Aktuálně: 4 943 inzerátů174 393 diskuzních příspěvků17 752 uživatelů

Med z jednoho druhu rostlin

Visek (neregistrovaný) 03.04.2024, 11:15:45 xxx.xxx.21.11

Mám laický dotaz. Jak včelař zajistí že jde o med z jednoho druhu rostlin. Například lipový med, řepkový med. To přece nikdo neovlivní jestli si včela nezalétne někam jinak co kde kvete.

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 03.04.2024, 11:34:18 xxx.xxx.139.252

Včely v případě masového výskytu nabídky z nějakého zdroje dávají přednost právě tomu (ani vy si nepůjdete koupit žampiony když právě masově rostou hřiby). Samosebou malá část neustále hledá a nachází i jiné zdroje, ty ale bývají marginální a někdy zájem o ostatní zdroje vymizí úplně. Včelař proto ví z čeho je med, co zrovna kvete a nebo zda jde o medovici. Pozná to také podle pylu a ostatních ukazatelů. Zkušení umí navíc rozlišovat vůni medu (kuřáci jsou v nevýhodě, vím to, do 50 jsem kouřil jak pohádkovej drak) už podle vůně kolem úlů, když včelstva odpařují donesený nektar nebo medovici.

Ovšem je tu jedno velké ale. Získat jednodruhový med z úlu s vysokými medníky je nemožné, snad jen v akátové snůšce a to já neznám, nad asi 280 mnm akát sice kvete, ale nemeduje (zrovna tak lípa). Z toho vyplývá, že jednodruhové medy mohou získávat jen včelaři pomocí nízkých medníků. Také proto jsem si zavedl ultranízný nástavek na med s mírou vysokou jen 11 cm k těm, co mám celý život a to je 15. A lituju, že jsem si to nezavedl dřív…

Vlastně si pamatuju med z vysokých medníků ze řepky když se nakočovalo přímo do pole a když se pěstovaly odrůdy, které medovaly víc a taky když ještě neměli jezevci tak účinné postřiky. Asi to půjde i ve slunečnici a bílém jeteli, což jsou snůšky jaké já neznám.

Nejblíž pravdě jste ale vy, ano, med je vždy z více zdrojů, za výše uvedených podmínek však některý druh převažuje a často velmi převažuje.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.