landelka (neregistrovaný) 17.03.2024, 12:55:19 xxx.xxx.7.276

Děkuji, tak nějak jsem si to myslela ale přecijen zkušenosti s housaty zatím nemám tak se raději poptám. A starší během výkrmu krmíte pořád směsí nebo přecházíte na brambory se šrotem, obilí atd? Samozřejmě také pastva.

ančovička
ančovička (856 příspěvků) 17.03.2024, 13:06:33 xxx.xxx.243.249
Odpověď na příspěvek uživatele Landelka z 17.03.2024, 12:55:19

Existují  pokračovací směsi pro starší  housata ,které vám zajisti správný vývoj housat.. žádné brambory !!..nevím,jaké domácí šroty máte na mysli,já je nedávám..krmim dál granulemi pro větší housata,aby jim nechyběl vápník,minerály,bílkoviny..větším housatům přidávám do granulí postupně pšenici..celou..

Landelka (neregistrovaný) 19.03.2024, 14:07:23 xxx.xxx.7.276

myslela jsem normální pšeničný a kukuřičný šrot + pastva ale dobře. Informuju se předem, housata se mají líhnout za 13 dnů.

sharingan
sharingan (105 příspěvků) 19.03.2024, 14:41:22 xxx.xxx.186.2
Odpověď na příspěvek uživatele Landelka z 19.03.2024, 14:07:23

Zdravím, u mě housata začínají na komerční směsi pro nejmladší housata. Zároveň jemně nasříhaná tráva + pampelišky (které zprvu zamíchám i do směsi, aby pro ně začala být atraktivní). Rodiče mají stále k dispozici zejména svůj suchý oves; housatům samozřejmě to “jejich” také užírají, ale nechávají jim dost. 

Hlavně se všechna zvířata u mě pasou (i housata cca od 2. dne věku - pod ochranou rodičů). Jak jsou housata tak kolem 1 - 1,5 měsíce stará (dost velká, aby bez problémů žrala i celé zrno), tak směsi zcela vypouštím a jede se pastva + klíčená pšenice (s trochou Nutrimixu a křemeliny) + suchý oves. Mám však čistokrevné husy české, které jsou na stravu méně náročné než velká a rychleji rostoucí plemena. Zároveň se starají o housata samy - takže jen dohlížím, doplňuji žrádlo a vodu, a víc nic.

Vám jako začátečníkovi doporučím stejně jako ančovička pastvu ad libitum + komerční směs ad libitum + zrno + případně Nutrimix (či jinou univerzální minerální směs). Housata domácích hus rostou velice rychle a jsou tak daleko náročnější na kvantitu, proteiny, i minirálie než husy divoké. A co se podrazí či zanedbá zejména během prvních 2-3 měsíců věku -  zpravidla už bývá pozdě na to udělat ze zvířete ještě slušné chovné/jatečné zvíře.

Landelka (neregistrovaný) 20.03.2024, 13:37:20 xxx.xxx.7.276

Díky, takové krmení je mi sympatičtější ale pro začátek nechci nic riskovat, určitě začnu směsí. Vidím ale jen VKCH směs - pro kachny a husy. Mají teda asi stejné potřeby, speciálka pro husy neexistuje?

ančovička
ančovička (856 příspěvků) 20.03.2024, 13:43:57 xxx.xxx.243.249
Odpověď na příspěvek uživatele Landelka z 20.03.2024, 13:37:20

To je v pořádku..pro maličká housata a káčata tato směs vyhovuje..jestli jste si zaguglila..je stejna směs i pro větší housata a káčata,jen,jak píšu, přidávám pšenici..kukuřici nedávám,  obsahuje málo vápníku..


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.